Nowa polityka prywatności i plików Cookies                                                                        nasze serwisy:    wentylacyjny.pl   |   instalacjebudowlane.pl   |   lazienkowy.pl   |   poradybudowlane.com.pl

Okap kuchenny - jaki wybrać?

artykuł promocyjny

Okap kuchenny to jeden z podstawowych sprzętów AGD w naszej kuchni. Jego zadaniem jest usuwanie nieprzyjemnych zapachów oraz pochłanianie oparów i tłuszczów, powstających podczas przygotowywania potraw. Dzięki pracy okapu ściany, meble oraz inne sprzęty kuchenne nie są pokryte tłustym osadem, a zapach gotowanych lub smażonych potraw nie roznosi się po domu. Dodatkowo, okap może być sprzętem, który podkreśli stylistykę kuchni i będzie jej ozdobą.

Okap kuchenny - jaki wybrać?

fot.: SOLGAZ

Na rynku istnieje kilka typów okapów:

  • Okapy podszafkowe

Świetnie sprawdzają się w małych kuchniach, zajmują niewiele miejsca. Ich minusem jest najczęściej słaba wydajność. Nie jest to dobre rozwiązanie dla dużych kuchni lub aneksów kuchennych. Mimo to są bardzo popularnym typem, niedrogie, samodzielnie wiszące okapy można powiesić pod szafką kuchenną lub przymontować bezpośrednio do ściany.

okap podszafkowy do zabudowy Lofetti marki Globalo

fot.: Okapykuchenne.pl- okap podszafkowy do zabudowy Lofetti marki Globalo


  • Okapy kominowe

Nazywane też okapami przyściennymi, są typem okapów samodzielnie wiszących. Montowane są one nad kuchenką, tuż przy ścianie i posiadają długi, pionowy komin, który maskuje rurę odprowadzającą zanieczyszczenia do szybu wentylacyjnego. Tego typu okap ma najczęściej stalowe wykończenie i proste geometryczne formy, przez co może być doskonałą ozdoba nowoczesnej kuchni.
 

Kuchnia Obsydian - Złote akcenty w kuchni

fot.: Kernau  

 

  • Okapy wyspowe

Należą do najdroższych urządzeń, ale i najbardziej zaawansowanych. Przeznaczone są do kuchni, w których płyta grzewcza kuchenki umiejscowiona jest na środku pomieszczenia, na tak zwanej wyspie.

Electrolux okap wyspowy

fot.: Electrolux 

Montowane są do sufitu, a nie do ściany, przeważnie nad wyżej wspomnianą wyspą. Składają się z podstawy oraz rury odprowadzającej. Tego typu okapy mają szerokość ok. 90 cm, dlatego kuchnia w której są montowane, powinna mieć co najmniej 20 metrów kwadratowych powierzchni.

Okap Phantom Frame Ambient

fot.: Novy

Okap wyspowy tuba

fot.: Globalo - okap wyspowy Hewano Isola Ligt Gold w kształcie tuby

  • Okap wiszący

Kolejny okap w grupie okapów dedykowanych głównie nad wyspę to okapy zawieszane na linkach, które nadają aranżacji lekkości i często są dekoracyjną częścią naszej kuchni. To właśnie o nich mówi się okap jak lampa, b o bardzo przypominają tradycyjny żyrandol.

Okap niczym lampa

fot.: Nortberg

Okap wyspowy Miss W

fot.: Ciarko Design - okap wyspowy wiszący Miss W

  • Okapy sufitowe

Montowane w przestrzeni sufitu podwieszanego, stanowią alternatywę dla modeli wyspowych. Zazwyczaj zajmują dużą powierzchnię i są elementem nieznacznie ingerującym w wygląd pomieszczenia. 

okap kuchenny sufitowy

fot.: Okap sufitowy Nortberg Grand Super Slim White

 Okap sufitowy Su Light

fot.: Ciarko Design - okap sufitowy Su Light


Okapy do zabudowy:

  • Okapy teleskopowe

Mają dobrą wydajność, a przy tym można je całkowicie schować wewnątrz zabudowy kuchni. Mechanizm oraz powierzchnię pochłaniająca okapu stanowią dno szafki kuchennej, w której zamontowane jest urządzenie. Dodatkowym elementem konstrukcji jest ruchoma szuflada, której wysunięcie powoduje zwiększenie powierzchni pochłaniającej, uruchomienie urządzenia i oświetlenia zamontowanego w okapie. Włącza się go poprzez wsunięcie listwy do pozycji wyjściowej. Dodatkowym plusem okapu teleskopowego jest możliwość przechowywania przypraw i naczyń kuchennych w zamontowanej szafce.

