Nowa polityka prywatności i plików Cookies                                                                        nasze serwisy:    wentylacyjny.pl   |   instalacjebudowlane.pl   |   lazienkowy.pl   |   poradybudowlane.com.pl

patron działu Meble kuchenne Peka

Nowoczesne mechanizmy w meblach kuchennych

artykuł promocyjny

Nowoczesne mechanizmy wykorzystywane w meblach kuchennych pozwalają na nowatorską i komfortową aranżację zarówno niewielkich aneksów kuchennych, jak i dużych, przestronnych kuchni. W obydwu przypadkach najważniejszą rolę odgrywa funkcjonalność. Producenci mebli kuchennych proponują nowatorskie rozwiązania, ułatwiające korzystanie z kuchni oraz wykonywanie w niej codziennych czynności. Dzięki nowoczesnym mechanizmom staje się ono przyjemne, wygodne i, co ważne, bezpieczne.

Nowoczesne mechanizmy w meblach kuchennych

fot.: ernestrust

Szafki kuchenne to istotny składnik wyposażenia każdej kuchni. Nie mniej ważną funkcję pełni ich rozmieszczenie oraz sposób otwierania.

Kosz podblatowy

fot.: Artvinyl-Pol - kosz podblatowy KOMFORT marki Wireli

System drzwi przesuwnych SlideLIne M

fot.: Hettich - SlideLine to szeroka gama innowacyjnych rozwiązań do drzwi przesuwnych. Komfortowy w użytkowaniu, o różnorodnym zastosowaniu we wszystkich programach mebli. A o najwyższy komfort otwierania i zamykania zadba Silent System

 

PRZECZYTAJ KONIECZNIE >> Kupujemy meble - na co zwrócić uwagę


 

Sposoby otwierania szafek kuchennych

Obecnie popularnym trendem panującym w projektach mebli kuchennych są szafki otwierane do góry. Rozwiązanie to jest zdecydowanie wygodniejsze w porównaniu do szafek z drzwiami otwieranymi w bok, ponieważ zachowuje ekonomiczność przestrzeni i komfort bezpieczeństwa. Szafki nie kolidują ze sobą i jednocześnie pozwalają na zabudowanie całej ściany. Ten typ mechanizmu otwierania szafek znajduje zastosowanie w projektach zwłaszcza małych kuchni. Dodatkową zaletą jest mechanizm pozwalający na utrzymanie szafki w pozycji otwartej tak długo, jak chcemy, a ryzyko zawadzenia głową o kant drzwiczek zostaje wyeliminowane.

 

Peka - pionowe otwieranie frontów - Inteligentny podnośnik do szafek górnych FREEslide Inteligentny podnośnik do szafek górnych FREEswing - Peka Inteligentny podnośnik do wysokich szafek górnych FREEfold - PekaRad-Pol

                                        fot.: Peka                                                        fot.: Rad-Pol 

Podnośniki FREE

fot.: Häfele - podnośniki Free

SERVO-DRIVE do AVENTOS Systemy SERVO-DRIVE do AVENTOS

fot.: Blum - Niezwykle łatwe otwieranie - i ponowne zamykanie. Wystarczy delikatne naciśnięcie frontu, by SERVO-DRIVE do AVENTOS aktywowało jego unoszenie

Drugim, równie wygodnym i praktycznym rozwiązaniem, mającym swoje zastosowanie w meblach kuchennych są szafki otwierane od góry, które podobnie jak te otwierane do góry zajmują mniej miejsca. Zaletą tego typu szafek jest także fakt, iż nie zamykają się one samoczynnie. Można je zatrzymać w pozycji dogodnej dla użytkownika, a następnie dzięki systemowi powolnego zamykania drzwiczek, dyskretnie zamknąć.

Żaluzje meblowe

 fot.: Rehau - żaluzje meblowe

Kolejnym ergonomicznym pomysłem jest pionowe otwieranie frontów za pomocą specjalnie wmontowanego podnośnika. Drzwiczki wysuwają się do przodu, a następnie unoszą, układając równolegle do krawędzi mebli. Propozycja ta przede wszystkim oszczędza kuchenną przestrzeń i dba o bezpieczeństwo. Drzwiczki można zatrzymać w dowolnej, otwartej pozycji i bez obawy o nieprzyjemny dla ucha hałas trzaskania, zamknąć.

