patron działu Meble kuchenne Peka

Meble do kuchni w ciemnych kolorach

data aktualizacji: 20-10-2020, 07:50 – artykuł promocyjny

Ciemne kolory są eleganckie, wnoszą nonszalancję do wnętrza i dają poczucie luksusu. Jeśli zdecydujemy się je wykorzystać w zestawieniu z rysunkiem drewna lub kamienia zyskamy bardzo uroczą stylizację odpowiadającą współczesnym trendom.

Meble do kuchni w ciemnych kolorach

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

Biel i beże to kolory, które zawładnęły kuchenną przestrzenią. Powoli zaczyna się to jednak zmieniać i do głosu dochodzą coraz bardziej wyraźne odcienie. Nie zawsze jest to od razu czarny, ale ciemne grafity, czy brązy zyskują coraz szersze grono zwolenników. Najlepsze zestawienia prezentują ciemne fronty skontrastowane z pozostałymi elementami wyposażenia kuchni.

Czarne fronty kuchenne rozjaśnione drewnem

fot.: Rehau - akrylowe fronty pozwalają osiągnąć zaskakujący efekt matu

Aranżacje ciemnych kuchni - pomysły, projekty, przykłady z polskich domówAranżacje ciemnych kuchni - pomysły, projekty, przykłady z polskich domówAranżacje ciemnych kuchni - pomysły, projekty, przykłady z polskich domów

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

 

Zobacz także: Kupujemy meble - na co zwrócić uwagę

 

Zabiegi optyczne w ciemnej kuchni

Najczęściej decyzję o kolorze mebli w kuchni opieramy na jej metrażu. Z ciemnych kolorów od razu wycofują się posiadacze małych powierzchni. W powszechnej opinii takie zestawienie zawsze sprzyja optycznemu pomniejszeniu wnętrza i pogarsza jego proporcje.

Aranżacja kuchni - Katarzyna H (4)

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" - ciemne fronty oraz drewno to zawsze dobry duet

Z ciemnej zabudowy zdecydowanie nie powinny korzystać osoby posiadające ciemną kuchnię, czyli bez okna. W takim wnętrzu lepiej sprawdzą się jasne odcienie wykończone na połysk. Dobrym rozwiązaniem będą także przeszklenia i chromowania, które optycznie potrafią zdziałać cuda.

fot.: Max Kuchnie                                                     fot.: Śnieżka    

Kolejnym argumentem na niekorzyść ciemnej kuchni jest kwestia utrzymania porządku. Bardzo często pokutuje mit o tym, że ciemne kolory szybciej przyciągają brud i trzeba je częściej czyścić. Nic bardziej mylnego. Kurz i tłuszcz tak samo przylega do jasnych mebli jak i do ciemnych. Jedyne co jest prawdziwe w tej opinii to fakt, że na ciemnych meblach szybciej go zauważymy. A jeżeli szybciej zauważymy, to szybciej zareagujemy i uchronimy się w ten sposób przed nawarstwieniu zanieczyszczeń, które później wymagają sporego nakładu pracy.

fot.: Max Kuchnie - szare fronty z błyszczącą powierzchnią to dobre rozwiązanie na małych powierzchniach

W pozostałych kuchniach wybór między jasnymi a ciemnymi meblami zależy w głównej mierze od naszego gustu. Dla niezdecydowanych kilka rad na temat tego jak urządzić kuchnię z ciemnymi meblami, by czuć się w niej komfortowo.

Jeśli nadmiar ciemnego koloru przytłacza nas i po prostu źle się czujemy w takich wnętrzach, można go stosować z umiarem. To znaczy nie trzeba od razu urządzać kuchni w odcieniach ciemnego drewna z ciemnymi ścianami i podłogami. Czasem wystarczy nieco zróżnicować zabudowę, która będzie posiadała na przykład jasne fronty i ciemne blaty albo na odwrót.

