konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

Zabudowa okna w kuchni - ciekawe pomysły

data aktualizacji: 16-02-2022, 11:35 – artykuł promocyjny

Zabudowa wokół okna kuchennego jest ciekawym akcentem. Coraz częściej kuchnie posiadają system ogrzewania podłogowego lub stanowią integralną część większej całości, dlatego czasy kiedy okno kojarzyło się tylko z grzejnikiem pod nim odchodzą w zapomnienie. Dziś coraz częściej okno w kuchni łączy się z blatem lub stanowi przestrzeń między górną a dolną zabudową.

Zabudowa okna w kuchni - ciekawe pomysły

fot.: Kuchinox

 

Kuchnia z oknem

Posiadanie okna w kuchni to duży atut dla wnętrza, które staje się lepiej doświetlone, zyskuje więc na atrakcyjności, a także poprawia cyrkulację powietrza, gdyż wietrzenie jest najlepszą i najszybszą metodą pozbycia się zapachów i nadmiaru wilgoci. Okno ma rówież dużą moc aranżacyjną - odsłonięte szyby powiększą przestrzeń pomieszczenia, dzięki czemu kuchnia optycznie zyska na lekkości, ozdobne przesłony okienne potrafią wyczarować miły klimat, a zabudowa z mebli wokół ramy okiennej sprawi, że powiększymy strefę zapasów w naszej kuchni. 

fot.: Ferro - aranżacja kuchni z oknami w stylu loftu, okna ze szprosami

Dowiedz się więcej >> Wentylacja w kuchni


Choć tradycyjny wydaje się być układ okno, parapet a poniżej grzejnik, to coraz częściej rezygnujemy z takiego rozwiązania na rzecz nieco bardziej wyszukanej formy wykorzystania ściany pod przeszkleniem, które zawsze jest ciekawym punktem w aranżacji. Do tego szyby nie są już przesłanianie, a wręcz odwrotnie - lubimy je eksponować, wykorzystywać ich naturalny potencjał optyczny.

Przestronna kuchnia z oknem w kolorach bieli i drewna

fot.: MM DeSign - okno w kuchni - parapet został zastąpiony blatem kuchennym, dzięki czemu zachowano spójność obu modułów meblowych i powiększono przestrzeń roboczą, a grzejnik pozostał w tradycyjnym punkcie

 

Wykusz w kuchni - zabudowa okna

Okna w wykuszu to wyjątkowa część domu. Często jednak mamy dylemat jak zagospodarować ten punkt architektoniczny. Powszechną praktyką jest pozostawianie go bez zabudowy, jednak w kuchni bardzo łatwo wyczarować tu pojemną strefę zapasów. I tak większość kuchni obecnie wykonaywana jest pod wymiar, więc stworzenie zabudowy idealnie wkomponowanej w kształt takiej wnęki nie będzie problemem. Do tego blat docięty pod wymiar zastąpi parapet i przedłuży przestrzeń roboczą.  

fot.: Max Kuchnie - zabudowa pod oknami w wykuszu

 

Okno horyzontalne w kuchni

Długie, zazwyczaj wąskie i o przebiegu poziomym okno to cecha wielu nowych budynków. Jeśli w naszej kuchni pojawi sie taki typ przeszklenia mamy możliwość stworzenia panoramicznego obrazu, który zaprosi przyrodę lub inny widok z zewnątrz do kuchni.

fot.: Cad Projekt

Takie okno skutecznie doświetli blat i to na znacznie większej powierzchni niż klasyczne. Okna panoramiczne świetnie zastępują płytki między szafkami. Takie rozwiązanie staje się coraz popularniejsze.

fot.: Rehau - laminat szklany RAUVISIO crystal oraz ścianka nadblatowa z oknem

Max Kuchnie - MK Skierniewice - nowoczesna biała kuchnia

fot.: Max Kuchnie - okno horyzontalne wygląda                          fot.: Red Cube Design              
jak przedłużenie górnych szafek                                                                           

 

Okno narożne w kuchni

Okna narożne zapewniają atrakcyjny efekt wizualny, a pomieszczenie nabiera lekkości i wyjątkowo nowoczesnego charakteru. Umieszczone nad blatem kuchennym zapewniają swobodny dopływ światła. W oknach bez słupka narożnego powierzchnia szyby jest jeszcze większa, a technologia produkcji pozwala wykonać okna o dowlnych proporcjach i rozmiarach. Takie panoramiczne szyby są doskonałym sposobem na oryginalną kuchnię.

