Nowa polityka prywatności i plików Cookies                                                                        nasze serwisy:    wentylacyjny.pl   |   instalacjebudowlane.pl   |   lazienkowy.pl   |   poradybudowlane.com.pl

patron działu Meble kuchenne Peka

Kupujemy meble - na co zwrócić uwagę

artykuł promocyjny

Szafki w kuchni oprócz stylowego wyglądu muszą dodatkowo pełnić funkcję użytkową. Najlepsze modele to te, które są ponadczasowe, czyli wykonane solidnie, dzięki czemu posłużą nam wiele lat, ale również będą ozdobą wnętrza. Kuchnia jest inwestycją, która odpłaci się nam przyjemnością z gotowania i przebywania w niej.

Kupujemy meble - na co zwrócić uwagę

fot.: MGN Pracownia Architektoniczna

 

Zacznij od planu, czyli projekt kuchni

Idealny projekt uwzględnia wszystkie elementy wnętrza - od koloru ścian i rodzaju szafek po subtelne szczegóły, takie jak zasłonki, czy uchwyty szafek.

Zobacz artykuły w dziale: projekty kuchni

Jak zaplanować meble w kuchni

fot.: Studio Sto Procent

Jazda Próbna Kuchni stanowi bezpłatną usługę, która da nam możliwość zobaczenia i przetestowania naszej kuchni jeszcze przed zakupem mebli. Dzięki niej przeniesiemy własne projekty na prawdziwe modele szafek, które będziemy mogli dowolnie przesuwać. Ten sposób umożliwi nam sprawdzenie naszych pomysłów w praktyce, a jeśli dane ustawienie nie będzie nam odpowiadać, zmienimy je, przesuwając poszczególne szafki.

Przetestuj swoją kuchnię przed zakupem!Organizacja szafek w kuchni

fot.: Blum - Jazda Próbna Kuchni

 

Postaw na sprawdzone okucia

 

Okucia meblowe to wbrew pozorom niezwykle ważny element przy produkcji mebli. Są to różnorodne klamki, uchwyty, zawiasy, złącza czy narożniki. To, w jaki sposób zostały wykonane, w dużym stopniu wpływa na żywotność mebla. Firma Blum oferuje rozwiązania do otwierania i zamykania frontów górnych, szuflad i drzwi, a co najważniejsze, na swoje okucia daje Dożywotnią Gwarancję.

Zawiasy meblowe Blum

fot.: Systemy zawiasów Blum

 

Przestrzeń na kuchnię

 

Dobry projekt kuchni to taki plan działania, który pozwoli nam zrealizować wymarzoną kuchnię od A do Z. Przede wszystkim musimy przemyśleć kwestie przestrzeni, którą dysponujemy na kuchnię. To od niej zależny będzie dobór sprzętu i ustawienie mebli. Równie ważne jest przeanalizowanie ile osób codziennie korzysta z kuchni i jak dużo spędza w niej czasu. Na podstawie tych informacji należy zaplanować ilość miejsc do siedzenia czy powierzchnię blatów roboczych oraz wielkość sprzętu AGD. W modzie jest stosowanie układów otwartych, gdzie kuchnia jest przedłużeniem salonu lub stanowi jedność z jadalnią i pokojem dziennym.

Przeczytaj więcej: Jak ergonomicznie urządzić kuchnię

Aranżacja kuchni otwartej z wyspą - ernestrust

fot.: ernestrust- kuchnia otwarta na salon z wyspą na granicy to jeden z najpopularniejszych układów w domach i mieszkaniach

 

Styl zabudowy kuchni


Kolejny etap planowania powinien dotyczyć stylu jakim będziemy się kierować urządzając kuchnie marzeń. Od linii klasycznej z meblami w stylu retro po nowatorskie projekty współczesnych stylizacji. Zabudowa kuchni wzorowana na światowych trendach wyrażona jest w szczegółach typu:

  • wprowadzenie elementów aluminiowych w postaci ram czy rowków w rancie drzwiczek w roli uchwytów
  • matowe przeszklenia
  • lakierowane fronty szafek na wysoki połysk

 

Sprawdź również >> Meble kuchenne - jakie wybrać

Mochnik - szkło Colorimo

fot.: Mochnik - aranżacja nowoczesnej kuchni z wyspą kuchenną - obudowa lady szkło Colorimo Modry 5M23. Okładzina ścienna - szkło Colorimo Miodowy 1M04


Zobacz również:Budżet


Jednym z wyznaczników ostatecznego wyglądu kuchni będzie kwota, jaką możemy przeznaczyć na ten cel. Na rynku dostępne są rozwiązania na każdą kieszeń, jednak zawsze warto dokładnie przemyśleć każdą wydaną złotówkę, gdyż oszczędności mogą być tylko pozorne - zawsze lepiej zainwestować w jakość a nie ilość. Zawsze w trakcie realizacji planu wychodzą tak zwane koszty dodatkowe, na które zawsze trzeba pozostawić rezerwę w naszym budżecie.


