konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

Emako

Stojaki na noże kuchenne - przegląd

data aktualizacji: 12-10-2021, 09:17 – artykuł promocyjny

W każdej kuchni jest ich co najmniej 3. Korzystamy z nich codziennie i powinny być w zasięgu ręki, ale nie mogą leżeć w przypadkowym miejscu — noże, bo o nich mowa, mogą być przechowywane na 3 sposoby. Jednym z nich są stojaki i bloki postawione na blacie kuchennym. Oprócz tego możemy je schować w szufladzie lub powiesić na listwie magnetycznej, ale to właściwy sposób przechowywania decyduje o tym, że na dłużej pozostaną ostre, a dla naszej kuchni staną się wręcz ozdobą. Miejsce przechowywanie noży kuchennych decyduje również o bezpieczeństwie, zwłaszcza najmłodszych członków rodziny.

Stojaki na noże kuchenne - przegląd

Przechowywanie noży w kuchni na 3 sposoby - co wybrać?

 

Listwa magnetyczna pozwala zmniejszyć ryzyko, że do noży dostaną małe dzieci. Podczas gotowania różne rodzaje i wielkości noży są widoczne i możemy z nich skorzystać bez dotykania innych elementów wyposażenia kuchni, co ma szczególne znaczenie, gdy mamy brudne ręce. Noże schowane w szufladzie powinny być umieszczone w specjalnych organizerach, dzięki którym zawsze pozostaną na miejscu, ich ostrza będą schowane, co minimalizuje ryzyko skaleczenia przy szukaniu czegokolwiek w szufladzie oraz nie będą się niepotrzebnie tępić. Trzeci sposób jest chyba najbardziej popularny i łączy zalety listwy, gdyż noże zawsze są w zasięgu ręki oraz organizerów, bo są poukładane i mają zabezpieczone ostrza. Poniżej prezentujemy przegląd klasycznych oraz nowoczesnych stojaków i bloków kuchennych na noże. Od tradycyjnych drewnianych, przez te bambusowe, po ciekawe modele ze stali i tworzyw.

Przechowywanie noży w kuchni na 3 sposoby - co wybraćStojak, blok, czy wkład na noże do kuchniStojak, blok, czy wkład na noże do kuchni

  fot.: Garneczki.pl                                                          fot.: Kuchnioland.pl           

 

Stojaki, bloki na noże kuchenne - rodzaje

 

Stojaki na noże różnią się również wkładami wewnętrznymi - te klasyczne z drewna mają po prostu wyprofilowane otwory (różnej wielkości), w które wsuwa się dany nóż. Te bardziej nowoczesne często posiadają ergonomiczne wkłady dopasowujące się do każdego przedmiotu. Bloki mogą być również magnetyczne i bez problemu przyciągać metalowe elementy.

Czarny stojak na nożeNowoczesny stojak na noże

fot.: Kuchnioland.pl

Każdy blok możemy dopasować do wystroju kuchni. W nowoczesnej aranżacji warto postawić na elementy ze stali nierdzewnej, czerń oraz imitacje na przykład marmuru. Elementy drewniane pasują do każdej stylistyki, są ponadczasowe i z pewnością zapewnia elegancję.

Kwadratowy, duży stojak na nożeOwalny, drewniany stojak na nożeBlok kuchenny na noże

fot.: Helios

Kolejnym kryterium wyboru może być ilość noży, jaką dany blok jest w stanie pomieścić. Jeśli na co dzień korzystamy z 3 podstawowych noży, to zdecydowanie taki model warto kupić. Nawet jeśli mamy większą kolekcję tych narzędzi, to nie ma potrzeby, by wszystkie stały na blacie. Dla bardziej zaawansowanych osób polecane są bloki na 5 lub więcej noży. 

Blok kuchenny na 3 nożeBlok kuchenny na 5 noży

fot.: Fiskars

Stojaki kuchenne na noże mogą być również ozdobą kuchni, dlatego tak ważne jest, by wybrać model o ciekawym wyglądzie. W niektórych kuchniach, dobrej jakości stojaki stanowią gadżet, który przyciąga wzrok i wzbudza zaintersowanie.

Magnetyczny blok na nożeBlok kuchenny z drewna - nowoczesny sposób na przechowywanie nożyStojak na noże profesjonalny ze stali nierdzewnej

fot.: Garneczki.pl

Wiele stojaków posiada dodatkową przestrzeń na nożyczki, które również należą do ostrych narzędzi i powinny mieć ściśle określone miejsce.

 

Deska na noże - magnetyczna z drewnaStojak na noże i nożyczki

fot.: Emako

W naszej kuchni korzystamy z wielu akcesoriów, które również wymagają przemyślanego przechowywania, dlatego możemy zdecydować się na stojaki z kilkoma przegródkami, w których można przechowywać łyżki, obieraczki, łopatki, a także noże. 

Stojak na noże i akcesoria kuchenneDuży, trójdzielny stojak na noże

fot.: Europ24

 

Noże w kuchni - warto wiedzieć:

 

Dlaczego warto wybrać komplet noży? Dzięki temu mamy dostęp do róznych wielkości i rodzajów ostrzy, a noże kupowane w komplecie łatwiej przechowywać.

Dlaczego stoajki na noże są tak praktyczne? Noże w bloku nie pocierają się jeden o drugi, tak jak w szufladzie, dzięki czemu nie niszczą się i służą przez lata.

Nowoczesny, biały stojak na noże

fot.: Europ24

Zobacz również:

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Garneczki.pl, Fiskars, Helios, Emako, Kuchnioland, Europ24Podobne artykuły
Więcej pary

akcesoria kuchenne

Więcej pary

Kiedy słyszę dźwięk gwizdka napędzanego parą z czajnika, budzą się wspomnienia kuchni pachnącej smażonym... więcej...

Formy świąteczne do pieczenia ciast - przegląd

akcesoria kuchenne

Formy świąteczne do pieczenia ciast - przegląd

Nieodłącznym elementem przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia są różnego rodzaju wypieki, zarówno... więcej...


Partnerzy

Ergo International sp zo.o.    Emako

      logo Deante

Partner serwisu Fiskars  logo Teka

   logo Peka       logo Helios

   Franke

Ronic  Electrolux

Kuchinox  Laveo

Zainspiruj się - aranżacje łazienek

konkurs łazienkowy 2022