konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

Mała kuchnia - pomysły na aranżacje

data aktualizacji: 28-12-2021, 12:55 – artykuł promocyjny

Ciekawe rozwiązania wcale nie pojawiają się w dużych i przestronnych kuchniach, ale właśnie te małe i ciasne powodują, że nasza wyobraźnia zaczyna intensywniej działać, podpowiadając nam jak racjonalnie wykorzystać dostępny skrawek. Każdy z nas zna sprawdzone triki aranżacyjne i patenty dekoratorskie, które pomagają zdziałać optyczne cuda bez zachwiania funkcjonalności pomieszczenia. Warto je wykorzystać w urządzaniu małej kuchni.

Mała kuchnia - pomysły na aranżacje

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" - w wąskiej kuchni lepiej sprawdzi się zabudowa wzdłuż jednej ściany - minimalny odstęp między zabudową musi wynosić 120 cm

 

Pomysły na małą kuchnię

W urządzaniu małej kuchni bardzo ważne jest przestrzeganie zasad, głównie dążących do zachowania ergonomii oraz działania na rzecz optycznego kształtowania przestrzeni, które pozwolą zatuszować mankamenty wnętrza. Wygląd zawsze musi iść w parze z funkcjonalnością, a dobór poszczególnych elementów wyposażenia należy uzależnić od naszych potrzeb. Małą lodówkę oczywiście łatwiej wkomponować w niewielką kuchnię, ale jeśli okaże się za mała do potrzeb rodziny i tak będziemy zmuszeni ją wymienić. Każdy ruch musimy przemyśleć i przeanalizować, aby kuchnia służyła naszym potrzebom, a nie odwrotnie. 

Sprawdź >> Jak optycznie powiększyć małą kuchnię

Pomysły na małą kuchnięPomysły na małą kuchnię

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

Mała kuchnia z cegłą na ścianieMała kuchnia z cegłą na ścianie

fot.: Elkamino Dom

 • Zachowaj odpowiednie odległości


Dla komfortowego poruszania się i działania w kuchni potrzebne jest miejsce. I tak należy zadbać o pozostawienie wolnej przestrzeni - 1,2 m przed szafkami. Dlatego w małej kuchni najczęściej sprawdza się układ jednorzędowy. Nie zaleca się również stosowania zabudowy pod sam sufit, która będzie przytłaczać. Ale już zastosowanie częściowej zabudowy wysokiej odciąży nieco stylizację. W tak zwanej zabudowie słupkowej z powodzeniem zmieścimy kilka urządzeń AGD (m.in. piekarnik, kuchenka mikrofalowa) przez co zyskamy na ergonomii. W kuchniach o niewielkim metrażu może dojść do przymusowego zmniejszenia odległości między urządzeniami z grupy tzw. trójkąta roboczego. Należy jednak zadbać by lodówka i płyta grzewcza oraz płyta i zlewozmywak nie sąsiadowały ze sobą bezpośrednio.

Pomysły na małą kuchnię

fot.: Konkurs "Nasze kuchnie"

 

Zobacz koniecznie: Jak ergonomicznie urządzić kuchnię

 

 • Otwieramy przestrzeń


Tego typu inicjatywy wymagają solidnego remontu, gdyż wiążą się z wyburzaniem ścian działowych. Otworzenie kuchni na pokój dzienny, po pierwsze powiększy jej przestrzeń, po drugiej znacznie ją rozjaśni, a po trzeci wpłynie korzystanie na komunikację i atmosferę w domu. Znika poczucie ciasnoty i małej przestrzeni, a pojawia się przestronność i komfort. Takie rozwiązanie daje nam większe możliwości co do zabudowy kuchennej. I tak np. możemy pozwolić sobie na wyspę lub półwysep kuchenny na granicy kuchni i pokoju. W tym miejscu świetnie sprawdzi się również stół, który będzie swoistym łącznikiem.

Oświetlenie kuchni otwartejMała kuchnia otwarta na pokój dzienny

    fot.: Aurora Technika Świetlna - kuchnia            fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" - mała
wygospodarowana w powierzchni                         kuchnia z półwyspem kuchennym
pokoju dziennego                                                                         

                    

 • Im mniej, tym lepiej


To nie motto stylu opartego na minimalizmie, ale naczelna zasada kształtowania małych pomieszczeń, gdyż nadmiar akcesoriów, dodatków i bibelotów daje przytłaczające wrażenie, a tego raczej nie chcemy. Aby stylizacja wydawała się swobodna i lekka powinniśmy użyć jedynie niezbędnych elementów wyposażenia. Warto również postawić na rozwiązania z serii kompaktowych lub łączących kilka funkcji w jednym urządzeniu (np. 2w1). Producenci dostrzegają potrzeby właścicieli małych kuchni i dostosowują do nich również swoją ofertę. Z blatów powinno zniknąć jak najwięcej przedmiotów. Warto za to zainwestować w relingi i listwy do powieszenia drobnych akcesoriów w wolnej przestrzeni między dolnymi a górnymi szafkami.

