konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

stopka patrona Electrolux

Jaki okap kuchenny wybrać - ekspert Franke radzi

data aktualizacji: 15-12-2021, 09:08 – artykuł promocyjny

Okap to jedno z najważniejszych kuchennych urządzeń, którego zadaniem jest usuwanie nieprzyjemnych zapachów oraz pochłanianie oparów i tłuszczów powstających podczas gotowania. Prawidłowo dobrany okap to gwarancja świeżego powietrza w kuchni, komfortu przygotowywania posiłków, ale też i bezpieczeństwa. Jak pośród bogatej oferty urządzeń dostępnych na rynku wybrać takie, które będzie jednocześnie funkcjonalne i spełniające nasze oczekiwania? Eksperci firmy Franke, producenta wysokiej jakości techniki kuchennej podpowiadają, jak dobrać idealny okap do każdej kuchni.

Jaki okap kuchenny wybrać - ekspert Franke radzi

Ideą przyświecającą konstruktorom pierwszych okapów było zaprojektowanie urządzenia, które usunie zapachy i opary powstające podczas gotowania. Z czasem okapy stały się na tyle popularne, że już nie wyobrażamy sobie, że mogłoby ich w kuchni zabraknąć. Dzisiejsze okapy są nie tylko wysokiej jakości urządzeniami filtrującymi powietrze, ale także efektowną ozdobą pomieszczenia. Niestety często zdarza się, że kupując sprzęt kuchenny sprzęt zwracamy uwagę tylko na jego wygląd. Tymczasem aby okap optymalnie spełniał swoje zdanie, w pierwszej kolejności powinniśmy dobrać jego wydajność do wielkości naszej kuchni, a następnie rozważyć również inne parametry: głośność urządzenia, szerokość, sposób montażu, położenie okapu w kuchni oraz rodzaj filtra.

 

Po pierwsze: typ okapu

 

Jednym z najczęstszych dylematów, przed jakimi stają osoby urządzające kuchnię, jest wybór typu okapu. Na rynku dostępnych jest bowiem wiele modeli, różniących się sposobem montażu. Okapy ścienne, jak sama nazwa wskazuje, montowane są na ścianie i odpowiedni dobrane, idealnie podkreślą styl kuchni. Takie rozwiązanie sprawdzi się w każdej stylizacji, zarówno nowoczesnej jak i retro - oferta dekoracyjnych okapów ściennych jest bardzo szeroka. Okap ścienny Franke Mythos jest efektem zaangażowania firmy FRANKE w rozwój techno­logii oszczędzających energię. Okap wyposażony jest w wysoce energooszczędny silnik zapewniający wysoką klasę energetyczną A+. Do zalet tego urządzenia zaliczyć można także: ciche otwieranie i zamykanie okapu oraz wyposażenie go w filtr aluminiowy, który jest przystosowany do mycia w zmywarce.

Franke - okap Mythos

fot.: okap Mythos cena 4 099,00 zł

Bardzo efektowne okapy wyspowe przeznaczone są do dużych pomieszczeń i montowane pod sufitem nad kuchenną wyspą. Takie modele często łączą funkcjonalność z wysublimowanym designen, jak np.: okap Mercury kolekcji firmy Franke. Urządzenie to charaketryzuje oryginalne, eleganckie wzornictwo oraz niezwykła jakość materiałów i wykonania, ale przede wszystkim wysoka wydajność i cicha praca. Okap Mercury posiada 4 biegi, w tym intensywny, na którym może oczyścić nawet do 450 m3 powietrza w ciągu 1 godziny. Nie bez znaczenia jest cichy tryb pracy, który zapewnia maksymalny komfort podczas pracy w kuchni. Okap wyposażony jest również w wygodne sterowanie Soft Touch oraz możliwość zastosowania wysokowydajnych aktywnych filtrów węglowych. Ponadto, posiada funkcję ciągłej wentylacji, dzięki której samoczynnie wyłącza się co godzinę na 10 min, a powietrze jest oczyszczane automatycznie.
 

