patron działu Meble kuchenne Peka

Meble do kuchni w ciemnych kolorach

data aktualizacji: 10-05-2021, 06:37 – artykuł promocyjny

Ciemne kolory są eleganckie, wnoszą nonszalancję do wnętrza i dają poczucie luksusu. Jeśli zdecydujemy się je wykorzystać w zestawieniu z rysunkiem drewna lub kamienia zyskamy bardzo uroczą stylizację odpowiadającą współczesnym trendom.

Meble do kuchni w ciemnych kolorach

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

Biel i beże to kolory, które zawładnęły kuchenną przestrzenią. Powoli zaczyna się to jednak zmieniać i do głosu dochodzą coraz bardziej wyraźne odcienie. Nie zawsze jest to od razu czarny, ale ciemne grafity, czy brązy zyskują coraz szersze grono zwolenników. Najlepsze zestawienia prezentują ciemne fronty skontrastowane z pozostałymi elementami wyposażenia kuchni.

Czarne fronty kuchenne rozjaśnione drewnem

fot.: Rehau - akrylowe fronty pozwalają osiągnąć zaskakujący efekt matu

Aranżacje ciemnych kuchni - pomysły, projekty, przykłady z polskich domówAranżacje ciemnych kuchni - pomysły, projekty, przykłady z polskich domówAranżacje ciemnych kuchni - pomysły, projekty, przykłady z polskich domów

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

 

Zobacz także: Kupujemy meble - na co zwrócić uwagę

 

Zabiegi optyczne w ciemnej kuchni

Najczęściej decyzję o kolorze mebli w kuchni opieramy na jej metrażu. Z ciemnych kolorów od razu wycofują się posiadacze małych powierzchni. W powszechnej opinii takie zestawienie zawsze sprzyja optycznemu pomniejszeniu wnętrza i pogarsza jego proporcje.

Aranżacja kuchni - Katarzyna H (4)

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" - ciemne fronty oraz drewno to zawsze dobry duet

Z ciemnej zabudowy zdecydowanie nie powinny korzystać osoby posiadające ciemną kuchnię, czyli bez okna. W takim wnętrzu lepiej sprawdzą się jasne odcienie wykończone na połysk. Dobrym rozwiązaniem będą także przeszklenia i chromowania, które optycznie potrafią zdziałać cuda.

Mała kuchnia w czarnym kolorze

 fot.: Śnieżka    

Kolejnym argumentem na niekorzyść ciemnej kuchni jest kwestia utrzymania porządku. Bardzo często pokutuje mit o tym, że ciemne kolory szybciej przyciągają brud i trzeba je częściej czyścić. Nic bardziej mylnego. Kurz i tłuszcz tak samo przylega do jasnych mebli jak i do ciemnych. Jedyne co jest prawdziwe w tej opinii to fakt, że na ciemnych meblach szybciej go zauważymy. A jeżeli szybciej zauważymy, to szybciej zareagujemy i uchronimy się w ten sposób przed nawarstwieniu zanieczyszczeń, które później wymagają sporego nakładu pracy.

W pozostałych kuchniach wybór między jasnymi a ciemnymi meblami zależy w głównej mierze od naszego gustu. Dla niezdecydowanych kilka rad na temat tego jak urządzić kuchnię z ciemnymi meblami, by czuć się w niej komfortowo.

Jeśli nadmiar ciemnego koloru przytłacza nas i po prostu źle się czujemy w takich wnętrzach, można go stosować z umiarem. To znaczy nie trzeba od razu urządzać kuchni w odcieniach ciemnego drewna z ciemnymi ścianami i podłogami. Czasem wystarczy nieco zróżnicować zabudowę, która będzie posiadała na przykład jasne fronty i ciemne blaty albo na odwrót.

Szkło Colorimo w kuchni - Czarny 9005, Sati Orzechowy 7M30, Sati Bazaltowy 7M21, Extra Biały 9003Szkło w kuchni - Colorimo Czarny i Colorimo Soft Białe

fot.: Mochnik - szkło Colorimo na frontach kuchennych może być wykorzystane w formie błyszczącej lub satynowej - w pierwszej aranżacji zabudowa została wyraźnie podzielona na strefy, w których oprócz kontrastowego zestawienia kolorów widzimy dodatkowo połączenie dwóch typów szkła ; w drugiej aranżacji czarne fronty ciekawie prezentują się na tle białego blacksplashu

Dobrym rozwiązaniem jest także wykorzystanie jaśniejszego tła dla ciemnych mebli. W takiej aranżacji pierwszą rolę mogą grać piękne płytki lub idealnie równa i lśniąca tafla szkła, które będą idealnym tłem dla ciemnych frontów.

fot.: Rad-Pol - ciemne drewno zawsze kojarzy się nam z luksusem, w aranżacji powyżej dopełnieniem jest biała oprawa frontów, w drugiej czarne fronty na tle czerwonej ściany

Jeśli w naszym domu są dzieci, a my lubimy dużo i często gotować i to najlepiej rodzinnie lepiej zrezygnujmy z ciemnych frontów na wysoki połysk. Takie wykończenie mebli będzie nas denerwować widocznymi odciskami palców w obrębie uchwytów lub mechanizmów odpowiedzialnych za otwieranie drzwiczek. Taka sytuacja nie oznacza jednak, że musimy całkowicie zrezygnować z ciemnych mebli. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą tu meble matowe. Oprócz tego, że łatwiej je utrzymać w czystości, to wnoszą dodatkowo do wnętrza przytulny ton.

ciemne meble kuchenne

fot.: Layman - ciemne meble w macie zostały zestawione z oryginalnymi frontami z dekorem drewna

Dla miłośników ciemnych aranżacji polecamy wybór czarnego AGD. O ile biała lodówka w wersji wolnostojącej w sąsiedztwie ciemnych mebli będzie prezentować się groteskowo, to już jasny odbijający światło chrom nada wnętrzu elegancji. Jednak dla większej elegancji możemy sięgnąć po sprzęty w kolorze czarnym.

 

Ciemne kolory w kuchni coraz częściej pojawiają się także w innej postaci - przeczytaj koniecznie:

 

Aranżacje ciemnych kuchni - pomysły, projekty, przykłady z polskich domów...

 

Aranżacje ciemnych kuchni - pomysły, projekty, przykłady z polskich domówAranżacje ciemnych kuchni - pomysły, projekty, przykłady z polskich domów

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

fot.: Meble TRIO - ciemne meble to idealny kolor wyjściowy do eksperymentowania w przypadku wykończenia ścian


ZOBACZ również galerię >> kuchnia w kolorze czarnym

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Mochnik, Meble TRIO, Rehau, Layman, Rad-Pol, ŚnieżkaPodobne artykuły
Salon pokazowy Peka w Swarzędzu

meble kuchenne

Salon pokazowy Peka w Swarzędzu

PEKA od lat konsekwentnie wyznacza standardy ergonomii w kuchni. Firma otworzyła właśnie kolejny salon... więcej...

10 sposobów na zabudowę kuchenną

meble kuchenne

10 sposobów na zabudowę kuchenną

Zabudowa kuchenna warunkuje funkcjonalność pomieszczenia oraz wpływa na jego wizualne postrzeganie. To... więcej...

Ore Collection - kolekcja marki ernestrust, która podbija serca polskich projektantów

meble kuchenne

Ore Collection - kolekcja marki ernestrust,...

Za nami kolejna, VI edycja konkursu Design dla Konesera podczas której zaprezentowano najciekawsze... więcej...