Gorenje okap teleskopowy DKF 500 MH

 

fot. Okapykuchenne.pl- okap GORENJE DKF 500 MH

 

  • Wkład

Innym rodzajem okapu do zabudowy jest tak zwany wkład. Urządzenie umieszcza się w spodniej części szafki, podobnie jak okap teleskopowy, jednak nie ma ono wyciąganej listwy zwiększającej powierzchnię pochłaniającą. Wkład jest też zazwyczaj mniej wydajny niż okap teleskopowy.
 

  • Okapy narożne

Mają bardzo podobną konstrukcję do okapów kominowych z tym, że montuje się je w kącie pomieszczenia kuchennego.
 

Franke - okap narożny

fot. Franke - okap dekoracyjny narożny

 

  • Okapy uniwersalne

Istnieją też okapy uniwersalne przeznaczone do montażu w różnego rodzaju pomieszczeniach kuchennych. Dają one szerokie możliwości zastosowania gdyż mogą być zamontowane zarówno pod szafką jak i samodzielnie.

Amica okap uniwersalny

fot. Amica - okap uniwersalny

 

  • Okap blatowy

Okap blatowy jest montowany na blacie kuchennym, zaś jego silnik umiejscowiony jest pod blatem w szafce. Charakteryzuje się wysoką jakością wykonania, niebanalną stylistyką oraz bardzo dobrymi parametrami. Wykonany jest z inoxu często połączonego ze szkłem przeźroczystym lub czarnym. Okap ten może pracować tylko w obiegu otwartym jako wyciąg. Dzięki swojej budowie idealnie nadaje się do zamontowania nad płytą umieszczoną w rogu zamiast tradycyjnych okapów narożnych, wyspowych, czy też przyściennych.
 

Okap blatowy Moondraft

fot.: Ciarko Design - okap blatowy Moondraft

  • Okap w zestawie z płytą grzewczą

Kupując urządzenia z tej samej serii mamy pewność pełnego zgrania - funkcjonalnego oraz stylizacyjnego. Często w ofercie producentów można znaleźć tego typu ekonomiczne zestawy. To także idealne rozwiązanie do małej kuchni, np. urządzenia z linii smart spełniają wymagania stawiane aranżacji niewielkiej przestrzeni.

Okap kuchenny Smart Franke - do małej kuchniOkap dopasowany do płyty

fot.: Okap i płyta indukcyjna Franke Smart

Okap zintegrowany z płytą Novy

fot.: Novy - okap zintegrowany (wbudowany) z płytą

  • Okap w stylowej obudowie

Kuchnia klasycznaKuchnia francuska

fot.: Lacanche


Wybór okapu zależy od wielu czynników przede wszystkim od ilości miejsca i wystroju kuchni, jak również od umiejscowienia otworu wentylacyjnego. Najważniejsze cechy na które powinniśmy zwrócić uwagę to:
 

  • Filtry

Filtry przeciw tłuszczowe - mają za zadanie zatrzymywanie w nich cząsteczek tłuszczu, które wydostają się wraz z para wodną podczas gotowania i smażenia. Filtry chronią silnik oraz wewnętrzną obudowę okapu przed nadmiernym zabrudzeniem.

Filtry metalowe
- zbudowane z bardzo gęstej, kilkuwarstwowej, metalowej siatki, na której osiada tłuszcz. Okap może mieć jeden lub kilka filtrów. Są skuteczne, mają długa żywotność i co najważniejsze, nie trzeba ich wymieniać. Zabrudzony filtr metalowy wystarczy wymyć w ciepłej wodzie lub w zmywarce.

