Nowa polityka prywatności i plików Cookies                                                                        nasze serwisy:    wentylacyjny.pl   |   instalacjebudowlane.pl   |   lazienkowy.pl   |   poradybudowlane.com.pl

Jak urządzić małą kuchnię

Kuchnia to pomieszczenie, w którym przebywamy codziennie, które kojarzy nam się z rodzinnym ciepłem i miłą atmosferą. Każdy z nas z pewnością marzy o dużej, przestronnej kuchni, w której można nie tylko przygotowywać posiłki, ale także je spożywać w gronie rodziny czy zaproszonych gości. Niestety metraż mieszkań nie zawsze na to pozwala. Na szczęście w takiej sytuacji z pomocą przychodzą sprawdzone metody, za pomocą których w łatwy sposób można optycznie małą kuchnię przekształcić w przestronne pomieszczenie.

Jak urządzić małą kuchnię

Przede wszystkim, aby optycznie powiększyć kuchnię, należy zadbać o odpowiednią kolorystykę. Jasne barwy dominujące na kuchennych podłogach i ścianach nadadzą pomieszczeniu blasku i sprawią, że będzie zdawało się ono większe.

aranżacja małej kuchnimała kuchniamała kuchnia

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"


Jakie meble do małej kuchni


Kolejną metodą służącą do optycznego powiększania mieszkań, a w tym i kuchni jest dobór i umieszczenie mebli. Meble powinny znajdować się w równych liniach, umieszczone na jednym poziomie. W ten sposób kuchnia sprawia wrażenie uporządkowanej, przez co zdecydowanie przestronniejszej. Szafki nie powinny być masywne, ciemne i przytłaczające. Należy zadbać o to, by meble kuchenne miały jasny kolor. Ich fronty mogą być wykonane z materiałów odbijających światło, które optycznie zwielokrotnią kuchenną przestrzeń. Podobnie rzecz dzieje się z frontami wykonanymi ze szkła. Szafki ze szklanym frontem mogą być od środka podświetlane, co doda wnętrzu lekkości. Nie należy stosować także wysokiej zabudowy meblowej. Efekt, który w ten sposób uzyskamy optycznie zmniejsza przestrzeń.

Meble kuchenne Rad-Polmała kuchnia

           fot.: Rad-Pol                              fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

 

Przeczytaj więcej:



Co na ściany


Kolejnym trikiem, wykorzystywanym do optycznego powiększania kuchni, jest umieszczanie nad blatem fototapety z perspektywą. Dzięki takiemu zabiegowi kuchnia będzie robiła wrażenie przestronniejszej. Ze względów czysto praktycznych fototapetę należy zakryć szkłem. Ściana przeciwległa powinna pozostać jasna. Nie należy jej podkreślać i dekorować, bo to dodatkowo podkreśli kształt małego wnętrza.

fototapeta nad blatem kuchennym

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"


Przy urządzaniu małej kuchni warto zwrócić uwagę na to, że podłużne pasy optycznie wydłużają kuchnię. Zarówno pasy na ścianach, jak i posadzki w układzie podłużnym mogą przyczynić się do optycznego powiększenia pomieszczenia. Warto pomyśleć o zastosowaniu pionowych półek regałów, a także wzorów na ścianie. 

Kolejnym elementem są lustra, które pełnią ważna rolę w tworzeniu optycznie powiększonych pomieszczeń. Lustra sprawiają wrażenie głębi, gdy umieszcza się je w podłużnej linii nad blatami lub po przeciwnej stronie mebli. Lustro może odwrócić uwagę od ściany i optycznie powiększyć proporcję pomieszczenia. Z drugiej jednak strony lustro odbija wszystko. Zatem osoby, które nie utrzymują w kuchni idealnego porządku, traktują kuchnię jako pomieszczenie robocze i na blaty wystawiają wiele akcesoriów kuchennych nie powinny korzystać z rozwiązania, jakim jest umieszczanie w kuchni lustra. W takim przypadku wykorzystanie lustra spotęguje wrażenie nieporządku i chaosu.
 

Kuchinox - Dużo miejsca w małej kuchniInstal-Projekt - aranżacja kuchni z lustrem

fot.: Kuchinox                                                 fot.: Instal-Projekt        


Przeczytaj nasz poradnik >>
Co na ściany w kuchni

 


Rola oświetlenia


W urządzaniu małej kuchni ważny jest także dobór odpowiedniego oświetlenia. Odgrywa ono znaczącą rolę ze względu na funkcjonalność oraz wpływa na ogólny charakter kuchni i estetykę wnętrza. Dzięki dobrze dobranemu oświetleniu można stworzyć niepowtarzalny nastrój. Warto pomyśleć o podłączeniu wielu małych światełek. Kinkiety, które oświetlają blat, jednocześnie optycznie wydłużają mebel, a co za tym idzie całe pomieszczenie.

Aurora Technika Świetlna - oświetlenie podszafkoweAurora - lampa wisząca Nevada

fot.: Aurora Technika Świetlna


W niewielkich kuchniach na ogół mieści się mało mebli. W takim przypadku doskonale sprawdzają się meble mobilne, czyli takie które w łatwy sposób można przestawiać, przesuwać. Na pewno przyda się szafka na kółkach, która w każdej chwili można wstawić pod stół. Jeżeli w małej kuchni nie ma miejsca na wstawienie stołu doskonałym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w stół składany lub wysuwany. W zależności od zaistniałej potrzeby można go albo złożyć, albo schować w celu zaoszczędzenia miejsca.

 

Co zamiast stołu do kuchni

Jeśli nie chcemy lub nie mamy miejsca w kuchn nai ustawienie stołu możemy znaleźć alternatywę dla tego rozwiązania. Jednym z takich pomysłów jest przedłużenie blatu kuchennego lub stworzenie specjalnej lady, przy której możemy ustawić stołki barowe. Nowoczesne aranżacje warto wzbogacić o barek, który z powodzeniem może posłużyć również za miejsce do konsumpcji posiłków. Taki wielozadaniowy bufet sprawdzi się jako pojemny schowek, a od strony kuchni zasłani rozgardiasz. Ciekawym rozwiązaniem jest też wyspa kuchenna z wygospodarowaną częścią jadalną.


Aranżacja kuchni - Agnieszka W (1)

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

 

Zobacz również:

 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Aurora Technika Świetlna, Instal-Projekt, Kuchinox, LEDaTEC, Rad-Pol, Konkurs fotograficzny Nasze kuchnie










Partnerzy

Hafele    Grupa Armatura

Peka  Tesa
REJSMagma

Partner serwisu FiskarsEdaxo by Emako


Franke
   logo Helios

     Laveo     Kuchinox

    nVent        Amix  
 

Electrolux      logo Śnieżka

Zainspiruj się - aranżacje łazienek

Galeria łazienek - zainspiruj się

Facebook
Instagram