Nowa polityka prywatności i plików Cookies                                                                        nasze serwisy:    wentylacyjny.pl   |   instalacjebudowlane.pl   |   lazienkowy.pl   |   poradybudowlane.com.pl

Wybieramy lodówkę

artykuł promocyjny

Może mieć jeden agregat bądź dwa, wyprofilowaną półkę na butelki albo dozownik na lód i napoje. Możemy ją ukryć pod blatem albo wręcz wyeksponować. Jedno jest pewne, we współczesnym domu lodówka jest niezbędna. Producenci co roku udoskonalają modele o dodatkowe funkcje i parametry. Wybór lodówki nie jest łatwy. By zakupy były przyjemniejsze i szybsze zawęźmy obszar poszukiwań. Zastanówmy się czego potrzebujemy. Czy to ma być lodówka, czy chłodziarko - zamrażarka. Jak ma być duża. Czy będziemy ją zabudowywać? Czy będą nam potrzebne dodatkowe funkcje, a może niezbędne są nam gadżety w postaci dozownika lodu czy wody. Poniższy artykuł podpowie nam jaką lodówkę wybrać, aby sprostała naszym oczekiwaniom.

Wybieramy lodówkę

fot.: Electrolux

 

Mała, większa i side by side


Przed kupnem lodówki należy zastanowić się jakich rozmiarów potrzebny jest nam model. Ile żywności będziemy w niej przechowywać. Jak liczną mamy rodzinę. Najmniejsze modele to lodówki tzw. podblatowe, które możemy umieścić pod blatem. Mają wewnątrz mały zamrażalnik. Mają jedną parę drzwi. Zaletą lodówek są ich nieduże wymiary, a także przystępna cena. Wymiary lodówek to wysokość od 80cm, szerokość od 45-60 cm, głębokość od 46-64 cm W zamrażalniku jest niewiele miejsca, zazwyczaj jedna półka. Dlatego to dobre urządzenia dla małych gospodarstw, dla samotnych osób. Model bardzo wygodny do małych kuchni, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota.

Lodówka Side by side - wymiary, funkcje, zalety

fot.: Electrolux - chłodziarko-zamrażarka typu Side by Side z linii Inspiration z wygodnym barkiem i automatyczną kostkarką do lodu

Kolejny typ, najbardziej popularny na rynku, to chłodziarko - zamrażarki. Tego typu urządzenia posiadają najczęściej oprócz komory chłodzącej również zamrażalnik, w którym temperatura może spaść do ok. -23 stopni C. Spotykamy dwa rodzaje tych modeli, jedno- lub dwudrzwiowe. W przypadku lodówek jednodrzwiowych zamrażalnik znajduje się wewnątrz komory chłodzącej. Lodówki dwudrzwiowe posiadają osobne drzwi umieszczone nad lub pod komorą chłodzącą. Wymiary lodówko-zamrażarek to wysokość od 110-200 cm, szerokość od 55-60 cm, głębokość od 60-65 cm.

Kolejnym typem jest model side by side, czyli chłodziarko-zamrażalnik z dwoma drzwiami otwieranymi skrzydłowo. Przypominają dużą szafę. W komorze takiej zamrażarki można przechowywać żywność nawet kilka miesięcy, panuje w niej temperatura od -18 do -30 st. C. Zaletą jest duża przestrzeń przeznaczona do chłodzenia żywności. Wadą zaś spore rozmiary i wysoka cena. Wymiary tego typu urządzeń  to wysokość od 175-200 cm, szerokość od 89-120 cm, głębokość od 62-90 cm. Lodówka przydatna dla dużej rodziny z dużą kuchnią.
 


Zamrażalnik na dole bądź na górze


Zanim kupimy lodówkę zastanówmy się czy zamrażalnik ma być na górze czy na dole. Co będzie dla nas wygodne. Wy godniejszy model to lodówka z zamrażarką na dole, nie trzeba wówczas schylać się po produkty z chłodziarki. Wszystko jest na wysokości oczu. Ważne jest też jak często korzystamy z zamrażalnika. Dolne zamrażarki poza tym mają kilka szuflad, są większe i mają pojemność nawet do 130 l. Tego typu modele są również droższe. Natomiast zamrażalniki umieszczone na górze są mniejsze. Zazwyczaj z jedną półką o pojemności ok. 40 litów.