Podnośniki Top-Stays

fot.: Amix - Podnośniki Top-Stays

GTV - podnośnik NEOGTV - podnośnik NEO

fot.: GTV - podnośnik NEO

Inne warianty proponuje włoska firma Salice, której polskim generalnym przedstawicielem jest Amix Polska Sp. z o.o. Poza wyżej wymienionymi wersjami otwierania frontów wprowadza w użycie także inne sposoby. Należy tutaj wspomnieć przede wszystkim o drzwiach łamanych, które przy otwieraniu załamują się i podnoszą. Innym wariantem są drzwi otwierane kołyskowo. Podnoszą się one do góry, a ich niewidzialna linia ruchu tworzy kształt łuku.

system FLIPDOOR z mechanizmem nożycowymsystem FLIPDOOR z mechanizmem nożycowym

fot.: Rehau - system FLIPDOOR z mechanizmem nożycowym

Kolejnym funkcjonalnym rozwiązaniem, pozwalającym na maksymalne wykorzystanie przestrzeni kuchennej, jest cargo. Znajduje ono zastosowanie w szczególności w małych kuchniach, w których trzeba wykorzystać każde wolne miejsca. Cargo doskonale sprawdza się w wąskich oraz głębokich szafkach. Cargo to mechanizm z koszami wysuwanymi na szynach. W zależności od naszych potrzeb możemy wybrać cargo o różnych rozmiarach: niskie lub wysokie. Cargo niskie stosowane pod blatem w szafkach stojących. Natomiast cargo wysokie w szafkach od ziemi do górnej krawędzi. Zaletą tego mechanizmu jest udźwig dużej ilości produktów (nawet do 120 kg). Ponadto cargo domyka się cicho i miękko, dzięki zastosowaniu w nich prowadnic z hamulcami, systemu miękkiego dociągu oraz prowadnic z niepełnym wysuwem. Kosze w tym systemie mogą być zawieszone na dowolnej wysokości, dzięki zastosowaniu specjalnych haczyków.

Przeczytaj koniecznie >> Zagospodarowanie szafek wysokich - mechanizmy
 

CARGO mini dolne Maxima Evo - REJSREJS Cargo mini wąskieCargo maxi Silva - Rejs Cargo maxi obrotowe Silva - różne poziomy - REJSCargo maxi obrotowe Classic - REJS

fot.: REJS

Peka Convoy Premio - cargo wysokiePeka Dispensa - cargo wysokieKitchen Tower  - PekaPeka Snellosystem podblatowy Peka

fot.: Peka

Amix - Cargo maxiCargo mini - Amix

 fot.: Amix 

Szafki narożne w celu maksymalnego wykorzystania swojej powierzchni wymagają zastosowania w nich specjalnych mechanizmów. Rozwiązania tego typu znajdziemy w ofercie firmy Peka. Jednym z nich jest mechanizm półek LE MANS (PEKA), w którym dzięki systemowi prowadnic wyprowadzane na zewnątrz są dwie profilowane półki. Półki te podparte są w dwóch miejscach, co pozwala na utrzymanie obciążenia nawet do 20 kg każda.

Peka Le MansPeka - szafki kuchenne narożne - RevoPeka - szafki kuchenne narożne - MAGIC CORNER COMFORT

fot.: Peka - systemy Le Mans, Revo i  Magic Corner Comfort

W szafkach narożnych stosować można także system MAGIC CORNER COMFORT (również firmy PEKA), w którym półki również się wysuwają. W mechanizmie tym po otwarciu drzwiczek trzeba złapać uchwyt ramy i gładkim ruchem wyciągnąć przednie kosze odchylając je w bok. W tym samym czasie tylne pojemniki przesuwają się na miejsce przednich. Tylne kosze wysuwają się na zewnątrz.

Corner Front Evo - REJSCorner Optima - Rejspółki obrotowe - Rejs

fot.: REJS - Corner Front Evo, Corner Comfort Evo, Corner Optima, półki obrotowe

Firma REJS oferuje systemy „rogowe”, takie jak: obrotowe kosze, wysuwane kornery i specjalnie wyprofilowane półki, których zastosowanie ułatwia dostęp do produktów i podnosi komfort pracy w kuchni. Półki obrotowe to nic innego jak zamocowane na centralnie położonym, pionowym drążku ażurowe kosze, które obracając się, zapewniają dostęp do wszystkich stojących w głębi szafki produktów. Corner Optima REJS składa się z dwóch wysuwanych niezależnie od siebie, odpowiednio wyprofilowanych półek zbudowanych z wysokiej klasy płyty meblowej. Corner Comfort i Corner Front to dwa wysuwane kornery z oferty firmy Rejs. Pierwszy z nich składa się z dwóch dwupoziomowych części - każdą z nich można całkowicie wysunąć z korpusu mebla. W systemie Corner Front wysuwany jest tylko jeden kosz - ten, do którego przytwierdzony jest front szafki. Drugi - dwupoziomowy podczas otwierania szafki przesuwa się z jej głębi w kierunku frontu. 

