konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

Górna zabudowa w kuchni - pomysły na aranżację

data aktualizacji: 28-12-2021, 12:50 – artykuł promocyjny

Zabudowa kuchni to połączenie funkcjonalności z estetyką. Współczesna kuchnia bowiem jest miejscem godnym eksponowania. To właśnie tu tętni życie a wystrój zachęca do wspólnego spędzania czasu w tej części domu. Enklawa spokoju i miłych doznań, głównie smakowych musi mieć odpowiednią oprawę, która bardzo zmieniła się na przestrzeni ostatnich lat. Głównym elementem wyposażenia kuchni są meble i armatura oraz urządzenia AGD, które bardzo często są zabudowane.

Górna zabudowa w kuchni - pomysły na aranżację

fot.: Novi Art- zastąpinie górnych szafek otwartymi półkami

Zasadnicza cecha planowania kuchni to układ szafek oraz ich wysokość i głębokość. I tu rodzi się pytanie dotyczące charakteru zabudowy. Wszystko bowiem zależy od tego czy chcemy mieć kuchnię sterylną z wysoką zabudową, która schowa niemal całe wyposażenie kuchni czy lubujemy się w ciepłych i otwartych przestrzeniach, które ochoczo prezentują naszą zastawę i zgromadzone bibeloty. To samo tyczy się frontów, które mogą być gładkie, pozbawione nawet uchwytów lub wręcz przeciwnie - otwarte lub przeszklone - wówczas możemy zdecydować się również na ciekawe ich podświetlenie.

Aranżacja kuchni - Ewa S (4)

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" - zróżnicowanie górnej zabudowy wynika z usytuowanie kuchni na poddaszu. W tej aranżacji wykorzystano górną szafkę ustawioną na blacie roboczym, niską szafkę uchylną oraz otwartą półkę

Standardowe wymiary szafek do górnej zabudowy mają wysokość od 40 do 100 cm i głębokość ok. 30 cm, a modele narożne 60 x 60 cm. Oczywiście w kuchniach na wymiar jest to indywidualnie regulowane.

Odległość między górną a dolną zabudową nie powinna być mniejsza niż 45 cm, ale warto ją dobrać do wzrostu użytkowników. Trzeba również pamiętać, że w przypadku płyty gazowej (wyższa temperatura wynikająca z obecności ognia) wymiar ten się zwiększa, najlepiej do wysokości 65-70 cm do pochłaniacza.

Aranżacja kuchni - Mieszko W (5)

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" - górna zabudowa została zaakcentowana białą klasyczną szafką, która wyróżnia się na tle zimnej i sterylnej stali ocieplając całą aranżację


Przeczytaj również: Kupujemy meble - na co zwrócić uwagę


 

Zabudowa kuchenna - pomysły na szafki górne

 

O ile dolna zabudowa nie budzi większych dylematów - ona po prostu jest przydatna, to już górna część może mieć przeróżne formy. Górne szafki w kuchni cechują zróżnicowane kształty i wymiary - w zależności od ułożenia kuchni oraz naszych preferencji. Poniżej kilka pomysłów na wykorzystanie górnych szafek w aranżacji kuchni:

  • Najbardziej typowe rozwiązanie to umieszczenie ciągu szafek o takich samych wymiarach (wysokość i głębokość) nad dolną zabudową. Takie rozwiązanie jest znane od lat, a więc sprawdzone i wciąż wiele osób decyduje się właśnie na taki sposób organizacji.

klasyczne szafki wiszące - Kuchnia Wiomar

fot.: Meble WIOMAR-Marcin LiżewskiMeble Wiomar - typowe górne szafki wiszące zostały zróżnicowane jedynie nad kuchenką, gdzie skrócona długość pozwoliła na wmontowanie okapu podszafkowego

  • Drugi styl to zastosowanie szafek uchylnych, które otwierają się do góry. W takiej zabudowie bardzo często możemy zastosować szafki dzielone na dwa poziomy. Wypełnienie takich drzwiczek może zawierać elementy szklane, które ładnie kształtują przestrzeń i wprowadzają ciekawy akcent optyczny.

Arażacja kuchni Adrian R (4)Aranżacja kuchni - Anna M (1)

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" - górna zabudowa pierwszej aranżacji składa się z dwudzielnych szafek otwieranych do góry, z kolei w drugim przypadku górna zabudowa została nieco zminimalizowana

Showroom Peka

fot.: Peka - szafka żaluzjowa w kuchni jako ciekawa alternatywa tradycyjnej zabudowy

  • Kolejne rozwiązanie to wprowadzenie wysokiej zabudowy, która sięga aż do sufitu. I tu pojawiają się dwie opcje - możemy pozostać przy stylu dzielonym, w którym zyskujemy blat lub wprowadzić jednolite szafki, które zwiększą przestrzeń do przechowywania. Takie słupki wykorzystywane są również najczęściej do zabudowy AGD. W takiej aranżacji można łączyć zarówno szafki tradycyjne otwierane na boki jak również modele uchylne.

