konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2021

patron działu Meble kuchenne Peka

Meble modułowe do kuchni

data aktualizacji: 10-05-2021, 06:11 – artykuł promocyjny

Kuchnia, w której wszystko jest w zasięgu ręki to marzenie każdego z nas. Jednak przestrzeń jaką dysponujemy często zmusza nas do poszukiwania kompromisów w zabudowie. Meble systemowe, które składają się z modułów, zwiększają możliwości w zakresie konfiguracji i funkcjonalności każdego pomieszczenia. To meble, które układamy jak klocki dopasowując je do zakamarków.

Meble modułowe do kuchni

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze Kuchnie" - poszczególne elementy zabudowy modułowej nie są ze sobą połączone, dlatego można je dowolnie ustawiać

 

Meble do kuchni – w zestawie, modułowe, czy na wymiar

 

Na początek warto zastanowić się z czego możemy wybierać i jaka jest różnica między oferowanymi na rynku rozwiązaniami:

Najbardziej typowe, znane od lat i już nieco tracące na popularności są meble kuchenne dostępne w zestawach. Jest to rozwiązanie najtańsze, ale też najmniej kreatywne – ktoś skompletował kilka szafek i my musimy taki układ wpasować do naszego lokalu. Na takiej zabudowie często tracimy, bo nie spełnia wymagań dopasowania do naszych indywidualnych cech i wymagań, a także nie wykorzystuje w pełni potencjału pomieszczenia. Trudno w nim wprowadzić zmiany, dlatego przy zakupie musimy mieć uściślone wymiary pomieszczenia. Jeśli jednak zależy nam na szybkiej realizacji, mamy prosty układ w kuchni i stawiamy na zabudowę w jednym rzędzie – to rozwiązanie spełni takie oczekiwania, a do tego wyjdzie ekonomicznie.

Drugi rodzaj systemów meblowych to kuchnie modułowe (systemowe), czyli uwzględniające już nasze indywidualne preferencje oraz pozwalające lepiej wykorzystać miejsce w pomieszczeniu przeznaczonym na kuchnię. Po pierwsze składają się z modułów, które sami układamy. To taka zabawa jak z klockami – który element będzie w danym miejscu najlepiej pasował. Szafki dostępne są w standardowych rozmiarach, ale z łatwością zmienimy ich kolejność oraz dostosujemy do układu pomieszczenia. Meble kuchenne w wersji modułowej to oferta sieci sklepów meblowych i z wyposażeniem wnętrz, jak na przykład BRW. Takie rozwiązanie pośrednie – droższe niż zestaw, ale nadal sporo tańsze niż meble na wymiar.

Meble modułowe do kuchni

fot.: Layman >> zobacz więcej propozycji....

Kolejnym sposobem na zabudowę w kuchni są meble robione na zamówienie, w pełni spersonalizowane i dostosowane do naszych potrzeb. Wszystko – wysokość, szerokość, układ – zależy od nas. To najdroższe rozwiązanie, ale jeśli dysponujemy małą kuchnią lub pragniemy stworzyć miejsce idealnie pasujące do nas, to z pewnością warto zainwestować w taki wariant. Taka zabudowa polecana jest szczególnie przy nietypowych wnętrzach oraz dla osób niskich lub wysokich – uwzględnienie wysokości zabudowy to bardzo ważny element wpływający na nasz komfort i zdrowie.

Meble modułowe do kuchni

fot.: Artvinyl-Pol - modułowe rozwiązanie do projektowania mebli z profili aluminiowych Alu Cube

Podsumowanie:

 

  • metraż ma znaczenie – wybór rodzaju mebli kuchennych w dużej mierze podyktowany jest wielkością kuchni
  • kształt pomieszczenia wpływa na funkcjonalność (skosy, narożniki itp.) – tylko w typowych kuchniach na planie kwadratu lub prostokąta możemy stworzyć funkcjonalny układ z mebli kupowanych w zestawie
  • uwzględnijmy wzrost użytkowników kuchni

 

 

Kuchnia modułowa – jak dopasować meble

 

