konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

Czyszczenie szafek kuchennych - praktyczne porady i domowe sposoby

data aktualizacji: 19-01-2021, 07:00 – artykuł promocyjny

Szafki kuchenne narażone są na dość specyficzną mieszaninę kurzu i tłuszczu pochodzącego z gotowania. Jeśli taki brud nawarstwi się na powierzchni mebli to będzie go raczej trudno usunąć. Wówczas z pomocą przyjdą nam sprawdzone metody oraz substancje dobrze znane w kuchni.

Czyszczenie szafek kuchennych - praktyczne porady i domowe sposoby

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"


Aby cieszyć się czystością kuchennych frontów i blatów warto zachować regularność. O ile blaty przecieramy nawet kilka razy dziennie, to już z frontami szafek jest znacznie gorzej. Te powierzchnie czyścimy sporadycznie, zazwyczaj nie częściej niż 2-3 razy do roku. Prace związane z generalnymi porządkami w kuchni warto odpowiednio zaplanować.
 

Warto przeczytać także:

Czyszczenie szafek kuchennych

fot.: Ernestrust

 

Warto przeczytać >> Jak myć panele, żeby nie było smug

 

Czym myć szafki w kuchni

 

Sprzątanie w kuchni nie może odbyć się bez niezastąpionego płynu do mycia naczyń. Jego skład pozwala delikatnie, ale skutecznie pozbyć się tłuszczu i jest bezpieczny dla naszego zdrowia, dlatego świetnie sprawdza się w kuchni. Jeśli jednak nasze zabrudzenia są dość trwałe i sam płyn nie może sobie z nimi poradzić to możemy sięgnąć po bardziej agresywne, choć nadal bezpieczne i dla naszego zdrowia i dla szafek środki dobrze znane z kuchni - sodę i ocet.


WAŻNE!

Zawsze musimy zachować dużą dozę ostrożności w przypadku mebli wykonanych z litego drewna. Szkodliwa dla nich jest duża ilość wody, dlatego szmatkę warto dobrze odsączyć i wybierać te niezbyt szorstkie.

Zestaw akcesoriów do sprzątania

fot.: Emako

Co do odtłuszczania mebli kuchennych?

 • woda z płynem do naczyń

Wystarczą dwie łyżki płynu do naczyń na miskę ciepłej wody by mikstura zaczęła działać. Do tego warto wyposażyć się w miękką ściereczkę, np. z mikrofibry lub użyć zmywaków kuchennych odkręcając je miękką stroną. Mycie przeprowadzamy wzdłuż kierunku słojów drewna trzymając kierunek z góry na dół. Następnie szafki trzeba wytrzeć do sucha. 

 • soda oczyszczona

Soda oczyszczona (boraks) naniesiona na wilgotną szmatkę jest w stanie poradzić sobie z trudnymi plamami z tłuszczu i brudem typowym dla kuchni. Wystarczy potrzeć takie miejsce do momentu aż plamy puszczą, a na koniec spłukać to miejsce czystą wodą i wytrzeć do sucha.

 • ocet

Największym pogromcą uciążliwych zabrudzeń jest ocet. Łącząc ciepłą wodę z płynem oraz szklanką białego octu uzyskamy najbardziej efektywny środek czyszczący, z którym postępujemy analogicznie jak z miksturą z sody - namoczoną szmatką pocieramy daną powierzchnię aż będzie czysta i wycieramy do sucha. Dla osób, który przeszkadza zapach octu polecamy kilka kropli ulubionego olejku zapachowego. Do mniej wrażliwych powierzchni można użyć samego octu i szorstkich ściereczek, tam gdzie trzeba zachować delikatność  (drewno, mdf) zawsze musi to być roztwór wody z octem.

 • płyn do okien

Idealnym środkiem do szybkiego czyszczenia frontów jest płyn do mycia szyb. Rozpryskany na błyszczących powierzchniach usunie odciski palców. Do przetarcia warto wykorzystać ręczniki papierowe.

