konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

Kuchnia na poddaszu

data aktualizacji: 22-11-2021, 11:45 – artykuł promocyjny

Kuchnie na poddaszu są stosunkowo rzadko spotykane w domach jednorodzinnych, częściej zaś urządzane są tam, gdzie mieszka kilka rodzin. Aranżacja kuchni na poddaszu stwarza wachlarz możliwości, dzięki którym wnętrze może nabrać niepowtarzalnego charakteru, ale z drugiej strony stwarza niekiedy spory kłopot ze względu na charakterystyczne dla poddasza skosy. To, w jaki sposób zagospodarujemy wnętrze w dużej mierze zależy właśnie od skosów o zróżnicowanej wielkości, które niejako z góry określają zabudowę i cały kształt pomieszczenia. Projekt kuchni na poddaszu powinien przewidywać zabudowę kuchni usytuowaną w taki sposób, aby w swobodny sposób można było przygotowywać posiłki, sprzątać, zmywać, otwierać szafki i lodówki, innymi słowy wykonywać wszelkie niezbędne w kuchni czynności.
 

Kuchnia na poddaszu

Zanim zaplanujemy wygląd naszej kuchni, należy bliżej przyjrzeć się wymiarom powierzchni, którą dysponujemy. Najważniejszą rzeczą jest ścianka kolankowa. Od jej wysokości zależy wysokość ścian na poddaszu. Czym jest ścianka kolankowa? Jest to ścianka dobudowana na wieńcu ostatniej kondygnacji budynku, biegnąca wzdłuż połaci dachowej, w celu podniesienia dachu i tym samym zwiększenia powierzchni użytkowej poddasza. Im wysokość ścianki kolankowej jest mniejsza tym stwarza mniejsze możliwości zagospodarowania.

Kuchnia na poddaszu - aranżacjeWysokość ścian na poddaszu

fot.: Max Kuchnie - niskie poddasze bez zabudowy meblowej

Jeżeli ścianka kolankowa ma wysokość 75 cm to możemy zabudować skos schowkami lub ustawić pod niem niewielki stolik, przy którym siedzenie nie będzie jednak komfortowe. Jeżeli wysokość ścianki kolankowej ma 90 cm wtedy możemy pod skosem ustawić dolne szafki mebli kuchennych, przy czym nie należy w szeregu montować kuchenki, ponieważ nie będzie technicznej możliwości zawieszenia nad nią okapu. Dobrym rozwiązaniem może być umieszczenie zlewozmywaka. Z najbardziej komfortową sytuacją mamy do czynienia wtedy, gdy wysokość ścianki kolankowej wynosi minimum 110 cm. Wtedy możemy w dowolny sposób aranżować kuchenne pomieszczenia na  poddaszu.

Kuchnia na poddaszu - aranżacja Kuchnia na poddaszu - ciekawe aranżacje

fot.: Dream House

Przeczytaj >> Kuchnia nietypowa - sztuka projektowania

 

Okna


Drugim punktem, któremu należy poświęcić swoją uwagę są okna. Ważne są one z tego względu, iż wypełniają wnętrze światłem dziennym. Jedna z zasad montażu okien na poddaszu mówi, że powierzchnia okien na tej kondygnacji powinna stanowić około 10% powierzchni całej podłogi. Kolejna rada, o której warto pamiętać mówi, że im jest mniejszy kąt nachylenia dachu, tym okno w nim zamontowane powinno być dłuższe i odwrotnie, przy stromym dachu okno może być krótsze. Przestrzeń kuchenną doskonale modeluje światło wpadające przez dwa okna usytuowane obok siebie. Kilka mniejszych okien zdecydowanie lepiej będzie oświetlało pomieszczenie aniżeli jedno duże okno.

fot.: Śnieżka

Warto pamiętać, by okna na poddaszu były zaopatrzone w nawiewniki, tworzące odpowiednią cyrkulację powietrza. Dzięki nim zimą będziemy czuć świeże powietrze bez zbędnego otwierania okien i niepotrzebnego wychładzania pomieszczenia. Warto również doposażyć okna w rolety, które w upalne dni zapobiegną nadmiernemu nagrzewaniu wnętrza. Dobrym rozwiązaniem  są duże okna połaciowe, które umieszcza się w skosach. Duża ilość wpadającego przez nie światła,  zapewnienia komfort pracy, a ponadto sprawia wrażenie przestronności.

okna dachowe w kuchni Velux kuchnia na poddaszu - jakie okna

          fot.: okna dachowe Velux                        fot.: konkurs fotograficzny Nasze kuchnie

Na poddaszu bardzo dobrze sprawdzają się również okna kolankowe, które jeszcze lepiej doświetlają kuchnię oraz dają lepsze widoki. Przy takich oknach można również wygospodarować parapet.