Franke - okap Mercury, cena  3 999 złFranke - okap Mercury

fot.: okap Mercury, cena  4 679 zł

Do małych kuchni wybierane są często okapy podszafkowe, montowane pod szafką kuchenną. Ich wydajność nie jest wysoka, jednak pozwalają zaoszczędzić sporą ilość miejsca, tak cennego w małych pomieszczeniach.


Po drugie: wydajność okapu


Wydajność okapu, podawana w metrach sześciennych na godzinę, informuje o ilości powietrza, jaką okap może przefiltrować w ciągu godziny. Dobrze dobrany okap powinien przefiltrować całe powietrze w kuchni dziesięć razy w ciągu jednej godziny, absolutne minimum to około sześć razy. Optymalną moc okapu można obliczyć za pomocą prostego wzoru: W = X x Y x Z x 10, w którym X, Y i Z oznaczają długość, szerokość i wysokość kuchni. Należy jednak pamiętać, że wzór ten dotyczy pomieszczenia zamkniętego, jeżeli więc kuchnia jest połączona z salonem (tzw. kuchnia otwarta), należy zakupić okap o jak największej wydajności.

Aby ułatwić Klientom ustawienie optymalnych parametrów okapu, firma Franke zastosowała w większości swoich modeli m.in. w nowoczesnym okapie Swing, kilkustopniową regulację mocy, bieg intensywny oraz specjalną funkcję 24h, która aktywuje okap co godzinę na 10 minut i umożliwia stałą wentylację pomieszczenia, która idealnie sprawdza się w trakcie spotkań ze znajomymi lub rodziną, organizowanych w naszym mieszkaniu.

Okap ścienny Franke Sinos FSN 908 to urządzenie dekoracyjne a zarazem bardzo funkcjonalne. Posiada cztery tryby pracy oraz tryb intensywny, oczyszczając nawet do 850m3 powierza na godzinę.
Wymiary zewnętrzne: szerokość 90 cm, wysokość maksymalna do 98 cm. Sterowanie elektroniczne, również  za pomocą pilota. Wykończenie to stal szlachetna i szkoło w kolorach białym i czarnym.
 

okap ścienny Franke FormatFranke Format

fot.: okap ścienny Franke Format, cena: 1999 zł

 

Po trzecie: szerokość i sposób podłączenia

 

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez producentów urządzeń kuchennych, okap zawsze powinien być szerszy od płyty grzewczej (np.: do płyty o szerokości 60 cm powinno się zastosować okap o szerokości od 70 do 90 cm). Dzięki temu wszystkie zapachy powstające podczas gotowania będą skutecznie pochłaniane lub usuwane przez urządzenie. Aby jednak okap spełniał swoją funkcję i odpowiednio wentylował kuchnię, musimy też zastanowić się na sposobem jego montażu - czy zainstalujemy okapu jako wyciąg (podłączenie bezpośrednio do specjalnego kanału wentylacyjnego) czy jako pochłaniacz pracujący jedynie w obiegu zamkniętym. Pierwszy sposób jest bardziej wydajny, jednak nie zawsze jest możliwy do zastosowania np.: w starszych budynkach wielorodzinnych.

Na szczęście producenci i na to znaleźli już rozwiązanie. Aby okap mógł pracować w obiegu zamkniętym bez konieczności podłączania do kanału wentylacyjnego, wystarczy dokupić aktywny filtr węglowy, który skutecznie pochłania zapachy z powietrza. Filtr ten jest jednorazowy, wystarcza na 200 godzin pracy urządzeniai.

W okapach podłączanych do kanału wentylacyjnego powietrze odprowadzane jest na zewnątrz kuchni i nie potrzebujemy aktywnych filtrów węglowych, wystarczą wielorazowe filtry metalowe, dostarczane w komplecie z okapem. Taki filtr po zabrudzeniu można myć w zmywarce. Aby zapewnić optymalną efektywność okapu, zaleca się zarówno czyszczenie filtrów metalowych, jak i wymianę filtrów węglowych przynajmniej jeden raz na dwa miesiące.

Aby zapewnić optymalną efektywność okapu, zaleca się zarówno czyszczenie filtrów metalowych raz w miesięcu, jak i wymianę filtrów węglowych w zależności od rodzaju filtra i intensywności użytkowania.

