konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

Mała kuchnia - pomysły na stół

data aktualizacji: 01-10-2021, 08:32 – artykuł promocyjny

Stół do małej kuchni musi spełniać te same funkcje co w dużej, a oprócz tego powinien być dodatkowo kompaktowy, żeby nie przeszkadzał i zajmował stosunkowo jak najmniej przestrzeni. Najbardziej poszukiwane są modele składane, małe i poręczne stoliki oraz takie, które można szybko schować, na przykład w blacie mebli. Poniżej kilka ciekawych propozycji z polskich domów na stół w małej kuchni.

Mała kuchnia - pomysły na stół

Przeczytaj także:

 

Stół do małej kuchni

 

Stół to miejsce spotkań przy porannej kawie, wspólnym obiedzie oraz w czasie, gdy przebywamy w kuchni. Stół łączy i dlatego powinien znaleźć się w każdej kuchni - bez względu na jej metraż. Rozmiar i usytuowanie stołu dobiera się do ilości osób w domu oraz wielkości pomieszczenia. Stół może być wyposażeniem kuchni, jadalni lub strefy dziennej. Najpopularniejszy wariant to stół w kuchni - tu gdzie przygotowywuje się posiłki można je również bezpośrednio zjeść - ciepłe i w towarzystwie aromatów z gotowania. Jednak co zrobić, gdy na pełnowymiarowy mebel brakuje zwyczajnie miejsca? Jest kilka sposobów by poradzić sobie i z tym problemem.

 • Zagospodarowanie blatu jako stół - ustawione hokery przy przedłużeniu blatu kuchennego to świetny sposób by stół stał się stałym elementem kuchni. Takie rozwiązanie jest praktyczne i wygodne - dłuższy blat to także większa strefa robocza. Oprócz tego wydłużenie blatu jest tańsze niż zakup typowego stołu. Atutem tego rozwiązania jest spójność aranżacji.

fot.: Kramkowska - stół został dostawiony do murku na granicy różnych stref użytkowych otwartej przestrzeni domu, dzięki czemu stał się spójną całością kuchni a jednocześnie została zachowana idea pomieszczeń połączonych

fot.: MikołajskaSTUDIO - finezyjna zabudowa kuchenna z otwartymi półkami stała się wyjściem do wygospodarowania blatu pełniącego funkcję stołu

 • Stół pod oknem - takie rozwiązanie wydaje się być mało praktyczne, jeśli mamy w tym miejscu grzejnik. Jednak jeśli grzejnik nie będzie w pełni zabudowany z powodzeniem spełni swoją funkcję (w kuchni ciepło emitowane jest również w czasie gotowania, pieczenia itp.). Drugie rozwiązanie to wybór innego miejsca na grzejnik. 

Mała kuchnia - pomysły na aranżacje

fot.: MikołajskaSTUDIO - przedłużony blat pod oknem w wąskiej kuchni został wykorzystany jako stolik - dzięki takiemu układowi grzejnik mógł pozostać w okolicy parapetu, a stołki stylizowane na hokery nadały kuchni szyku. W drugiej aranżacji (konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie") strefa pod oknem została pozbawiona grzejnika przez co blat niekoliduje z ogrzewaniem

 

 • Wysuwany stolik - stoliku nakryj się - a w naszej wersji będzie wysuń się. To wyjątkowo oszczędne w formie rozwiązanie, które pełni dwie funkcje. Po pierwsze stanowi powierzchnię roboczą, gdy tego potrzebujemy, a po drugie może przydać się jako miejsce do spożywania posiłku - wystarczy dostawić niewielkie krzesło lub taboret i już mamy kącik jadalniany.

fot.: Peka - wysuwany blat jest alternatywą stołu, który chowa się w meblach kuchennych, gdy nie jest używany a przestrzeń w kuchni staje się bardziej funkcjonalna; mechanizm blatu TOP FLEX daje wiele możliwości

Wysuwany blat

fot.: Rad-Pol - wysuwany blat został tak zorganizowany, że może przy nim usiąść nawet trzy osoby

 • Składany stolik - składane meble maja pewną wyjątkowość w sobie - zadziwiają i przykuwają uwagę. Pomysłowość jest ich drugim obliczem, które warto poznać, zwłaszcza jeśli metraż nas do tego zachęca. Tak też jest w przypadku stołów. Blat unoszony na czas posiłków to sposób na wygospodarowanie funkcjonalnego miejsca do jedzenia nawet w najwęższej kuchni.

fot.: Kramkowska - biały składany  stolik w wąskiej kuchni w zabudowie typu L oraz dwa poręczne krzesła wpisują się w styl wnętrza; w drugiej aranżacji na niewielkiej przestrzeni kawalerki dla singla blat przy jednej ścianie spełnia rolę stołu a na czas imprezy może być złożony powiększając wolną przestrzeń

 • Półwysep w formie stołu - od pewnego czasu nasze kuchnie zostały zdominowane przez wyspy i półwyspy kuchenne, które zachwycają swoją wszechstronnością i wciąż zyskują nowe oblicza - to słuszny trend, który uwzględnia i funkcjonalność i piękno aranżacji. Półwysep, który staje się barkiem to koncepcja nowoczesnego spojrzenia na projektowanie wnętrz otwartych i ergonomicznych. 

fot.: Śnieżka - aneks kuchenny został oddzielony od strefy dziennej za pomocą półwyspu, który służy również jako barek śniadaniowy