Filtry węglowe
- używa się gdy nie można podłączyć okapu do wentylacji. Jest on niezbędny, jeżeli urządzenie pracuje jako pochłaniacz i przefiltrowane powietrze wraca z powrotem do pomieszczenia. Ten rodzaj filtra pochłania zapachy. Jego różne rodzaje mają jednak różną skuteczność i w zależności od modelu mogą pracować od kilku miesięcy do roku.

Filtry fizelinowe
- najczęściej spotykane w okapach pod szafkowych. Wykonane są one z włókniny, która zatrzymuje tłuszcz i zabrudzenia. Takie filtry należy wymieniać co kilka miesięcy. 
 

  • Wydajność maksymalna okapu

Wydajność podawana jest w metrach sześciennych na godzinę i informuje o ilości powietrza, jaką okap może przefiltrować w ciągu godziny. To bardzo ważny parametr, dzięki któremu można wybrać okap, który będzie odpowiedni do wielkości pomieszczenia, w którym będzie pracował. Skuteczny okap powinien mieć możliwość przefiltrowania całego powietrza 6 razy w ciągu jednej godziny. Z wydajnością maksymalną wiąże się też głośność działania okapu, która podawana jest w decybelach przy maksymalnej wydajności filtrowania. Jest to ważny parametr, zwłaszcza w przypadku kuchni połączonych z salonem lub jadalnią.
 

  • Tryb wyciągu

Jeżeli okap pracuje w trybie wyciągu, zasysane powietrze odprowadzane jest z pomieszczenia przez szyb wentylacyjny. Jest to rozwiązanie, które skuteczniej eliminuje zapachy gotowanych potraw.
 

  • Średnica wylotu powietrza

Podłączenie okapu do wentylacji jest rozwiązaniem bardzo praktycznym i wygodnym. Informacja o średnicy wylotu powietrza mówi o wymiarach otworu, do którego dopasowuje się rurę odprowadzającą powietrze do szybu wentylacyjnego.

  • Sterowanie mechaniczne i elektroniczne

W zależności od modelu okapy mogą być sterowane mechanicznie i elektronicznie. W przypadku sterowania mechanicznego okap uruchamia się za pomocą przycisków i suwaków, które uruchamiają silnik i oświetlenie. Bardziej zaawansowane urządzenia pozwalają kontrolować się za pomocą panelu dotykowego. W okapie może być zamontowany wyświetlacz elektroniczny pozwalający odczytywać aktualne parametry pracy.

Niemal każdy z okapów kuchennych może pracować zarówno jako pochłaniacz, jak i wyciąg. Jeżeli urządzenie pracuje jako pochłaniacz to zassane powietrze oczyszczane jest w filtrach, a później wydmuchiwane z powrotem do pomieszczenia. W tym trybie pracy okap nie musi być podłączony do szybu wentylacyjnego. W charakterze wyciągu powietrze ulega oczyszczeniu z tłuszczu, a następnie kierowane jest do kanału wentylacyjnego / kominowego na zewnątrz budynku.

 

Zobacz koniecznie:

Jaki okap wybrać do kuchni z salonem? Ciarko


Jaki okap wybrać do kuchni z salonem?

Electrolux okap wyspowy
Rodzaje okapów kuchennych
Na co zwrócić uwagę wybierając okap
Jaki okap kuchenny wybrać?
Okap w kuchni - funkcje, rodzaje
Okap w kuchni - funkcje, rodzaje
Czym różni się wyciąg od pochłaniacza
Okap - ważny element w każdej kuchni

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Redakcja, Euro.com.pl
Zdjęcia: SOLGAZ, Novy, Electrolux, Ciarko Design, Nortberg, Franke Polska, Kernau, Gorenje, Amica, Okapykuchenne.pl, Lacanche














Partnerzy

Hafele    Grupa Armatura

Peka  SHARP
REJSMagma

Partner serwisu FiskarsEdaxo


Franke
   logo Helios

     Laveo     Kuchinox

    nVent        Amix  
 

Electrolux      logo Śnieżka

Zainspiruj się - aranżacje łazienek

Galeria łazienek - zainspiruj się

Facebook
Instagram