Carga SigeCargo Amix

fot.: Amix

Firma Amix oferuje cornery magic typu „nerka”  renomowanej włoskiej firmy SIGE. Wysuwające się niezależnie od siebie półki w znacznym stopniu poprawiają funkcjonalność oraz ułatwiają dostęp do produktów. Przeznaczone jest do szafek o szerokości 900 mm z frontem na zawiasach, cechuje je cicha oraz płynna praca. Dodatkowym atutem jest regulowana wysokość 650-750 mm. Maksymalne obciążenie: 20 kg na jedną półkę.  

 

Szuflady w kuchni - mechanizmy otwierania, akcesoria, organizery


Systemy bezuchwytowe to niezwykle praktyczne i ergonomiczne rozwiązanie, dzięki któremu szafki otwierają się przez delikatne naciśnięcie powierzchni frontu. Systemy wspomagające otwieranie można zastosować do wszystkich typów frontów szafek. W ofercie firmy PEKA znajduje się nowoczesne rozwiązanie bezuchwytowego eTouch, dzięki któremu wystarczy, że delikatnie dotkniemy front szafki, a nastąpi uruchamienie silnika w wyniku którego wyciąg płynnie wysunie się na zewnątrz. Po wewnętrznej stronie frontu umieszczony jest czujnik, ktory mierzy stopień odkształcenia powierzchni spowodowany dotykiem. Dodatkowo w przypadku wykrycia na drodze wysunięcia wyciągu jakiejkolwiek przeszkody, na przykład dziecka lub zwierzęcia, następuje natychmiastowe zatrzymanie urządzenia.

Zobacz również >> Szuflady kuchenne

Peka - eTouchPeka - eTouch

fot.: Peka

Szafki dolne wyposażone w szuflady posiadają różne systemy wysuwania - ten niewidoczny szczegół może się okazać naszym cichym sprzymierzeńcem. Wśród mechanizmów wyróżniamy trzy zasadnicze typy:

  • standard - niedrogi system używany w szufladach drewnianych
  • metabox - wyposażony jest w metalowe prowadnice, które częściowo wysuwają się. Udźwig tego systemu to 55 kg.
  • tandembox - system pozwalający na pełne wysuwanie szuflady na krytych prowadnicach, wyposażony dodatkowo w ciche domykanie a jego wytrzymałość to 80 kg.


Elementem uzupełniającym są również zawiasy, na przykład te z serii CLIP top, czy Intermat wykonane z metalu, o nowoczesnym wzornictwie, wyposażone w ozdobną zaślepkę zakrywającą mechanizm regulacji. Przy zastosowaniu tych zawiasów kąt otwarcia drzwi może wynosić nawet 170o, co umożliwia wygodny dostęp do szafki.

Rad-Pol - wyposażenie szafek kuchennych - składany stolik, blatPeka

fot.: Rad-Pol                                                               fot.: Peka

Istotne znaczenie ma także wyposażenie szuflad. Praktycznym rozwiązaniem są systemy ich wewnętrznej organizacji. Aby efektywnie zagospodarować wnętrze kuchennej szuflady należy wykorzystywać dostępne na rynku gotowe wkłady, przegrody, pojemniki lub profile. Zaletami tego typu mechanizmów jest przede wszystkim wygospodarowanie stałego miejsca dla kuchennych akcesoriów, utrzymywanie porządku wewnątrz szuflad przy jednoczesnym wykorzystaniu całego jej wnętrza. Istotny plus stanowi fakt, iż organizery do szuflad można dobierać indywidualnie, ze względu na wielkość szuflad oraz ze względu na rodzaje artykułów, które będą w nich przechowywane.