 • Stół na granicy kuchni i pokoju dziennego - to doskonały sposób na kompromis między małym stolikiem w kuchni a większym stołem w strefie dziennej jeśli posiadamy otwartą przestrzeń. Zorganizowanie stołu na granicy dwóch pomieszczeń pozwala przede wszystkim stworzyć namiastkę dodatkowej przestrzeni, jaką jest jadalnia, ale również stanowi łącznik funkcjonalny w wykorzystaniu przestrzeni. Taki patent sprawdzi się jednak w przypadku nieco większych pomieszczeń.

fot.: Max Kuchnie - stół połączony z półwyspem na granicy kuchni i strefy dziennej łączy i jednocześnie dzieli otwartą przestrzeń

 • Mały, okrągły stolik na środku kuchni - typowym rozwiązaniem jest wolnostojący stół, który z racji wielkości kuchni zostanie odpowiednio zmniejszony. Jeśli chodzi o stoły o niewielkim rozmiarze to zdecydowanie lepiej sprawdzą się modele owalne lub okrągłe niż te w kwadracie. 

Bezuchwytowe miętowe szafki w kuchni otwartej

fot.: Projektyw - w małym mieszkaniu wydzielono aneks kuchenny w pobliżu saloniku a na środku ustawiono mały okrągły stół, przy którym zmieściły się aż cztery krzesła

 • Stół przy ścianie - taki układ sprawia, że tracimy miejsce przy stole z jednej strony, jednak łatwo to zmienić - wystarczy odsunąć go od ściany by mogła z nami usiąść dodatkowa osoba. Stolik przy ścianie ułatwia komunikację w małej kuchni.

Aranżacja kuchni - Kamila B (4)Aranżacja kuchni - Dominika G (4)

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" - stolik dostawiony do ściany może być w każdej chwili wysunięty na środek

fot.: Studio Sto Procent

 • Konsola jako stół kuchenny - wąska, ale bardzo praktyczna konsola uważana jest za królową wielu aranżacji. Jednak najczęściej utożsamiamy ją jako mebel typowy dla sypialni, ewentualnie do przedpokoju. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby jej zalety wykorzystać również w kuchennej scenerii, zwłaszcza jeśli dokucza nam brak miejsca na typowy stół.

fot.: Max Kuchnie

 • Stół o regulowanej wysokości - możliwość regulacji wyskości blatu daje szerokie pole zastosowania go zarówno jako stołu, jak również jako miejsce do pracy i to przy zachowaniu wszelkich zasad ergonomii. Może być dołączony do mebli kuchennych lub przymocowany do ściany, przez co idealnie sprawdzi się w małej kuchni. Wykorzystanie tego samego blatu do wielu różnych funkcji to kolejny atut takiego rozwiązania.

ergoAGENTmonoergoAGENTmono

fot.: Peka - ergoAGENTmono, czyli regulacja wysokości blatu

Wysuwany stół Hafele

fot.: Häfele

 • Stół do wąskiej kuchni - wąska kuchnia to pomieszczenie wyjątkowo niedogodne do wstawienia stołu, jednak jest on koniecznym meblem również tu. W takim przypadku możemy pokusić się o stół, który również będzie wąski, czyli blat dobierzeny indywidualnie do dysponowanej przestrzeni. Najlepiej umieścić go blisko ściany zostawiając jak najwięcej miejsca do swobodnego przemieszczania się.

fot.: Max Kuchnie - stół dostawiony do ściany na codzień służy dwóm osobom, jednak w przypadku potrzeby można go wysunąć przez co zyskamy kolejne miejsca

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" 

 • stół-barek - to bardzo praktyczne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli będzie posiadać dodatkowe półki do przechowywania. Kupiony w zestawie z dopasowanymi stołkami sprawdzi się na każdym metrażu.

Stół-barek kuchenny w wersji mobilnej

fot.: Emako

 

MAŁA KUCHNIA - sprawdź też inne rozwiązania dedykowane na niewielki metraż

 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Śnieżka, Peka, Häfele, Rad-Pol, Max Kuchnie, Projektyw, MikołajskaSTUDIO , Kramkowska, EmakoPodobne artykuły
Metamorfoza Twojego domu. Jak odświeżyć kuchnię niskim kosztem?

porady

Metamorfoza Twojego domu. Jak odświeżyć kuchnię...

Kuchnia to zdecydowanie jedno z najczęściej używanych pomieszczeń. Dla zdrowia i wygody warto odświeżać... więcej...

Jak pomóc sobie w segregacji śmieci?

porady

Jak pomóc sobie w segregacji śmieci?

Kuchnia jest miejscem, w którym generuje się najwięcej śmieci, a następnie je segreguje. Posiadanie... więcej...

Funkcjonalna strefa zmywania w kuchni w 3 krokach

porady

Funkcjonalna strefa zmywania w kuchni w 3 krokach

Zmywanie to nieodłączny element wykonywania codziennych prac kuchennych. Aby ułatwić sobie sprzątanie... więcej...
Partnerzy

Peka  Tesa
REJSGranitan

Partner serwisu FiskarsEmako

logo Deante    Grupa Armatura

Franke   logo Helios

     Laveo    Kuchinox

    nVent     Amix  

Electrolux      logo Śnieżka

Zainspiruj się - aranżacje łazienek

konkurs łazienkowy 2022