konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2021

Studio VK

Kuchnia nietypowa - sztuka projektowania

data aktualizacji: 24-06-2021, 12:02 – artykuł promocyjny

Kuchnie, w których żaden z klasycznych układów kuchennych nie pasuje można uznać za nietypowe. Głównym wyznacznikiem jest tu kształt, który zazwyczaj ma pokrój wielokąta. Nietypowe są również pomieszczenia przechodnie, w których musimy poradzić sobie z niestandardową ilością drzwi. Zwielokrotnione okna także mogą przysporzyć nam problemów w czasie projektowania takiego wnętrza. Nietypowe jednak wcale nie oznaczają brzydkie czy nudne - każde wnętrze można zaadaptować w ciekawy sposób.

Kuchnia nietypowa - sztuka projektowania

Nietypowy kształt kuchni

 

Najbardziej ustawne są kuchnie na planie kwadrata lub te z nieco wydłużoną jedną stroną. W przypadku kuchni otwartych korzystne jest również prostokątne pomieszczenie, które łatwiej podzielić na strefy wyznaczone różnego rodzaju przegrodami. Za najmniej pożądane uważa się kuchnie wąskie i długie, które potrzebują zabiegów optycznie poprawiających proporcje wnętrza oraz te o niezdefiniowych pokrojach, czyli głównie wielokąty.

Przeczytaj koniecznie >> Zasady projektowania kuchni

Mała kuchnia

fot.: Śnieżka

Aranżując kuchnię na bazie wielokąta możemy pójść w dwóch kierunkach - albo dopasować zabudowę do wszelkich nierówności pozostawiając ją w oryginalnym wyglądzie, albo spróbować doprowadzić wnętrze do bardziej standardowego kształtu i wówczas możemy pokusić się o wyrównanie pomieszczenia za pomocą konstrukcji stelażowych gips-karton lub przy wykorzystaniu zabudowy meblowej robionej na indywidualne zamówienie. Przy drugiej opcji stracimy przestrzeń, przy pierwszej zaś nietypowe wykończenie znacznie podniesie koszty urządzania.

Salon połączony z jadalnią i kuchnią

fot.: Projektyw

Trudne do zaaranżowania będą także pomieszczenia wysokie, ze skosami, przeszkleniami na całe ściany oraz przestrzenie bardzo duże. Wyzwaniem będzie przestrzeń z różnicą poziomów na podłodze, którą należy tak wykorzystać by pomieszczenie pozostało komfortowe i bezpieczne w codziennej eksploatacji. 

Max Kuchnie - Dekor Plus - nowoczesna kuchnia z tapicerowaną wnękąProjekt kuchni stworzony w module kuchennym programu InteriCAD

fot.: Max Kuchnie                                                   fot.: InteriCAD

Koje20 AV4030 GL AV5081 GL Eiche Sherry

fot.: Studio Sto Procent

 

 

Kuchnia w nietypowym miejscu

 

Czasem na kuchnie nie ma typowego miejsca w domu i wówczas jest ona zlokalizowana w zaskakującym punkcie, na przykład pod schodami, w wykuszu lub wnęce. Takie aranżacje bazują na ciekawych formach oraz świadczą o kreatywnym podejściu właścicieli do kwestii projektowania.  

Studio Bukowska Meble Max Kuchnie  

fot.: Max Kuchnie - zabudowa kuchenna pod schodami

Aneks kuchenny w ciepłych kolorach

fot.: Śnieżka   

 

Aranżacja kuchni - Marzena C (5)Aranżacja kuchni - Marzena C (1)

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

Nietypowa może być również sama zabudowa kuchenna, która będzie szła po skosach powiększając przestrzeń kuchni. Taki efekt najłatwiej osiągnąć stosując barek lub półwysep kuchenny.

fot.: MikołajskaSTUDIO


fot.: TK Architekci

 

Nietypowe wykończenie kuchni

 

Łączenie ultranowoczesnych rozwiązań z elementami starymi lub kojarzącymi się z minionymi epokami to duża doza odwagi i wielka umiejętność. Każdy z nas przywykł również do tego, że w kuchni jest zabudowa meblowa oraz najczęściej stół z krzesłami. Jednak aby wyczarować wyjątkowy klimat tego miejsca może warto sięgnąć po rozwiązania takie jak wygodna ławka, tapicerowana sofa lub stylowy fotel.

Aranżacja kuchni - Monika G (1)

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" - nowoczesna kuchnia z zachowanym starym piecem kaflowym w ludowe wzory

fot.: TutajConcept

Coraz częściej kuchnia przyjmuje postać wnętrza bardzo rodzinnego, otwartego i użytkowanego dość często, a nie jak to było jeszcze niedawno tylko na czas posiłków - teraz kuchnia jest centrum życia wszystkich członków rodziny, gdzie musi znaleźć się miejsce dla dzieci i ich akcesoriów oraz zabawek. Same pomieszczenia również przeszły metamrofozę i przypominają salony z dużymi przeszkleniami, niekiedy z dostępem na taras lub oknem panoramicznym dającym wrażenie łącznika między strefą zewnętrzną oraz wnętrzem kuchni.

fot.: BRW

W kuchni może pojawić się również jakiś akcent obrazujący nasze zainteresowania, pasje. Może również pojawić się część artystyczna w postaci naszych prac, zdjęć lub bardzo popularna ściana tablicowa, która pozwoli nam wyrazić się artystycznie. Ciekawym pomysłem jest także umieszczenie zielonej ściany lub akwarium w przestrzeni kuchennej. Kuchnia to także miejsce, gdzie spędzamy sporo czasu, dlatego czasem warto zamontować tu telewizor.

                    fot.: Max Kuchnie                              fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

Telewizor w zabudowie w kuchniTelewizor w zabudowie w kuchni

fot.: Cityboard East Europe - telewizor do zabudowy w kuchni

Nowoczesna aranżacja ścian w kuchni - obrazy z mozaiki

fot.: Trufle Mozaiki - obraz z mozaiki zaskoczy oryginalnością i dbałością o detale


Za nietypową często uznaje się również oryginalną kuchnię. Taką, którą trudno zaklasyfikować do znanych stylów oraz z wykończeniem wzbudzającym zaskoczenie. Zaskakiwać może sam układ, zastosowane materiały oraz połączenia rónych form. Poniżej kilka pomysłówn na nietypowe wykończenie kuchni z polskich domów:

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

 

Niestandardowe rozwiązania w kuchni - zobacz również:Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Śnieżka, Max Kuchnie, Trufle Mozaiki, Studio Sto Procent, Cityboard East Europe, mmDeSign, Projektyw, InteriCAD, TutajConcept, MikołajskaSTUDIO , TK ArchitekciPodobne artykuły
Jak maksymalnie wykorzystać miejsce w szafkach kuchennych?

projekty kuchni

Jak maksymalnie wykorzystać miejsce w szafkach kuchennych?

Szafki kuchenne to miejsca, w których nawet największemu perfekcjoniście niełatwo zachować ład... więcej...

Funkcjonalna kuchnia według Max Kuchnie

projekty kuchni

Funkcjonalna kuchnia według Max Kuchnie

Projektując wystrój kuchni powinniśmy pamiętać, że oprócz estetyki kluczowe znaczenie ma... więcej...

Modna kuchnia - aranżacje, wystrój, pomysły

projekty kuchni

Modna kuchnia - aranżacje, wystrój, pomysły

Modna kuchnia to z pewnością taka, która wyróżnia się na tle innych. W modnej kuchni wszystko... więcej...