patron działu Meble kuchenne Peka

Mała kuchnia - jakie meble

data aktualizacji: 18-08-2021, 04:15 – artykuł promocyjny

Meble do małej kuchni niczym nie różnią się od mebli do dużej kuchni. Jednak te do mniejszej przestrzeni należy dobierać bardziej skrupulatnie. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na wysokość zabudowy oraz rodzaj i kolor frontów. Przegląd praktycznych rozwiązań, dzięki którym mała kuchnia będzie funkcjonalna oparty jest na pomysłach banalnych, ale odpowiednio skomponowanych. Dobre szafki są podstawą porządku w kuchni, dlatego korzystajmy z rozwiązań sprawdzonych.

Mała kuchnia - jakie meble

fot.: Rehau

 

Mała kuchnia - zabudowa na wymiar

 

Mała kuchnia może być wąską i trudno ustawną przestrzenią w typowym bloku z wielkiej płyty lub stylowym aneksem kuchennym w sąsiedztwie pokoju dziennego. I to właśnie od jej lokalizacji musimy uzależnić wybór mebli.

Mała kuchnia - półki, szafki, czy cargo

fot.: Okapykuchenne.pl

Urządzanie małej kuchni to sztuka kompromisu. Warto postawić na meble proste w formie, z dużą liczbą schowków. Jednak najważniejsze w planowaniu jest takie zorganizowanie przestrzeni by nic ze sobą nie kolidowało, umożliwiając łatwy dostęp do każdego zakamarka. Współczesne możliwości rynku meblarskiego dostarczają nam wielu ciekawych rozwiązań adaptujących się do każdej przestrzeni. Oto kilka z nich.

Mikołajska

fot.: Aranżacja małej kuchni - MIKOŁAJSKAstudio


MAŁA KUCHNIA - zobacz koniecznie:

Jak optycznie powiększyć małą kuchnię     Mała kuchnia - pomysły na stół        Mała kuchnia - pomysły na aranżacje
Jak optycznie powiększyć małą kuchnię   Mała kuchnia - pomysły na stół   Mała kuchnia - pomysły na aranżacje

 

 

Meble w małej kuchni - dobór kolorów

 

Oprócz kwestii organizacyjnej, w małej kuchni bardzo ważna jest również kolorystyka. Najczęściej do pomieszczeń o niewielkim metrażu poleca się jasną paletę barw. Mogą to być zatem delikatne beże, rozbielone szarości, ale również subtelne pastele. Standardem jest również biała zabudowa kuchenna. Specjaliści od projektowania i urządzania wnętrz zwracają uwagę na jeszcze jeden istotny aspekt, a mianowicie połysk frontów. To dzięki niemu uzyskamy efekt głębi oraz jasności. Takie rozwiązanie polecane jest szczególnie do kuchni bez okna, gdzie operujemy jedynie sztucznym światłem. W pomieszczeniach, w których mamy dużo światła, np. kuchnia wyodrębiona z pokoju, możemy postawić na zabawę kolorem.

Meble w małej kuchni - dobór kolorówMeble w małej kuchni - dobór kolorów

fot.: Śnieżka

W małych pomieszczeniach można stosować również ciemne barwy, jednak powinno być ich raczej niewiele, by nie przytłaczały. Dobrym pomysłem jest podzielenie zabudowy kuchennej za pomocą koloru, np. w systemie góra-dół.

Meble do małej kuchni - jakie kolory

fot.: Layman

W małej kuchni sprawdzą się zarówno fronty gładkie w nowoczesnym wydaniu, czyli pozbawione również uchwytów, jak również klasyczne szafki ze szprosami, ramkami oraz przeszkleniami. Ważne by meble nawiązywały do stylu pozostałych pomieszczeń w domu oraz były zgrane z wyposażeniem kuchni.

Mała kuchnia - jaki styl mebli wybrać

fot.: Dream House

 

Meble do małej kuchni - polecane rozwiązania

 

  • szafka cargo zamiast spiżarni


Bardzo często strefa zapasów jest eliminowana z małej kuchni. Jednak jeśli tylko możemy sobie na nią pozwolić zainwestujmy i stwórzmy namiastkę spiżarni. Pomocne w tym będą szafki typu cargo, które są pojemne i wygodne w użytkowaniu.