Instalacje w kuchni

Kolejnym elementem warunkującym wygląd zabudowy jest rozkład instalacji w pomieszczeniu. Co prawda można zmienić układ podłączeń, ale wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Tego typu inwestycję należy zgłosić w spółdzielni, a prace najlepiej jest zlecić ekipie z odpowiednimi uprawnieniami. Dlatego zawsze warto najpierw przygotować wszelkie przyłącza tam, gdzie będą one konieczne. W kuchni musimy pamiętać o:

Nie możemy też zapomnieć o sprawnie działającej wentylacji, która w kuchni odgrywa bardzo wążną rolę. Wentylacja w kuchni, to oprócz okna i kratek wentylacyjnych, również okap kuchenny, który wyciąga z pomieszczenia opary bezpośrednio znad płyty grzewczej.

Aranżacja kuchni - Brygida M (1)Aranżacja kuchni - Brygida M (4)

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" - wyciąg w kuchni otwartej na salon powinien mieć większą moc - dostosowaną do kubatury całego pomieszczenia, a nie tylko części kuchennej


 

Rada fachowca, czyli biura projektowe


Zawsze warto skorzystać z opinii eksperta. Bardzo często w ramach kupna mebli oferowane są darmowe projekty, które muszą uwzględniać wszelkie założenia architektoniczne oraz nasze indywidualne preferencje. Jeśli zdecydujemy się na porównanie różnych aranżacji możemy zlecić wykonanie projektu u różnych architektów. Pozwoli nam to wybrać najbardziej optymalny projekt - tak ze względów finansowych, jak i wizualnych. Usługi studia projektowego to koszt między 50 a 200 złotych za projekt.

Idealne meble do kuchni - jak wybrać

fot.: Artvinyl-Pol - wykonanie wizualizacji może rozwiać wiele dylematów dotyczących m.in. zestawienia kolorów

 

Wybór mebli


Wybór mebli opiera się na kilku czynnikach. Po pierwsze wspomniany już styl. Po drugie materiał, z którego będą wykonane. Wśród dominujących tworzyw są wszelki płyty (wiórowa, mdf) powlekane okleiną (fornir, laminat, folia, lakier) oraz naturalne drewno. Zazwyczaj korpusy wykonane są z cieńszych elementów, a fronty z tych efektowniejszych i cenniejszych.

Rehau  RAUVISIO brilliant - wysokopołyskowy laminat

fot.: Rehau


Sprawdź koniecznie:
Rodzaje frontów do mebli kuchennych


Jeśli mamy już tworzywo na szafki to teraz kolej na kolor. Wybór jest ogromny - od ciepłych tonów jasnych pasteli po zimne monochromatyczne barwy. Można również łączyć kolory zestawiając je w kontrasty lub delikatne przejścia tonalne. Równie ważne jest dobranie odpowiednich typów i rozmiarów szafek. Na rynku mamy szeroką gamę, tak wysokości, jak szerokości korpusów produkowanych w systemach modułowych. Generalnie w kuchni szafki montowane są na dwóch poziomach - szafki dolne i te zawieszane. Połączenie klasyki i nowatorstwa to zastosowanie zabudowy wysokiej. W aranżacjach kuchni i to nietylko tych małych bardzo często wykorzystuje się również szafki narożne. Są one pojemne, a zastosowane systemy pomagają dotrzeć do ich wnętrza bez większego trudu. Zabudowa narożna w kuchni pomaga lepiej zorganizować przestrzeń.

szkło Colorimo w kuchni

fot.: Mochnik - wysoka zabudowa w nowoczesnej kuchni. Szafki górne oraz boki lady - szkło Colorimo Węglowe 7021. Obudowa lodówki i szafki wiszące niższe - szkło Colorimo Malinowy 4M02. Okładzina ścienna oraz blat lady - szkło Colorimo Extra Białe 9003.

