konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2021

Studio VK

Mała kuchnia - pomysły na aranżacje

data aktualizacji: 04-08-2021, 05:18 – artykuł promocyjny

Ciekawe rozwiązania wcale nie pojawiają się w dużych i przestronnych kuchniach, ale właśnie te małe i ciasne powodują, że nasza wyobraźnia zaczyna intensywniej działać, podpowiadając nam jak racjonalnie wykorzystać dostępny skrawek. Każdy z nas zna sprawdzone triki aranżacyjne i patenty dekoratorskie, które pomagają zdziałać optyczne cuda bez zachwiania funkcjonalności pomieszczenia. Warto je wykorzystać w urządzaniu małej kuchni.

Mała kuchnia - pomysły na aranżacje

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" - w wąskiej kuchni lepiej sprawdzi się zabudowa wzdłuż jednej ściany - minimalny odstęp między zabudową musi wynosić 120 cm

 

Pomysły na małą kuchnię

W urządzaniu małej kuchni bardzo ważne jest przestrzeganie zasad, głównie dążących do zachowania ergonomii oraz działania na rzecz optycznego kształtowania przestrzeni, które pozwolą zatuszować mankamenty wnętrza. Wygląd zawsze musi iść w parze z funkcjonalnością, a dobór poszczególnych elementów wyposażenia należy uzależnić od naszych potrzeb. Małą lodówkę oczywiście łatwiej wkomponować w niewielką kuchnię, ale jeśli okaże się za mała do potrzeb rodziny i tak będziemy zmuszeni ją wymienić. Każdy ruch musimy przemyśleć i przeanalizować, aby kuchnia służyła naszym potrzebom, a nie odwrotnie. 

Sprawdź >> Jak optycznie powiększyć małą kuchnię

Pomysły na małą kuchnięPomysły na małą kuchnię

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

Mała kuchnia z cegłą na ścianieMała kuchnia z cegłą na ścianie

fot.: Elkamino Dom

 • Zachowaj odpowiednie odległości


Dla komfortowego poruszania się i działania w kuchni potrzebne jest miejsce. I tak należy zadbać o pozostawienie wolnej przestrzeni - 1,2 m przed szafkami. Dlatego w małej kuchni najczęściej sprawdza się układ jednorzędowy. Nie zaleca się również stosowania zabudowy pod sam sufit, która będzie przytłaczać. Ale już zastosowanie częściowej zabudowy wysokiej odciąży nieco stylizację. W tak zwanej zabudowie słupkowej z powodzeniem zmieścimy kilka urządzeń AGD (m.in. piekarnik, kuchenka mikrofalowa) przez co zyskamy na ergonomii. W kuchniach o niewielkim metrażu może dojść do przymusowego zmniejszenia odległości między urządzeniami z grupy tzw. trójkąta roboczego. Należy jednak zadbać by lodówka i płyta grzewcza oraz płyta i zlewozmywak nie sąsiadowały ze sobą bezpośrednio.

Pomysły na małą kuchnię

fot.: Konkurs "Nasze kuchnie"

 

Zobacz koniecznie: Jak ergonomicznie urządzić kuchnię

 

 • Otwieramy przestrzeń


Tego typu inicjatywy wymagają solidnego remontu, gdyż wiążą się z wyburzaniem ścian działowych. Otworzenie kuchni na pokój dzienny, po pierwsze powiększy jej przestrzeń, po drugiej znacznie ją rozjaśni, a po trzeci wpłynie korzystanie na komunikację i atmosferę w domu. Znika poczucie ciasnoty i małej przestrzeni, a pojawia się przestronność i komfort. Takie rozwiązanie daje nam większe możliwości co do zabudowy kuchennej. I tak np. możemy pozwolić sobie na wyspę lub półwysep kuchenny na granicy kuchni i pokoju. W tym miejscu świetnie sprawdzi się również stół, który będzie swoistym łącznikiem.

Oświetlenie kuchni otwartejMała kuchnia otwarta na pokój dzienny

    fot.: Aurora Technika Świetlna - kuchnia            fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" - mała
wygospodarowana w powierzchni                         kuchnia z półwyspem kuchennym
pokoju dziennego                                                                         

                    

 • Im mniej, tym lepiej


To nie motto stylu opartego na minimalizmie, ale naczelna zasada kształtowania małych pomieszczeń, gdyż nadmiar akcesoriów, dodatków i bibelotów daje przytłaczające wrażenie, a tego raczej nie chcemy. Aby stylizacja wydawała się swobodna i lekka powinniśmy użyć jedynie niezbędnych elementów wyposażenia. Warto również postawić na rozwiązania z serii kompaktowych lub łączących kilka funkcji w jednym urządzeniu (np. 2w1). Producenci dostrzegają potrzeby właścicieli małych kuchni i dostosowują do nich również swoją ofertę. Z blatów powinno zniknąć jak najwięcej przedmiotów. Warto za to zainwestować w relingi i listwy do powieszenia drobnych akcesoriów w wolnej przestrzeni między dolnymi a górnymi szafkami.