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" - okno panoramiczne w wersji narożnej - czarne ramy okienne korespondują z wykończeniem biało-czarnej kuchni

  fot.: Kuchinox - narożne okno zostało wkomponowane w przestrzeń między górną a dolną zabudowę kuchenną


fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

 

Okno balkonowe w kuchni

 

Umieszczenie balkonu w kuchni wydaje się rozwiązaniem typowym dla dużych mieszkań, jednak taki układ świetnie sprawdza się także w układzie pomieszczeń połączonych. Duża doza światła dziennego z pewnością poprawi proporcje małych wnętrz.

fot.: Projektyw

 

Okno obudowane meblami

 

Zabudowa wokół okna to rozwiązanie nietypowe. Generalnie wolimy pozostawić okno bez dodatkowych przesłon licząc, że dostarczy nam więcej naturalnego światła. Praktyka pokazuje, że poprowadzenie zabudowy również na ścianie z oknem wcale nie wiąże się z gorszym doświetleniem, a możne znacznie poprawić wyglądf kuchni, chociażby poprzez zachowanie spójności zabudowy na każdej ze ścian.

fot.: Max Kuchnie

Siedzisko pod oknem

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" - siedzisko pod oknem

 

Okno na wysokości blatu kuchennego - okno nad zlewem kuchennym

Sposób zagospodarowania miejsce pod oknem wynika z wysokości, na jakiej jest ono zamontowane. Jeśli usadzone jest tak, że kończy się na wysokości odpowiadającej wysokości dolnej zabudowy - minimum 85 cm od podłogi - łatwo wykorzystać to miejsce na blat kuchenny. Gdy blat jest na wysokości parapetu to warto zadbać by okno było uchylno-rozwieralne. Jeśli pod oknem ma znaleźć się zlewozmywak trzeba pamiętać o miejscu na baterię. W kuchni na parterze, gdzie jest jeszcze dodatkowe okno warto pomyśleć o ramie nieotwieralnej w tym miejscu. Trzeba również pamiętać, że takie rozwiązanie wiąże się z koniecznością częstszego mycia szyby, które szybko się brudzi.

Płytki w stylu starej cegły

fot.: Prima Gran - zlew Mediolan w kuchni pod oknem           fot.: Elkamino - zlew w świetle okna,
                                                                                   przy którym zachowano niewielki parapet

 

Drewniane rolety w kuchni

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" - drewniane rolety korespondujące z wystrojem kuchni

 

Okno powyżej blatu roboczego

Okno powyżej blatu kuchennego ma swoje plusy ze względu na to, fakt lepszej ochrony przed zachlapaniem. Taka lokalizacja świetnie wpływa na naturalne doświetlenie strefy roboczej a samo okno rówież zyskuje ciekawą oprawę.

Studio Art House Max Kuchnie

fot.: Max Kuchnie

 

Okno w kuchni - przykładowe aranżacje

fot.: Max Kuchnie

Industrialna kuchnia z cegłą

fot.: Max Kuchnie - Studio Drawer - okno w zabudowie z cegieł

Boho w jasnej kuchni

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" - zasłonki okienne w stylu boho

 

Przeczytaj również:Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Max Kuchnie, Rehau, Prima Gran, Kuchinox, Ferro, Cad Projekt, Elkamino, Red Cube Design, Projektyw, MM DeSignPodobne artykuły
Jak zabezpieczyć ściany nad blatem kuchennym

porady

Jak zabezpieczyć ściany nad blatem kuchennym

Ściana łącząca blat kuchenny i meble to miejsce które często się brudzi, zachlapuje itp. Dlatego... więcej...

Jak ułożyć płytki nad blatem kuchennym

porady

Jak ułożyć płytki nad blatem kuchennym

Aranżując przestrzeń kuchenną, często zastanawiamy się co położyć na ścianę nad blatem kuchennym.... więcej...

Ceny mieszkań w Łodzi

porady

Ceny mieszkań w Łodzi

Łódź, nazywana polskim Hollywood, przyciąga bogatą ofertą kulturalną i możliwościami pracy.... więcej...
Partnerzy

Peka  Tesa
REJSGranitan

Partner serwisu FiskarsEmako

logo Deante    Grupa Armatura

Franke   logo Helios

     Laveo    Kuchinox

    nVent     Amix  

Electrolux      logo Śnieżka

Zainspiruj się - aranżacje łazienek

konkurs łazienkowy 2022