Ostateczny wygląd szafek kształtują uchwyty. Moda w tej kwestii schodzi na drugi plan, ponieważ zarówno bardzo minimalistyczne formy lub wręcz brak uchwytów są na topie, jak i te rozbudowane i bardzo ozdobne. Uchwyty do szafek mogą być glamour, retro, klasyczne, minimalistyczne, w wielu odcieniach i kształtach. Jednym słowem każdy znajdzie coś dla siebie.

Uchwyty meblowe ZOBAL

fot.: Zobal

Style wzornicze to  nie ogranicza się do zewnętrznego wyglądu szafek, ale również kryje w sobie to co nie widoczne na pierwszy rzut oka, a bardzo pomocne i nowatorskie, czyli systemy wysuwania oraz mechanizmy uchylne stosowane w szufladach i półkach. Niedrogi system standard pozwala na wyciągnięcie szuflady drewnianej, nieco bardziej rozbudowany system oparty na częściowo wysuwanych prowadnicach to metabox, a tandembox to profesjonalny system wyposażony w ciche zamykanie i kryte prowadnice.
 

Przeczytaj więcej na temat:
Szuflady kuchenne
Półki w kuchni


Meble kuchenne to nie tylko szafki - równie ważne są stół i krzesła. Najlepiej jeśli będą one utrzymany w jednakowej stylizacji co meble - styl, kolor. Wielkość uzależniona jest od ilości osób w gospodarstwie domowym oraz wolnej przestrzeni. Stół może zastąpić barek lub lada w kuchni. Wtedy konieczne jest dokupienie odpowiednich krzeseł barowych.

Sprawdź pomysły na aranżację: Kuchnia z barkiem

Nowoczesna kuchnia - kolekcja Evelin Rad-PolAranżacja nowoczesnej kuchni Peka

  fot.: Rad-Pol                                                       fot.: Peka                                

 

Przepis na dobrą kuchnię, czyli układ szafek

Właściwy rozstaw mebli oraz AGD warunkuje dobrą komunikację we wnętrzu, a ta wpływa na ergonomię i szybkość wykonywanych czynności. Wśród projektantów popularna jest zasada trójkąta roboczego oraz wydzielenie stref roboczych. Rozkład powyższych stref wynika z analizy najczęściej pokonywanych ścieżek. Aby zminimalizować niepotrzebne ruchy należy wybrać najbardziej efektywne połączenia między poszczególnymi częściami pomieszczenia kuchennego. Trójkąt roboczy obrazuje ustawienie trzech głównych obszarów funkcjonalnych związanych z przechowywaniem produktów (lodówka), zmywaniem (zlew) i gotowaniem (kuchenka). Owe strefy powinien być zlokalizowane na wierzchołkach trójkąta a oddzielać je muszą pasy szafki do przechowywania naczyń i sprzętów oraz miejsce do przygotowywania posiłków z szafkami na zapasy. Optymalne ustawienie dla osób praworęcznych powinno być zgodne z ruchem wskazówek zegara (lodówka, zlew, kuchenka), a dla osób leworęcznych odwrotnie.

Kuchenna zabudowa PEKA

fot.: Peka

 

Ekonomiczny zestaw czy oryginalne meble na wymiar


Projektując kuchnię możemy zdecydować się na gotowy zestaw modułowy lub stworzyć nowoczesną aranżację o oryginalnych założeniach na specjalne zamówienie uwzględniające warunki naszej kuchni. Te typowe zestawy są znacznie tańsze, ale nie mamy wpływu na dobór szafek, możliwości zabudowy AGD, ani dostosowania zabudowy do nietypowych konstrukcji (skosy, narożniki). Z kolei meble na wymiar otwierają przed nami wiele możliwości. Meble na zamówienie pozwalają na stosowanie systemów AGD z przeznaczeniem do zabudowy.  

Zobacz więcej >> Urządzenia do zabudowy czy wolnostojące


 

Wykończenie mebli, czyli blat

Blat jest jednym z najważniejszych elementów kuchni. Pełni funkcję użytkową - wszystko co przygotowujemy w kuchni ma kontakt z blatem oraz funkcję estetyczną. Blat może być ozdobą całej kuchni, dlatego jego wybór powinien być przemyślany. Odporność i trwałość to wiodące cechy zależne od materiału bazowego, którym może być laminat, konglomerat, drewno, stal, czy kamień. Każdy ma swoje wady i zalety, różnią się również ceną, ale tworzą charakter kuchni.