Szkło Colorimo w kuchni - Czarny 9005, Sati Orzechowy 7M30, Sati Bazaltowy 7M21, Extra Biały 9003Szkło w kuchni - Colorimo Czarny i Colorimo Soft Białe

fot.: Mochnik - szkło Colorimo na frontach kuchennych może być wykorzystane w formie błyszczącej lub satynowej - w pierwszej aranżacji zabudowa została wyraźnie podzielona na strefy, w których oprócz kontrastowego zestawienia kolorów widzimy dodatkowo połączenie dwóch typów szkła ; w drugiej aranżacji czarne fronty ciekawie prezentują się na tle białego blacksplashu

Dobrym rozwiązaniem jest także wykorzystanie jaśniejszego tła dla ciemnych mebli. W takiej aranżacji pierwszą rolę mogą grać piękne płytki lub idealnie równa i lśniąca tafla szkła, które będą idealnym tłem dla ciemnych frontów.

fot.: Rad-Pol - ciemne drewno zawsze kojarzy się nam z luksusem, w aranżacji powyżej dopełnieniem jest biała oprawa frontów, w drugiej czarne fronty na tle czerwonej ściany

Jeśli w naszym domu są dzieci a my lubimy dużo i często gotować i to najlepiej rodzinnie lepiej zrezygnujmy z ciemnych frontów na wysoki połysk. Takie wykończenie mebli będzie nas denerwować widocznymi odciskami palców w obrębie uchwytów lub mechanizmów odpowiedzialnych za otwieranie drzwiczek. Taka sytuacja nie oznacza jednak, że musimy całkowicie zrezygnować z ciemnych mebli. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą tu meble matowe. Oprócz tego, że łatwiej je utrzymać w czystości to wnoszą dodatkowo do wnętrza przytulny ton.

Studio Repeccy Max Kuchnie

fot.: Max Kuchnie - ciemne meble w macie zostały zestawione z oryginalnymi frontami w nasyconych brązach

Dla miłośników ciemnych aranżacji polecamy wybór czarnego AGD. O ile biała lodówka w wersji wolnostojącej w sąsiedztwie ciemnych mebli będzie prezentować się groteskowo, to już jasny odbijający światło chrom nada wnętrzu elegancji. Jednak dla większej elegancji możemy sięgnąć po sprzęty w kolorze czarnym.

fot.: Max Kuchnie

 

Ciemne kolory w kuchni coraz częściej pojawiają się także w innej postaci - przeczytaj koniecznie:

 

Aranżacje ciemnych kuchni - pomysły, projekty, przykłady z polskich domów...

 

Aranżacje ciemnych kuchni - pomysły, projekty, przykłady z polskich domówAranżacje ciemnych kuchni - pomysły, projekty, przykłady z polskich domów

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

fot.: Meble TRIO - ciemne meble to idealny kolor wyjściowy do eksperymentowania w przypadku wykończenia ścian

fot.: Raw Decor - meble mogą być w takiej samej tonacji co ściany - matowa mozaika heksagony


ZOBACZ również galerię >> kuchnia w kolorze czarnymOpracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Mochnik, Max Kuchnie, Meble TRIO, Rehau, Raw Decor, Rad-Pol, ŚnieżkaPodobne artykuły
Nowe rozwiązania w systemach szuflad

meble kuchenne

Nowe rozwiązania w systemach szuflad

Współczesne kuchnie to miejsca, które powinny być przede wszystkim funkcjonalne. Wszelkie... więcej...

Praktycznie wygodne wnętrze

meble kuchenne

Praktycznie wygodne wnętrze

Urządzając pomieszczenia w naszych domach, staramy się połączyć nowoczesny, wyjątkowy design z funkcjonalnością... więcej...

Jakie fronty kuchenne wybrać - tradycyjne czy nowoczesne

meble kuchenne

Jakie fronty kuchenne wybrać - tradycyjne czy nowoczesne

Fronty meblowe mają to do siebie, że wpływają na ogólny odbiór wnętrza. Przede wszystkim... więcej...