Okna na poddasze - jakie najlepsze

fot.: Max Kuchnie

 

Okno w kuchni - zobacz inspiracje >> Zabudowa okna w kuchni - ciekawe pomysły

 

Usytuowanie kuchni


Oczywiście kuchnia nie powinna być pomieszczeniem zanadto narażoną na ekspozycję słoneczną. Przy urządzaniu kuchni na poddaszu należy pamiętać, że pomieszczenie znajdujące się na wyższej kondygnacji dużo szybciej nagrzewają się niż te na parterze. Na taki stan rzeczy mają wpływ dwa czynniki, po pierwsze ogrzewanie dachu, a po drugie zawsze ciepło niższej kondygnacji ucieka ku górze jednocześnie dogrzewając najwyżej usytuowane poddasze. W związku z tym kuchnię należy planować od północnej strony, która ze względu na to, że nie jest nasłoneczniona, zapobiegnie nadmiernemu nagrzewaniu pomieszczenia.
 

Zobacz także >> Zasady projektowania kuchni

 

Wentylacja


Kolejną ważną rzeczą, o której należy pamiętać planując kuchnię na poddaszu jest odpowiednia wentylacja pomieszczenia. Wiadomo, że kuchni podczas zmywania naczyń, czy też gotowania wydziela się znaczna ilość pary wodnej. Prowadzi to do nadmiernego wilgocenia ścian, niekiedy może tworzyć się na nich pleśń, a nawet grzyb.

kuchnia na poddaszu - okapokap kuchenny

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

Przeczytaj więcej >> Wentylacja w kuchni

 

Kształt dachu


Następnym punktem warunkującym wygląd pomieszczeń na poddaszu jest kształt więźby dachowej. Jeżeli mamy do czynienia z dachem dwuspadowym, sytuacja jest mniej skomplikowana niż w przypadku dachu wielospadowego. Wielkość skosów oraz ich różnorodność niekiedy utrudnia lub uniemożliwia aranżację kuchni. Jeżeli jednak projekt kuchni zakłada, że pomieszczenia na poddaszu będą wysokie, a dach spadzisty, istnieje możliwość wykonania podwieszanego sufitu, dzięki któremu kształt stropu stanie się przystępny do aranżacji. Warto pamiętać, że w przypadku domu o dachu wielospadowym najlepiej jest wyposażyć kuchnię w meble wykonane na zamówienie. Tylko dokładna zabudowa trudno dostępnych miejsc pozwoli w pełni komfortowo korzystać z kuchni.

Zabudowa meblowa w kuchni na poddaszu - ciekawe rozwiązania pod skosy

fot.: Max Kuchnie

Warto pamiętać o tym, że aby nawet niewielka kuchnia wyglądała na większe pomieszczenie należy zastosować jasną kolorystykę ścian i mebli. Nada ona wnętrzu przestronności, a zamontowane okna  jeszcze bardziej podkreślą ten efekt.

Zabudowa skosów w kuchni na poddaszu

fot.: mmDesign

 

Kuchnia ze skosami - aranżacje, przykłady, inspiracje

 

Każde poddasze jest inne, każde wymaga indywidualnego podejścia oraz postrzegania, ukierunkowanego na konkretne rozwiązania. Nie należy się zrażać trudnościami, wynikającymi z zaadaptowania i aranżacji kuchni na poddaszu, ale dzięki pomysłom i kreatywności szukać najlepszych rozwiązań. Dzięki odrobinie wyobraźni i dobrze stworzonemu projektowi choćby najtrudniejsze poddasz może przeobrazić się w oryginalną i nietuzinkową pod każdym względem kuchnię.

Kuchnia ze skosami - aranżacje, przykłady, inspiracje

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" - kuchnia na poddaszu z salonem

Kuchnia ze skosami - aranżacje, przykłady, inspiracjeKuchnia ze skosami - aranżacje, przykłady, inspiracje

fot.: Śnieżka - poddasze nie zawsze oznacza ograniczenie przestrzeni - czasem może dać nam więcej możliwości i ciekawe formy

Kuchnia ze skosami - aranżacje, przykłady, inspiracjeKuchnia ze skosami - aranżacje, przykłady, inspiracje

fot.: Max Kuchnie


Redakcja poleca również:


Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Velux, Max Kuchnie, Śnieżka, Dream House, mmDesignPodobne artykuły
Innowacyjne narzędzia do prezentacji projektów wnętrz

projekty kuchni

Innowacyjne narzędzia do prezentacji projektów wnętrz

Projektowanie wnętrz jest ściśle związane z wykorzystywaniem nowinek z dziedziny technologii. W każdym... więcej...

Programy od CAD Projekt K&A w nowych wersjach

projekty kuchni

Programy od CAD Projekt K&A w nowych wersjach

Czy projektowanie może być nawet czterokrotnie szybsze niż dotychczas? Firma CAD Projekt K&A właśnie... więcej...

Jak urządzić kuchnię dla singla

projekty kuchni

Jak urządzić kuchnię dla singla

Podczas urządzania mieszkania najwięcej czasu i pieniędzy poświęcamy na wykończenie łazienki i kuchni.... więcej...