Grupa Ega - Granit Galaxy StarGrupa Ega - GQ Concreto Carrara

fot.: Grupa Ega 

Zobacz więcej

Wybór blatu do kuchni

Jak dobrać wymiary blatu

Decydując się na dany blat możemy również zadbać o przygotowanie przez wybraną ekipę parapetu do kuchni z takiego samego materiału, dzięki czemu uzyskamy spójny wygląd całego wnętrza. Wybór blatu powinien być powiązany z wyborem zlewu, które muszą współgrać kolorystycznie.  Dodatkowo parametry blatu warunkują możliwości co do wycięcia w nim otworu na zlewozmywak, dlatego im grubszy blat tym prostsza powinna być bryła zlewu.

Deante - Zlewozmywak Rapido z baterią Gerbera

fot.: Zlewozmywak Deante Rapido z grafitowego granitu idealnie koresponduje z szarym kamiennym blatem

 

O co zadbać przed montażem mebli

Jeśli mamy już rozprowadzoną całą instalację, wybraliśmy meble i blat to jeszcze zostało nam do przygotowania podłoże, czyli podłogi oraz ściany. Zawsze na początku remontu należy z pomieszczenia wynieść wszystkie rzeczy, a tych niepotrzebnych po prostu pozbyć się. Zanim zamówimy ekipę do montażu mebli zadbajmy o wykończenie ściany nad blatem oraz odświeżmy pozostałe powierzchnie.

  fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" - futurystyczna aranżacja biało - czarnej kuchni

 

Dodatki, czyli sztuka stylizacji

Stylizowanie wnętrza za pomocą drobnych elementów jest sztuką opartą na właściwym doborze i zestawieniu. Elementem idealnie wpisującym się w tą konwencję są uchwyty do szafek kuchennych. Za ich pomocą możemy zaakcentować styl lub wręcz przeciwnie - wprowadzić minimalizm i prostą formę. Delikatne wzory o regularnych kształtach bez zdobień to symbol nowoczesnego designu utrzymanego w monochromatycznym zimnym odzwierciedleniu stylu miejskiego. Współczesne uchwyty to także delikatne aluminiowe zagłębienia zlicowane z płaszczyzną szafki. Z kolei sztukateryjne drobiazgowo zdobione klasyczne rączki i korki to nawiązanie do stylizacji rustykalnej o bogatej formie, kryjące jakąś historię, wzbudzające ciekawość. Jest to detal, który może zaważyć nad całą stylizacją.

Kraszewska

fot.: Katarzyna Kraszewska Architektura Wnętrz

Nawet najbardziej klasyczne linie mebli wzbogacone są o nowoczesne rozwiązania technologiczne pozwalające zwiększyć funkcjonalność i nadać stylizacji wysokiej jakości. Ten swoisty kolaż klasyki z nowoczesnością ujawnia się we wbudowanych systemach automatycznych, czy designerskich rozwiązaniach praktycznych w formie relingów kuchennych, systemach cargo. Współczesna kuchnia musi łączyć funkcjonalność i wygodę.

reling - tesa tapeREJS - reling kuchenny

fot.: tesa tape                                                       fot.: REJS

Cargo maxi renomowanej włoskiej firmy SIGE - AmixCargo Mini dolne Maxima Evo - REJS

fot.: AMIX                                                            fot.: REJS

AMBIA-LINEWnętrza szuflad LEGRABOX

fot.: Blum - AMBIA-LINE - System organizacji wewnętrznej do LEGRABOX, w postaci ram o eleganckim designie, dba o porządek we wszystkich pomieszczeniach mieszkalnych

 

Zobacz także:
 


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: ernestrust, Peka, Studio Sto Procent, ZOBAL, Artvinyl-Pol, Deante, Rad-Pol, Mochnik, Rehau, REJS, tesa tape, Katarzyna Kraszewska Architektura Wnętrz, MGN Pracownia Architektoniczna, BlumPartnerzy


logo Amix     Peka

Magma

Hafele    GTV

BlumREJS
Colorimo  partner serwisu Hettich

Aurora Technika Świetlna

ernestrust

Zainspiruj się - aranżacje łazienek

Galeria łazienek - zainspiruj się

Facebook
Instagram