konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

Aranżacje kuchni z farbą tablicową

data aktualizacji: 12-01-2021, 08:20 – artykuł promocyjny

Farba tablicowa w kuchni to ciekawe rozwiązanie. Może pojawić się na jednej ze ścian lub tylko na niewielkim fragmencie. Jej czarna, matowa powierzchnia jest atrakcyjna, nawet jeśli nie zamierzamy przeobrażać jej w codzienny notes. Ściana wykończona w ten sposób to połączenie elegancji i funkcji praktycznych. Możliwości zestawienia farby tablicowej z innymi materiałami powiększa możliwe aranżacje.

Aranżacje kuchni z farbą tablicową

Farba tablicowa - właściwości

Farba tablicowa to specjalny rodzaj farby, dzięki której pomalowana powierzchnia zyskuje właściwości szkolnej tablicy, po której swobodnie możemy pisać kredą. Dzięki temu pełni rolę notesu na listę zakupów, ulubiony przepis lub do przekazywania sobie informacji między domownikami. Taką powierzchnię wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką by z powrotem mieć pełną przestrzeń do pisania. Jeśli robienie notatek na ścianie to dla nas za mało możemy tam stworzyć również własną kompozycję niczym obraz lub zaprezentować motto, które odzwierciedla naszą duszę.

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" - czarna tablica kredowa została idealnie zgrana z częścią zabudowy kuchennej i AGD

Taką farbą możemy pomalować też inne powierzchnie - drzwi, czy meble. Najczęściej pojawia się w czarnym kolorze, choć na rynku dostępna jest szersza paleta kolorów tego produktu. Dostępna jest w wersji matowej lub półmatowej. Częste ścieranie nie powoduje powstawania błyszcących plam ani utraty koloru.

farba tablicowa Magnat

fot.: farba tablicowa MAGNAT

 

fot.: Śnieżka - magnetyczna farba tablicowa MAGNAT

  • pozwala przygotować powierzchnię, po której możemy pisać kredą i przypinać magnesy, bez konieczności wiercenia i niszczenia ścian
  • nadaje się do malowania ścian, mebli i elementów dekoracji

 

Farba tablicowa dobrej jakości ma bardzo dobrą przyczepność do podłoża, dzięki czemu krycie jest łatwe i szybkie, choć zaleca się rozprowadzenie na ścianie kilku warstw tej farby. Odporność na ścieranie i wodę to konieczność wynikająca z przeznaczenia tych powłok malarskich.

Konkurs nasze kuchnie

fot.: TK Architekci                                   fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

Z praktycznego punktu widzenia warto również zainwestować w kredę niepylącą. Oczywiste jest, że nie pozbędziemy się całkowicie zapylenia, ale znacznie możemy je zredukować.

fot.: Rejs - kuchnia z tablicówką

Ciekawym pomysłem jest wzbogacenie takiej ściany farbą podkładową o właściwościach magnetycznych. Zyskamy wówczas dodatkową możliwość - przyczepiania magnesów, podobnie jak na lodówce. Drobne cząstki żelaza zawarte w składzie farby magnetycznej wpływają na jej właściwości i są całkowicie bezpieczne dla nas. Jako farba podkładowa może być stosowana pod tablicówkę lub inną powłokę akrylową. Im więcej warstw naniesiemy tym lepsze będą właściwości magnetyczne.

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

 

Malowanie ścian farbą tablicową

Ta czynność nie różni się od malowania innymi farbami. Oczywiście musimy na początku zadbać o odpowiednie podłoże - czysta, sucha i odtłuszczona powierzchnia to konieczność. Najlepiej wybrać do tego celu wałek na bazie gąbki lub z jak najkrótszym włosiem. Inne powierzchnie niż ściany mogą wymagać zmatowienia lub, jak w przypadku drewna użycia farby podkładowej.

