konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

Jak urządzić kuchnię? cz. 1

data aktualizacji: 01-07-2022, 07:26 – artykuł promocyjny

Kuchnia przez lata zmieniała swój charakter. Już dawno przestała być miejscem, drugorzędnym, nieciekawym, schowanym za drzwiami. Stała się sercem domu. W kuchni spędzamy nie mało czasu. Myjemy, kroimy, gotujemy, sprzątamy, krótko mówiąc, krzątamy się w niej kilka godzin w ciągu dnia. Dlatego pomieszczenie to musi być tak zaaranżowane, aby było przestronne i funkcjonalne. Musimy określić jej charakter, wziąć pod uwagę liczbę domowników. Czy będzie to miejsce jedynie, w którym tylko odgrzewamy posiłki czy gotujemy. Urządzająć kuchnię powinniśmy wziąć pod uwagę wiele czynników.

Jak urządzić kuchnię? cz. 1

fot.: Rehau

 

Projekt i ergonomia

Aby nasza praca przebiegała sprawnie i szybko powinniśmy pomyśleć o urządzeniu wnętrza zgodnie z zasadami ergonomii. Ustawienie lodówki czy zmywarki ma bardzo duże znaczenie. Zanim kupimy meble i sprzęt agd warto znać podstawy urządzania wnętrz. Jeżeli jest to dla nas czarna magia, skorzystajmy z pomocy fachowców. Odpowiedni i idealny układ kuchni to tzw. trójkąt roboczy, czyli zachowanie odpowiednich odległości między lodówką, zlewozmywakiem i kuchenką. Odległość między wierzchołkami naszego kuchennego trójkąta powinna być nieduża. A długość jego boków powinna wynosić od 4 do 6 metrów. Pamiętajmy o odpowiedniej długości blatu roboczego, odległości między szafkami, a sprzętem, wysokości szafek i umiejscowieniu okapu. W ergonomicznej kuchni wszystko ma być w zasięgu ręki, i wzroku. Zlew, blat i lodówka oraz kuchenka ustawiona tak byśmy nie musieli biegać po kuchni by z nich skorzystać, a szafki tak zawieszone by nie przystawiać do nich stołka, gdy chcemy z nich wyjąć np. pieprz.


Ergonomia w liczbach

Ergonomia to nie tylko właściwe i wygodne ustawienie mebli i sprzętu, ale ich rozmiar, wysokość, długość. Blat kuchenny powinien mieć 85 cm wysokości. Ale niekoniecznie. Fachowcy proponują cztery rodzaje wysokości blatu, w zależności od rodzaju czynności. Jeżeli obieramy warzywa długość powinna wynosić 110 - 100 cm, przy przygotowywaniu posiłków i zmywaniu naczyń wysokość blatu i zlewozmywaka wynosi 100-90 cm. Gdy mieszamy, gotujemy wysokość blatu wraz z płytą kuchenną powinna wynosić 90 - 80 cm.  Oczywiście nie w każdej kuchni możemy pozwolić sobie na takie blaty. W małych, wąskich, nieustawnych pomieszczeniach wyodrębnienie tylu stanowisk pracy jest nierealne. Dlatego standardowo blat razem ze zlewozmywakiem powinien mieć 85 cm wysokości. Płyta grzewcza powinna być na wysokości 60 - 70 cm. Nie zapominamy również o szafkach. Prawidłowa wysokość szafek to 85 – 90 cm. Odległość między blatem kuchennym, a szafkami wiszącymi, zapewniająca wygodną pracę, powinna wynosić ok. 55-60 cm.


Kuchnia otwarta czy zamknięta

Zarówno jedno rozwiązanie, jak i drugie ma wady i zalety. W przypadku kuchni otwartej jej styl musi nawiązywać do salonu. Ogromną zaletą jest to, że kuchnia tego typu wydaje się przestronna. A pani domu ma stały kontakt z domownikami i gośćmi. Wadą jest to, że wszystkie rzeczy są na widoku gości. Nie możemy sobie pozwolić na chaos i rozgardiasz w kuchni. Kuchnia zamknięta dla wielu jest lepszym rozwiązaniem. Jej styl może być różny niż wystrój salonu. Do pozostałych pomieszczeń nie przenikają zapachy. No i istotny argument dla wielu, brudne naczynia np. w zlewie nie będą widoczne. Wystarczy zamknąć drzwi kuchenne.