Aranżacja kuchni z telewizorem w zabudowie

fot.: Cityboard - telewizor w zabudowie kuchennej

W aranżacji małej kuchni warto postawić na nowoczesne systemy szafkowe. Wśród nich są szafki otwierane do góry czy w systemie narożnym.

Inteligentny podnośnik do szafek górnych FREEswingStelaż CORNER COMBOCargo typu nerka firmy SIGE do do szafek kuchennych narożnych

fot.: Peka                               fot.: Rejs                                     fot.: Amix     


 • AGD do małej kuchni

Na rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań zaprojektowanych z myślą o małych kuchniach. Należą do nich głównie wielofunkcyjne urządzenia AGD.

W kuchni, gdzie liczy się każdy centymetr warto pomyśleć o serii urządzeń AGD dedykowanych do małych pomieszczeń. Standardowe AGD zajmie zbyt wiele miejsca, a w mniejszych odpowiednikach najczęściej dostępne są podobne funkcje, które usatysfakcjonują nas w zupełności. Zdecydowanie do tej grupy należy piekarnik z mikrofalówką - dostępne już od zaledwie 45 cm szerokości, a urządzenia typu dwa w jednym, jak na przykład piekarnik z funkcją mikrofali - to strzał w dziesiątkę do małej kuchni. Jeśli dodatkowo zdecydujemy się na model w zabudowie zyskamy kolejne centymetry.

Płyta grzewcza również nie musi być okazała, zwłaszcza jeśli nie jesteśmy fanami wielkiego gotowania - bardzo często wystarczy model dwupalnikowy. Szybko nauczymy się korzystać oszczędnie z takiej opcji, a przy okazji zaoszczędzimy sporo miejsca.

    fot.: Electrolux - piekarnik z funkcją mikrofali idealnie sprawdzi się na małej powierzchni

  
Kolejnym rozwiązaniem idealnym na małą przestrzeń jest okap podszafkowy. Taki wariant zapewnia odpowiednią wentylację, a zajmuje najmniej miejsca ze wszystkich modeli dostępnych na rynku. Dzięki wbudowanym oprawom zyskamy również oświetlenie strefy gotowania.

Mniejsza lodówka, zmywarka w wersji smart to również rozwiązania godne uwagi - mniejszy rozmiar daje oszczędności na zużytej energii oraz pozwala wygospodarować cenne miejsce. Optymalną wielkość urządzeń jednak zawsze należy dobierać indywidualnie - zgodnie z potrzebami danego gospodarstwa.

fot.: Śnieżka - biel ścian w połączeniu z jasną zabudową optycznie powiększają przestrzeń

 

 • Alternatywa dla tradycyjnego stołu

W małej kuchni bardzo często posiłkujemy się rozwiązaniami będącymi alternatywą tradycyjnych układów. To bardzo ważne, gdy chcemy mieć zachowane wszystkie funkcje tego pomieszczenia, przy jednoczesnej dbałości o wolną przestrzeń. Bardzo często zatem zwykły stół możemy zastąpić rozkładanym lub wysuwanym blatem.

ergoagent mono - PekaTop Flex - Peka

fot.: Peka - system ergoAGENTmono - stół na jednej nodze, montowany do ściany lub innych mebli z płynną regulacją wysokości blatu w zakresie od 655 do 1115 mm oraz Top Flex - wysuwany z szuflady dodatkowy blat roboczy dodatkowy, pozwalający stworzyć funkcjonalny stolik


Przeczytaj więcej:
Mała kuchnia - pomysły na stół

 

 • Meble do zadań specjalnych

Bardzo często, zwłaszcza w starych blokach zdarza się, że kuchnia jest węższa niż minimalne 180 cm (120 cm przestrzeni przed szafkami i 60 cm głębokości szafek). Wówczas należy sięgnąć do rozwiązań nietypowych, które jednak uchronią nas od ciągłego potykanie się o zabudowę. Tradycyjne drzwi skrzydłowe możemy zastąpić tymi przesuwnymi lub roletami (opcjonalnie żaluzjami). Coraz częściej w zestawach meblowych montuje się również drzwiczki otwierane do góry, co zajmuje mniejszą powierzchnię. Dobrym pomysłem jest także rezygnacja z szafek wiszących na rzecz półek, które są węższe, a stanowią ciekawe mniejsce do przechowywania. Oczywiście pod warunkiem, że będziemy regularnie dbać o porządek na nich. Zamontowanie szafek na nóżkach doda lekkości stylizacji, a wysuwany blat zwiększy powierzchnię roboczą. Podobnie będzie, gdy do zlewozmywaka dokupimy dopasowaną wkładkę pełniącą rolę przedłużenia blatu.

