Pomysły na podłogę w kuchni
data aktualizacji: 29-01-2021, 11:46 – artykuł promocyjny
Pomysłów na wykończenie podłogi w kuchni jest nieskończenie wiele. Możemy wybierać i przebierać w materiałach, które wykorzystamy na ten cel oraz we wzorach i układach. Kuchnia otwarta bardzo często wymusza łączenie różnych podłóg w jednym wnętrzu. Podłoga zawsze jednak musi współgrać z pozostałymi elementami wyposażenia kuchni.

fot.: Raw Decor
Płytki gresowe, terakota, klinkier, cegła, beton, kamień, drewno - lista materiałów na podłogę w kuchni nie jest jeszcze wyczerpana. Dodatkowo dochodzą możliwości aranżacyjne, czyli układ, kształ i wielkość danego materiału oraz pomysły na łączenie różnych tworzyw na jednej płaszczyźnie.
Popularne układy płytek na kuchennych podłogach
-
Płytki ceramiczne - inspirujące kolekcje
Płytki jednolite ułożone na prosto - to bardzo prosty sposób na wprowadzenie czystości i minimalizmu do wnętrza. Delikatna powłoka o dość regularnym nadruku, który jest tak subtelny, że mało widoczny sprawdzi się w każdym wnętrzu.
fot.: Opoczno |
Jednolita podłoga w kuchni na bazie beżowych płytek z kolekcji Creamy Touch 59,3x59,3 tworzy gładką powierzchnię, która optycznie powiększa przestrzeń, zwłaszcza jeśli fugi będą zminimalizowane do minimum. Taka baza to doskonałe tło dla pozostałych elementów wyposażenia kuchni. |
fot.: Raw Decor |
Biała podłoga w kuchni z heksagonalnymi płytkami to elegancja z efektem powiększenia wnętrza. Kojarzy się głównie ze stylem skandynawskim, choć idealnie wciela się również w inne stylizacje, np. pieczołowicie dopieszczoną kuchnią angielską. Biała podłoga daje efekt lekkości i delikatności. Płytki szkliwione to propozycja do nowoczesnej kuchni. Biała podłoga może być praktyczna - wystarczy ją regualrnie czyścić (ale każdą podłogę trzeba regularnie czyścić) oraz zadbać o fugi odporne na wnikanie brudu i tłuszczu, bo to one są głównym problemem. |
fot.: Opoczno |
Ciemna podłoga w kuchni - kolekcja Bazalto wskazuje na ciemny kolor. Ciekawy odcień wkomponowany w dużą powierzchnię wygląda szlachetnie i interesująco. Nie jest jednak tajemnicą, że ciemna podłoga jest wymagająca. Najlepszym towarzystwem dla niej są minimalistyczne meble o prostych frontach. Kolorystycznie mogą stanowić przeciwwagę. Na ściany dobrze jest dobrać łagodne kolory lub postawić na ekstrawagancję i zestawić jeszcze inny wyrazisty odcień. Dla oczu mogą być męczące duże kontrasty, dlatego lepiej tonować niż drastycznie zmieniać sąsiedztwo ciemnej podłogi. |
-
Kolorowe płytki - wzory
Wzór może zdominować całą aranżację. Ciekawy układ albo dobrze znany duet kolorystyczny to gwarancja dobrego stylu. Duża popularność wzorów geometrycznych sprawiła, że coraz chętniej wybieramy je również na trwałe elementy wystroju, w tym podłogi. Subtelne przejście wzoru na ścianę lub powielenie motywu nad blatem kuchennym to kolejna propozycja na wariacje z kuchenną podłogą w roli głównej.