Podłoga - panele laminowane

fot.: Aurora Technika Świetlna 


Podłoga

Gdy ustalimy praktyczne elementy naszej kuchni czyli co gdzie ma stać. Jaki układ będą mieć szafki. Czy kuchnia będzie zamkniętym czy otwartym pomieszczeniem Przystępujemy do położenia podłogi. Musi być to powierzchnia odporna na kontakt z wodą i różnymi substancjami. Jak i łatwa w czyszczeniu i konserwacji. Pasująca do stylu mieszkania, ale przede wszystkim praktyczna i funkcjonalna. Najbardziej popularna jest terakota. Ma wiele zalet, więc jest chętnie stosowana w kuchni. Płytki terakotowe są wysoce wytrzymałe, odporne na działanie środków chemicznych. Łatwe w utrzymaniu czystości. Ponadto występują w różnorodnej gamie kolorystycznej, wielu wzorach i formatach. Gres porcelanowy ma również  wiele zalet, co terakota i jest równie chętnie wykorzystywany. Ma wysoką wytrzymałość, odporny na działanie mechaniczne i na substancje chemiczne. Ciekawym rozwiązaniem będzie ułożenie podłogi z drewna. Niestety nie wszystkie gatunki nadają się do tego. Do kuchni najlepsze będą te bardzo twarde i odporne na wilgoć, a także na środki chemiczne egzotyczne gatunki drewna. Z naszych rodzimych drzew polecany jest twardy dąb lub buk.

Dąb Cheesecake Grande

fot.: Barlinek - doskonałą alternatywą jest deska barlinecka, która składa się w 100% z drewna, można układać ją na ogrzewaniu podłogowym, zapewnia stabilną konstrukcję oraz odporność na zmiany temperatur i wilgotności

Na kuchenną podłogę możemy położyć również panele. Należy tylko wybrać panele wysokiej jakości, które będą trwałe i odporne na ścieranie oraz z impregnowanymi krawędziami albo samemu je zaimpregnować odpowiednim środkiem. Minusem paneli może być to, że gdy upadnie nam coś gorącego garnek lub wyleje się wrzący olej, to mogą się nam zrobić w nich dziury. Oryginalnie będzie wyglądać podłoga z kamienia. Najlepiej pasuje granit. Podłoga z kamienia jest trwała. Kamień jest materiałem bardzo ciężkim, więc nie zaleca się go do stosowania w pomieszczeniach na wyższych piętrach. Uważać też należy z polerowaniem. Kamień polerowany jest wyjątkowo śliski. A gdy jest mokry, grozi to wypadkiem. Stąd często stosuje się konglomeraty, a więc mieszanki różnych kruszyw z żywicami. Polecane do kuchni są również wykładziny PCV. Są łatwe w utrzymaniu. Odporne na wodę, tłuszcze. Poza tym mogą mieć antypoślizgową warstwę. Łatwiej stąpać po nich bosą nogą, bo nie są tak zimne jak terakota czy gres. Minusem jest to, że łatwo zrobić w nich dziurę. Po paru latach widać ślady użytkowania. Warto wtedy wymienić wykładzinę na nową. Zaletą jest to, że występują w wielu kolorach i wzorach. Doskonale imitują płytki czy panele.

 Podłoga - panele laminowaneCerrad - Płytki Lukka dust

        fot. Panele laminowane                                     fot. Cerrad - płytki Lukka dust  
       (źródło: www.arhdecoration.com)                                                                                    


Ściany

Ściany w kuchni powinny być odporne na wilgoć i temperaturę. Ale ważny jest również styl i kolorystyka. Najbardziej i najchętniej stosowana w kuchniach jest glazura. Łatwo się ją czyści, nie wchłania wilgoci,odporna na wysokie temperatury, niepalna. Ponadto występuje w wielu wzorach i kolorach. Najlepsza jest glazura pokryta grubszą warstwą szkliwa, szkliwiony gres i szkliwiony klinkier. Specjaliści nie polecają płytek nieszkliwionych, z gresu technicznego i polerowanego. Bardzo ważne są fugi, bo w nie wchodzi brud. Należy koniecznie dobrać odpowiedni rodzaj fugi. Dobrze sprawdzają się niewchłaniające tłuszczu i łatwe do czyszczenia spoiny epoksydowe. Można też wybrać płytki do układania bezfugowego. Popularne są również panele ścienne drewniane albo laminowane. Są to płyty wiórowe o grubości 1,6 cm pokryte fornirem z różnych gatunków drewna albo laminatem naśladującym drewno. Są ściśle połączone ze ścianami, co zapobiega powstawaniu szpar.

Cerrad - Mozaika Cambia grafit lappato

fot. Cerrad - Mozaika Cambia grafit lappato         


Dla miłośników industrialnych klimatów idealnie pasować będzie na ścianie blacha. Na ściany do kuchni można użyć różnych rodzajów blachy. Ściany można obłożyć całymi arkuszami, tak by nie było trudnych do utrzymania w czystości łączeń. Najczęściej stosuje się blachy aluminiowe lub ze stali szlachetnej, jak również blachy miedziane. Elegancko i oryginalnie na ścianach będzie wyglądał kamień w postaci mozaiki czy płytek. Najlepiej będzie pasował granit, bo nie wchłania tłuszczu i jest odporny na działanie substancji chemicznych. Jest łatwy również w czyszczeniu. Wadą jest wciąż wysoka cena.

Materiałem, który coraz częściej jest spotykany w kuchennych aranżacjach, jest cegła. Materuał ten dostarcza nam wielu możliwości aranżacyjnych utrzymanych w różnych stylach. Płytki ceglane dostępne są w wielu odcieniach, a końcowy efekt dodatkowo można różnicować za pomocą doboru fug.