W aranżacji małej kuchni warto postawić na nowoczesne systemy szafkowe. Wśród nich są szafki otwierane do góry czy w systemie narożnym.

Inteligentny podnośnik do szafek górnych FREEswingStelaż CORNER COMBOCargo typu nerka firmy SIGE do do szafek kuchennych narożnych

fot.: Peka                               fot.: Rejs                                     fot.: Amix     


 • AGD do małej kuchni

Na rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań zaprojektowanych z myślą o małych kuchniach. Należą do nich głównie wielofunkcyjne urządzenia AGD.

W kuchni, gdzie liczy się każdy centymetr warto pomyśleć o serii urządzeń AGD dedykowanych do małych pomieszczeń. Standardowe AGD zajmie zbyt wiele miejsca, a w mniejszych odpowiednikach najczęściej dostępne są podobne funkcje, które usatysfakcjonują nas w zupełności. Zdecydowanie do tej grupy należy piekarnik z mikrofalówką - dostępne już od zaledwie 45 cm szerokości, a urządzenia typu dwa w jednym, jak na przykład piekarnik z funkcją mikrofali - to strzał w dziesiątkę do małej kuchni. Jeśli dodatkowo zdecydujemy się na model w zabudowie zyskamy kolejne centymetry.

Płyta grzewcza również nie musi być okazała, zwłaszcza jeśli nie jesteśmy fanami wielkiego gotowania - bardzo często wystarczy model dwupalnikowy. Szybko nauczymy się korzystać oszczędnie z takiej opcji, a przy okazji zaoszczędzimy sporo miejsca.

    fot.: Electrolux - piekarnik z funkcją mikrofali idealnie sprawdzi się na małej powierzchni

  
Kolejnym rozwiązaniem idealnym na małą przestrzeń jest okap podszafkowy. Taki wariant zapewnia odpowiednią wentylację, a zajmuje najmniej miejsca ze wszystkich modeli dostępnych na rynku. Dzięki wbudowanym oprawom zyskamy również oświetlenie strefy gotowania.

Mniejsza lodówka, zmywarka w wersji smart to również rozwiązania godne uwagi - mniejszy rozmiar daje oszczędności na zużytej energii oraz pozwala wygospodarować cenne miejsce. Optymalną wielkość urządzeń jednak zawsze należy dobierać indywidualnie - zgodnie z potrzebami danego gospodarstwa.

fot.: Śnieżka - biel ścian w połączeniu z jasną zabudową optycznie powiększają przestrzeń

 

 • Alternatywa dla tradycyjnego stołu

W małej kuchni bardzo często posiłkujemy się rozwiązaniami będącymi alternatywą tradycyjnych układów. To bardzo ważne, gdy chcemy mieć zachowane wszystkie funkcje tego pomieszczenia, przy jednoczesnej dbałości o wolną przestrzeń. Bardzo często zatem zwykły stół możemy zastąpić rozkładanym lub wysuwanym blatem.

ergoagent mono - PekaTop Flex - Peka

fot.: Peka - system ergoAGENTmono - stół na jednej nodze, montowany do ściany lub innych mebli z płynną regulacją wysokości blatu w zakresie od 655 do 1115 mm oraz Top Flex - wysuwany z szuflady dodatkowy blat roboczy dodatkowy, pozwalający stworzyć funkcjonalny stolik


Przeczytaj więcej:
Mała kuchnia - pomysły na stół

 

 • Meble do zadań specjalnych

Bardzo często, zwłaszcza w starych blokach zdarza się, że kuchnia jest węższa niż minimalne 180 cm (120 cm przestrzeni przed szafkami i 60 cm głębokości szafek). Wówczas należy sięgnąć do rozwiązań nietypowych, które jednak uchronią nas od ciągłego potykanie się o zabudowę. Tradycyjne drzwi skrzydłowe możemy zastąpić tymi przesuwnymi lub roletami (opcjonalnie żaluzjami). Coraz częściej w zestawach meblowych montuje się również drzwiczki otwierane do góry, co zajmuje mniejszą powierzchnię. Dobrym pomysłem jest także rezygnacja z szafek wiszących na rzecz półek, które są węższe, a stanowią ciekawe mniejsce do przechowywania. Oczywiście pod warunkiem, że będziemy regularnie dbać o porządek na nich. Zamontowanie szafek na nóżkach doda lekkości stylizacji, a wysuwany blat zwiększy powierzchnię roboczą. Podobnie będzie, gdy do zlewozmywaka dokupimy dopasowaną wkładkę pełniącą rolę przedłużenia blatu.