 

Myjemy meble w kuchni - zachowaj odpowiednią kolejność

 

W tego typu pracach porządkowych należy zawsze kierować się zasadą "od góry do dołu". Dzięki temu kurz i inne zanieczyszczenia nie będą nam spadały na wyczyszczoną już powierzchnię. Dość problematyczną strefą w meblach kuchennych jest górna część szafek. O ile w zabudowie wysokiej nie ma konieczności wykonywania dodatkowych zabiegów, o tyle w systemie z tradycyjnym podziałem na górną i dolną zabudowę, najwyższe fragmenty są najczęściej pomijane, a to właśnie tam jest najwięcej kurzu.

Jak efektywnie sprzątać kuchnię

fot.: Rehau - fronty akrylowe są łatwe do utrzymania w czystości oraz bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne


 • Czyścimy szafki na górze

Przede wszystkim należy dokładnie odkurzyć taką powierzchnię, a następnie możemy ją wyszorować ciepłą wodą (lub wodą z dodatkiem sody czy octu). Żeby nasze prace były przyjemniejsze, zwłaszcza przy następnym podejściu warto zabezpieczyć ten fragment, np. papierowym ręcznikiem. Idealnie zakryta powierzchnia nie przyjmie kurzu, który osadzi się na papierze. Wystarczy później go delikatnie zwinąć i wyrzucić, a meble tylko przetrzeć.
 

 • Czyścimy wnętrze szafek

Następnie warto przejść do porządków w zawartości szafek oraz umycia półek. Jeśli regularnie dbamy o porządek w szafkach możemy teraz pominąć ten etap. Dobrze jest zaplanować sobie sprzątanie od najwyższych półek po te zlokalizowane najniżej. Dla większej wygody wyjmowane przedmioty można umieścić w koszu. Wówczas blat pozostanie wolny. Wnętrza szafek również można wyłożyć specjalnymi matami. Po pierwsze chronią powłokę szafki przed zarysowaniami, a po drugie umieszczone, np. w szufladzie przeciwdziałają przemieszczaniu się wszelkich elementów tam umieszczonych.

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"
 

 • Czyścimy fronty kuchenne

Kolejny etap to czyszczenie frontów kuchennych. To chyba najbardziej mozolna część zadania.


PORADY!

 • Przed przystąpieniem do porządków warto otworzyć okna by kurz mógł od razu ulotnić się na zewnątrz a nie osiadać w domu
 • Zanim zastosujemy nowy preparat czyszczący warto zrobić próbę na mało widocznej części mebla
 • im więcej bibelotów w kuchni tym dłuższe i częstsze sprzątania
   

fot.: Amix - mata antypoślizgowa do mebli

 

Mata filcowana do szafek i szufld

fot.: Emako - mata filcowa do szafek i szuflad

 

Sprzątamy kuchnię - sprawdź także:

 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Amix, Ernestrust, Emako, RehauPodobne artykuły
3 pomysły na dużą metamorfozę małym kosztem - jak tanio odmienić wygląd kuchni?

porady

3 pomysły na dużą metamorfozę małym kosztem...

Lubisz bawić się aranżacją wnętrz? A może po prostu dotychczasowy wystrój kuchni już trochę... więcej...

Jak nakryć stół na świąteczne przyjęcie?

porady

Jak nakryć stół na świąteczne przyjęcie?

Święta Bożego Narodzenia nierozerwalnie kojarzą się z kolacją wigilijną. Właśnie podczas wigilii... więcej...

Przechowywanie w kuchni poza szafkami - wieszaki ścienne

porady

Przechowywanie w kuchni poza szafkami - wieszaki ścienne

Przybory kuchenne, przyprawy czy ścierki to akcesoria niezbędne w każdej kuchni, które jednak wcale... więcej...
Partnerzy

Peka  Tesa
REJSGranitan

Partner serwisu FiskarsEmako

logo Deante    Grupa Armatura

Franke   logo Helios

     Laveo    Kuchinox

    nVent     Amix  

Electrolux      logo Śnieżka

Zainspiruj się - aranżacje łazienek

konkurs łazienkowy 2022