Nowa polityka prywatności i plików Cookies                                                                        nasze serwisy:    wentylacyjny.pl   |   instalacjebudowlane.pl   |   lazienkowy.pl   |   poradybudowlane.com.pl

patron działu Meble kuchenne Peka

Meble kuchenne - matowe czy w połysku

artykuł promocyjny

Fronty kuchenne mogą mieć różne wykończenie. Do niedawna królowały powierzchnie błyszczące, które miały swoje zalety, głównie związane z optycznym powiększeniem przestrzeni. Obecnie na prowadzenie wysunęły się ich matowe odpowiedniki. Zdecydowanie łatwiejsze do utrzymania w czystości oraz wnoszące do wnętrza delikatność. Maty są też zdecydowanie cieplejsze w odbiorze.

Meble kuchenne - matowe czy w połysku

fot.: TK Architekci


Fronty matowe - zalety i wady

Fronty wykończone na matowo są delikatniejsze, przez co czasem mówi się, że ich odbiór działa uspokajająco. Podobnie będzie ze stylizacją. Przy braku połysku, który staje się również swego rodzaju lustrzaną powierzchnią, możemy oczekiwać efektu uspokojenie i większego ciepła w wizualnym odbiorze wnętrza. To rozwiązanie wydaje się być również bardziej naturalne i przyjazne. Tego typu fronty najczęściej wybierane są do mebli wykonanych z drewna. Dobrze sprawdza się również w wersji lakierowanej oraz przy fornirach. Maty najlepiej będą się prezentować w dużych pomieszczeniach o dobrym oświetleniu, w którym mamy również dostęp do światła dziennego.

Harmony Studio

fot.: Harmony Studio

ernestrust - Kuchnia z kolekcji Unique - Q7

fot.: ernestrust - kuchnia z kolekcji Unique Q7 - fronty lakierowane na wysoki połysk

 

Fronty z połyskiem - zalety i wady

 

W przeciwieństwie do matów błyszczące powierzchnie pobudzają, dają poczucie energii i ciagłej zmiany we wnętrzu. Ich lustrzane oblicze wzmaga każdy ruch. Fronty z połyskiem idealnie wpisują się w nowoczesne kuchnie, w których stawia się na minimalizm i zimną, monochromatyczną barwę. Wówczas błysk jest efektem najbardziej pożądanym. Jeśli decydujemy się na ciemną zabudowę powinniśmy pomyśleć, czy matowe wykończenie nie będzie zbytnio pochłaniać światła. Odbicie od forntów z połyskiem jest skutecznym sposobem na rozświetlenie. Zaletą takich powłok jest możliwość uzyskania efektu głębi.

Rehau RAUVISIO brilliant - laminat o wysokim połysku

fot.: Rehau

Częstym mankamentem wykończenia na wysoki połysk są odciski palców, które pozostając szpecą odbiór naszych mebli. Do wad należy zaliczyć także większą podatność na promieniowanie słoneczne oraz wilgoć, które mogą prowadzić do powstania przebarwień lub wybrzuszeń. Za połysk odpowiada akryl, folia poliestrowa lub laminat. Świetnie się sprawdzają na ciemnych meblach oraz tych z dekorem drewna. Ich powierzchnię warto zaakcentować ciepłym światłem. O ile wykończenie matowe jest bardziej uniwersalne - pasuje zarówno do stylizacji nowczesnych jak i utrzymanych w rustykalnym charakterze, tak połysk przypisuje się raczej aranżacjom typowo nowoczesnym. Nawet klimatyczny styl skandynawski lepiej prezentuje się w matach niż w połysku.

Kuchnia Lucenta Tortora - fronty z połyskiem

fot.: Rad-Pol - jasne fronty na wysoki połysk

 

Mat czy połysk - wybór zależy od wielkości kuchni

 

Zarówno mat jak i połysk przemawia do naszego gustu swoim wyglądem. To co wybierzemy zależy zatem od naszego gustu. Są jednak takie przypadki, w których taka decyzja może mieć duży wpływ na nasze samopoczucie oraz odbiór wizualny danego wnętrza. Wynika głównie z powierzchni przeznaczonej na kuchnię oraz jej położenia i dostępu do światła słonecznego.

Rehau - Meble kuchenne z akrylowymi frontami RAUVISIO brilliant mat

fot.: Rehau - fronty akrylowe

Efekt końcowy ma zadowolić inwestora - nie ważne czy będzie to mat, pół mat czy połysk, a może wersja łącząca oba rozwiązania. W małych kuchniach warto jednak rozważyć wybór jasnych kolorów z możliwością odbicia światał, czyli fronty lakierowane na wysoki połysk. Duża kuchnia daje nam większą dowolność. Możemy w niej z powodzeniem wykorzystać zarówno matowe fronty, jak też te z błyszczącą powłoką. Zwolennicy matowych frontów, o których mówi się, że są bezpieczniejsze bo łatwiej je utrzymać w czystości mogą je wybrać nawet na małych powierzchniach. Wówczas efekt optycznego odbicia powinien być zapewniony przez inne elementy.

MK Dezere

fot.: MKdezere Magda Knappe- wybór frontów: matowe czy z połyskiem w duże mierze uwarunkowany jest stylem, który dominuje w całym domu

Mity dotyczące odporności na zabrudzenia w obu przypadkach można obalić. Zarówno mat jak i połysk wymaga regualrnego czyszczenia, a intensywność użytkowania, sposób otwierania oraz obecność dzieci w domu mają znacznie większe znaczenie niż samo wykończenie frontów. Do pielęgnacji warto jednak wybierać miękkie ściereczki, np. z mikrofibry, które nie wymagają dodatkowych środków czyszczących - wystarczy że je lekko zwilżymy ciepłą wodą (ciepłą bo kuchnia narażona jest na tłuste osady).

Aranżacja kuchni z matowym fronetem z kolekcji Sati

fot.: Colorimo - Aranżacja kuchni z matowym fronetem ze szkła hartowanego z kolekcji Sati - szklane fronty mogą być zarówno w połysku, jak i w macie

 

Połączenie matu i połysku

 

Kolejna opcja to zestawienie obu sposobów wykończenia w jednej zabudowie. Takie połączenie najczęściej ma przebieg linearny - górna i dolna zabudowa. Zdarzają się także projekty, w których wykorzystuje się i mat i połysk na jednym poziomie, ale wówczas zróżnicowana jest na przykład kolorystyka. 

 

Wybór mebli do kuchni wiąże się również z innymi ważnymi kwestiami - sprawdź o czym musisz pomysleć zanim wybierzesz meble idealne:

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Rad-Pol, Harmony Studio, ernestrust, Colorimo, Rehau, TK Architekci, Projektyw, MKdezere Magda Knappe

Partnerzy


logo Amix     Peka

Magma

Hafele    GTV

BlumREJS
Colorimo    partner serwisu Hettich

Aurora Technika Świetlna

Zainspiruj się - aranżacje łazienek

Galeria łazienek - zainspiruj się

Facebook
Instagram