Kolekcja mebli kuchennych MeganDodatkowy blat w małej kuchniZlewozmywaki wielofunkcyjne nie tylko do zmywania

               fot.: Rad - Pol                                               fot.: Kuchinox          
 

 • Zabawa kolorem


Utartym trendem jest stosowanie jasnych kolorów do pomieszczeń o małych gabarytach. Jest to oczywiście słuszne działanie mające na celu optyczne powiększenie i niejako doświetlenie ciemnej przestrzeni. Biała mała kuchniaJednak bardzo ważne jest takie kreowanie pomieszczeń by czuć się w nich dobrze. Nie ma właściwie żadnych przeciwskazań, żeby wprowadzić wyraźny akcent kolorystyczny. Może on się pojawić, np. nad blatem roboczym lub w postaci dodatków. W kuchni połączonej z salonem możliwa jest kolorystyczna spójność lub stonowane stopniowanie barw z zachowaniem zasady, iż salon ma się nieco bardziej wybijać kompozycyjnie. Oprócz samej barwy duże znaczenie ma również rodzaj powierzchni - jego struktura oraz tworzywo. Dobrze znanym trikiem stosowanym we wszystkich małych pomieszczeniach jest stosowanie błyszczących, lakierowanych i szklanych powierzchni, które pomagają wydobyć głębie (wyjątek stanowią kuchnie z oknem wychodzącym na południową stronę). W kuchni w tej roli świetnie sprawdzą się fronty kuchenne. Mogą również pojawić się elementy przeszklenia (jako wypełnienie szafek lub nad blatem roboczym). Podobne znaczenie mają chromowania.

Kuchnia we wnęce

fot.: Rad - Pol - kuchnia we wnęce

Zobacz więcej >> Mała kuchnia - jakie meble


Pomysły jak zaoszczędzić miejsce w małej kuchni:

 • zamontujmy zlew jednokomorowy, który możemy dodatkowo wyposażyć w koszyk, który będzie pełnił funkcję ociekacza
 • oświetlenie - im więcej naturalnego tym lepiej, w innym przypadku konieczne będzie jego zróżnicowanie strefowe. Ważny jest również dobór źródła - stawiajmy na te najbardziej zbliżone do naturalnego. Możemy również zainwestować w podświetlane półki, które oprócz właściwości optycznych pełnią również rolę dekoracyjną
 • brak uchwytów na drzwiczkach sprawi, że szafki harmonijnie wtopią się w tło
 • świetnym pomysłem jest użycie dodatkowego, rozkładanego blatu stołu, który w razie potrzeby będziemy mogli wysunąć
 • starajmy się unikać rozwiązań, które optycznie będą dominować we wnętrzu
 • sprytnie pogłębimy przestrzeń za pomocą przeszklonych szafek
 • świetną opcją będzie zamontowanie przesuwnych drzwi
 • klasyczne drzwiczki zwykłych szafek potrzebują miejsca, aby je otworzyć – z wersją przesuwną nie ma tego problemu.

fot.: MKdezere

Zobacz także:


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Aurora Technika Świetlna, Cityboard, Śnieżka, Rad - Pol, Kuchinox, Deante, Amix, Rejs, Peka, Electrolux, MKdezerePodobne artykuły
Świadome projektowanie oraz ekologia na OKK! design

projekty kuchni

Świadome projektowanie oraz ekologia na OKK! design

Pięć lat spotkań z dobrym wzornictwem pod szyldem OKK! design. 11. edycja są potwierdzeniem ugruntowanej... więcej...

Uniwersalna baza mebli kuchennych 2017 dla projektantów wnętrz

projekty kuchni

Uniwersalna baza mebli kuchennych 2017 dla projektantów...

Uniwersalna baza mebli kuchennych 2017 dla projektantów wnętrz od poznańskiej firmy CAD Projekt K&A... więcej...

O jakiej kuchni marzą Polacy?

projekty kuchni

O jakiej kuchni marzą Polacy?

Urządzając kuchnię, dużą wagę przykładamy do wyboru stylu aranżacji. Jednak coraz częściej ponad panującą... więcej...