Z meblami modułowymi zyskujemy możliwość aranżacji pomieszczenia tak jak lubimy i chcemy żeby wyglądało. Sami stajemy się projektantem takiego układu (oczywiście sklepy oferują dostęp do programów do projektowania lub bezpłatne doradztwo w tym zakresie), zwłaszcza w początkowej fazie planowania. Pierwszym krokiem jest wybór danego kompletu – styl, wygląd i wykończenie szafek. Następnie możemy przejść do kompletowania korpusów pod kątem wymiarów – co, gdzie i w jakiej ilości nam się zmieści. Wybieramy tylko te szafki, które są nam potrzebne! To w tym momencie musimy podjąć decyzję o układzie mebli kuchennych i typie zabudowy.

Kuchnia systemowa

fot.: Rad-PolDobre rady:

Poznaj zalety i wady możliwych układów w kuchni oraz sprawdź, co to jest zasada trójkąta roboczego – link
Poznaj 10 sposobów na zabudowę w kuchni – link

 

Nie możemy też zapomnieć o górnej części – w tym celu warto pooglądać różne aranżacje i wybrać to co nam się podoba oraz sprawi, że kuchnia stanie się praktyczna i funkcjonalna – nie musimy trzymać się starego schematu, jeśli wymieniamy mebli ani ślepo podążać za utartymi regułami w przypadku nowo urządzanego wnętrza.

Szukasz inspiracji – odwiedź naszą galerię (kliknij tu)

Meble w systemie modułowym posiadają wiele udogodnień, z których warto korzystać. Na uwagę zasługują rozwiązania typu kosze cargo, które umożliwiają łatwy i szybki dostęp do zawartości szafek. Pamiętajmy przy tym, że rozwiązania innowacyjne sprawdzają się zarówno w nowoczesnych kuchniach, jak i tych „z wierzchu” klasycznych.

Meble modułowe do kuchni

fot.: Rejs - kosze cargo mogą pojawić się w dolnej oraz górnej zabudowie

Ostatecznym szlifem jest wybór blatu oraz kolorystyki frontów, ewentualnie zdobień i uchwytów, jeśli w danej serii tak owe są przewidziane.

W przypadku wyboru mebli systemowych zyskujemy dobrą jakość za przystępną cenę, a do tego mamy możliwość rozbudowy naszej kuchni z czasem korzystając ze stałej oferty danej marki. Podobnie sprawa wygląda w razie zniszczenia mebli – konkretny moduł można po prostu wymienić. Co więcej takie meble dają możliwość zmian - jeśli chcemy przemeblować kuchnię, to z łatwością to zrobimy, dlatego jest to rozwiązanie idealne dla osób lubiących zmiany.


Podsumowanie:

  • decydując się na kuchnię modułową stajesz się projektantem – dokładnie zmierz lokum i zacznij od prostego projektu na kartce papieru
  • korzystanie z zabudowy modułowej warto skonsultować ze specjalistą, który zwróci uwagę na ważne zasady prawidłowego ułożenie szafek, czyli tzw. trójkąt roboczy, może zaproponować ciekawe rozwiązania, na które sam nie wpadniesz lub podpowiedzieć jak lepiej wykorzystać dane wnętrze. Sprawdzi też, czy Twój pomysł jest możliwy do zrealizowania i będzie wygodny


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Rejs, Artvinyl-Pol, Layman, Rad-PolPodobne artykuły
Systemy elektrycznego wspomagania otwierania szafek i szuflad - naciśnij i otwórz

meble kuchenne

Systemy elektrycznego wspomagania otwierania...

Odpowiednie rozplanowanie układu kluczowych sprzętów i stref pracy to warunek niezbędny do zapewnienia... więcej...

Przedłużacze oraz przepusty meblowe

meble kuchenne

Przedłużacze oraz przepusty meblowe

Wybierając meble kuchenne coraz częściej zwracamy uwagę na to, czy wyposażone są one w rozwiązania,... więcej...

Fronty kuchenne - postaw na szkło i aluminiowe ramki

meble kuchenne

Fronty kuchenne - postaw na szkło i aluminiowe ramki

Materiał oraz kolor i struktura to cechy frontów, które w znacznym stopniu wpływają na wygląd... więcej...