konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2021

Jak urządzić małą kuchnię

data aktualizacji: 01-06-2021, 05:47

Kuchnia to pomieszczenie, w którym przebywamy codziennie, które kojarzy nam się z rodzinnym ciepłem i miłą atmosferą. Każdy z nas z pewnością marzy o dużej, przestronnej kuchni, w której można nie tylko przygotowywać posiłki, ale także je spożywać w gronie rodziny czy zaproszonych gości. Niestety metraż mieszkań nie zawsze na to pozwala. Na szczęście w takiej sytuacji z pomocą przychodzą sprawdzone metody, za pomocą których w łatwy sposób można optycznie małą kuchnię przekształcić w przestronne pomieszczenie.

Jak urządzić małą kuchnię

Przede wszystkim, aby optycznie powiększyć kuchnię, należy zadbać o odpowiednią kolorystykę. Jasne barwy dominujące na kuchennych podłogach i ścianach nadadzą pomieszczeniu blasku i sprawią, że będzie zdawało się ono większe.

aranżacja małej kuchnimała kuchniamała kuchnia

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"


Jakie meble do małej kuchni


Kolejną metodą służącą do optycznego powiększania mieszkań, a w tym i kuchni jest dobór i umieszczenie mebli. Meble powinny znajdować się w równych liniach, umieszczone na jednym poziomie. W ten sposób kuchnia sprawia wrażenie uporządkowanej, przez co zdecydowanie przestronniejszej. Szafki nie powinny być masywne, ciemne i przytłaczające. Należy zadbać o to, by meble kuchenne miały jasny kolor. Ich fronty mogą być wykonane z materiałów odbijających światło, które optycznie zwielokrotnią kuchenną przestrzeń. Podobnie rzecz dzieje się z frontami wykonanymi ze szkła. Szafki ze szklanym frontem mogą być od środka podświetlane, co doda wnętrzu lekkości. Nie należy stosować także wysokiej zabudowy meblowej. Efekt, który w ten sposób uzyskamy optycznie zmniejsza przestrzeń.

Meble kuchenne Rad-Polmała kuchnia

           fot.: Rad-Pol                              fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

 

Przeczytaj więcej:Co na ściany


Kolejnym trikiem, wykorzystywanym do optycznego powiększania kuchni, jest umieszczanie nad blatem fototapety z perspektywą. Dzięki takiemu zabiegowi kuchnia będzie robiła wrażenie przestronniejszej. Ze względów czysto praktycznych fototapetę należy zakryć szkłem. Ściana przeciwległa powinna pozostać jasna. Nie należy jej podkreślać i dekorować, bo to dodatkowo podkreśli kształt małego wnętrza.

fototapeta nad blatem kuchennym

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"


Przy urządzaniu małej kuchni warto zwrócić uwagę na to, że podłużne pasy optycznie wydłużają kuchnię. Zarówno pasy na ścianach, jak i posadzki w układzie podłużnym mogą przyczynić się do optycznego powiększenia pomieszczenia. Warto pomyśleć o zastosowaniu pionowych półek regałów, a także wzorów na ścianie. 

Kolejnym elementem są lustra, które pełnią ważna rolę w tworzeniu optycznie powiększonych pomieszczeń. Lustra sprawiają wrażenie głębi, gdy umieszcza się je w podłużnej linii nad blatami lub po przeciwnej stronie mebli. Lustro może odwrócić uwagę od ściany i optycznie powiększyć proporcję pomieszczenia. Z drugiej jednak strony lustro odbija wszystko. Zatem osoby, które nie utrzymują w kuchni idealnego porządku, traktują kuchnię jako pomieszczenie robocze i na blaty wystawiają wiele akcesoriów kuchennych nie powinny korzystać z rozwiązania, jakim jest umieszczanie w kuchni lustra. W takim przypadku wykorzystanie lustra spotęguje wrażenie nieporządku i chaosu.
 

Kuchinox - Dużo miejsca w małej kuchniInstal-Projekt - aranżacja kuchni z lustrem

fot.: Kuchinox                                                 fot.: Instal-Projekt        


Przeczytaj nasz poradnik >>
Co na ściany w kuchni

 


Rola oświetlenia


W urządzaniu małej kuchni ważny jest także dobór odpowiedniego oświetlenia. Odgrywa ono znaczącą rolę ze względu na funkcjonalność oraz wpływa na ogólny charakter kuchni i estetykę wnętrza. Dzięki dobrze dobranemu oświetleniu można stworzyć niepowtarzalny nastrój. Warto pomyśleć o podłączeniu wielu małych światełek. Kinkiety, które oświetlają blat, jednocześnie optycznie wydłużają mebel, a co za tym idzie całe pomieszczenie.

Aurora Technika Świetlna - oświetlenie podszafkoweAurora - lampa wisząca Nevada

fot.: Aurora Technika Świetlna


W niewielkich kuchniach na ogół mieści się mało mebli. W takim przypadku doskonale sprawdzają się meble mobilne, czyli takie które w łatwy sposób można przestawiać, przesuwać. Na pewno przyda się szafka na kółkach, która w każdej chwili można wstawić pod stół. Jeżeli w małej kuchni nie ma miejsca na wstawienie stołu doskonałym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w stół składany lub wysuwany. W zależności od zaistniałej potrzeby można go albo złożyć, albo schować w celu zaoszczędzenia miejsca.

 

Co zamiast stołu do kuchni

Jeśli nie chcemy lub nie mamy miejsca w kuchn nai ustawienie stołu możemy znaleźć alternatywę dla tego rozwiązania. Jednym z takich pomysłów jest przedłużenie blatu kuchennego lub stworzenie specjalnej lady, przy której możemy ustawić stołki barowe. Nowoczesne aranżacje warto wzbogacić o barek, który z powodzeniem może posłużyć również za miejsce do konsumpcji posiłków. Taki wielozadaniowy bufet sprawdzi się jako pojemny schowek, a od strony kuchni zasłani rozgardiasz. Ciekawym rozwiązaniem jest też wyspa kuchenna z wygospodarowaną częścią jadalną.


Aranżacja kuchni - Agnieszka W (1)

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

 

Zobacz również:

 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Aurora Technika Świetlna, Instal-Projekt, Kuchinox, LEDaTEC, Rad-Pol, Konkurs fotograficzny Nasze kuchniePodobne artykuły
Jak stworzyć idealną kuchnię

porady

Jak stworzyć idealną kuchnię

Aby stworzyć idealną kuchnię, która będzie zarazem piękna jak i funkcjonalna, należy zacząć... więcej...

Jak radzić sobie ze Smogiem?

porady

Jak radzić sobie ze Smogiem?

Aż 33 z 50 miast Unii Europejskiej o największym stężeniu pyłu w powietrzu znajduje się w Polsce. Smog... więcej...

Grzyb w domu - jak go usunąć

porady

Grzyb w domu - jak go usunąć

Główną przyczyną powstawania grzyba w naszych domach i mieszkaniach są zaniedbania budowlane. Grzyby... więcej...
Partnerzy

Peka  logo Elkamino Dom

Rejs Tesa

Electrolux     logo Śnieżka

logo Deante    Grupa Armatura

Franke   logo Helios

  Granitan

     Laveo   APM MORKOM

    nVent    Amix  

Kuchinox   Emako