konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2019

tesa

Jaki robot kuchenny wybrać

data aktualizacji: 23-05-2019, 11:33 – artykuł promocyjny

Robot kuchenny to urządzenie niezwykle pomocne w kuchni, które łączy w sobie funkcje kilku różnych urządzeń. Dzięki niemu możemy przyrządzić różne produkty i wyroby, bez konieczności używania dodatkowych sprzętów kuchennych. Obecnie roboty kuchenne potrafią niemal wszystko: siekać, rozdrabniać, kroić w plastry, miksować, ucierać i ubijać przeróżne rodzaje żywności. Poza elektrycznymi robotami kuchennymi możemy też spotkać mniejsze urządzenia tego typu służące choćby do zgniatania czosnku, czy siekania orzechów.

Jaki robot kuchenny wybrać

fot.: Electrolux


Wśród robotów kuchennych wyróżnić możemy:

 • Mikser (dzięki któremu możemy wykonać takie czynności jak mieszanie, ubijanie, wcieranie oraz zagniatanie)
 • Robot kuchenny wielofunkcyjny
 • Robot z misą

- tradycyjny, w tórym mieszanie odbywa się w sposób jednokierunkowy, mieszadła obracają się tylko wokół własnej osi i zgodnie ze wskazówkami zegara)

ROBOT KUCHENNY GOCLEVER KITCHEN MATE

fot.: Goclever - robot planetarny Kitchen Mate z blenderem, szatkownicą i maszynką do mięsa

- planetarny (mieszanie wielokierunkowe, mieszadła obracają się wokół własnej osi i wokół misy) - Mieszanie planetarne mieszają najszybciej i najdokładniej. W początkach istnienia robot planetarny  był stosowany wyłącznie na skalę przemysłową

fot.: VitaMoc.pl - mulifunkcyjny robot kuchenny G21 Promesso

- Robot typu cooking chef, który ma te same funkcje mieszania, co robot planetarny, ale dodatkowo pozwala również na podgrzewanie i gotowanie składników, dzięki czemu ułatwia przygotowanie wielu różnych potraw, m.in. zup, sosów, dań kuchni azjatyckiej czy rozpuszczania czekolady i mieszania jej z innymi składnikami bez korzystania z dodatkowych naczyń poza główną misą.

fot.: Planetarny robot kuchenny z funkcją gotowania Kenwood Cooking Chef

 

Poradnik: Najlepszy planetarny robot kuchenny - ranking blogerów


- Robot z malakserem tradycyjny, który posiada malakser oraz pojemnik przypominający rozdrabniacz kielichowy. Dodatkowo robot z malakserem może być wyposażony w przystawki, dzięki którym można np.:  wyciskać sok, zmielić kawę czy też mięso.

 

          Electrolux - mikser ręczny

 fot.: Electrolux - mikser ręczny EHM125

 

Funkcje robotów kuchennych

Roboty kuchenne mogą spełniać wiele funkcji. Różne modele wyposażone są w szereg rozmaitych funkcjonalności. Jeśli potrzebujemy w kuchni pomocy przy robieniu skomplikowanych potraw, robot wielofunkcyjny będzie doskonałym wyborem. Mając robot, który zastępuje wiele innych urządzeń, można spokojnie pozbyć się miksera, blendera, sokowirówki czy maszynki do mięsa. Prawie każdy model robota kuchennego może służyć do wykonywania podstawowych zadań, takich jak: krojenie, mieszanie, szatkowanie, miksowanie. Poza tym dzięki specjalnemu wyposażeniu, niektóre roboty posiadają funkcje: maszynki do robienia makaronu, maszynki do mielenia mięsa, maszynki do lodów oraz obieraczki do ziemniaków czy szatkownicy. Te funkcje dodatkowe zależą od rodzaju wyposażenia dodatkowego robota kuchennego. To niesamowite, jak wiele pomocy może wnieść do kuchni jeden robot kuchenny:

 • funkcja łatwego czyszczenia
 • miejsce na wyposażenie
 • schowek na przewód sieciowy
 • podstawa antypoślizgowa
 • blokada zabezpieczająca przed niewłaściwym montażem
 • zabezpieczenie przed przegrzaniem
   

robot kuchenny Electrolux Kitchen Assistent

fot.: Electrolux - robot kuchenny Kitchen Assistent™


Wyposażenie robotów kuchennych

Tarcze wykonane są ze stali nierdzewnej. Wyróżnia się nastepujące rodzaje tarcz:

 • do krojenia w plasterki: drobne i grube
 • do cięcia na wiórki: drobne i grube
 • do miałkiego ścierania;
 • noże do siekania, które poza szatkowniem takich produktów jak: cebula, czosnek, gotowane jajka mogą także służyć do mieszania powstającej masy
 • do frytek
 • do chipsów


 

Inne elementy dostępny w wyposażeniu robota kuchennego:

 • mieszadło do wyrabiania ciasta
 • mieszadło do wkładkę do ubijania piany
 • wyciskarka do cytrusów
 • młynek do kawy
 • sitko
 • popychacz ułatwiający ścieranie warzyw do samego końca
   

Russell Hobbs - Robot kuchenny Performance Pro

 fot. Russell Hobbs

 


Parametry techniczne robotów kuchennych

Moc silnika

Jest najważniejszym parametrem robota kuchennego podawana w watach. Mogą one posiadać moc od 350 do 1000 W. Moc dostosowana jest do funkcji urządzenia i wielkości misy. Im większa moc, tym szybsza praca robota. Dzięki większej mocy robot może też pracować dłużej na wysokich obrotach. Dla przykładu, do rozdrabniania orzechów lub wyrabiania ciężkiego ciasta należy wybrać robot o mocy minimum 700 W. Roboty kuchenne z mniejszą misą - do 2 litrów, nie posiadające funkcji mielenia, wystarczy moc 400-500 W.  Roboty o niższej mocy silnika posiadają jednocześnie jedną niezmienną prędkość obrotów.  Im więcej funkcji posiada robot tym ma więcej poziomów obrotów. Najbardziej zaawansowane modele posiadają maksymlanie do 5 poziomów obrotów. Ponadto na rynku znajdują się także  roboty z automatycznym systemem sterowania, w których szybkość obrotów automatycznie dopasowuje się do wybranej funkcji.
 

Rozmiar misy roboczej

W misie roboczej gromadzone jest wszystko: siekane warzywa, ucierane produkty, ubijana piana. Pojemniki są różnej wielkości od 0,25 do 4,3 litra. Do przygotowywania niewielkich posiłków, dla niewielu osób spokojnie wystarcza robot z misą 2 litrową misą. Dla większe liczby osób i przygotowywania większej ilości posiłków stworzono misę 3,9 litrową.


Programy indukcyjnego gotowania


Gotujący robot planetarny pozwala na jednoczesne łączenie i gotowanie lub podgrzewanie składników. Warto wybrać urządzenie o wysokim zakresie temperatur, jak np. Kenwood Cooking Chef KCC9060S, który pozwala na podniesienie jej od 20°C do 180°C. To umożliwia korzystanie z robota zarówno jak z wolnowaru czy urządzenia do gotowania na parze, jak i woka, w którym smażymy w wysokiej temperaturze czy dusimy potrawę. Poza szerokim zakresem temperatur istotna jest także możliwość precyzyjnego ustawienia stopni. Kenwood Cooking Chef KCC9060S pozwala na dokładność nawet do 1°C.

fot.: Gotowanie potrawy na parze w robocie kuchennym


 

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Redakcja
Zdjęcia: Electrolux, Goclever, VitaMoc.pl, Russell Hobbs, KenwoodPodobne artykuły
Kosz Pullboy Z - wzorowa segregacja śmieci

porady

Kosz Pullboy Z - wzorowa segregacja śmieci

Segregacja odpadów kojarzy nam się ciągle z nieopisanym wysiłkiem. Wyobrażamy sobie kilka ogromnych... więcej...

Czyszczenie szafek kuchennych - praktyczne porady i domowe sposoby

porady

Czyszczenie szafek kuchennych - praktyczne porady...

Szafki kuchenne narażone są na dość specyficzną mieszaninę kurzu i tłuszczu pochodzącego z gotowania.... więcej...

Jak przechowywać owoce i warzywa w domu

porady

Jak przechowywać owoce i warzywa w domu

Warzywa i owoce powinny znaleźć się w codziennej diecie każdego z nas. Musimy je zatem regularnie kupować... więcej...