TANDEMBOX antaro w kuchni

fot.: Blum - TANDEMBOX, sprawdzony system szuflad z metalu, oferuje szerokie spektrum zastosowania i najróżniejsze warianty designu

W ramach wewnętrznej organizacji przestrzeni szuflad stosuje się także listwy poprzeczne i podłużne, które dzielą przegrodę według naszego uznania, a wszystko co mieści się w środku nie przesuwa się samoczynnie podczas otwierania i zamykania szuflady.

Wood'in'set - drewniane organizery do szufladPeka - Wkład na sztućce ORGA-LINE

                       fot.: GTV                                                         fot.: Peka   

Ważną rolę odgrywają wkłady na sztućce. Stanowią one rodzaj drobnego wyposażenia, które musi znaleźć swoją zorganizowaną przestrzeń w szufladzie. Wkłady wykonywane są z różnego rodzaju tworzyw: drewna, stali nierdzewnej czy tworzywa sztucznego. Wkłady na sztućce firmy PEKA to rozwiązania pozwalające uporządkować wnętrze komory szuflady, dzięki zastosowaniu gotowych podziałek.

wkłady na talerzeRad-Pol - wkłady do szafek, szuflad na talerzeRejs

fot.: Peka                                    fot.: Rad-Pol                                        fot.: REJS

Praktycznym rozwiązaniem przy wyposażeniu szuflad są także przenośne uchwyty na naczynia. Pełnią one istotną funkcję, ponieważ zabezpieczają talerze przed przesuwaniem się wewnątrz szuflady i ewentualnym zbiciem. Jeden uchwyt może pomieścić nawet dwanaście talerzy. Wewnętrzny ład w szufladzie uzyskać można dzięki poprzecznemu jej podziałowi, zapewniającemu bezpieczne przechowywanie butelek, garnków, czy nawet sprzętu AGD.

Dostępne są również szuflady, które pozwalają zagospodarować trudne w organizacji miejsca kuchenne, takie jak np.: obszar pod zlewozmywakiem czy pod piekarnikiem. 

Szuflada Comfort Box - REJS AMIX TB 20 - szuflada pod piekarnik
fot.: REJS - Wyprofilowane pod zlew szuflady z linii Comfort Box stanowią idealne miejsce do przechowywania środków czystości.  fot.: Amix - szuflada TB 20 TB20 pod piekarnik 
 


Niebanalnym pomysłem są także szuflady przeznaczone na organizację odpadów i detergentów. Dzięki umieszczonym poprzecznie ściankom działowym można bezpiecznie przechowywać w niej środki czystości i pojemniki na śmieci.

Sprawdź koniecznie >> Pojemniki do segregacji odpadów w kuchni - przegląd

Szuflady do przechowywania odpadówRejs

fot.: REJS

W nowoczesnych meblach kuchennych, zwłaszcza w szafkach pod zlewozmywakiem montowane są kosze na śmieci wysuwane na prowadnicach. Oszczędzają one wysiłek użytkownika i nie wymagają częstego schylania się. Producenci mebli proponują zazwyczaj więcej niż jeden kosz ze względu na obowiązek sortowania odpadów.

Przeczytaj więcej >> Szafka pod zlewozmywak - jak ją wykorzystać

PekaFranke EasysortGTV

       fot.: Peka                            fot.: Franke Easysort                           fot.: GTV               


W kuchni pełnej dobrych pomysłów nie może również zabraknąć ociekarek do naczyń, które mogą mieć finezyjną formę stanowiącą element dekoracyjny lub być częścią wyposażenia szafki nad zlewem. Nowoczesne modele są estetyczne oraz odporne na korozję. Łączą stal nierdzewną z innymi materiałami typu plastik, silikon.

Przeczytaj więcej >> Suszarki i organizery do zlewozmywaka

fot.: Alessi - ociekarka wolnostojąca                fot.: Garneczki.pl - ociekarka do naczyń


Zobacz koniecznie:


 

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Redakcja
Zdjęcia: Amix, Artvinyl-Pol, Häfele, GTV, Rehau, Mebel Rust, Peka, Rad-Pol, Alessi, REJS, Garneczki.pl, Franke, ernestrust Hettich, Blum









Partnerzy


logo Amix     Peka

Magma

Hafele    GTV

BlumREJS
Colorimo  partner serwisu Hettich

Aurora Technika Świetlna

ernestrust

Zainspiruj się - aranżacje łazienek

Galeria łazienek - zainspiruj się

Facebook
Instagram