patron działu Meble kuchenne Peka

Uchwyty do szafek

artykuł promocyjny

Uchwyty, gałki i klamki, a także niewidoczne mechanizmy otwierania szafek kuchennych to bardzo istotny element wykończeniowy mebli. Ten szczegół może podkreślić urok szafek lub nadać stylu naszej aranżacji. Dodatkowo wpływają na funkcjonalność i komfort korzystania z mebli kuchennych. Wyróżnia się uchwyty jednopunktowe i dwupunktowe, krawędziowe oraz profile. Dużą popularnością cieszą się uchwyty wpuszczane we front. Kolejne kryterium dotyczy tworzywa - mogą być tradycyjne z metalu oraz bardziej nowoczesne szklane, skórzane, porcelanowe a nawet z kryształami Swarovskiego.
 

Uchwyty do szafek

fot.: Studio Sto Procent - stylowe uchwyty

Rynek uchwytów meblowych rozwija się bardzo dynamicznie. W każdym sezonie pojawiają się nowości, które zachwycają. Trendy w tym zakresie również pokazują jak ważnym zadaniem jest dobór uchwytów do mebli. Jest to detal o wielkim potencjale. Warto docenić moc aranżacyjną uchwytów.

Uchwyty w meblach kuchennych - pionowe czy poziomeUchwyty w meblach kuchennych - pionowe czy poziome

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" i GTV - uchwyty relingowe można zamontować poziomo lub pionowo, dostępne są też w różnej długości, co pomaga je dopasować do każdego rozmiaru szafki

 

Uchwyty - sposób montażu

 

Uchwyty mogą być częścią frontu i wówczas są frezowane (odpowiednio wycięte krawędzie) lub stanowić element dodany, czyli przymocowane na klej, przykręcone lub wkomponowane w krawędź szafki.

Uchwyty krawędziowe w nowoczesnej kuchniUchwyty w nowoczesnej kuchni

fot.: ZOBAL - uchwyty krawędziowe oraz przykręcane

 

Uchwyty meblowe - trendy, kierunki rozwoju

 

Wzornictwo uchwytów przybrało dwa główne nurty rozwoju. Pierwszy dąży do podkreślenia nowoczesnego minimalizmu i bazuje naz systemach bezuchwytowych, czyli uchwytach ukrytych we frontach, a drugi mu się przeciwstawia i eksponuje tą część wyposażenia.

Uchwyty meblowe - trendy, kierunki rozwoju

fot.: Rejs

Coraz częściej dochodzi również do zróżnicowania uchwytów w obrębie jednej zabudowy, np. na system górny i dolny. Przede wszystkim jednak dobiera się je do stylu wnętrza. Przy produkcji uchwytów meblowych duże znaczenie przypisuje się kolorom. Kiedyś było to głównie odcień stali nierdzewnej, dziś jest to znacznie szersza paleta, ale na prowadzenie wychodzą uchwyty w kolorze czarnym, czy coraz modniejszym złocie.

Uchwyty meblowe - profil LUchwyty meblowe - profil UUchwyty meblowe geometryczne HILL

fot.: GTV

Zaczynamy doceniać także uchwyty retro oraz postarzane. To one często są klasycznym dodatkiem do nowoczesnego wnętrza, a łączenie stylów jest sztuką, którą bardzo ukochali sobie projektanci mebli i wnętrz. Duże znaczenie mają tu zatem uchwyty w kolorze antycznego złota, czy mosiądzu. Nie bez znaczenia będzie także kształt. Od bardzo cenionych uchwytów typu muszelki, po kołatki i uchwyty dekoracyjne z finezyjnym detalem.      

Meble kuchenne - moda na uchwyty retroModne meble kuchenne z klasycznymi uchwytamiUchwyty Marsala

fot.: GTV


Rodzaje uchwytów kuchennych

Uchwyty generalnie można podzielić na górne i dolne oraz zewnętrzne i ukryte. W zależności od stylu i indywidualnych upodobań uchwyty mogą być małe, skromne i proste w formie lub wytworne, okazałe i przykuwające uwagę. Rodzaj, kształt i kolor powinny współgrać z ogólnym wystrojem kuchni. Gałki mogą również stanowić swoiste działo sztuki o niepowtarzalnym artystycznym wyglądzie.