Innowacyjnym urządzeniem jest okap Franke Downdraft, który zmienia tradycyjne podejście do tego typu urządzeń. Okap może zostać całkowicie ukryty w szafce. Wysuwa się w momencie, gdy jest potrzebny, aby oczyścić powietrze w kuchni podczas gotowania a następnie znika, chowając się w blacie. Po ukryciu w szafce, urządzenie zajmuje niewiele miejsca, widoczny pozostaje jedynie panel o głębokości 9,5 cm. Szerokość okapu - 88 cm idealnie komponuje się płytami grzewczymi. Podczas pracy okap unosi się ponad powierzchnię blatu 40 cm. Dzięki wydajnemu silnikowi, okap może oczyścić nawet 725 m3 w ciągu 1 godziny. Nie bez znaczenia jest cichy tryb pracy, który podczas intensywnego biegu osiąga głośność porównywalną z rozmową dwóch osób. Urządzenie dodatkowo posiada dekoracyjne oświetlenie LED. Pracuje w czterech trybach w zależności od potrzeby oraz jednym intensywnym, sterowanie jest sensorowe i może również odbywać się za pomocą pilota. Okap Franke Downdraft to rozwiązanie, które sprawdzi się w dużej i przestrzennej kuchni, także na wyspie. Pasuje on do każdego typu zabudowy kuchennej.
 

 

Franke - okap Downdraft

fot.: okap wyspowy Downdraft, cena 7599,00 zł


Po czwarte: głośność okapu

 

Głośność okapu to parametr, który nie wpływa na wydajność urządzenia, ale decyduje o komforcie pracy w kuchni. Producenci systemów kuchennych stale pracują nad nowymi technologiami, które pozwolą uczynić z okapów urządzenia pracujące jednocześnie bardzo cicho i wydajnie.

W nowoczesnych okapach głośność nie powinna przekraczać 60 dB, czyli poziomu porównywalnego do rozmowy. Okap Downdraft emituje hałas, porównywalny z odgłosami cichej rozmowy w salonie.


 

Kontakt w sprawie produktów:

Franke Polska Sp. z o.o.
Sękocin Nowy, ul. Franke 1
05-090 Raszyn
tel. +48 227116700
www: www.franke.pl
mail: wyślij wiadomośćShowroom FRANKE
CH Homepark
plac Szwedzki 3
05-090 Janki k. Warszawy
Tel: +48 22 711 67 90

zlewozmywaki: ceramiczne » z Fragranitu+ » z materiału Tectonite® » stalowe do podbudowy » stalowe wbudowywane i na równi z blatem » stalowe nakładane baterie kuchenne i dozowniki » okapy kuchenne » piekarniki i kuchenki mikrofalowe » płyty indukcyjne » płyty gazowe » chłodziarko-zamrażarki » systemy zarządzania odpadami » blaty kuchenne » zmywarki do zabudowy


Zobacz zdjęcia w galerii Franke Polska:

Franke AGDFranke - baterie kuchenneFranke - zlewozmywakiFranke - AGDFranke - baterie kuchenne
Podobne artykuły
Wybór wyciskarki do soków

sprzęt AGD

Wybór wyciskarki do soków

Wszystkie wyciskarki i sokowirówki wyciskają sok z owoców i warzyw, nie wszystkie jednak są... więcej...

Poznaj innowacyjną lodówkę do zabudowy Haier HBB 177 TNF

sprzęt AGD

Poznaj innowacyjną lodówkę do zabudowy Haier HBB 177 TNF

Wśród nas jest wielu zwolenników zabudowy kuchennej, pod którą kryją się nie tylko... więcej...

Małe urządzenia gospodarstwa domowego

sprzęt AGD

Małe urządzenia gospodarstwa domowego

Chrupiące pieczywo na śniadanie, własnoręcznie wypieczony domowy chleb, a na obiad pyszne mięso z grilla... więcej...

Partnerzy

Ciarko Design

Electrolux    Falmec

Lacanche   Ronic

Hafele    Franke


Emako
  Okapykuchenne.pl

Zainspiruj się - aranżacje łazienek

konkurs łazienkowy 2022