fot.: InteriCAD |
Podłoga w kuchni w szachownicę - klasyczne połączenie, które pomimo upływu lat nadal znajduje się w czołówce lubianych i często wybieranych układów. Przebieg płytek może być prosty lub pod kątem. Do tego dochodzi możliwość zestawienia powierzchni błyszczących i matowych. Taka podłoga świetnie sprawdzi się w klasycznych wnętrzach, ale coraz chętniej wybierana jest też do nowoczesnych kuchni, w których króluje eklektyzm.
|
fot.: EWEM |
Kuchenna podłoga z geometrycznymi wzorami - wzorzyste płytki z geometrycznymi motywami to ciekawa alternatywa dla jednolitej, mało wyrazistej powierzchni. Wykorzystanie geometrii jest tu podwójnie korzystne - zwraca uwagę oraz optycznie zmienia proporcje wnętrza, które nie jest zbyt duże. Trójkąty, kwadraty i inne wieloboki są bardzo popularne w aranżacji wnętrz. Bezpiecznie jest je stosować w dodatkach, np. na tkaninach, ale odważni mogą również zdecydować się na utrwalenie ich na podłodze.
|
fot.: Opoczno |
Podłoga w kuchni z mieszanymi płytkami - wzór, w którym występują wstawki z innych płytek to kreatywna propozycja dla poszukujących układu trudnego do skopiowania. Wybór ilości i rozmieszczenia tego typu płytek jest kwestią indywidualną i zależy zazwyczaj od rozmieszczenia stref użytkowych w pomieszczeniu. Wstawki warto eksponować w najbardziej reprezentacyjnej części podłogi. |
fot.: Dream House |
Podłoga z płytek w różnej wielkości - łączenie płytek o różnej wielkości to kolejny ciekawy zabieg aranżacyjny skupiający uwagę na podłodze. Dekory o innym kształcie lub wymiarze podnoszą atrakcyjność kuchni. Dodatkowym urozmaiceniem będzie inny kolor, który podkreśli odmienny charakter tych mniejszych kafelków.
|
fot.: Equipe Ceramicas |
Płytki patchwork na podłodze w kuchni - moda na wzorzyste płytki w stylu patchwork stała się swoistym hołdem podkreślającym, że wzory i nasycone kolory również mogą być trendy. Typowy patchwork może znaleźć się na części podłogi lub pokryć jej całą powierzchnię. Tego typu płytki mają często ciekawy kształt, co dodatkowo podnosi ich atrakcyjność.
|
Płytki imitujące - ciekawe propozycje
Imitacje naturalnych tworzyw, które nie schodzą z czołówki wnętrzarskich trendów to praktyczne rozwiązanie, które zyskuje wciąż nowych zwolenników. Płytki naśladujące wzór kamienia, drewna czy betonu są realistyczną kopią trudną do odróżnienia. Dodatkowo kształt kamufluje ich prawdziwą naturę - płytki deski wiernie oddają klimat pomieszczeń z parkietem.
fot.: Cerrad |
Podłoga w kuchni - imitacja parkietu: płytki w kolekcji Fuerta honey o wymiarach 17x89,7cm z powodzeniem mogą być stosowane jako substytut drewnianego parkietu. Ich długość i wierne odwzorowanie drewnianych słojów dają wrażenie prawdziwego drewna. Dużą zaletą takich płytek jest możliwość układania ich jednolicie na całej podłodze w domu. Docenią to zwłaszcza posiadacze otwartych kuchni, którzy chcą się pozbyć kłopotliwych łączeń różnych materiałów w obrębie powierzchni płaskiej.
|
fot.: Cerrad |
Kuchenne płytki podłogowe naśladujące beton: kolekcja Lukka grafit 39,7x79,7cm to ciekawa alternatywa dla miłośników chłodnych szarości. To właśnie ten kolor przejmuje prym od bieli i będzie dominował w naszych wnętrzach w najbliższym czasie. Dodatkowo imitacja betonu wpisuje się w kolejny mocno uplasowany trend na materiały naturalne. Taka podłoga w kuchni będzie praktyczna i modna.