 


Wolno stojąca albo pod zabudowę


Ważne kryterium zakupu lodówki to czy chcemy by była zabudowana czy też nie. Wiele zależy od naszego gustu i wystroju kuchni. Współczesne lodówki nie szpecą wnętrza, wręcz przeciwnie. We współczesnej kuchni lodówka może „grać główną rolę” i być jej ozdobą. Jeżeli wybierzemy model o intensywnej barwie, np. czerwony, zielony z ciekawymi uchwytami. Na rynku można już kupić lodówki tzw retro, stylizowane na lata 50. Modele do zabudowy różnią się tym, że mają płaskie drzwi, tak by łatwo było je wkomponować w ciąg mebli. Mają zazwyczaj ok 180 cm wysokości. Zabudowuje się je tą samą płytą, z których wykonuje się sąsiadujące z nią szafki.

Sprzęty kuchenne z linii Candy Elite Range

fot.: Sprzęty kuchenne z linii Candy Elite Range


W modelach z jednym agregatem,chłodziarka i zamrażarka działają jednocześnie. W modelach z dwoma agregatami, każda z tych części a więc chłodziarka i zamrażarka może działać osobno, ma swoje własne zasilanie. Jest to przydatne gdy wyjeżdżamy na wakacje. Odłączamy wówczas zasilanie od chłodziarki, którą zostawiamy pustą. Pracuje tylko zamrażalnik. W razie awarii jednego z nich lodówka może pracować. Lodówki z dwoma agregatami mają także dwa termostaty - możemy osobno ustawić temperaturę w chłodziarce i zamrażarce. Są droższe od jednoagregatowych.

 


Lodówka z klasą


Każda lodówka ma określoną klasę zamrażarki i energetyczną. Co kryje się pod tymi nazwami? Klasa zamrażarki informuje nas jaką możemy mieć temperaturę w zamrażalce i w związku z tymi ile możemy w niej przechowywać poszczególne produkty. Im wyższa klasa, tym niższa temperatura. Klasy oznaczone są gwiazdkami. Jedna gwiazdka to temp. około –6°C, która pozwala na krótkotrwałe przechowywanie zamrożonych produktów, a także na zamrażanie kostek lodu. Dwie gwiazdki to temp  –12°C. Oznacza to, że możemy trzymać mrożonki do 7 dni. Trzy gwiazdki to około –18°. Przy takiej temperaturze można przechowywać produkty nawet do 12 miesięcy. Cztery to temp poniżej –24°C. Wówczas produkty możemy przechowywać powyżej 1 roku. Niektóre modele lodówek mają możliwość ustawienia nawet –32 °C. Ważną jest również zużycie prądu. Klasę energetyczną oznaczamy literami. I jest ich aż 9. Od A ++ do G. Lodówki oznakowane literą A, A+, A++ zużywają najmniej energii. Warto przed zakupem dowiedzieć się jakie jest roczne zużycie prądu. Ważna jest również głośność lodówki. Im mniejsza tym lepiej. Średni poziom decybeli to około 40, 45 db.

 

UWAGA - Od marca 2021 nowe etykiety energetyczne!

  • Na nowych etykietach energetycznych obowiązywać będzie skala od A do G, bez „plusów”
  • Urządzenia z najwyższej klasy A+++ trafią do klasy C lub D, a A+ do klasy G lub F
  • zmianie ulega jedynie oznaczanie, a nie jakość urządzenia
  • UE zdecydowała o przeskalowaniu etykiet, aby zrobić miejsce na nowe, innowacyjne technologie.

 

Kolekcja czarnych sprzętów AGD Candy

fot.: Kolekcja czarnych sprzętów AGD Candy to szeroki wybór lodówek, chłodziarko-zamrażarek, zmywarek, a także pralek, suszarek oraz pralko-suszarek. Czarny i błyszczący kolor urządzeń doskonale wygląda zarówno we wnętrzach klasycznych, jak i nowoczesnych, w których dominują proste linie szafek kuchennych oraz minimalistyczny ład. Urządzenia wolnostojące Candy dodają wnętrzu eleganckiego wyglądu.

 

Co jest w środku?


