Nowa polityka prywatności i plików Cookies                                                                        nasze serwisy:    wentylacyjny.pl   |   instalacjebudowlane.pl   |   lazienkowy.pl   |   poradybudowlane.com.pl

Pomysł na prosty remont kuchni

artykuł promocyjny

Jeśli chcemy odnowić kuchnię - odświeżyć jej wygląd, przearanżować przestrzeń bez dużych nakładów pracy i funduszy warto skorzystać z kilku prostych zabiegów, które zmienią wygląd kuchni. Jak tanio ale solidnie wykonać remont kuchni? Nie ma jednej złotej zasady i uniwersalnego projektu, ale z wielu oryginalnych pomysłów każdy może znaleźć coś dla siebie.

Pomysł na prosty remont kuchni
Advertisement

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" – grafiki na ścianie w kuchni – Banksy

 

Postaw na projekt - zwiększ funkcjonalność

Urządzanie kuchni, tak by oprócz cech estetycznych była również dopasowana do indywidualnych potrzeb domowników z zachowaniem wszystkich zalet funkcjonalności jest nie lada wyzwaniem. Funkcjonalność wynikająca z wygodnych i trwałych rozwiązań jest trwale związana z zasadą tzw. trójkąta roboczego, czyli ciągu technologicznego w przestrzennym ustawieniu urządzeń kuchennych w układzie lodówka, zlewozmywak, kuchenka. Tego typu rozwiązanie pomoże efektywnie poruszać się po kuchni. W prawidłowo zaprojektowanej kuchni przestrzeń może być wykorzystana optymalnie, dlatego remont zacznijmy od wytyczenia trzech stref - przechowywania zapasów, strefę czystości i strefę gotowania zachowując odpowiednie odległości pozwalające na szybkie i sprawne poruszanie się. Wśród kolejnych znamion funkcjonalności w kuchni są nowoczesne systemy w szafkach typu kosze obrotowe w zabudowie narożnej czy systemy cargo (wysuwane na profilach zawartości szafek).

Zobacz także:

 

Remont kuchni to także planowanie wydatków. Dobrą praktyką jest określonie budżetu, na podstawie którego może obrać drogę drobnych zmian lub generalnego przeobrażenia.

 

Szybka zmiana wystroju


Modne dodatki

Jeśli chcemy szybko, tanio i efektownie zmienić wygląd kuchni możemy postawić na szczegóły w postaci zawieszenia elementów odwracających wzrok od sfatygowanej aranżacji. Wystarczy w widocznym miejscu umieścić ciekawe zdjęcie, obraz lub przymocować garnki lub patelnie tak by tworzyły artystyczną instalację. Bardzo ciekawym trikiem jest również zastosowanie soczystej zieleni wnoszonej przez świeże kwiaty i zioła. Jeśli dysponujemy regałem lub odkrytymi szafkami możemy stworzyć prywatna biblioteczkę kuchenną, która nada wnętrzu ciekawej stylizacji nawiązującej do salonu lub biurowych wnętrz. Dzięki temu zabiegowi kuchnia zyska profesjonalny wygląd.

dodatki w kuchni

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

relingimetalowe koszyczki

fot.: tesa tape

 

Przeczytaj więcej >> Planowanie kuchni krok po kroku

 

Szafki jak nowe

Jeśli nie stać nas na nowe szafki możemy odświeżyć te stare zmieniając je nie do poznania. Wystarczy fronty szafek pomalować lub okleić specjalną okleiną (rolka 1x0,45 m kosztuje ok. 20 zł.) imitującą drewno, kamień lub jednolitą. Bardziej zaawansowana jest wymiana drzwiczek na nowe lub zlikwidowanie ich na rzecz oryginalnych zasłonek czy zastosowanie szkła. Odnawiając szafki nie możemy zapomnieć o blatach, które są najbardziej narażone na zużycie. Nowy blat wniesie świeży powiew do wnętrza, dlatego warto zainwestować w ten element.

Tani remont kuchni - szafki jak noweTani remont kuchni - szafki jak nowe

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" - metamorfoza przed i po
 


Stara szafka z przeszkleniem może zyskać nowe oblicze, dzięki dekoracji przezroczystych szyb, ciekawie prezentującymi się paskami. Aby uzyskać taki efekt potrzebyjemy tylko: farbę z efektem mrożonego szkła, gąbkę o drobnych porach oraz taśmę malarską, np. tesa® Precision Indoor.

nowy wygląd szafki

fot.: tesa tape

Ściany do remontu

Kolejnym krokiem w kalendarzu prac remontowych jest odświeżenie wyglądu ścian. Można je pomalować na nowo lub wprowadzić inne materiały wykończeniowe. Popularnym materiałem na ściany są tapety i fototapety, które mają ciekawe wzory, struktury i kolory. Można je stosować na wszystkich ścianach lub tylko na wybranej powierzchni. Jedną z ważniejszych ścian w kuchni jest ta nad blatem. Można ją wykończyć na wiele sposobów - klasycznie glazurą lub nowocześnie z jednolitej płyty granitowe, płyty fornirowanej z drewna z metalowymi listwami, wodoodpornej sklejki, szklanej tafli, fototapety za szkłem.

Jedną z największych bolączek każdego remontu jest obawa przed kuciem starej glazury i związanym z tym pyłem i kurzem. Choć można uniknąć tego kłopotu decydując się na ułożenie nowej warstwy glazury na starej, to zdecydowanie bardziej trwałym i solidniejszym rozwiązaniem jest pozbycie się starych płytek i położenie nowych na wyrównanej i zagruntowanej powierzchni.

