konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

Kuchnia nietypowa - sztuka projektowania

data aktualizacji: 07-06-2022, 07:04 – artykuł promocyjny

Kuchnie, w których żaden z klasycznych układów kuchennych nie pasuje można uznać za nietypowe. Głównym wyznacznikiem jest tu kształt, który zazwyczaj ma pokrój wielokąta. Nietypowe są również pomieszczenia przechodnie, w których musimy poradzić sobie z niestandardową ilością drzwi. Zwielokrotnione okna także mogą przysporzyć nam problemów w czasie projektowania takiego wnętrza. Nietypowe jednak wcale nie oznaczają brzydkie czy nudne - każde wnętrze można zaadaptować w ciekawy sposób.

Kuchnia nietypowa - sztuka projektowania

Nietypowy kształt kuchni

 

Najbardziej ustawne są kuchnie na planie kwadrata lub te z nieco wydłużoną jedną stroną. W przypadku kuchni otwartych korzystne jest również prostokątne pomieszczenie, które łatwiej podzielić na strefy wyznaczone różnego rodzaju przegrodami. Za najmniej pożądane uważa się kuchnie wąskie i długie, które potrzebują zabiegów optycznie poprawiających proporcje wnętrza oraz te o niezdefiniowych pokrojach, czyli głównie wielokąty.

Przeczytaj koniecznie >> Zasady projektowania kuchni

Mała kuchnia

fot.: Śnieżka

Aranżując kuchnię na bazie wielokąta możemy pójść w dwóch kierunkach - albo dopasować zabudowę do wszelkich nierówności pozostawiając ją w oryginalnym wyglądzie, albo spróbować doprowadzić wnętrze do bardziej standardowego kształtu i wówczas możemy pokusić się o wyrównanie pomieszczenia za pomocą konstrukcji stelażowych gips-karton lub przy wykorzystaniu zabudowy meblowej robionej na indywidualne zamówienie. Przy drugiej opcji stracimy przestrzeń, przy pierwszej zaś nietypowe wykończenie znacznie podniesie koszty urządzania.

Salon połączony z jadalnią i kuchnią

fot.: Projektyw

Trudne do zaaranżowania będą także pomieszczenia wysokie, ze skosami, przeszkleniami na całe ściany oraz przestrzenie bardzo duże. Wyzwaniem będzie przestrzeń z różnicą poziomów na podłodze, którą należy tak wykorzystać by pomieszczenie pozostało komfortowe i bezpieczne w codziennej eksploatacji. 

Max Kuchnie - Dekor Plus - nowoczesna kuchnia z tapicerowaną wnękąProjekt kuchni stworzony w module kuchennym programu InteriCAD

fot.: Max Kuchnie                                                   fot.: InteriCAD

Koje20 AV4030 GL AV5081 GL Eiche Sherry

fot.: Studio Sto Procent

 

 

Kuchnia w nietypowym miejscu

 

Czasem na kuchnie nie ma typowego miejsca w domu i wówczas jest ona zlokalizowana w zaskakującym punkcie, na przykład pod schodami, w wykuszu lub wnęce. Takie aranżacje bazują na ciekawych formach oraz świadczą o kreatywnym podejściu właścicieli do kwestii projektowania.  

Studio Bukowska Meble Max Kuchnie  

fot.: Max Kuchnie - zabudowa kuchenna pod schodami

Aneks kuchenny w ciepłych kolorach

fot.: Śnieżka   

 

Aranżacja kuchni - Marzena C (5)Aranżacja kuchni - Marzena C (1)

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

Nietypowa może być również sama zabudowa kuchenna, która będzie szła po skosach powiększając przestrzeń kuchni. Taki efekt najłatwiej osiągnąć stosując barek lub półwysep kuchenny.

fot.: MikołajskaSTUDIO


fot.: TK Architekci

 

Nietypowe wykończenie kuchni

 

Łączenie ultranowoczesnych rozwiązań z elementami starymi lub kojarzącymi się z minionymi epokami to duża doza odwagi i wielka umiejętność. Każdy z nas przywykł również do tego, że w kuchni jest zabudowa meblowa oraz najczęściej stół z krzesłami. Jednak aby wyczarować wyjątkowy klimat tego miejsca może warto sięgnąć po rozwiązania takie jak wygodna ławka, tapicerowana sofa lub stylowy fotel.

Aranżacja kuchni - Monika G (1)

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" - nowoczesna kuchnia z zachowanym starym piecem kaflowym w ludowe wzory

fot.: TutajConcept

Coraz częściej kuchnia przyjmuje postać wnętrza bardzo rodzinnego, otwartego i użytkowanego dość często, a nie jak to było jeszcze niedawno tylko na czas posiłków - teraz kuchnia jest centrum życia wszystkich członków rodziny, gdzie musi znaleźć się miejsce dla dzieci i ich akcesoriów oraz zabawek. Same pomieszczenia również przeszły metamrofozę i przypominają salony z dużymi przeszkleniami, niekiedy z dostępem na taras lub oknem panoramicznym dającym wrażenie łącznika między strefą zewnętrzną oraz wnętrzem kuchni.

fot.: BRW

W kuchni może pojawić się również jakiś akcent obrazujący nasze zainteresowania, pasje. Może również pojawić się część artystyczna w postaci naszych prac, zdjęć lub bardzo popularna ściana tablicowa, która pozwoli nam wyrazić się artystycznie. Ciekawym pomysłem jest także umieszczenie zielonej ściany lub akwarium w przestrzeni kuchennej. Kuchnia to także miejsce, gdzie spędzamy sporo czasu, dlatego czasem warto zamontować tu telewizor.

                    fot.: Max Kuchnie                              fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

 

Nowoczesna aranżacja ścian w kuchni - obrazy z mozaiki

fot.: Trufle Mozaiki - obraz z mozaiki zaskoczy oryginalnością i dbałością o detale


Za nietypową często uznaje się również oryginalną kuchnię. Taką, którą trudno zaklasyfikować do znanych stylów oraz z wykończeniem wzbudzającym zaskoczenie. Zaskakiwać może sam układ, zastosowane materiały oraz połączenia rónych form. Poniżej kilka pomysłówn na nietypowe wykończenie kuchni z polskich domów:

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

 

Niestandardowe rozwiązania w kuchni - zobacz również:Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Śnieżka, Max Kuchnie, Trufle Mozaiki, Studio Sto Procent, mmDeSign, Projektyw, InteriCAD, TutajConcept, MikołajskaSTUDIO , TK ArchitekciPodobne artykuły
Ergonomia w kuchni. Jak ułatwić sobie życie domowe projektując kuchnię?

projekty kuchni

Ergonomia w kuchni. Jak ułatwić sobie życie...

Projektowanie kuchni od podstaw daje duże pole do popisu i wiele możliwości wytyczenia standardów... więcej...

Półwysep w kuchni - ciekawe pomysły aranżacyjne

projekty kuchni

Półwysep w kuchni - ciekawe pomysły aranżacyjne

Półwysep kuchenny to świetna alternatywa dla nieco mniejszych kuchni. Jego kształt i wielkość... więcej...

Górna zabudowa w kuchni - pomysły na aranżację

projekty kuchni

Górna zabudowa w kuchni - pomysły na aranżację

Zabudowa kuchni to połączenie funkcjonalności z estetyką. Współczesna kuchnia bowiem jest miejscem... więcej...