CARGO MAXI obrotowe Meble kuchenne z systemami Dispensa

fot.: REJS - system Cargo Maxi obrotowe oraz system firmy Peka - Dispensa pozwalający w jednej szafce pomieścić spore ilości zapasów

Pojemna zabudowa to bardzo ważny wyznacznik urządzania małej kuchni. Wysoką zabudowę warto jednak stosować w granicach rozsądku, gdyż w nadmiarze przytłacza i sprawia, że wnętrze optycznie staje się mniejsze, a tego nie chcemy.

Mała kuchnia - meble do sufitu i otwarte półki

fot.: MikołajskaSTUDIO - szafki nie wypełniają szczelnie całych ścian - zostawiono również wolną przestrzeń oraz  wpleciono w zabudowę otwarte półki nadające lekkości

  • wąskie cargo

Idealne do zagospodarowania każdej dostępnej przestrzeni. Pozwalają optymalnie zaplanować układ kuchenny oraz wpływają na ergonomię mebli.

AXIS PRO

fot.: GTV - system AXIS PRO


Przeczytaj także >> Systemy przesuwne i składane w kuchni


  • wysuwany blat, gdy brakuje strefy roboczej


Powierzchnia robocza blatu to wyznacznik komfortu pracy w naszej kuchni. Jednak w małych kuchniach częstym problemem jest jej niedobór. Ustawienie wszystkich koniecznych akcesoriów i urządzeń może spowodować, że finalnie nie będziemy mieli miejsca do przygotowywaia posiłku. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wyciągany fragment blatu, który przedłuża strefę roboczą, może również zastąpić stół.

Wysuwany blat w małej kuchni

fot.: Rad-Pol - wysuwany blat ma bardzo praktyczne znaczenie w małej kuchni, gdyż oprócz funkcji czysto roboczej może również posłużyć jako stolik

 

  • meblościanka - kompaktowe zestawienie


Kompaktowy układ mebli kuchennych wynika z ich uniwersalnego charakteru oraz idealnie zgranego zestawu. Wielu producentów oferuje gotowe rozwiązania, które stoją w opozycji do mebli na wymiar. Polecane są one szczególnie do pomieszczeń, które mają prostokątny kształt, wnęk i aneksów kuchennych. Taki typ zabudowy jest ekonomiczny. W pomieszczeniach o nieco bardziej zawiłej bryle lepsze są rozwiązania na zamówienie, gdyż możliwe jest zabudowanie każdej szczeliny i zakamarka, również tych niewymiarowych.

Zobacz również >> Meble kuchenne w zestawie

Kompaktowe meble do małej kuchni

fot.: Śnieżka


  • parapet do zagospodarowania, czyli powiększamy blat


Nie każda kuchnia posiada okno, ale jeśli jest ono w tym pomieszeniu to bardzo czesto powierzchnia pod oknem jest zabudowana. Włączenie parapetu w skład blatu roboczego zwiększy jego powierzchnię, a tym samym powierzchnię kuchni. 

Blat połączony z parapetem Zlewozmywak Kopenhaga czarny - parapet połączony z blatem

fot.: Rad-Pol, PrimaGran - aranżacje kuchni z parapetem połączonym z blatem

  • wielofunkcyjność w modzie


Wielofunkcyjność to jedno z podstawowych założeń w miejscach, gdzie liczy się każdy centymetr. W kuchniach otwartych na pokój możemy pokusić się o zaaranżowanie funkcjonalnych mebli w postaci wyspy lub półwyspu. Pozwalą one wygodnie przygotować jedzenie i stołować się w kuchni, a w dolnej części pomieścimy również sporo przydatnych rzeczy. Podobną rolę spełni zlewozmywak z ruchomą przesłoną, która zakryje komorę tworząc praktyczny blat.

Aranżacja małej kuchni

fot.: Layman - aranżacja małej kuchni

  • Standardowe wymiary szafek kuchennych, czyli wysokość i głębokość zabudowy


Standardowe wymiary mebli kuchennych, jakie zostały opracowane przez projektantów mają na celu zachowanie maksymalnej funkcjonalności oraz właściwości użytkowo-estetyczne. Do głównych wymiarów należą:

Wysokość, szerokość i głębokość dolnej zabudowy - typowe szafki kuchenne mają 82 cm wysokości, którą zwiększa blat kuchenny o kolejne 2,3 - 3,8 cm. Rozmiar ten umożliwia stosowanie urządzeń do zabudowy. W kwestii szerokości szafki dolne można podzielić na jednofrontowe (30-50 cm), z dwoma drzwiczkami (60-100 cm) oraz szafki narożne (najczęściej 90 cm). W standardzie pojawiają się również modele 15 cm do wypełniania przestrzeni. Jednym z kluczowych rozmiarów jest jednak głębokość, która określa ile w głąb kuchni będzie wysunięta zabudowa. Za standard przyjmuje się 50-55 cm, dzięki czemu bez trudu będziemy mogli zastosować typowy blat (60 cm), który de facto wyznaczy nam przestrzeń do zabudowy. Praktycznym rozwiązaniem jest również stosowanie na tym poziomie szuflad, które ułatwiają organizację w pionie.

