Nowa polityka prywatności i plików Cookies                                                                        nasze serwisy:    wentylacyjny.pl   |   instalacjebudowlane.pl   |   lazienkowy.pl   |   poradybudowlane.com.pl

patron działu Meble kuchenne Peka

Wysokość mebli w kuchni - jak dobrać

artykuł promocyjny

Przywykliśmy do typowego podziału w zabudowie kuchennej, gdzie dolny poziom szafek kończył się mniej więcej na wysokości pasa, a górne meble umieszczone były tak by mieć ich zawartość w zasięgu wzroku. Dużą popularnością cieszy się również jednolita bryła umieszczona aż po sam sufit. Jednak coraz częściej możemy natknąć się na rozwiązania pośrednie - kuchnie w stylu open space pozwala również na płynne przejście z zabudową pokojową.

Wysokość mebli w kuchni - jak dobrać


Meble standardowe oraz na wymiar

Klasyczny podział wysokości zabudowy mebli powoli odchodzi w zapomnienie. Kuchnia jest wyjątkową przestrzenią w każdym domu i tak też ją traktujemy - indywidualnie z dopieszczeniem wszystkich możliwych szczegółów. Stąd też to właśnie od kuchni zaczeliśmy stosowanie mebli na wymiar, które wpływają na ergonomię pracy oraz wygodne wykorzystanie każdego skrawka pomieszczenia. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na wysokość montażu blatu, zagospodarowanie narożników oraz przestrzeni pod skosami, co nie było możliwe w standardowych meblach.

fot.: Max Kuchnie - zróżnicowanie zabudowy w kuchni pozwala maksymalnie wykorzystać każdą przestrzeń

Meble na wymiar można zamówić w znanych sieciówkach lub skierować się do lokalnych punktów meblarskich. W każdym wariancie pomiar oraz projekt powinien być wliczony w cenę. To duży atut, gdyż doradztwo specjalistów może okazać się bezcenne - przedstawią nam najnowszą ofertę oraz rozwiązania dostępne na rynku.

fot.: Amix

 

MEBLE DO KUCHNI - przeczytaj więcej:

 

 

Wysokość szafek stojących - wysokość montażu blatu

Wysokość szafek stojących wpływa również na wysokość strefy roboczej, czyli blatu. Jest to bardzo ważne i warunkuje nasz komfort w czasie wykonywania wszystkich czynności kuchennych. Co więcej dba także o ergonomię w kuchni. Zbyt niski blat wymusza u nas pozycję lekko pochyloną, przez co możemy odczuwać bóle kręgosłupa zwłaszcza przy dłuższej pracy. Z kolei blat umieszczony za wysoko spowoduje, że będą nam cierpnąć ręce.

 • Standardowa wysokość blatów kuchennych

Za standardową wysokość uważa się 85 cm od podłogi do górnej krawędzi blatu roboczego. Jest to wysokość dla osób o przeciętnym wzroście ok 170 cm. Dla osób niższych proponuje się blaty zamontowane niżej, a osobom bardzo wysokim najlepiej będzie się pracować przy blacie na wysokości 90 cm.

fot.: Mochnik - szkło Colorimo na frontach oraz na ścianie

 

 • Zasada wyznaczania wysokości montażu blatu

Generalna zasada w zakresie wyznaczania na jakiej wysokości powinien być umieszczony blat kuchenny mówi, że odległość między zgiętym ramieniem, a blatem roboczym powinna wynosić ok. 10-15cm.

 • Przestrzeń między szafkami, czyli wysokość wieszania szafek górnych

Odstęp między szafkami dolnymi a górnymi wynosi najczęściej od 50 do 70 cm i zależy od rodzaju zabudowy wiszącej.


Zobacz nasze pomysły >>
Co na ściany nad blatem kuchennym

 

Zabudowa dolna

Dolna zabudowa znajduje się w każdej kuchni, nawet w taj najbardziej minimalistycznej. Występują w wielu wariantach - z szufladami, narożne, do zabudowy AGD i zlewozmywaka, z otwartymi półkami. Taki wybór zwiększa możliwości aranżacyjne, jednak ich konfiguracja powinna dążyć do zachowania poziomego układu linii dzielącego fronty.

Ich wysokość warunkuje wysokość blatu, a w doborze należy uwazględnić zarówno wysokość korpusów jak również nóżek. Za standardowy wymiar uznaje się wysokość 72cm. Nieco bardziej zróżnicowana jest ich szerokość - od bardzo wąskich 15-cm do długich szafek 120 cm.

zabudowa dolna

fot.: Harmony Studio

Przeczytaj również >> Carga i cornery - przegląd rozwiązań dostępnych na rynku


 • Głębokość szafek kuchennych


Standardowa głębokość szafek kuchennych to 56 cm, z frontem jest to 58cm i dostosowana jest do minimalnej głębokości, jakiej potrzebują urządzenia do zabudowy takie, jak piekarnik, zmywarka oraz lodówka.