Aranżacja kuchni - Patrycja P (2)

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" - kwadratowe gałki w meblach kuchennych stanowiące element dekoracyjny gładkiego wykończenia frontów. W drugiej aranżacji postawiono na uchwyty retro, które dodatkowo zostały zróżnicowane na górne gałki i dolne klamki

Klasyczne uchwyty prętowe do szafek - seria MONZAALRA seria uchwytów prętowych do szafek SOLANA - seria uchwytów prętowych do szafek

fot.: GTV - uchwyty prętoweSprawdź także >> Kupujemy meble - na co zwrócić uwagęUchwyty to także sposób na aranżację. Mogą one bowiem stanowić element narzucający styl wnętrza, być kontrastowym elementem wykończenia lub stapiać się z powierzchnią frontów. Wybór uchwytów w dużej mierze powinien być skorelowany z naszym stylem życia oraz usposobieniem, gdyż w istotny sposób wpływają one na funkcjonalność wnętrza.

fot.: ernestrust - uchwyty wpuszczane w meble

Nowoczesny charakter uzyskamy stosując elementy chromowane i aluminiowe montowane wzdłuż całej długości frontu. W sprzedaży dostępne są sztangi do samodzielnego przycinania, które wpuszcza się w krawędź płyty o wyprofilowanym zagłębieniu służącym do wygodnego otwierania.

Szuflada InnoTech Atira

fot.:  Uchwyty w postaci aluminiowych profili wkomponowanych w powierzchnię frontów idealnie pasują do nowoczesnych mebli - Hettich - uchwyty w szufladach InnoTech Atira

Jest to inspiracja zaczerpnięta ze współczesnego designu ukierunkowanego na układy linearne o przebiegu poziomym i pionowym. Idealnie do tego nadają się uchwyty relingowe.

Aranżacja kuchni - Irena B (3)Aranżacja kuchni - Basia K (5)

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" - te same uchwyty możemy zamontowac poziomo lub pionowo w zależności jak później dana szafka będzie się otwierać

Dużym powodzeniem w kuchni cieszą się również szklane elementy. Z tego wyjątkowego tworzywa często powstają całe fronty albo jedynie wstawki, które przybierają formę uchwytów.

fot.: GTV - szklane uchwyty

 

Frezowanie

 

Frezowania w meblach kuchennych dają poczucie pozbycia się uchwytów. Gładka powierzchnia bez elementów odstających jest niezwykle praktyczna i stylowa. Łatwo utrzymać czystość tak wypreparowanej powierzchni. Frezowania zamiast standardowych uchwytów są także niezwykle eleganckie i funkcjonalne. Idealnie również się wpisują w panujący trend minimalizmu.

 

Tip on

 

Drzwiczki bez uchwytów - czy to jest możliwe? Współczesne wzornictwo ułatwia kreowanie najrozmaitszych rozwiązań, które są odzwierciedleniem panujących trendów, a dodatkowo ułatwiają życie. System nazywany tip on polega na mechanicznym wspomaganiu otwierania, które następuje po lekkim naciśnięciu powierzchni drzwiczek lub szuflad. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które nie wymaga wysiłku. Układ tip on składa się z odbojnika schownego we wnętrzu mebli, który gwarantuje bezuchwytowe otwieranie szafek.

Kuchnia bezuchwytowa
fot.: Rad-Pol

Takie rozwiązanie może być stosowane zarówno w szafkach górnych jak i dolnych, ale w pomieszczeniach, w których przebywają małe dzieci lepszym rozwiązaniem jest system łączony, czyli na przykład mechanizm tip on w górnej zabudowie, a w dolnej frezowane uchwyty.

 

Uchwyty krawędziowe

 

Uchwyty krawędziowe są na tyle wygodne, że zapewniają dostęp na całej szerokości frontu. Mają nowoczesny minimalistyczny wygląd i bardzo często nawiązują w swojej prostocie do stylu nowoczesnego.

fot.: GTV

 

Cichy domyk

 

Meble wyposażone w odbojniki spowalniające i amortyzujące ruch posiadają funkcję cichego domyku. Mechaizm uaktywnia się w końcowej fazie domknięcia. Za sprawą okucia dociągającego i spowalniającego szufladę mebel ten zamyka się cicho i łagodnie.

Półki na prowadnicach typu cargo do mebli kuchennych

fot.: Peka      

 

Uchwyty ze skóry

 

Uchwyty również podlegają modzie. Najlepszym tego przeykładem są skórzane paski montowane zamiast uchwytów, które wyglądają uroczo i można je zaliczyć do rozwiązań alternatywnych.

Kuchnia ze skórzanymi uchwytamiSkórzane uchwyty w kuchni

fot.: Flow Interiors 

 

Uchwyty meblowe retro

 

Uchwyty do mebli kuchennych w stylu retro stanowią element dekoracyjny, niczym biżuteria dla człowieka. Jest to rozwiązanie idealnie wpisujące się w stylistyke kuchni angielskiej, rustykalnej, prowansalskiej itp. Uchwyt retro zawsze jest w modzie.  
 

fot.: Rad - Pol

 

uchwyt meblowy retro Amix uchwyt meblowy retro Amixuchwyt meblowy retro Amix

fot.: Amix 

Meble modern classic ze złotymi uchwytamiUchwyty muszelki

fot.: Konkurs "Nasze kuchnie"                                                        fot.: GTV                          

 

Uchwyty meblowe porcelanowe
 

Porcelanowe uchwyty do mebli łączą w sobie tradycyjne kształty, delikatne kolory oraz zdobienia w postaci kłosów zbóż czy kwiatów. Tego typu porcelanowe wykończenia sprawdzą się jako wykończenie drewnianych mebli w aranżacjach kuchni nawiązującej do stylu angielskiego. Uchwyty wykonane są z białej lub kremowej porcelany wykończonej elementami metalowymi w kolorze starego złota czy stali szlachetnej.

