konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

Jakie naczynia do mikrofalówki

data aktualizacji: 01-02-2022, 07:14 – artykuł promocyjny

Kuchenka mikrofalowa służy do szybkiego podgrzewania gotowych potraw, rozmrażania, a w szczególnych przypadkach nawet gotowania. Szeroki wachlarz zastosowań sprawił, że stała się jednym z podstawowych elementów wyposażenia większości kuchni. Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę, że nie wszystkie naczynia nadają się do użycia w mikrofalówce. Dania możemy do niej wkładać na talerzach, w miskach i innych pojemnikach, ale niezbędne jest przestrzeganie kilku zasad.

Jakie naczynia do mikrofalówki

fot.: Kuchnioland.pl

Do podgrzewania potraw w mikrofalówce używamy tylko naczyń do tego przeznaczonych. Przed użyciem konieczne jest sprawdzenie czy na etykiecie znajduje się informacja, że dany produkt może być używany w kuchenkach mikrofalowych. Jeśli na etykiecie nie ma takiej informacji, warto wiedzieć, jakich naczyń możemy użyć do przygotowywania potraw w mikrofalówce.

Forma do omletu

fot.: Garneczki.pl - silikonowa forma do omletu

Forma EmakoForma Emako

fot.: Emako - silikonowe formy do pieczenia mogą być stosowane również w mikrofalówce

 

Podstawowe zasady:

 

  • Możemy używać naczyń szklanych oraz ceramicznych oraz wszystkich tych, które mają na etykiecie stosowną informację. Naczynia ceramiczne muszą być ,,czyste’’ czyli nie mogą posiadać wzorów ani szlaczków.
  • Jeśli chodzi o pojemniki plastikowe, z reguły można ich używać do podgrzania posiłku jednak zawsze należy sprawdzić czy na etykiecie nie ma zakazu używania ich w mikrofalówce. Wysoka temperatura może zniszczyć plastikowe opakowanie.

fot.: Symbol - produkt przeznaczony do użytku w kuchence mikrofalowej

  • Naczynia drewnianie również nie powinny być umieszczane w kuchenkach mikrofalowych dlatego, że wrząca woda z potraw może wniknąć w głąb drewna co spowoduje późniejsze pękanie naczynia.
  • Absolutnie nie można wsadzać do mikrofalówki naczyń i przedmiotów metalowych oraz ze złoceniami.
  • Naczynia plastikowe i szklane przeznaczone do mikrofalówki muszą być odkryte.

Naczynia do mikrofalówki

fot.: Plast Team - pojemnik do mikrofalówki

 

Czego zdecydowanie nie wolno używać?

 

Z pewnością pojemników z plastiku, który pod wpływem ciepła może się stopić. Wyjątkiem są pojemniki z oznaczeniem, że mogą być stosowane w mikrofalówkach. Zakazane są również metalowe garnki, które w trakcie podgrzewania mogą się nawet zapalić, podobnie jak folia aluminiowa. W mikrofalówce nie mogą się znaleźć również papierowe torby lub pojemniki ze styropianu, w które często pakowane jest jedzenie na wynos. Stopiony styropian wydziela niebezpieczne dla zdrowia substancje, a uwalniane z papierowej torby toksyny mogą ulec zapaleniu.

 

Czy porcelanę można myć w zmywarce?

 

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ nie każda porcelana się na to nadaje. Zmywarka podczas mycia może spowodować uszkodzenia porcelany tj. może zniszczyć jej zdobienia i kolor. Dlatego zaleca się, aby myć w zmywarce tylko taką porcelanę, która była barwiona metodą wszkliwną - w polewie. To jedyny sposób, aby porcelana mogła przetrwać bez szkód mycie w takim urządzeniu. Aby dowiedzieć się, jak myć konkretną porcelanę, należy przeczytać instrukcję podaną przez jej producenta.

Zestaw Roma Villa ItaliaMarmo Gold Villa Italia

fot.: Villa Italia - Zestaw Roma (od lewej) można myć w zmywarce i używać w kuchence mikrofalowej. Kolekcja Marmo Gold (po prawo) to porcelana odpowiednia tylko do okazjonalnego mycia w zmywarce w temperaturze poniżej 50°C, przy użyciu łagodnych środków myjących.

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Redakcja, MM
Zdjęcia: Kuchnioland.pl, Garneczki.pl, Emako, Plast Team, Villa ItaliaPodobne artykuły
Kuchnia nie tylko do gotowania

porady

Kuchnia nie tylko do gotowania

Kuchnia jest pomieszczeniem wielofunkcyjnym, służącym nie tylko do gotowania i spożywania posiłków.... więcej...

Grzyb w domu - jak go usunąć

porady

Grzyb w domu - jak go usunąć

Główną przyczyną powstawania grzyba w naszych domach i mieszkaniach są zaniedbania budowlane. Grzyby... więcej...

Jaki zlewozmywak wybrać

porady

Jaki zlewozmywak wybrać

Zlew jest niezbędny w każdej kuchni. Spełnia nie tylko rolę praktyczną, ale może być również... więcej...


Partnerzy

Peka  Tesa
REJSGranitan

Partner serwisu FiskarsEmako

logo Deante    Grupa Armatura

Franke   logo Helios

     Laveo    Kuchinox

    nVent     Amix  

Electrolux      logo Śnieżka

Zainspiruj się - aranżacje łazienek

konkurs łazienkowy 2022