konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

Jak optycznie powiększyć małą kuchnię

data aktualizacji: 08-08-2022, 09:01 – artykuł promocyjny

Poniżej prezentujemy aranżacje oraz pomysły na to jak za sprawą sztuczek optycznych powiększyć małą kuchnię. Wystarczy poznać kilka patentów by zmienić proporcje wnętrza dodając mu centymetrów. Wszystko z dbałością o ergonomię oraz dużą dozą wyczucia estetyki. Mała kuchnia również może być przestronna.

Jak optycznie powiększyć małą kuchnię

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

 

Mała kuchnia - wyzwania aranżacyjne

 

Pomieszczenie wszystkich funkcji, zapewnienie odpowiednio pojemnej strefy przechowywania oraz stworzenie przestrzeni do wspólnego celebrowania posiłków to największe wyzwania stojące przed projektantami wnętrz. Kuchnia jest specyficznym pomieszczeniem, które wymaga tym samy wyjątkowego podejścia. Nawet w domach, gdzie centrum życia skupia się w pokoju dziennym, na urządzenie kuchnni zwraca się baczną uwagę. Mądre, świadome i indywidualne podejście do kwestii urządzania kuchni procentuje późniejszym zadowoleniem oraz wygodą z użytkowania takiego pomieszczenia bez względu na jego kształt oraz metraż. Przezroczyste materiały również mogą zdziałać cuda - modne plastikowe krzesła będą tu wiodły prym.

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

Proste, estetyczne formy oraz zasada im mniej widocznych sprzętów tym lepiej z pewnością również przełożą się na pozytywny odbiór wnętrza, które da wrażenie czystej, przestronnej i dobrze zorganizowanej kuchni. Ukryty w zabudowanie okap - w wersji podszafkowej lub wbudowany w blat - znika kiedy nie jest potrzebny, co optycznie powiększa przestrzeń. Jasne blaty dają poczucie przestrzeni, zwłaszcza jeśli kolorystycznie dopasowany jest do nich zlewozmywak, który dodatkowo można przykryć dopasowaną deską przeobrażającą się w razie potrzeby w kolejne miejsce do przygotowywania posiłków.

Kuchnia otwarta połączona z jadalnią

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

 

Rozbudowa w pionie

 

Wysoka zabudowa to nie tylko wygoda w kuchni, ale również zabieg aranżacyjny sprawiający, że w kuchni pozostaje więcej przestrzeni do zagospodarowania. Szafki pod sam sufit gwarantują sporą ilość pojemnych schowków. Ważne jednak by pamiętać o pozostawieniu odpowiedniej ilości blatu roboczego, zwłaszcza jeśli w kuchni nie mamy stołu. 

fot.: Max Kuchnie - kuchnia pod wymiar to jedno z najbardziej racjonalnych rozwiązań w dążeniu do maksymalnie funkcjonalnego wykorzystania miejsca na kuchnię

 

Dobre połączenie z salonem - kuchnia w stylu open space

 

Jeśli nie powierzchnia samej kuchni to przynajmniej swoboda ruchu i kontakt wzrokowy będą największą zaletą otworzenia przestrzeni, a de facto połączenia kuchni ze strefą dzienną. Taki trik jest jak najbardziej słuszny, gdyż zapewnia zdecydowanie lepsze warunki pracy w kuchni oraz poprawia komunikację  w domu.

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" - przestrzeń kuchenna - mimo że wydzielona za pomocą podwieszanego sufitu i płytek podłogowych - stanowi integralną część pokoju powiększając optycznie tym samym obie przestrzenie

Przestrzeń typu open space jest też bardzo popularnym rozwiązaniem, zwłaszcza w nowobudowanych domach i blokach, dlatego z pewnością spotka się z dużym zainteresowaniem. Jeśli całkowite otworzenie kuchni jest dla nas nie do pomyślenia możemy posiłkować się stosowaniem różnego rodzaju przesłon >> zobacz bazę pomysłów na przesłony między kuchnią a pokojem dziennym.

Dobre połączenie z salonem - kuchnia w stylu open space

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" - zabudowa kuchenna może przechodzić również do części wypoczynkowej lub stanowić jej jednolitą część

 

Kolor to podstawa - biała kuchnia w połysku, ale czy tylko?

 

Kolor ma wielką moc, zwłaszcza w wizualnym odbiorze wnętrza. Umiejętne zestawienie różnych barw jest w stanie wpłynąć na harmonię kuchni oraz zniwelować panujące w niej dysproporcje. Ciemny przybliża, jasny oddala - to tą zasadą warto się kierować wybierając kolory na sufit, ściany i podłogę. Choć ogólnie przyjmuje się, że do małych wnętrz zalecana jest jasna kolorystyka, najlepiej stonowana oraz z elementami odbijającymi światło, jak na przykład chromowane powierzchnie, błyszczące lakiery, czy szklane odbicia, to w praktyce nie raz udowodniono, że umiejętna gra barw da założony efekt nawet, jeśli będzie bazować na palecie ciemnych kolorów.

MAGNAT Ceramic Kitchen&Bathroom B17 morski akwamaryn

fot.: Śnieżka - MAGNAT Ceramic Kitchen&Bathroom B17 morski akwamaryn

  • Barwy dodające metrażu

Ściany można wizualnie poszerzyć, podnieść sufit oraz wprowadzić przestrzeń do wnętrza. W tym celu warto wybrać barwy dodające wnętrzom metrażu. Zdecydowanie jest to biel oraz barwy bardzo jasne z palety neutralnej, takie jak kremy, beże. Dla miłośników chłodnych odcieni proponowane są odcienie mocno rozbielone - błękity, zielenie w wersji satynowej, dzięki czemu wnętrze rozświetli się, a światło z efektem delikatnego odbicia optycznie powiększy je. Stonowane pastele powinny zająć miejsce ciepłych intensywnych barw, aby uzyskac efekt oddalenie ścian w małej kuchni. W wąskiej kuchni najlepiej zastosować prosty trik z wykorzystaniem właściwości kolorów - dłuższa ściana w chłodnym kolorze wizualnie się oddali wprowadzając do małego wnętrza luz, z kolei tą krótszą warto pokryć ciepłą barwą dającą złudzenie przybliżenia się.

