konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2021

patron działu Meble kuchenne Peka

Meble do kuchni w ciemnych kolorach

data aktualizacji: 22-07-2021, 09:17 – artykuł promocyjny

Ciemne kolory są eleganckie, wnoszą nonszalancję do wnętrza i dają poczucie luksusu. Jeśli zdecydujemy się je wykorzystać w zestawieniu z rysunkiem drewna lub kamienia zyskamy bardzo uroczą stylizację odpowiadającą współczesnym trendom. Jednym z wiodących kolorów jest czarny, który coraz chętniej wykorzystujemy na frontach kuchennych, choć w zestawieniu tym równie popularny jest grafit, szarości i ciemne odcienie drewna. Obok nich można zestawić także zieleń, bordo i granat, które od niedawna stały się synonimem nowej elegancji, podbijając kuchenne trendy.

Meble do kuchni w ciemnych kolorach

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

Biel i beże to kolory, które zawładnęły kuchenną przestrzenią. Powoli zaczyna się to jednak zmieniać i do głosu dochodzą coraz bardziej wyraźne odcienie. Nie zawsze jest to od razu czarny, ale ciemne grafity, czy brązy zyskują coraz szersze grono zwolenników. Najlepsze zestawienia prezentują ciemne fronty skontrastowane z pozostałymi elementami wyposażenia kuchni.

Czarne fronty kuchenne rozjaśnione drewnem

fot.: Rehau - akrylowe fronty pozwalają osiągnąć zaskakujący efekt matu

Czarne meble kuchenne doskonale łączą się z ciepłymi barwa drewna i czerwoną cegłą. W takim zestawieniu zyskują całkiem przyjazny i miły dla oka kontarst.

Aranżacje ciemnych kuchni - pomysły, projekty, przykłady z polskich domówAranżacje ciemnych kuchni - pomysły, projekty, przykłady z polskich domówAranżacje ciemnych kuchni - pomysły, projekty, przykłady z polskich domów

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

 

Zobacz także: Kupujemy meble - na co zwrócić uwagę

 

Zabiegi optyczne w ciemnej kuchni

Najczęściej decyzję o kolorze mebli w kuchni opieramy na jej metrażu. Z ciemnych kolorów od razu wycofują się posiadacze małych powierzchni. W powszechnej opinii takie zestawienie zawsze sprzyja optycznemu pomniejszeniu wnętrza i pogarsza jego proporcje.

Aranżacja kuchni - Katarzyna H (4)

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" - ciemne fronty oraz drewno to zawsze dobry duet

Z ciemnej zabudowy zdecydowanie nie powinny korzystać osoby posiadające ciemną kuchnię, czyli bez okna. W takim wnętrzu lepiej sprawdzą się jasne odcienie wykończone na połysk. Dobrym rozwiązaniem będą także przeszklenia i chromowania, które optycznie potrafią zdziałać cuda.

Mała kuchnia w czarnym kolorze

 fot.: Śnieżka    

Kolejnym argumentem na niekorzyść ciemnej kuchni jest kwestia utrzymania porządku. Bardzo często pokutuje mit o tym, że ciemne kolory szybciej przyciągają brud i trzeba je częściej czyścić. Nic bardziej mylnego. Kurz i tłuszcz tak samo przylega do jasnych mebli, jak i do ciemnych. Jedyne co jest prawdziwe w tej opinii to fakt, że na ciemnych meblach szybciej go zauważymy. A jeżeli szybciej zauważymy, to szybciej zareagujemy i uchronimy się w ten sposób przed nawarstwieniu zanieczyszczeń, które później wymagają sporego nakładu pracy. Warto poznać >>> zasady sprzątania kuchni....

fot.: ZAAR - kuchnia głęboko matowa niepalcująca Black Velvet

W pozostałych kuchniach wybór między jasnymi a ciemnymi meblami zależy w głównej mierze od naszego gustu. Dla niezdecydowanych kilka rad na temat tego jak urządzić kuchnię z ciemnymi meblami, by czuć się w niej komfortowo.

Czarna kuchnia - moda na ciemne meble

fot.: Studio Sto Procent - czarne meble z efemtem marmuru - zobacz więcej aranżacji...

Jeśli nadmiar ciemnego koloru przytłacza nas i po prostu źle się czujemy w takich wnętrzach, można go stosować z umiarem. To znaczy nie trzeba od razu urządzać kuchni w odcieniach ciemnego drewna z ciemnymi ścianami i podłogami. Czasem wystarczy nieco zróżnicować zabudowę, która będzie posiadała na przykład jasne fronty i ciemne blaty albo na odwrót.

