Nowa polityka prywatności i plików Cookies             nasze serwisy:    wentylacyjny.pl   |   instalacjebudowlane.pl   |   lazienkowy.pl   |   fachowcybudowlani.pl
Konkurs fotograficzny Nasze kuchnie 2016 - IV edycja

Co na ściany nad blatem kuchennym

data aktualizacji: 08-06-2016, 12:42

Nowoczesne rozwiązania i materiały coraz częściej pojawiają się w naszych kuchniach. Ceramiczne zlewozmywaki, lane blaty kuchenne, to rozwiązania które nie tylko ładnie się prezentują ale podnoszą komfort pracy podczas przygotowywania posiłków. Ściana łącząca blat kuchenny i meble to miejsce które często się brudzi, zachlapuje itp. Dlatego materiał na ścianę nad blatem starajmy się wybrać tak aby nam służył a nie przysparzał dodatkowej pracy.

Co na ściany nad blatem kuchennym

Panele szklane nad blatem w kuchni


Bardzo popularnym aktualnie rozwiązaniem jest umieszczanie na ścianie nad blatem szklanych paneli. Szkło może być przezroczyste - wtedy pod panelem możemy umieścić swoje ulubione zdjęcia, przepisy kulinarne lub kolorową tapetę. Możemy również wybrać szkło kolorowe lub mleczne - tzw. lakomat. Wykończenie może być gładkie na połysk lub matowe. Bardzo praktyczne rozwiązanie - szkło niczym nie zachodzi, nie brudzi się a hartowane jest bardzo wytrzymałe na przypadkowe uderzenia.

Panel szklany nad blatem w kuchni

                 fot.: Glassing - panel szklany                   fot.: Mochnik - szkło Colorimo Węglowy 7021

 

Płytki ceramiczne nad blatem


Płytki ceramiczne to tradycyjne i wciąż popularne rozwiązanie. Jeszcze kilka lat temu popularne były małoformatowe płytki 10x10 cm układane w caro. W tej chwili popularność w nowoczesnych kuchniach zyskują duże formaty płytek ceramicznych, gresu polerowanego układanego na cienką fugę. W obu przypadkach taka ściana jest bardzo praktyczna, łatwa do utrzymania w czystości i bardzo wytrzymała. Dostępność formatów, struktur, kolorów płytek ceramicznych i gresowych powoduje, że można przy ich pomocy zaaranżować kuchnię w każdym stylu.
 

Opoczno Field Blue (1) - płytki ceramiczne nad blatem kuchennymPłytki szklane Dunin 3D Mazu

                   fot.: Opoczno                                      fot.: Płytki szklane Dunin 3D Mazu         

http://www.kuchenny.com.pl/obrazki/plytki_ceramiczne_italian_fresco_opoczno_051115.jpg
fot.: Płytki ceramiczne z kolekcji Italian Fresco Opoczno

 

Mozaika


Mozaika to okładzina, składająca się z małych elementów, którą z powodzeniem możemy zastosować na ścianach i podłogach w kuchni. Może być ona wykonana z ceramiki, szkła, kamienia naturalnego, a nawet metalu lub drewna. Możliwe jest również łączenie różnych tworzyw. Zestawienie takie daje nieograniczone możliwości dekoracyjne. Jej największą zaletą - poza urokiem - jest możliwość łatwego dopasowania do najbardziej fantazyjnych krzywizn i nieregularnych powierzchni.

