konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

stopka patrona Electrolux

Okap zintegrowany z płytą - zasada działania, przegląd modeli

data aktualizacji: 12-05-2022, 05:44 – artykuł promocyjny

O okapach kuchennych mówi się cisi bohaterowie kuchni. Chronią nas przed nadmierną wilgocią oraz skutecznie oczyszczają powietrze, dbając o wyposażenie kuchni i zabezpieczając nasz dom przed migracją zapachów. Często są schowane i tylko wtedy, gdy ich potrzebujemy, przechodzą do działania. Współczesna kuchnia nie może być pozbawiona okapu kuchennego, a urządzenie to coraz częściej przybiera ciekawe formy i zyskuje praktycznymi funkcjami. Przykładem są modele zintegrowane z płytą, wbudowane w blat roboczy, które nie zajmują dodatkowego miejsca, a doskonale wywiązują się ze swoich zadań. 

Okap zintegrowany z płytą - zasada działania, przegląd modeli

fot.: Okapykuchenne.pl - okap Bora BFIA

 

Okap zintergowany z płytą - jak działa

 

Ta innowacyjna koncepcja konstrukcyjna jest przełomowa nie tylko w przypadku chęci zaoszczędzanie miejsca w kuchni, ale także wyjątkowej wydajności oraz bardzo ciekawego designu. Okap, który stanowi jedność z płytą, działa intuicyjnie i automatycznie. Uruchamia się równocześnie z płytą i dostosowuje moc pochłaniania do poziomu intensywności jej pracy. Taki typu okapu zapewnia szereg korzyści użytkowych i estetycznych, a my zyskujemy dodatkową przestrzeń do zagospodarowania. Idealnie nadaje się na wyspę kuchenną, w przypadku płyt montowanych pod oknem oraz w małych pomieszczeniach.

fot.: Okapykuchenne.pl - okap Bora BFIA

 

Okap w blacie - zasada montażu

 

W przypadku okapu blatowego mamy zupełnie nową jakość, jeśli chodzi o miejsce i sposób montażu. Tradycyjny okap umieszczany na wysokości wzroku potrzebował znacznej przestrzeni oraz zachowania podstawowych założeń, jeśli chodzi o wymagane odległości od źródła ciepła, oraz szerokości obudowy dopasowanej do wielkości płyty. W tym przypadku wszystkie powyższe założenia nie mają znaczenia, ponieważ okap jest częścią płyty i doskonale z nią współpracuje. Okapy blatowe mogą pracować w obiegu zamkniętym (pochłaniacz z filtrem) lub otwartym (wyciąg z podłączeniem do kanału wentylacyjnego). Cała instalacja schowana jest w dolnej szafce i nie zajmuje dużo miejsca - szafkę możemy jeszcze wykorzystać do przechowywania. Konieczne jest zapewnienie zasilania elektrycznego.

Okap w blacie - zasada montażu

fot.: Franke                                                     fot.: Nortberg

 

Okap w płycie - rodzaje, przykładowe modele

 

  • Okap blatowy INTEGRA od Nortberg

Okap blatowy działa tak, aby mógł niezawodnie wciągać parę, opary oraz inne zapachy, które wydobywają się podczas gotowania. Wbudowany wyciąg okapu znajduje się po prawej i lewej stronie płyty indukcyjnej. Płyta indukcyjna posiada 4 palniki i 10 stopni mocy. Posiada wbudowany dotykowy panel.

okap kuchenny blatowy

fot.: Okap blatowy Nortberg Integra to nowoczesne rozwiązanie łączące płytę z okapem w jednym urządzeniu


  • Okap Mythos 2gether od Franke

Urządzenie, który łączy w sobie funkcję powierzchni grzewczej oraz okapu kuchennego. Wybudowany w płytę okap jest bardzo wydajny, usuwa zapachy i cząstki tłuszczu bezpośrednio znad naczyń. Zlicowany z powierzchnią płyty wlot pozwala na przesuwanie naczyń bez konieczności ich podnoszenia. Płyta oraz okap są obsługiwane za pomocą panelu dotykowego na szkle.

Mythos 2gether Franke - okap zintegrowany z płytą indukcyjną

fot.: Franke - Mythos 2gether  • Okap Quantum od Falmec Polska

System zintegrowany Quantum to połączenie płyty indukcyjnej posiadającej 4 strefy gotowania z technologią Flex Surface z okapem. Urządzenie montuje się nablatowo. Wykończenie to szklana, czarna ceramika Schott, która posiada ramkę ograniczającą strefę pochłaniania z czarnej lakierowanej stali.

Okap Quantum od Falmec Polska

fot.: Falmec Polska

  • Okap Bora BFIA marki Globalo

Działa w trybie wyciągu, zatem od razu odprowadza parę do kanału wentylacyjnego, a stamtąd – na zewnątrz budynku. Posiada sterowanie dotykowe Touch Control z wyświetlaczem LCD. Cicha praca urządzenia pozwala na spokojną pracę w kuchni i swobodne rozmowy. Okap blatowy Bora Classic CKAS jest również bardzo wydajny (do 608 m3/h) – sprawnie i szybko wyciąga opary, pozostawiając kuchnię czystą i wolną od ulatniających się zanieczyszczeń.

fot.: Okapykuchenne.pl - model Bora Classic CKAS

  • NikolaTesla Prime firmy Elica

Na środku szklanej płyty grzewczej z czterema niezależnymi strefami indukcyjnymi znajduje się elegancka żeliwna kratka wyciągu. System wyciągowy pracuje automatycznie dostosowując się do liczby używanych stref gotowania i trybu ich pracy. Z przodu płyty grzewczej znajduje się panel sterowania.

fot.: Studio Sto Procent - płyta indukcyjna z wbudowanym wyciągiem Elica

  • Płyta Bosch z wbudowanym okapem

Płyta indukcyjna ze zintegrowanym wyciągiem marki Bosch o szerokośni 70 cm. System DirectSelect zapewnia bezpośredni, prosty wybór żądanego pola grzewczego, poziomu mocy i dodatkowych funkcji. Większa swoboda gotowania w dużych brytfannach dzięki połączeniu dwóch pół grzewczych w jedną strefę oraz zoptymalizowanej i równomiernej dystrybucji ciepła z funkcją CombiZone.

fot.: Studio Sto Procent

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Nortberg, Falmec Polska, Okapykuchenne.pl, Franke, Studio Sto ProcentPodobne artykuły
Okap niczym lampa

sprzęt AGD

Okap niczym lampa

Trudno wyobrazić sobie dziś kuchnię bez okapu. To urządzenie nie tylko jest elementem wystroju wnętrza,... więcej...

Parowy piekarnik do zabudowy Electrolux z funkcją SousVide

sprzęt AGD

Parowy piekarnik do zabudowy Electrolux z funkcją SousVide

SousVide to technika, z której od wielu lat korzystają profesjonalni szefowie kuchni, gwarantująca... więcej...

Czyszczenie kuchenki elektrycznej, ceramicznej, płyty indukcyjnej

sprzęt AGD

Czyszczenie kuchenki elektrycznej, ceramicznej,...

Kupując kuchenkę często nie zastanawiamy się nad tym jak będzie się ją czyściło. Patrzymy głównie... więcej...

Partnerzy

Electrolux    Falmec

Lacanche   Ronic

Hafele    Franke


Emako
  Okapykuchenne.pl

Zainspiruj się - aranżacje łazienek

konkurs łazienkowy 2022