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

 

Farba tablicowa w kuchni - gdzie się sprawdzi

Farba tablicowa może być stosowana na tynku, na płytach gipsowo-kartonowych, na drewnie, metalu oraz powierzchniach mebli. Z powodzeniem możemy również użyć tego materiału na blatach kuchennych, a nawet lodówce. Jeśli zdecydujemy się na pomalowanie ścian w kuchni za pomocą takiej farby możemy wybrać kilka ciekawych lokalizacji:

  • farba tablicowa na ścianie działowej - taki układ sprawdzi się zwłaszcza na dużych powierzchniach i w domach gdzie kuchnia jest otwarta na inne pomieszczenia. W poniższej aranżacji ściana działowa pomalowana jest zarówno od strony kuchni, jak i korytarza. Duża czarna powierzchnia ciekawie kontrastuje z jasną zabudową meblową oraz surowością cegły na przeciwległej ścianie.

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

  • farba tablicowa nad blatem kuchennym - powierzchnia nad blatem kuchennym to specyficzne miejsce w każdej kuchni. Po pierwsze jest bardzo reprezentacyjne, dlatego wciąż poszukujemy nowych i oryginalnych rozwiązań. Po drugie jednak to miejsce, które narażone jest na szereg zanieczyszczeń. Decydując się na pokrycie tej przestrzeni farbą tablicową, która jest twarda i nieprzepuszcza wody zyskamy trwałość i ciekawy efekt. Farba tablicowa z powodzeniem zastąpi płytki ceramiczne.

                        fot.: Franke                                                fot.: Dziurdzia Projekt

Aranżacje kuchni z farbą tablicową nad blatem kuchennym

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

  • farba tablicowa na słupku - niewielkie elementy architektoniczne w naszych wnętrzach, typu słupki to przestrzeń do wyeksponowania różnych ciekawych akcentów dekoracyjnych. Tak też jest i na aranżacji poniżej. Niewielka przestrzeń na granicy kuchni i przedpokoju została tak zaprojektowana by pełniła rolę rodzinnego notesu lub miejsca dla nieskrępowanej twórczości.

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

  • farba tablicowa na jednej ze ścian w kuchni - pomalowanie tylko jednej - zazwyczaj nie za dużej ściany - sprawdzi się w kuchniach o dużej powierzchni. W poniższej aranżacji powłoka malarska została ozdobiona wiszącymi doniczkami z ziołami, co stanowi oryginalny kontrast i ożywia stylizację.

fot.: Foorma

fot.: Barlinek

  • farba tablicowa na meblach kuchennych - w małych kuchniach można z powodzeniem pomalować nawet bok szafki kuchennej, która również będzie spełniała funkcje tablicy. 

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

  • farba tablicowa na doniczkach - ciekawym akcentem dekoracyjnym może być powierzchnia doniczki pokryta farbą tablicową. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się na domową uprawę ziół - każda roślina będzie miała swoją spersonalizowaną doniczkę. Pomalować możemy osłonkę plastikową, ceramiczną, glinianą, czy drewnianą. To kreatywne rozwiązanie da nam wiele radości z własnoręcznego wykonania.

Zioła w kuchni w podpisanych doniczkach

fot.: Garneczki.plPrzeczytaj również:


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Franke, Garneczki.pl, Rejs, Barlinek, Foorma, Dziurdzia Projekt, TK Architekci, FFiL ŚnieżkaPodobne artykuły
Kuchnia z mozaiką w artystycznym wydaniu

ściany i podłogi

Kuchnia z mozaiką w artystycznym wydaniu

Mozaika to wyjątkowo wdzięczny materiał wykończeniowy. Dodaje każdej aranżacji elegancji, a czasem nawet... więcej...

Nowoczesne płytki ceramiczne marki Aparici

ściany i podłogi

Nowoczesne płytki ceramiczne marki Aparici

Płytki Aparici, które dostępne są w ofercie firmy Coram Poland, to propozycja, na którą... więcej...

Nowe kolory Śnieżki

ściany i podłogi

Nowe kolory Śnieżki

Kolor to bardzo ważny element wykończenie wnętrza. Jego rola jest bardzo ważna w optycznym kształtowaniu... więcej...