Kolekcja mebli kuchennych MeganDodatkowy blat w małej kuchniZlewozmywaki wielofunkcyjne nie tylko do zmywania

               fot.: Rad - Pol                                               fot.: Kuchinox          
 

 • Zabawa kolorem


Utartym trendem jest stosowanie jasnych kolorów do pomieszczeń o małych gabarytach. Jest to oczywiście słuszne działanie mające na celu optyczne powiększenie i niejako doświetlenie ciemnej przestrzeni. Biała mała kuchniaJednak bardzo ważne jest takie kreowanie pomieszczeń by czuć się w nich dobrze. Nie ma właściwie żadnych przeciwskazań, żeby wprowadzić wyraźny akcent kolorystyczny. Może on się pojawić, np. nad blatem roboczym lub w postaci dodatków. W kuchni połączonej z salonem możliwa jest kolorystyczna spójność lub stonowane stopniowanie barw z zachowaniem zasady, iż salon ma się nieco bardziej wybijać kompozycyjnie. Oprócz samej barwy duże znaczenie ma również rodzaj powierzchni - jego struktura oraz tworzywo. Dobrze znanym trikiem stosowanym we wszystkich małych pomieszczeniach jest stosowanie błyszczących, lakierowanych i szklanych powierzchni, które pomagają wydobyć głębie (wyjątek stanowią kuchnie z oknem wychodzącym na południową stronę). W kuchni w tej roli świetnie sprawdzą się fronty kuchenne. Mogą również pojawić się elementy przeszklenia (jako wypełnienie szafek lub nad blatem roboczym). Podobne znaczenie mają chromowania.

Kuchnia we wnęce

fot.: Rad - Pol - kuchnia we wnęce

Zobacz więcej >> Mała kuchnia - jakie meble


Pomysły jak zaoszczędzić miejsce w małej kuchni:

 • zamontujmy zlew jednokomorowy, który możemy dodatkowo wyposażyć w koszyk, który będzie pełnił funkcję ociekacza
 • oświetlenie - im więcej naturalnego tym lepiej, w innym przypadku konieczne będzie jego zróżnicowanie strefowe. Ważny jest również dobór źródła - stawiajmy na te najbardziej zbliżone do naturalnego. Możemy również zainwestować w podświetlane półki, które oprócz właściwości optycznych pełnią również rolę dekoracyjną
 • brak uchwytów na drzwiczkach sprawi, że szafki harmonijnie wtopią się w tło
 • świetnym pomysłem jest użycie dodatkowego, rozkładanego blatu stołu, który w razie potrzeby będziemy mogli wysunąć
 • starajmy się unikać rozwiązań, które optycznie będą dominować we wnętrzu
 • sprytnie pogłębimy przestrzeń za pomocą przeszklonych szafek
 • świetną opcją będzie zamontowanie przesuwnych drzwi
 • klasyczne drzwiczki zwykłych szafek potrzebują miejsca, aby je otworzyć – z wersją przesuwną nie ma tego problemu.

fot.: MKdezere

Zobacz także:


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Aurora Technika Świetlna, Śnieżka, Rad - Pol, Kuchinox, Deante, Amix, Rejs, Peka, Electrolux, MKdezerePodobne artykuły
Kuchnia w bloku

projekty kuchni

Kuchnia w bloku

Jedną z właściwości mieszkania w bloku jest ograniczenie przestrzeni, co najczęściej uwidacznia się... więcej...

Układy kuchenne - kuchnia w kształcie G

projekty kuchni

Układy kuchenne - kuchnia w kształcie G

Wybierając rozmieszczenie zabudowy kuchennej bardzo często korzystamy ze standardowych układów kuchennych,... więcej...

Szybki projekt kuchni w programie KD Max V6

projekty kuchni

Szybki projekt kuchni w programie KD Max V6

KD Max V6 to zaawansowany program do projektowania mebli oraz wnętrz, który znacząco ułatwia pracę... więcej...