Cargo typu nerka firmy SIGE do szafek narożnych dolnych w kolorze białymMała kuchnia - systemy do mebli oszczędzające miejsceMała kuchnia - systemy do mebli oszczędzające miejsce

   fot.: Amix - szuflada ze stalowymi elementami            fot.: Rad-Pol - praktyczne szafki o niewielkim
 do szafek dolnych                                             wymiarze            

Górna zabudowa dostarcza większych możliwości. Mogą mieć wysokość od 40 do 100 cm, głębokość to ok. 30 cm, a modele narożne 60 x 60 cm. 

Odległość między górną a dolną zabudową - nie powinna ona być mniejsza niż 45 cm, ale warto ją dobrać do wzrostu użytkowników.
 

Zobacz również: Górna zabudowa w kuchni - pomysły na aranżację


  • półki i szafki otwierane do góry

Bardzo często w małej kuchni stosuje się zróżnicowaną zabudowę, która eliminuje efekt jednolitej ściany, a wprowadza głębię. Szczególnie polecane są szafki górnej zabudowy z systemem uchylania drzwiczek do góry ze szklanym wypełnieniem. Może to być szkło mleczne, które skutecznie ukryje zawartość szafki, a zapewni podobny efekt. Z kolei otwarte półki, po pierwsze są węższe niż standardowe szafki, a po drugie mają horyzontalny przebieg, który optycznie wydłuży pomieszczenie.


  • optyczne sztuczki

Ponad to warto przestrzegać podstawowych zasad dotyczących optycznego kształtowania przestrzeni. Wśród nich znalazły się jasne meble, błyszczące i lakierowane fronty oraz przeszklenia i chromowania nadające stylizacji lekkości i głębi. Użycie nóżek przy dolnej zabudowie uwolni podłogę, co jest bardzo korzystnym zabiegiem aranżacyjnym. Zastosowanie otwartych półek nada wnętrzu lekkości, a ciekawe wzory odwrócą uwagę od mankamentów wnętrza.

szkło Colorimo w małej kuchni

fot.: Mochnik - kolorowe szkło: Okładzina ścienna ze szkła Colorimo Stalowy 7015. Fronty szafek dolnych - Colorimo Soft Białe, a górnych - Colorimo Extra Biały 9003.

 

  • Meble w małej kuchni - pomysły na schowki

Schowki kojarzą się nam z miejscem na skarb, ale w kuchennych aranżacjach najczęściej lądują tam przybory i akcesoria używane od czasu do czasu. Takie miejsca warto zaplanować w ogólnym rozkładzie kuchni, gdyż pomagają utrzymać porządek na blatach oraz w przestrzeni częstego użytkowania.

Meble w małej kuchni - pomysły na schowki

fot.: mmDeSign - zabudowa kuchenna wykonana na wymiar pozwoliła na wygospodarowanie schowków w przestrzeni pod skosami
Mała kuchnia - poradniki jak dobrać AGD:

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Rehau, Amix, Peka, GTV, Okapykuchenne.pl, Rad-Pol, Śnieżka, REJS, Mochnik, MikołajskaSTUDIO, PrimaGran, Dream House, Layman, mmDeSignPodobne artykuły
Hokery w kuchni - przykładowe aranżacje

meble kuchenne

Hokery w kuchni - przykładowe aranżacje

Coraz częściej w domowych kuchniach pojawiają się barki i wyspy kuchenne z wydzieloną strefą do siedzenia.... więcej...

Listwy zasilające do montażu w blacie kuchennym

meble kuchenne

Listwy zasilające do montażu w blacie kuchennym

Kuchnia jest miejscem, w którym korzystamy z dużej ilości urządzeń zasilanych energią elektryczną,... więcej...

Teraz Polska. Teraz REJS.

meble kuchenne

Teraz Polska. Teraz REJS.

Firma REJS Rypin od lat dba o to, by w kuchni i garderobie jej klientów wszystko było w porządku.... więcej...