Uchwyt porcelanowy UP-WP0728-P GTV Uchwyt porcelanowy do mebli UP-WP0728-B GTV
fot.: Uchwyty meblowe porcelanowe wykończone elementami metalowymi w kolorze starego złota - GTV
Uchwyt porcelanowy up002-96-c131 Amix Uchwyt meblowy porcelanowy up007 Amix
fot.: Uchwyty meblowe porcelanowe w wykończeniem ze stali szlachetnej - Amix 

 

 

Gałki meblowe


Gałki meblowe są świetną alternatywą dla wszelkiego typu uchwytów. Te niewielkie akcesoria są w stanie odmienić wygląd każdego mebla. To idealny sposób by małym kosztem odświeżyć wygląd kuchni. Ich prosta forma połączona z ciekawym designem powodują, że doskonale komponują się zarówno w klasycznych jak i nowoczesnych rozwiązaniach. Gałki porcelanowe ze zdobieniem to prosty sposób na to by nadać meblom rustykalnego charakteru.

 

https://www.kuchenny.com.pl/obrazki/galka_retro_do_mebli_gr046_amix_170616.jpg https://www.kuchenny.com.pl/obrazki/galka_do_mebli_retro_gr047_amix_170616.jpg https://www.kuchenny.com.pl/obrazki/galka_meblowa_porcelanowa_gp010_amix_170616.jpg
fot.: Gałki meblowe retro - Amix fot.: Gałki meblowe porcelanowe
https://www.kuchenny.com.pl/obrazki/galka_meblowa_znalowa_g011_amix_170616.jpg https://www.kuchenny.com.pl/obrazki/galka_meblowa_znalowa_g028_amix_170616.jpg https://www.kuchenny.com.pl/obrazki/galka_meblowa_US-GSA_gtv_170616.jpg https://www.kuchenny.com.pl/obrazki/galka_do_mebli_GZ-CRPC_-A1_gtv_170616.jpg
fot.: Gałki meblowe znalowe - Amix fot.: Dekoracyjne gałki meblowe - GTV

 


Jak dobrać uchwyty do szafek

 

  • uwagę należy zwrócić na rodzaj materiału, z jakiego wykonane są nasze meble. Z racji właściwości poszczególnych tworzyw inne uchwyty zaleca się w meblach fornirowanych niż lakierowanych itd. Właściwości te wynikają m.in. z grubości frontów, do których mocujemy uchwyty
  • im prostszy krój uchwytu, tym łatwiej dbać o ich czystość i pielęgnację frontów szafek
     
  • uchwyty można dodatkowo wykorzystać, np. wybierając modele relingowe zyskamy przestrzeń do zawieszania
     

Kuchnia Angielska Rad-Pol

  fot.: Rad - Pol - klasyczny uchwyt mosiężny do mebli w stylu angielskim

  • w minimalistycznych meblach kuchennych warto wprowadzić element, który nada im klasy i wdzięku. Może to być gałka wysadzana drobnymi kamieniami, które będą sie mienić w świetle, czy małe szklane gałki - klejnoty
     

gałka meblowa kryształowa Amixgałka meblowa kryształowa Amix

fot.: Amix

 Przeczytaj także: Nowoczesne mechanizmy w meblach kuchennych

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Amix, Peka, Rad-Pol, Studio Sto Procent, Zobal, GTV, ernestrust, Flow Interiors, Rejs, formativ, HettichPodobne artykuły
Meble modułowe do kuchni

meble kuchenne

Meble modułowe do kuchni

Kuchnia, w której wszystko jest w zasięgu ręki to marzenie każdego z nas. Jednak przestrzeń jaką... więcej...

Czas na czerń

meble kuchenne

Czas na czerń

Na przestrzeni ostatnich sezonów w aranżacjach kuchennych niepodzielnie królowała biel oraz... więcej...

Kuchnia z drewnem - pomysły i aranżacje

meble kuchenne

Kuchnia z drewnem - pomysły i aranżacje

Drewno od zawsze pojawia się w aranżacji wnętrz i jest kojarzone z naturalnością, ciepłem, swojskim... więcej...

Facebook
Instagram