Zanim kupimy lodówkę przyjrzyjmy się jej wnętrzu, zapoznajmy się z funkcjami, dodatkowymi gadżetami jak np. radiobudzik.Nasze sprawdzanie zacznijmy od półek, gdyż są podstawowym wyposażeniem. Mogą być druciane, żeberkowe albo szklane. Druciane są tanie, ale trudniejsze do umycia. Półki wykonane ze szkła hartowanego są łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Niektórzy producenci oferują półki składane, dzięki którym łatwiej jest zagospodarować przestrzeń lodówki, możemy również spotkać półki pochyłe na butelki.

Należy również zwrócić uwagę czy wysokość półek możemy dowolnie regulować, tak by zmieściły się wysokie naczynia. Kolejny element to szuflady do przechowywania warzyw i owoców. Najczęściej są dwie.

Następnym ważnym elementem są tzw balkoniki na soki, kartony, butelki. Zwróćmy uwagę czy są ruchome. Niektóre lodówki są wyposażone w balkoniki z wkładkami antypoślizgowymi bądź z tzw grzebieniem, który ma za zadanie przytrzymać butelki. Warto sprawdzić czy ścianki lodówki są pokryte powłoką antybakteryjną. Uniemożliwiającą rozwój bakterii.
 

Lodówka Samsung z technologią SPACE MAX (1)

fot.: Lodówka Samsung z technologią SPACE MAX

 

Gadżety, przydatne funkcje lodówki


Producenci nie zapomnieli o amatorach techniki i wprowadzili dodatkowe funkcje i ciekawe gadżety. Niektóre modele mają komorę świeżości, nazywana też komorą zero. Jest ona przeznaczona do przechowywania świeżego mięsa, ryb, warzyw i owoców. Możemy spotkać również odświeżacze zapachów czyli wymienny filtr dzięki któremu powietrze pozbawione jest nieprzyjemnych zapachów.

Bardzo przydatna jest funkcja szybkiego chłodzenia. Za pomocą specjalnego przycisku można bardzo szybko obniżyć temperaturę komory chłodniczej. Podobnie działa funkcja szybkiego zamrażania. Kolejna funkcja, bardzo przydatna, to No frost - bezszronowa, która zapobiega tworzeniu się szronu i lodu w zamrażalniku i chłodziarce.

Automatyczne rozmrażanie to opcja dzięki której woda z rozmrożonego lodu spływa po ściankach komory do rynienki i wyparowuje. Czynność odbywa się automatycznie, co jakiś czas. Podczas rozmrażania temperatura w chłodziarce pozostaje bez zmian.

Ciekawym rozwiązaniem jest półka wstępnego mrożenia. Umożliwia wstępne mrożenie drobnych owoców i warzyw. Produkty następnie przesypujemy do foliowych woreczków. Owoce i warzywa nie sklejają się. Niektóre modele wyposażone są w dozownik lodu i zimnej wody umieszczony w  drzwiach. Ciekawostką jest również wbudowane radio z głośnikami, a nawet telewizor LCD 15 calowy z pilotem.
 

lodówka z iPod-em Whirlpool    lodóka z telewizją LG

fot.: Whirlpool                                fot.: LG

 


Jak pielęgnować lodówkę


Lodówkę powinniśmy czyścić. Najlepiej miękką ściereczką. Używamy letniej wody i łagodnych środków. Półki i pojemniki możemy myć w zmywarce. Uszczelki na drzwiach przemywa się tylko wodą. Gdy pojawi się nieprzyjemny zapach, możemy użyć starej babcinej metody i przemyć wnętrze wodą z dodatkiem octu lub kwasku cytrynowego. Raz na jakiś czas należy również zajrzeć  na tył lodówki i przetrzeć ją z kurzu.

 


Zobacz koniecznie:

 

 

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Redakcja
Zdjęcia: Candy, Electrolux, Indesit, Samsung, LG, Whirlpool


Partnerzy

Hafele    Grupa Armatura

Peka  Tesa
REJSMagma

Partner serwisu FiskarsEmako


Franke
   logo Helios

     Laveo     Kuchinox

    nVent        Amix  
 

Electrolux      logo Śnieżka

Zainspiruj się - aranżacje łazienek

Galeria łazienek - zainspiruj się

Facebook
Instagram