Aranżacja kuchni - Katarzyna O (2)Aranżacja kuchni - Brygida M (4)
Aranżacja kuchni - Michał A (4)Aranżacja kuchni - Patrycja S (4)Aranżacja kuchni - Irena B (3)

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" - decydując się na rozbudowane szafki górne możemy wykorzystać praktyczne słupki

  • W podobnej konwencji utrzymane są zabudowy, w których wykorzystuje się dwie głębokości górnych szafek. Powstaje w ten sposób głębsza strefa zewnętrzna, która tworzy pojemną przestrzeń na zapasy i płytsza część w okolicy blatu roboczego, która również sprawdzi się jako schowek, ale ułatwi nam prace przy blacie, gdyż pozostawia większą przestrzeń.

Aranżacja kuchni - Justyna L (5)Aranżacja kuchni - Agnieszka G (2)

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" - użycie dwóch różnych kolorów szafek górnych daje wrażenie wnęki, która jednak składa się na całą zabudowę. W pierwszej aranżacji fornirowane fornty otoczone są czarną błyszczącą powierzchnią, zaś w drugiej zabieg jest odwrotny, czyli ramę stanowi biel, z której wyłania się płytsza część w ciemnym kolorze

  • Górna zabudowa może również przybrać inny wymiar niż zwykłe szafki. W tym miejscu świetnie sprawdzą się otwarte półki, które sprawią, że zawsze będziemy mieli pod ręką przyprawy czy inne akcesoria kuchenne. Ma to jednak i swoje wady - utrzymanie porządku w tak zaaranżowanej kuchni będzie wymagało większego nakładu pracy, gdyż bałagan na takich półkach będzie szpecił całe wnętrze.

Aranżacja kuchni - Przemek B (3)Aranżacja kuchni - Aleksandra D (1)

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" - unikalne aranżacje pozbawione sztampowych szafek zyskały lekkość dzięki półkom. W pierwszym przypadku dodatkowo wprowadzono zabudowę skrzynkową, którą pozbawiono linearnego układu co uwypukliło indywidualizm twórcy projektu

Aranżacja kuchni - Katarzyna Ja (2)

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" - szafki i półki w kuchni w dolnej i górnej zabudowie nie muszą być takie same - do typowych mebli stojących dodano własnoręcznie wykonane otwarte półki ze skrzynek

  • górne szafki stojące na blacie - to alternatywne rozwiązanie, które pozwala zwiększyć ilość miejsca do przechowywania, ale kosztem blatu - dlatego sprawdza się wyłącznie w przypadku dość dużej kuchni, w której mamy odpowiednio dużą strefę przygotowywania posiłków.

górne szafki stojące na blacie

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

  • nietypowe szafki kuchenne do zawieszenia to efekt przemyślanego planu lub adaptacji pomieszczenia na potrzeby kuchni. W aranżacji poniżej szafki górne zostały postawione na murowanym słupku.

fot.: Deante

Górną zabudowę można również uatrakcyjnić za pomocą dodatkowego wyposażenia, jak na przykład telewizor, który zastępuje jeden z frontów kuchennych.


Bez górnej zabudowy - pomysły na aranżacje kuchni

 

Brak górnej zabudowy to również praktyczne rozwiązanie. W takiej aranżacji możemy wykorzystać przestrzeń pod oknem oraz stworzyć lekką stylizację, która będzie komponować się z ciekawym wykończeniem ścian. Wolna przestrzeń może z powodzeniem pełnić funkcję dekoracyjną, warto jednak pamiętać, żeby można było taką powierzchnię łatwo wyczyścić.

Zobacz więcej inspiracji >> Zabudowa okna w kuchni - ciekawe pomysły

Aranżacja kuchni - Karola (4)Aranżacja kuchni - Michał A (5)

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" - ściany wolne od szafek wiszących to alternatywa dla klasycznej zabudowy. W pierwszej stylizacji brak górnej zabudowy wokół okna pozwala na lepsze doświetlenie strefy roboczej, w drugiej zaś podkreśla ciekawą fakturę białej cegłySzukasz pomysłów na aranżację - sprawdź koniecznie:


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Deante, Peka, Novi ArtPodobne artykuły
Jak zaprojektować kuchnię w programie InteriCAD

projekty kuchni

Jak zaprojektować kuchnię w programie InteriCAD

Poniżej prezentujemy cztery krótkie filmy instruktażowe przedstawiające, jak od podstaw zaprojektować... więcej...

Kuchnie w VR - wirtualne projektowanie

projekty kuchni

Kuchnie w VR - wirtualne projektowanie

Projektowanie kuchni to ciężki kawałek chleba. Współpraca z klientami układa się przeróżnie.... więcej...

Jasna czy ciemna - zobacz dwa projekty ernestrust

projekty kuchni

Jasna czy ciemna - zobacz dwa projekty ernestrust

Biała czy czarna? To jeden z najczęstszych dylematów przy urządzaniu nowoczesnych kuchni. Biel uchodzi... więcej...