|
fot.: Opoczno |
Płytki kuchenne imitujące kamień - kolekcja klasycznych płytek z kolekcji Quartz to ukłon w stronę naśladowania piaskowców, które mają dużo uroku, ale w oryginale są trudnym materiałem wykończeniowym. Subtelna delikatność struktury oraz duży format przemawiają na korzyść tej kolekcji. Kolorystyka ociepla wnętrze. Dodatkowym atutem są płytki ścienne dostępne w identycznej tonacji.
|
fot.: Opoczno |
Płytki marmuropodobne - płytki podłogowe imitujące marmur w kolekcji Carrara pozwalają wnieść odrobinę luksusu do kuchni. Płytki, które są imitacją zawsze lepiej sprawdzają się niż oryginał, a do tego są znacznie tańsze. Stąd też ciągłe poszerzanie asortymentu w tej dziedzinie.
|
fot.: Apavisa |
Płytki kuchenne imitujące metal - to kolejna sugestia na temat możliwości wykończenia podłogi w kuchni. Dość ciekawy efekt związany z wyglądem stali kortenowskiej, czyli zardzewiałej powłoki to jedno z najbardziej awangardowych rozwiązań. Taka dekoracja jest oryginalna a rdzawa patyna świenie wpisuje się we wnętrza o industrialnym charakterze.
|
Deska barlinecka w kuchni
Jednym ze sposobów na wykończenie podłogi w kuchni może być również drewno w postaci odpornej na warunki podwyższonej wilgotności deski barlineckiej. Jako produkt naturalny i szlachetny, wykonany z prawdziwego drewna zapewnia stabilną konstrukcję, szybki montaż oraz wiele wariantów aranżacyjnych.
fot.: Barlinek - deska dąb Askania Molti oraz cechy deski barlineckiej - różne warianty wykończenia
Panele w kuchni
Panele to doskonały materiał na podłogę w kuchni. Te w wersji z rysunkiem drewna z pewnością przypadną do gustu zarówno miłośnikom klasyki, jak i nowoczesnych wnętrz. Panele odpowiedniej jakości wytrzymają warunki panujące w kuchni i będą nam służyć w dobrej formie przez wiele lat.
fot.: Weninger
Przeczytaj także:
Zdjęcia: Weninger, Opoczno, Raw Decor, Cersanit, ARCHLine.XP Polska, EWEM, Dream House, Equipe Ceramicas, Apavisa, Barlinek, Cerrad
![]() Nowe barwy w kolekcji farb MAGNAT
Do kolekcji farb MAGNAT dołączają kolory inspirowane najnowszymi trendami w światowym wzornictwie. Docenią... więcej... Panele w kuchni - ich wyższość nad płytkami
Panele podłogowe cieszą się szczególną popularnością we wnętrzach takich jak salon, przedpokój,... więcej... Fototapety do kuchni - przepis na bliski kontakt z naturą
Czy istnieje jeden prosty i sprawdzony sposób, by stworzyć efektowną i ponadczasową aranżację... więcej... |


- Dlaczego warto kupić domową prasę do oleju
-
Zainspiruj się Islandią - nowa kolekcja Rehau
-
Box Center - więcej niż zlewozmywak
-
Robot planetarny Adler
-
Spersonalizowana mozaika Trufle
-
Panele winylowe ROCKO
-
Innowacyjne akcesoria aluminiowe
- Stylowa kuchnia od ernestrust
- Intuicyjne zmywarki Electrolux
- Jodła klasyczna - pomysłowa podłoga
- Naczynia z nieprzywieralną powłoką
- Roboty Magimix dla wymagających
- Płyta gaz pod szkłem Optima
- Naturalne piękno drewna
- Grzejnik Vivat Instal-Projekt
- Baterie Schock - komfort użytkowania
-
Pojemniki Rejs - segregacja odpadów
- Porcelanowe zestawy
- Wyciągi meblowe Peka
