konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

stopka patrona Electrolux

Sokowirówka czy wyciskarka - co wybrać

data aktualizacji: 11-05-2020, 10:12 – artykuł promocyjny

Wyciskanie świeżych soków w domu to najlepszy sposób na zapewnienie sobie zdrowia. Przede wszystkim warto pamiętać, że każdy z nas powinien spożywać owoce i warzywa każdego dnia, a soki są najlepszą metodą na dostarczenie wszystkich potrzebnych składników odżywczych i mineralnych. Takie warunki spełniają jednak tylko soki świeżo wyciskane. Jak zatem samodzielnie w domu przygotować te zdrowe napoje? Jaki sprzęt wybrać i jakich zasad należy przestrzegać? Czym różnią się sokowirówki od wyciskarek? Poniższy poradnik pozwoli wybrać odpowiednie urządzenie do tworzenia pysznych soków.

Sokowirówka czy wyciskarka - co wybrać

 

Bogactwo witamin — pij soki z owoców i warzyw


Prawidłowo ułożona dieta musi bazować na warzywach i owocach, które należy jeść codziennie i to w przynajmniej kilku porcjach. Ten składnik diety jest mało kaloryczny i zawiera duże ilości błonnika, który idealnie reguluje perystaltykę naszych jelit i pomaga w trawieniu. Do tego to właśnie warzywa i owoce dostarczają nam najwięcej i najbardziej różnorodnych witamin i mikroelementów, dzięki którym nasz organizm może prawidłowo funkcjonować. Okazuje się, że jedną z najlepszych metod na zapewnienie sobie zalecanej porcji owoców i warzyw w codziennej diecie jest picie świeżo wyciskanych soków, które działają skuteczniej i szybciej, niż zjedzone warzywa i owoce. Sok jest natychmiast przyswajany, niemal w całości i bez utraty składników. W domowych warunkach możemy je przygotować w sokowirówce lub wyciskarce. Co wybrać?

Świeżo wyciskane soki w domu - wyciskarka czy sokowirówka?

 

Sokowirówka — mniej soku, ale szybciej


Urządzenie to idealnie sprawdza się w przypadku miękkich warzyw i owoców, ale część cennych składników pozostaje w przetartych częściach (pulpa), które wyrzucamy. Poza tym jej praca jest szybka i cicha, co w wielu przypadkach może być bardzo praktyczne. Czyszczenie również nie powinno sprawiać problemu, bo wszystkie części można łatwo rozłożyć i umyć w zmywarce. Szybkie tempo pracy generuje jednak ciepło, co może niszczyć część witamin w soku. Na niekorzyść działa także fakt, że sok w czasie przecierania zostaje napowietrzony, tracąc swoje właściwości lecznicze. Sokowirówki pozwalają uzyskać bardzo klarowny napój, który chętnie wypijają zwłaszcza dzieci. Jednak zazwyczaj powstaje niewielka ilośś soku. Na ich korzyść działa również fakt, że już nawet najprostsze wyciskarki ręczne są w stanie poradzić sobie z miękkimi cytrusami, a urządzenia elektryczne są stosunkowo nie drogie, bo dobrej jakości sokowirówkę możemy mieć nawet za mniej niż 200 PLN.

Sokowirówka SENCOR SJE 741SSSokowirówka TEFAL ZE370138Sokowirówka ŁUCZNIK JC-2018 Fresh&JuicySokowirówka PHILIPS HR 1832/00Sokowirówka MPM MSO-06MSokowirówka BOSCH MES 25A0

 

Fot.: Neonet

 

Wyciskarka — dużo gęstego soku, na który trzeba poczekać


Druga opcja to skorzystanie z wyciskarki. Jest to urządzenie już znacznie bardziej zaawansowane, a przez to i zdecydowanie droższe. Uzyskany w ten sposób sok jest jednak znacznie zdrowszy. Zasada ich działania opiera się na mechanicznym rozdrobieniu produktów, które poddawane są mieleniu i tłuczeniu, dzięki czemu wszystkie ich części (nie ma potrzeby obierania) mają swój udział w produkcie końcowy i wzbogacają sok w cenne enzymy i fitosubstancje. Kolejny krok ma za zadanie zmienić konsystencję, czyli całość trafia na sito. W efekcie uzyskujemy gęsty, sycący i bardzo odżywczy sok, którego jest też znacznie więcej niż przy wyciskaniu. Duża moc urządzenia pozwala korzystać również z twardszych owoców i warzyw, w tym liściastych, a nawet mamy możliwość dodania różnego rodzaju ziaren. Wyciskarki są urządzeniami wolnoobrotowymi, co oznacza, że praktycznie nie generują hałasu i nie wytwarzają ciepła odpowiadającego za rozkład witamin. W modelach o dodatkowych funkcjach możemy liczyć na homogenizację produktów, możliwość skorzystania z nakładki do mielenia mięsa lub wykonywania przetworów, musów, sorbetów, purée. Na minus wyciskarek działa ich budowa, która wymaga wprawa przy rozkręcaniu i składaniu oraz znacznie dłuższy czas oczekiwania na sok. Mycie również wymaga większego zaangażowania. Koszt zakupu wyciskarki zaczyna się od 300 PLN.

Wyciskarka wolnoobrotowa AMICA JSM4011Wyciskarka wolnoobrotowa GORENJE JC4800VWYWyciskarka wolnoobrotowa PHILIPS HR1945/80Wyciskarka wolnoobrotowa PHILIPS HR1888/70Wyciskarka wolnoobrotowa TEFAL Infiny Juice ZC255B38Wyciskarka wolnoobrotowa PRIME3 SSJ21

Fot.: Neonet

Soki z roślin zawierają naturalne składniki. Na co dzień pozwalają zachować zdrowie i witalność, a w stanach chorobowych często są w stanie zastąpić niektóre lekarstwa. Picie soków przeciwdziała wielu groźnym chorobom, wspomaga odchudzanie, pobudza odporność i odmładza organizm. Wybór szybkiej i znacznie tańszej sokowirówki jest w stanie zapewnić nam prawidłowo skomponowaną dietę z różnorodnymi składnikami. Jednak decydując się na wyciskarkę, możemy liczyć na efekt diety leczniczej.

 

Opracowanie: Redakcja
Żródło: NeonetPodobne artykuły
Jak wybrać najlepszy pionowy odkurzacz do domu?

sprzęt AGD

Jak wybrać najlepszy pionowy odkurzacz do domu?

Kuszą smukłą sylwetką, wygodą użytkowania i wydajnością dorównującą tradycyjnym odkurzaczom... więcej...

Czyszczenie kuchenki elektrycznej, ceramicznej, płyty indukcyjnej

sprzęt AGD

Czyszczenie kuchenki elektrycznej, ceramicznej,...

Kupując kuchenkę często nie zastanawiamy się nad tym jak będzie się ją czyściło. Patrzymy głównie... więcej...

6 głównych rodzajów okapów kuchennych - czym się od siebie różnią?

sprzęt AGD

6 głównych rodzajów okapów kuchennych -...

Wybór okapu warto zacząć od zapoznania się z listą wszystkich rodzajów, ich wyglądem, cechami... więcej...

Partnerzy

Ciarko Design

Electrolux    Falmec

Lacanche   Ronic

Hafele    Franke


Emako
  Okapykuchenne.pl

Zainspiruj się - aranżacje łazienek

konkurs łazienkowy 2022