konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

Planowanie kuchni krok po kroku

data aktualizacji: 17-10-2017, 11:07 – artykuł promocyjny

Czas urządzania wymarzonej kuchni to zderzenie naszych wyobrażeń z realiami jakie spotyka się na placu budowy. Przemyślenie każdego szczegółu, analityczne podejście do kwestii ergonomii i piękna oraz próba pogodzenia metrażu z potrzebnym wyposażeniem to nielada wyzwanie. Planowanie kuchni należy wykonać etapowo, weryfikując przy każdym kroku poprzednie ustalenia, które na etapie planu zawsze można jeszcze sprecyzować lub zmienić.

Planowanie kuchni krok po kroku

Krok 1 - instalacje

 

Każda kuchnia musi być wyposażona w instalację wodno-kanalizacyjną oraz elektryczną. Nieodzwonym elementem jest również wentylacja kuchni. W niektórych kuchniach stosuje się dodatkowo instalację gazową. Wszystkie instalacje powinny być wykonana zgodnie z ogólnie przyjętymi normami, które warunkują bezpieczne korzystanie z nich oraz minimalizują ryzyko wystąpienia awarii. Przebieg instalacji, rozmieszczenie gniazd oraz dostęp do wody i kanalizacji musi iść w parze z planowaną zabudową, dlatego już na tym etapie warto zastanowić się nad układem mebli kuchennych, rozplanowaniem stref w kuchni oraz decyzją co do wysokości mebli - kolor, typ frontów itp. wybierzemy później.

fot.: Rozprowadzenie instalacji elektrycznej w kuchni - przykładowy schemat

 

O poszczególnych instalacjach w kuchni przeczytasz tu:

 

 

Krok 2 - podłogi i ściany

 

Sposób wykończenia podłóg i ścian najlepiej zaplanować jak najwczęśniej, zwłaszcza w przypadku kuchni otwartej na salon, gdzie na podłodze łączone będą różne materiały. Może bowiem okazać się, że stworzenie niewielkiej różnicy w poziomie na planowanym łączeniu pozwoli później wyeliminować listwy maskujące. Wybór materiałów jest ogromny, dlatego możemy mieć problem z wyborem konkretnych rozwiązań.

 

Co wybrać? Sprawdź wszystkie rozwiązania:

 

Decydując się na sufit podwieszany współgrający z zabudową kuchenną, np. warunkujący rozmieszczenie punktów świetlnych, koniecznie już na tym etapie skorelujmy przebieg linii zabudowy z elementami dekoracyjnymi wykonanymi z płyty g-k.
 

Przeczytaj również:Ściany wymagają odpowiedniego przygotowania, które pomoże w kolejnej fazie na precyzyjne wykończenie. Dobrze jest zatem je wyrównać i oczyścić. W kuchni zazwyczaj rozróżnia się dwie strefy w wykończeniu ścian. Pierwsza to powierzchnia nad blatem roboczym. Drugą stanowi reszta ścian. Tu również pomysłów jest wiele.

Znajdź ciekawe pomysły na wykończenie ścian:

 

 

Krok 3 - wybieramy meble

 

Rodzaj zabudowy, czyli wybór mebli do kuchni to jedno z najtrudniejszych zadań w czasie urządzania domu czy mieszkania. Wiąże się to z podjęciem szeregu decyzji, które w przyszłości wpłynął na komfort użytkownaia tej części domu. Meble kuchenne można zróżnicować wprawadzając różne wyskości zabudowy. W sprzedaży dostępne są modele standardowe, które do niewielkiego pomieszczenia możemy kupić już za niespełna 1000 zł (np. w marketach budowlanych lub sklepach meblowych z wystawy) oraz komplety dobierane indywidualnie do pomieszczenia i oczekiwań klienta. Wówczas na takie meble trzeba przeznaczyć od 5 tysięcy wzwyż (cenę kształtuje ilość szafek oraz materiał i mechanizmy wykorzystane w produkcji). Przy wyborze mebli musimy podjąć decyzję co do frontów, blatu oraz sposobu otwierania drzwiczek.

O tym jak wybrać meble przeczytasz:

 

 

Krok 4 - sprzęt AGD

 

Już na etapie projektowania mebli okaże się, że trzeba podjąć kolejną ważną decyzję dotyczącą sprzętu. Pierwsza z nich to wybór urządzeń wolnostojących lub do zabudowy. Zaważy to na ostatcznym kształcie i wyglądzie mebli. Druga ważna sprawa to rozlokowanie przyłączy sanitarnych i elektrycznych względem dużego AGD. I w końcu takie detale jak kolor, jakość i ilość funckji. Modele dużych urządzeń AGD warto mieć wybrane przed udaniem się do wykonawcy mebli. Na tym etapie podejmuj się również decyzję co do wielkości i kształtu zlewozmywaka, do którego najlepiej od razu dopasować również baterię.

 

 

Krok 5 - dobór dodatków

 

Ostatnia faza to dobór dodatków i wyposażenia kuchni. Do stylu, w jakim urządzona jest przestrzeń kuchenna możemy dobrać takie akcesoria jak zastawa stołowa, zasłonki i inne bibeloty, które wprowadzą klimat i przytulną atmosferę.

Aranżacja kuchni - Iwona K (3)

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" - dodatki mogą zmienić całą aranżację kuchni

 

Na koniec wystarczy cieszyć się naszą wymarzoną kuchnią. A po pewnym czasie użytkowania staniemy przed kolejnymi dylematami związanymi, np. z utrzymaniem porządku. Dlatego przeczytaj koniecznie:

Opracowanie: RedakcjaPodobne artykuły
Projektuj kuchnie i meble szybciej niż kiedykolwiek

projekty kuchni

Projektuj kuchnie i meble szybciej niż kiedykolwiek

KD Max to łatwy w użyciu program do projektowania kuchni i mebli kuchennych. Został opracowany dla projektantów... więcej...

Spiżarnia w domu

projekty kuchni

Spiżarnia w domu

Od zawsze poszukiwano skutecznych sposobów na przechowywanie żywności. Mimo że współcześnie... więcej...

Trójkąt roboczy w kuchni

projekty kuchni

Trójkąt roboczy w kuchni

Chcąc zapewnić funkcjonalność kuchni, podczas projektowania jej przestrzeni, trzeba koniecznie pamiętać... więcej...