Mozaika Hexagon biała szkliwiona

fot.: Raw Decor

http://www.kuchenny.com.pl/obrazki/plytki_w_ksztalcie_arabeski_mozaikowepl_051115.jpg http://www.kuchenny.com.pl/obrazki/mozaika_plytka_heksagon_mozaikowepl_051115.jpg http://www.kuchenny.com.pl/obrazki/jodelka_mozaika_ceramiczna_mini_cegielka_sub_way_mozaikowepl_051115.jpg
fot.: Raw Decor

 

Mozaika nad blatem kuchennym Mozaika w kuchni
fot.: MM DeSign - mozaika nad blatem kuchennymKamień naturalny nad blatem w kuchni


Najdroższym rozwiązaniem jest zastosowanie kamienia naturalnego nad blatem w kuchni. Do wyboru mamy granit, marmur i trawertym, ew. mozaikę onyksową. Na ścianę każdy kamień będzie się nadawał, przy czym granit będzie najwytrzymalszy nawet bez impregnacji. Trawertyn z racji swej porowatości oraz marmur z racji swej skłonności do zabrudzeń będzie trzeba dobrze zaimpregnować.

fot.: Rad - Pol - blat i powierzchnia nad blatem wykonana z granitu

 

Blacha stalowa, aluminiowa lub miedziana na ścianę w kuchni


W nowoczesnych kuchniach wraz z dużą ilością szkła, aluminium pojawiają się panele stalowe ze stali nierdzewnej. Można zastosować też blachę aluminiową czy miedzianą ale aluminium będzie się łatwo rysować a miedź utleniać na kolor zielonkawy co wymagać będzie dużo pracy aby blachy lśniły czystością. Stal szlachetną najlepiej z wykończeniem szczotkowanym (inox) wystarczy przetrzeć oliwką dziecięcą aby wyglądała czysto i nie miała smug.
 

Franke - blaszana ściana, nad blatem kuchennym

fot.: Franke

 

Farba, emalia, tynk strukturalny żywiczny


Czasem na aranżacjach kuchennych spotykamy ściany pomalowane farbami, emaliami a także pokrytą tynkiem strukturalnym - elewacyjnym. Mimo, że wykończenia takie są odporne na bryzgającą wodę, to z racji swej porowatości bardzo trudno utrzymać je w czystości. Takie rozwiązania są jednak najtańsze i mogą służyć jako przejściowe.
 

Śnieżka - farba i emalia kuchenna

fot.: FFiL Śnieżka   

 

Inne materiały na ścianę nad blatem w kuchni


Oczywiście jeśli chodzi o rodzaje materiałów stosowanych na powierzchnię nad blatem kuchennym to istnieje pełna dowolność rozwiązań. Wybierając oryginalne rozwiązanie na naszą ścianę kuchenną kierujmy się przede wszystkim walorami funkcjonalnymi czyli wytrzymałością materiału i odpornością na zabrudzenia.

Biała cegła Elkamino w kuchni

fot.: Elkamino - stara cegła biała

http://www.kuchenny.com.pl/obrazki/sciana_z_czerwonej_cegly_w_kuchni_nasze_kuchnie_2014_051115.jpg
fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze Kuchnie"

 

Zobacz także: Co na ściany w kuchni


 

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Piotr Lasota
Zdjęcia: Elkamino Dom, Franke, Sun-Glass, Śniezka, Opoczno, Rad - Pol, Raw Decor, Glassing, Mochnik, Dunin, MM DeSign


Podobne artykuły
Glazura i terakota z marką Alpol

ściany i podłogi

Glazura i terakota z marką Alpol

Dzięki nowoczesnym produktom chemii budowlanej, płytki ceramiczne, gresowe lub kamienne można śmiało... więcej...

Płytki ceramiczne w kuchni - to będzie trendy w 2016 roku

ściany i podłogi

Płytki ceramiczne w kuchni - to będzie...

Zarówno w łazience, jak i w kuchni płytki są najchętniej wybieranym elementem wykończeniowym ścian... więcej...

Kleje do płytek mira

ściany i podłogi

Kleje do płytek mira

Zasadniczy wpływ na dobre położenie płytek ma jakość użytego kleju. Wybierając klej powinniśmy przede... więcej...Partnerzy

Mira    Cersanit
  

   logo Śnieżka   logo Elkamino Dom

  logo Kuchinox  Colorimo

logo Opoczno      Soudal

Nasze Serwisy:


NEWSLETTER

Dodaj swój adres e-mail do naszego biuletynu aby otrzymać najświeższe wiadomości z branży!

         dodaj