Biała cegła w kuchniStara cegła naturalna Elkamino w kuchni

fot.: Elkamino Dom

Wśród materiałów stosowanych na ściany znajdziemy również kamień dekoracyjny. który odznacza się nieregularną fakturą, która wnosi ciekawy wymiar ściany. Różnorodna kolorystyka oraz zróżnicowana wielkość elementów sprawiają, że tak zaaranżowana ściana wygląda naturalnie. Kamień dekoracyjny gipsowy dostępny jest w kilku odcieniach od bardzo jasnych po ciemne, niemal czarne.

W aranżacjach nowoczesnych kuchni coraz częściej sięga się po beton architektoniczny w celu stworzenia oryginalnego wystroju. Surowy beton to idealne rozwiązanie na wykończenie ścian, które najlepiej prezentuje się w minimalistycznych oraz idustrialnych wnętrzach.
 

ściana z płyt betonowych Luxum

fot.: Płyty z betonu od Luxum

Do kuchni wkroczyło również szkło, tafle szklane o grubości co najmniej 6 mm. Szkło ma wiele zalet. Jest twarde, odporne na zarysowanie i łatwe do umycia. Nadaje wnętrzu oryginalny i nowoczesny charakter. Tafle mogą być gładkie lub piaskowane, przezroczyste albo barwione.

Deante - okładzina z płyt szklanych nad blatem

fot. Deante


Najtańszym materiałem wykończeniowym będzie farba akrylowa i lateksowa. Jest odporna na działanie wody i wilgoci. Tworzy powłokę, którą można zmywać. By ściana nie była jednolita możemy dzięki specjalnym szablonom wymalować najróżniejsze wzory.

 Aranżacja kuchni Śnieżka - farby na ścianieAranżacja kuchni Śnieżka - farby na ścianie

fot. Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka

 

Oświetlenie

Oświetlenie kuchni powinno być tak zaplanowane by nie męczyło oczu, było intensywne oraz ciepłe i przyjemne w odbiorze. Rozłożenie punktów świetlnych powinno być dopasowane do stref użytkowych kuchni. Warto zadbać o właściwe doświetlenie blatów roboczych i strefy gotowania. Doskonale sprawdzą się do tego taśmy LED, które możemy zamontować w miejscach nawet trudno dostępnych. Najlepiej jest zamontować kilka punktowych reflektorów z możliwością sterowania kierunku wiązki świetlnej.

W miejscach, gdzie spotykamy się na wspólnym posiłku lub w obrębie wyspy kuchennej, czy blatu pełniącego rolę baru warto zainstalować stylowe lampy wiszące, które oprócz światła wprowadzą również nastrój. W kuchni nie może zabraknąć także centralnego oświetlenia. Można zastosować żyrandol lub plafonierę - w zależności od indywidualnych upodobań.

Kuchenna lampa wisząca Martina 5Lampa wisząca Looping Block Astro LightingLampa wisząca ANTARCTICA czarna

     fot.: Aurora Technika Świetlna                                           fot.: APM MORKOM

Jeśli zależy nam na dekoracyjnej grze światła możemy użyć dekoracyjnych opraw ściennych typu kinkiet. W dużej kuchni warto zainwestować w lampy stojące, które można przenosić według potrzeb. Światło pozwala na wiele optycznych eksperymentów we wnętrzu.       
Przeczytaj koniecznie:

Jak urządzić kuchnię cz. 2

Jak urządzić kuchnię cz. 3

 

Zobacz także:

Jak ergonomicznie urządzić kuchnię

Kolejne etapy układania glazury i terakoty

Wybór koloru ścian w domu z aplikacją od Seleny

Prawidłowe oświetlenie kuchni

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Redakcja
Zdjęcia: Rehau, Elkamino Dom, Luxum, Barlinek, Aurora Technika Świetlna, Deante, Electrolux, Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka, Cerrad, APM MORKOM,Podobne artykuły
Jak podawać wino

porady

Jak podawać wino

Bardzo często podczas spotkań z rodziną czy z przyjaciółmi na stołach gości wino. Jednak by smakowało... więcej...

Prawidłowa wysokość zabudowy w kuchni

porady

Prawidłowa wysokość zabudowy w kuchni

Projektując wnętrze kuchni nie można zapominać o przestrzeganiu zasad ergonomii. Dzięki wykorzystaniu... więcej...

Funkcjonalna kuchnia - praktyczne rozwiązania

porady

Funkcjonalna kuchnia - praktyczne rozwiązania

Miejsce w kuchni to chyba najczęstszy problem każdego z nas. Ogrom naczyń, garnków i akcesoriów... więcej...


Partnerzy

Peka  Tesa
REJSGranitan

Partner serwisu FiskarsEmako

logo Deante    Grupa Armatura

Franke   logo Helios

     Laveo    Kuchinox

    nVent     Amix  

Electrolux      logo Śnieżka

Zainspiruj się - aranżacje łazienek

konkurs łazienkowy 2022