konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

Amix

Najmodniejszy układ kuchenny - zobacz inspiracje

data aktualizacji: 22-01-2021, 11:27 – artykuł promocyjny

Układ szafek w kuchni wymuszony jest powierzchnią oraz kształtem pomieszczenia. Coraz częściej jednak decydujemy się na uatrakcyjnienie klasycznych ustawień. Wiąże się to po części z modą, ale największe znaczenie zawsze ma jednak wygoda i ergonomia. Współcześnie w kuchniach dominują wyspy kuchenne. Niemal w każdej kuchni wygospodarowana jest część z wolnostojącymi szafkami w centralnej części, które pełnią funkcję wyspy. Tego typu zabudowa tak zdominowała projekty kuchni, że dla wielu cała reszta może być niewidoczna - i to dosłownie.

Najmodniejszy układ kuchenny - zobacz inspiracje

Moda na wyspy kuchenne w połączeniu z dużym blokiem mebli w wysokiej zabudowie to obecnie jeden z najchętniej wybieranych układów w kuchniach. Centrum, czyli wyspa gromadzi funkcje, które wymagają blatu - strefę zmywania, gotowania oraz przygotowywania posiłków. Cała reszta przeniesiona jest do drugiej części czyli szafy kuchennej.
 

Poznaj zalety aranżacji z >> Wyspą kuchenną

Okap wyspowy Toredo Isola 40.3 White Eko Max marki GLOBALO

fot.: Okapykuchenne.pl - otwarta kuchnia z wyspą kuchenną wymaga zastosowania również odpowiedniego okapu, który poradzi sobie z zapachami kuchennymi, a przy tym będzie ozdobą wnętrza

Trend na kuchnie schowane, czyli zamknięte w szafie, która wcale nie musi przypominać tradycyjnej zabudowy stosowanej od lat w kuchni to ukłon w stronę tworzenia domów bez zbędnych przesłon, czyli w pełni otwartego. Jest to trudna sztuka kompromisu wymuszająca na nas decyzje, co tak na prawdę będzie dominować i stanowić centrum. Jeśli kuchnia kojarzy nam się z długotrwałym gotowaniem to pewnie chętnie ją schowamy a na pierwszym planie wyeksponujemy kanapę. Jednak jeśli wspólne przyrządzanie posiłków jest dla nas czymś wyjątkowym to z pewnością wyspa kuchenna stanie w centrum domu.

Studio Repeccy Max KuchnieMax Kuchnie - Vigo - kuchnia z wyspą

fot.: Max Kuchnie - podział na dwie strefy w kuchni pozwala na lepszą organizację oraz łatwiej nawiązać stylistyczną spójność z pokojem dziennym

 

Przeczytaj więcej: Kuchnia schowana

Blokowy układ, gdzie szafa kuchenna zastępuje pojemną spiżarnię, a wyspa pełni rolę też stołu to idealne rozwiązanie dla osób ceniących porządek, ale lubiących także wspólne spędzanie czasu, czy to z rodziną, czy z przyjaciółmi. Specjalnie zaprojektowane przesłony są w stanie zasłonić cały rozgardiasz, który powstaje podczas wielu prac kuchennych a wokół wyspy możemy skupić się na tym co nam podano na talerzu oraz rozmowie z najbliższymi.

Kuchnia Sygna WengeKuchnia Telera Bianco Frassinato

fot.: Rad-Pol - nowoczesne kuchnie z wyspą kuchenną i wysoką zabudową

Szafa kuchenna może być pojemną zabudową wyposażoną w półki i szuflady. Może jednak skrywać również blaty kuchenne, które są bardzo praktyczne przy wielu czynnościach, ale odkryte kuszą nas do wiecznego pozostawiania wielu rzeczy na ich powierzchni. Zastawiony blat nie jest dobra wizytówką nowoczesnej kuchni. Stąd też pomysł na ukrycie go.

Szkło w kuchni - Colorimo Modry i Colorimo Miodowy

fot.: Mochnik - dodatkowym plusem dobrze urządzonej kuchni są materiały wysokiej jakości, które pozwalają na kreatywność oraz zwracają uwagę - tak jak to jest w przypadku szkła Colorimo, które może być używane również na frontach meblowych

Podstawą organizacji przestrzeni kuchennej powinna być ergonomia. Jest to zbiór zasada podpowiadających nam jak funkcjonalnie dostosować kuchnię do swoich potrzeb. Meble wykonywane na zamówienie to największy sprzymierzeniec ergonomii. Nie ma nic gorszego dla naszego kręgosłupa niż zbyt niski blat. Dzięki indywidualnemu zamówieniu uwzględnione są takie parametry jak wzrost użytkowników oraz ich indywidualne preferencje. To bardzo komfortowe rozwiązanie. Oprócz tego dobrze jest też znać zasady sprawnego poruszania się po kuchni, często określane jako trójkąt roboczy. Dotyczy to takiego podziału zabudowy kuchennej by wykonywane czynności były maksymalnie zoptymalizowane, czyli zabierały nam jak najmniej czasu - czy może być coś bardziej korzystnego w XXI wieku, kiedy wszyscy narzekają na brak czasu.

W powyższym układzie w jednym punkcie kumuluje się zazwyczaj strefę mokrą i przygotowywania posiłków, a jedynie kuchenny magazyn jest nieco oddalony.

Projekt kuchni opracowany w module kuchennym programu InteriCAD

fot.: InteriCAD - każdy układ musi być dobrany do danego wnętrza - najlepiej jest wykonać najpierw projekt by przekonać się o słuszności swoich decyzji

Taki układ idealnie pasuje do dużych pomieszczeń, zwłaszcza otwartych i połączonych z innymi częściami domu. Jednak jeśli nasza kuchnia jest nieco mniejsza to z pewnością znajdzie się również i dla niej rozwiązanie wykorzystujące powyższy schemat ustawienia mebli. Zachęcamy do eksperymentów.     


PRZECZYTAJ TAKŻE:

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Okapykuchenne.pl, Max Kuchnie, Rad-Pol, MochnikPodobne artykuły
Kuchnia w roku 2022

trendy kuchenne

Kuchnia w roku 2022

Fani wnętrzarskich trendów i nowinek, związanych z aranżacją wnętrz, zacierają ręce, na myśl... więcej...

Max Kuchnie zaprasza Cię do świata kuchennych trendów. Do zgarnięcia bezpłatny Trendbook!

trendy kuchenne

Max Kuchnie zaprasza Cię do świata kuchennych...

Co będzie modne w sezonie 2022/2023, które kolory wybrać i które style wpisują się w obecnie... więcej...

Kuchnia z kolorowym akcentem

trendy kuchenne

Kuchnia z kolorowym akcentem

Siła kolorów przekłada się na nasze samopoczucie, wpływa na funkcjonowanie, a nawet może kształtować... więcej...