Tani remont kuchni - malowanie ścian z testerm koloru

fot.: Śnieżka - tester koloru

Jeśli jednak nie mamy zamiaru skuwać starych płytek możemy je odświeżyć na dwa sposoby. Pierwszy to malowanie płytek specjalną farbą. Taki remont wyjdzie nas znacznie taniej, a efekt jest dość trwały. Trzeba jednak pamiętać, że płytki muszą być w dobrej kondycji. Drugi sposób to dedykowane naklejki na płytki lub ścianę.

 

 naklejki na płytki lub ścianę naklejki na płytki lub ścianę naklejki na płytki lub ścianę

fot.: EmakoNowoczesne AGD

Sprzęt używany w kuchni jest miarą nowoczesności tego pomieszczenia. Nowoczesne AGD jest drogie, ale bardzo często inwestycja ta opłacalna. Wymiana lodówki, piekarnika, czy płyty grzewczej na nową może okazać się ciekawym zabiegiem wpływającym na wystrój wnętrza a z czasem dać wymierne korzyści wynikające z wyższej klasy energetycznej. Współczesne urządzenia kuchenne często są też wielofunkcyjne a zastosowane dodatkowe opcje pozwalają znacznie skrócić czas naszej pracy czy wyeliminować część czynności, dzięki funkcjom np. samoczyszczenia.

Intuicyjne AGD Electrolux

              fot.: Electrolux              

Decydując się na wymianę urządzeń AGD wniesiemy do kuchni nowoczesne wzornictwo i praktyczne rozwiązania. Współczesne wzornictwo często też zrywa z nudą kojarzoną z bielą AGD na rzecz intensywnych kolorów, dzięki czemu połączono użyteczność z funkcją dekoracyjną.

Nowe AGD Franke

 fot.: Franke

 

Modne aranżacje


Relingi zamiast szafek

W każdej kuchni znajdują się szafki - te stojące i te zawieszane. Rezygnując z jednych - górnych na rzecz relingów (pionowych linek, prętów z haczykami) zyskamy nowoczesny wygląd kuchni z praktycznym dostępem do wielu narzędzi i przyrządów kuchennych na wyciągnięcie ręki. Wymiana szafek na relingi to niewielki koszt ale kolosalna zmiana.

Tani remont kuchni

fot.: Peka - system relingów kuchennych

Ciekawe oświetlenie

Jednym z łatwiejszych sposobów na szybkie kształtowanie przestrzeni jest gra światłem, dzięki któremu możemy zaakcentować najciekawsze elementy w kuchni a przytłumić te, które nie są warte oglądania.

Zamontowanie podwieszanego sufitu wymaga profesjonalnych prac remontowych, ale montaż taśm LED czy punktowych halogenów podszafkowych jest już zdecydowanie prostsze. Ciekawym i oryginalnym krokiem jest też postawienie lamp dekoracyjnych, kinkietów i ciekawych żyrandoli.

Aranżacja kuchni - Iwona K (2)Aranżacja kuchni - Michał A (4)Aranżacja kuchni - Karolina K

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

 

Wyspa kuchenna

Ostatnim krzykiem kuchennej mody jest stworzenie wyspy kuchennej. Tego typu aranżacja oprócz ciekawego wyglądu jest też bardzo funkcjonalna. Podstawową zaletą wyspy jest łączenie funkcji oraz możliwość wspólnego gotowania i biesiadowania.

wyspa kuchenna

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

 

Otwórz przestrzeń

Otwieranie przestrzeni to trik pozwalający na powiększenie miejsca w domu oraz poprawę komunikacji. Dobrym manewrem stylistycznym jest łączenie kuchni z salonem czy jadalnią. Brak ścian działowych daje możliwość kreowania ciekawych barków, kącików, czy półwyspów, a także sprzyja rozmowom. Takie działania wskazane są szczególnie w ciemnych kuchniach, gdzie otwarcie na salon pozwoli naturalnie doświetlić pomieszczenie. Strefa przejściowa może okazać się pożyteczna - jeśli nie posiadamy oddzielnej jadalni to łącząc kuchnię z salonem w strefie przejściowej warto zaaranżować stół.

Tani remont kuchni

fot.: Aurora Technika Świetlna - oswietlenie kuchni połączonej z pokojem dziennym i jadalnią

 

Zasady udanego remontu
 

  • konsekwencja kolorystyczna zawarta w odpowiednim doborze dodatków do mebli. Jeśli decydujemy się na wprowadzenie jakiegoś koloru to warto zachować go we wszystkich elementach typu pojemniki na blacie, zasłonki, poduszki, bibeloty
  • proste i uniwersalne kształty, które nie przemijają są gwarancją wieloletniego zadowolenia z podjętych decyzji
  • solidne materiały i wykonanie są inwestycją, która procentuje i daje radość w trakcie użytkowania
  • neutralne kolory, które można przełamać kontrastowymi dodatkami
  • ponadczasowe wzornictwo, które zawsze będzie modne i pozwoli na niewielkie zmiany przynoszące dużą różnicę

 

Metamorfoza kuchni za pomocą dodatków - przykład

Metamorfoza kuchni bez remontuMetamorfoza kuchni bez remontuMetamorfoza kuchni bez remontu

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"


Zobacz także:

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Emako, Aurora Technika Świetlna, Electrolux, Fabryka Farb i Lakierów ŚNIEŻKA SA, Peka, tesa tape, Franke, Konkurs fotograficzny Nasze kuchnie


Partnerzy

Hafele    Grupa Armatura

Peka  Tesa
REJSMagma

Partner serwisu FiskarsEmako


Franke
   logo Helios

     Laveo     Kuchinox

    nVent        Amix  
 

Electrolux      logo Śnieżka

Zainspiruj się - aranżacje łazienek

Galeria łazienek - zainspiruj się

Facebook
Instagram