UWAGA! Głęboka czerń również pasuje do małej kuchni. To jeden z hitów ostatnich lat, zwłaszcza w formie farby tablicowej. W niewielkiej przestrzeni również możemy z tego korzystać - wystarczy zachować umiar i pomalować nią tylko jedną ścianę lub niewielki fragment dający iluzję głębi, którą pogłębimy białym towarzystwem pozostałych ścian.

 

Mała kuchnia - duże płytki: optyczne sztuczki aranżacyjne

 

Sztuczki związane z doborem formatu płytek to kolejna opcja zwrócenia uwagi na rolę optycznego powiększania przestrzeni. Domowe kuchnie o niewielkich rozmiarach potrzebują gładkich, możliwie jenolitych powierzchni - im mniej fugowań tym lepiej. Stąd też popularyzacja płytek wielkoformatowych oraz wąskich fug między nimi. 

Dla optycznej równowagi, zwłaszcza w pomieszczeniach łączonych dobrze jest zachować spójną podłogę w całym domu, która dodatkowo zostanie pozbawiona progów i łączeń. Da to nam wrażenie większej przestrzeni oraz zatuszuje granice pomieszczeń odwracając uwagę od tego jak mała jest kuchnia. 


fot.: Barlinek - drewniana podłoga jednolita dla całego kompleksu mieszkalnego typu open space sprawia, że przestrzeń jest bardziej czytelna i wydaje się być większa

 

 

Otwarte półki

 

Unikając ciężkich i masywnych mebli zyskamy pewność, że kuchnia zyska na lekkości. W zamian warto postawić na otwarte półki - powiększą przestrzeń i dodadzą wnętrzu powiewu przestronności. Dobrym rozwiązaniem jest także stosowanie przeszkleń, które delikatnie powiększą pomieszczenie. W takich aranżacjach warto pamiętać o zachowaniu ładu i porządku, które nieprzytłoczą i zapobiegną wrażeniu chaosu. Przydadzą się tu wieszaki,  półeczki oraz ozdobne pojemniczki pomagające zachować porządek w przyprawach, tekstyliach i innych akcesoriach kuchennych.
 

Zobacz również >> Meble z przeszkleniami - ciekawe propozycje

 

 

Optyczne sztuczki do małej kuchni - przykładowe aranżacje

 

Optyczne sztuczki związane z wykorzystaniem małej przestrzeni pozwalają stworzyć złudzenie dzięki czemu kuchnia wyda się znacznie bardziej przestronna. Tak jak w przykładzie poniżej, gdzie niewielki metraż w narożnej części wydaje się być wykorzystany maksymalnie a ilość zastosowanych rozwiązań - lada, stelaż na wino, odkryte półeczki oraz szafki do samego sufitu - zachwyca różnorodnością. 

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

Aneks we wnęce to kolejny sposób na małą kuchnię. Jasna kolorystyka sprawia, że kuchnia zlewa się ze ścianą, jedynym wyznacznikiem jej granic jest drewniana ramka, która przełamuje również monotonię. Jednolita podłoga w całym pomieszczeniu wpływa na lepszy odbiór wizualny wnętrza. Tak urządzona kuchnia świetnie sprawdzi się w przypadku osób nieco mniej aktywnych w gotowaniu.

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

Jak zawsze przy małej powierzchni, tak też w kuchni duże znaczenie może mieć kształtowanie przestrzeni za pomocą luster. Mogą być umieszczone na ścianie lub stanowić element zabudowy kuchennej. Zobacz więcej >> Lustro w kuchni - inspiracje, aranżacje

fot.: Max Kuchnie

Duży potencjał ukryty jest w suficie. Jego powierzchnię warto wykorzystać zwłaszcza w kuchni ciemnej, czyli pozbaiwonej okna. Stosując konstrukcję podwieszaną z powodzeniem ukryjemy w niej system oświetlenia światłowodowego wyglądającego jak niebo lub okno. Pomieszczenie zyska sporą dawkę światła, a my poczujemy się znacznie bardziej komfortowo.

Oświetlenie światłowodowe - sposób na ciemną kuchnięOświetlenie światłowodowe - sposób na ciemną kuchnię

fot.: E-technologia

 

MAŁA KUCHNIA - przeczytaj również:


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Barlinek, Śnieżka, Max Kuchnie, E-technologiaPodobne artykuły
Wybierz układ swojej kuchni

projekty kuchni

Wybierz układ swojej kuchni

Urządzanie kuchni powinniśmy zacząć od rozmieszczenia wszystkich mebli i sprzętów kuchennych.... więcej...

Premiera KD Max V6 - Projektuj kuchnie i meble szybciej niż kiedykolwiek!

projekty kuchni

Premiera KD Max V6 - Projektuj kuchnie i meble...

Właśnie ukazała się nowa wersja profesjonalnego oprogramowania do projektowania kuchni, mebli oraz szaf... więcej...

Jak zaprojektować szafę wnękową w programie KD Max V6?

projekty kuchni

Jak zaprojektować szafę wnękową w programie KD Max V6?

Szafa to jeden z obowiązkowych mebli w każdym mieszkaniu. Wolnostojąca czy wnękowa - ważne by była w... więcej...