 

Zabudowa kuchenna - zobacz najczęstsze dylematy:

 

Zabudowa górna

W tej części chętnie odchodzimy od stereotypowego modelu wykorzystania dokładnie równoległej zabudowy do dolnej części i wybieramy albo zabudowę tylko na części ściany, albo otwarte półki, a nawet ściany uwalniamy od elementów wiszących zapewniając lepsze warunki pracy na blacie. Rezygnacja z górnej zabudowy może mieć również aspekt optyczny, gdyż taka kuchnia wyda się z pewnością znacznie lżejsza. 

Mechanizamy do szafek wysokich w kuchni

fot.: Häfele- każda wysokość górnych szafek będzie dla nas komfortowa jeśli umiejętnie zagospodarujemy wnętrze szafek oraz skorzystamy z nowoczesnych mechanizmów otwierania - zobacz więcej na ten temat >> Nowoczesne mechanizmy w meblach kuchennych

 

 • Szafki w górnej zabudowie - wymiary

Mogą być zróżnicowane zarówno pod kątem szerokości jak i wysokości. Występują także modele typu witryny, które ustawia się na blacie. Mają one ozdobne szybki, często wyposażone w szprosy. Do najczęściej spotykanych wysokości stosowanych w górnej zabudowie zalicza się:

Meble kuchenne Senso - Traffic 84t Board Street Meble kuchenne Senso - Sentima Siódme NieboSzkło Colorimo w kuchni - Czarny 9005, Sati Orzechowy 7M30, Sati Bazaltowy 7M21, Extra Biały 9003Kuchnia Lux PratoStudio Zoya Max Kuchnie

fot.: Górna zabudowa kuchenna - różne warianty realizacji ze względu na wysokość szafek wiszącychSprawdź bazę pomysłów na aranżacje z górną zabudową >> Górna zabudowa w kuchni - pomysły na aranżację

 

Zabudowa wysoka

Wielki rozkwit przeżywa zabudowa wysoka, czyli bez blatu kuchennego. Z jednej strony znacznie wzrasta przestrzeń do przechowywania, z drugiej jednak musimy zrezygnować ze strefy roboczej. Dlatego też najczęściej na taką zabudowę decydujemy się tylko w jednym miejscu lub części kuchni i uzupełniamy ją o typowy układ dwudzielny. Dużą popularnością cieszą się również kuchnie tzw. dwubryłowe, w których znajduje się pojemna szafa kuchenna oraz drugi blok w postaci wyspy, na której zlokalizowane są zarówno strefa mokra, jak również płyta i część robocza. 

Przeczytaj więcej >> Najmodniejszy układ kuchenny - zobacz inspiracje

Max Kuchnie - A&K Kuchnie - szkło w kuchni

fot.: Max Kuchnie

zabudowa wysoka

fot.: Harmony Studio - zabudowa do sufitu

Wysoka zabudowa może być również zróżnicowana pod względem wymiarów - przede wszystkim nie zawsze musi być pod sam sufit. Szafki o wysokości już 1388 mm uznawane są za wysokie. W meblach pod wymiar często na wysoką zabudowę wybiera się wnęki lub skosy, które wymagają indywidualnego podejścia.   

Wysokość mebli w kuchni

fot.: Studio Sto Procent     

 

Półki otwarte

Kolejnym ciekawym akcentem w kuchennym meblarstwie są otwarte półki. Dodają one aranżacji lekkości i zmysłowości. Stanowią alterantywę do eksponowanie pięknych przedmiotów, ale wiążą się też z koniecznością przykładania bacznej uwagi do panującego na ich powierzchni porządku i ładu. Otwarte półki to także kilka możliwości aranżacyjnych:

 • górna zabudowa tylko z otwartymi półkami
 • otwarte półki wkomponowane w górne szafki
 • otwart półki pod szafkami wiszącymi
   

        fot.: Konkurs fotograficzny                                        fot.: Rad-Pol                                             
       "Nasze kuchnie"                                                                                                      

 

 

Różne wysokości szafek w kuchni - przykładowe aranżacje

 • Bardzo modne rozwiązanie to takie, w którym meble współgrają z oświetleniem. Ozdobne lampy stają się wówczas częścią aranżacji i dosłownie zastępują nawet meble - bez nich całość była by nudna, sztampowa.      
   

fot.: Projektyw    

                 

                                   
REDAKCJA POLECA RÓWNIEŻ:

Witryna - nieoczywisty mebel do kuchni    Kuchnia nietypowa - sztuka projektowania    Zabudowa okna w kuchni - ciekawe pomysły
Witryna - nieoczywisty mebel do kuchni   Kuchnia nietypowa - sztuka projektowania   Zabudowa okna w kuchni - ciekawe pomysły

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Max Kuchnie, Häfele, Amix, Studio Sto Procent, Harmony Studio, Rad-Pol, MochnikPartnerzy


logo Amix     Peka

Magma

Hafele    GTV

BlumREJS
Colorimo  partner serwisu Hettich

Aurora Technika Świetlna

ernestrust

Zainspiruj się - aranżacje łazienek

Galeria łazienek - zainspiruj się

Facebook
Instagram