Szkło Colorimo w kuchni - Czarny 9005, Sati Orzechowy 7M30, Sati Bazaltowy 7M21, Extra Biały 9003Szkło w kuchni - Colorimo Czarny i Colorimo Soft Białe

fot.: Mochnik - szkło Colorimo na frontach kuchennych może być wykorzystane w formie błyszczącej lub satynowej - w pierwszej aranżacji zabudowa została wyraźnie podzielona na strefy, w których oprócz kontrastowego zestawienia kolorów widzimy dodatkowo połączenie dwóch typów szkła ; w drugiej aranżacji czarne fronty ciekawie prezentują się na tle białego blacksplashu

Dobrym rozwiązaniem jest także wykorzystanie jaśniejszego tła dla ciemnych mebli. W takiej aranżacji pierwszą rolę mogą grać piękne płytki lub idealnie równa i lśniąca tafla szkła, które będą idealnym podkładem dla ciemnych frontów.

fot.: Rad-Pol - ciemne drewno zawsze kojarzy się nam z luksusem, w aranżacji powyżej dopełnieniem jest biała oprawa frontów, w drugiej czarne fronty na tle czerwonej ściany

Jeśli w naszym domu są dzieci, a my lubimy dużo i często gotować i to najlepiej rodzinnie, to lepiej zrezygnujmy z ciemnych frontów na wysoki połysk. Takie wykończenie mebli będzie nas denerwować widocznymi odciskami palców w obrębie uchwytów lub mechanizmów odpowiedzialnych za otwieranie drzwiczek. Taka sytuacja nie oznacza jednak, że musimy całkowicie zrezygnować z ciemnych mebli. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą tu meble matowe. Oprócz tego, że łatwiej je utrzymać w czystości, to wnoszą dodatkowo do wnętrza przytulny ton.

ciemne meble kuchenne

fot.: Layman - ciemne meble w macie zostały zestawione z oryginalnymi frontami z dekorem drewna

Dla miłośników ciemnych aranżacji polecamy wybór czarnego AGD. O ile biała lodówka w wersji wolnostojącej w sąsiedztwie ciemnych mebli będzie prezentować się groteskowo, to już jasny odbijający światło chrom nada wnętrzu elegancji. Jednak dla większej elegancji możemy sięgnąć po sprzęty w kolorze czarnym.

Czarne fronty z czarnym blatem w nowoczesnej kuchni

fot.: Studio VK - zobacz więcej aranżacji...

Zawsze możemy też wybrać łagodniejsze niż czarny odcienie - granaty, brąży, butelkowa zieleń, a nawet bordo to barwy, które cieszą się coraz większą popularnością i z pewnością zagwarantują oryginalne wykończenie.

Studio MONOStudio PRO-M

fot.: Max Kuchnie - Studio Mono i PRO-M


Ciemne kolory w kuchni coraz częściej pojawiają się także w innej postaci - przeczytaj koniecznie:

 

Aranżacje ciemnych kuchni - pomysły, projekty, przykłady z polskich domów...

 

Aranżacje ciemnych kuchni - pomysły, projekty, przykłady z polskich domówAranżacje ciemnych kuchni - pomysły, projekty, przykłady z polskich domów

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

fot.: Meble TRIO - ciemne meble to idealny kolor wyjściowy do eksperymentowania w przypadku wykończenia ścian

Pełna harmonia w kuchni w czarnej kuchni

fot.: ernestrust - kuchnia w stylu total black


ZOBACZ również galerię >> kuchnia w kolorze czarnym

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Mochnik, Meble TRIO, Max Kuchnie, Studio VK, ernestrust, Studio Sto Procent, ZAAR, Rehau, Layman, Rad-Pol, ŚnieżkaPodobne artykuły
W kuchni najważniejsze są ... szuflady

meble kuchenne

W kuchni najważniejsze są ... szuflady

Zacinające się i wyginające szuflady. Szuranie i piski przy otwieraniu. Jak zadbać o to, aby meble nie... więcej...

Kuchnia w zabudowie

meble kuchenne

Kuchnia w zabudowie

Standardowe, wymiarowe oraz na indywidualne zamówienie - współczesne kuchnie mają wiele obliczy,... więcej...

Czas na czerń

meble kuchenne

Czas na czerń

Na przestrzeni ostatnich sezonów w aranżacjach kuchennych niepodzielnie królowała biel oraz... więcej...