konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

stopka patrona Electrolux

Okap - ważny element w każdej kuchni

data aktualizacji: 09-06-2020, 02:20 – artykuł promocyjny

Okap kuchenny to element wyposażenia, który jest w stanie dopełnić realizację. Może być mocno eksponowany, jak jest to w przypadku modeli wyspowych, stanowić główny element górnej zabudowy, gdy mamy do czynienia z okapem kominowym lub też być designerską wisienką na torcie, jeśli będzie z kolekcji premium. Są też okapy, które odgrywają ważną rolę, ale ich właściwie nie widać. Takimi modelami są małe okapy podszafkowe lub okapy zintegrowane z płytą grzewczą. Jedno jest pewne — niezależnie jaki typ okapu będzie królować w naszej kuchni, spoczywa na nim bardzo ważne zadanie i nie może go zabraknąć w żadnej kuchni.

Okap - ważny element w każdej kuchni

fot.: Okap przyścienny Flipper jednej z wiodących marek Falmec

 

Jego wysokość okap

 

Tradycyjnie przyjęło się, że okap kuchenny montujemy nad płytą grzewczą, pamiętając o ważnych odległościach (inne dla płyty gazowej, inne dla indukcyjnej) oraz trybie pracy — jako pochłaniacz z filtrem lub jako wyciąg z podłączeniem do wentylacji. W zależności od stylu panującego w kuchni oraz naszego gustu, okap może mieć zróżnicowany wygląd. I to właśnie ten wygląd bardzo często jest dla nas motorem napędowym do zakupu — ten się nam podoba i ten kupujemy. Pamiętajmy jednak, że okap też ma funkcje, że jego praca może być cicha i niemęcząca lub nam przeszkadzać, a wtedy z pewnością szybciej go wyłączymy, nie dbając o dobrą wentylację a o nasz komfort. Dobry wybór oznacza komfortowe użytkowanie, skuteczną pracę, a czasem również dodatkowe atuty. Dlatego wybierzmy okap pasujący do naszej aranżacji i spełniający określone wymagania użytkowe. Ciekawym przykładem są eleganckie okapy Elica będące niczym dzieła sztuki w naszej kuchni.

fot.: Okap sufitowy EMPTY SKY marki Elica

Cicha praca powinna być priorytetem przy kuchni otwartej. Działanie okapu nie może zakłócać oglądanego programu w telewizji, czy toczącej się rozmowy. Warto sprawdzić ten parametr i przekonać się, że okap może pracować w sposób komfortowy dla otoczenia.

fot.: Okap przyścienny Platinum oraz Rialto

W kuchni z wyspą okap jest sercem aranżacji. Jeśli płyta zlokalizowana jest na środku kuchni, to do wyboru mamy kilka opcji. Okap może być zawieszony przy suficie i wówczas będzie tworzył swoistą kopułę nad płytą. Drugie rozwiązanie to okap wmontowany w sufit. Jest on wówczas niemal niezauważalny, a wyglądem przypomina lampę.

fot.: Wyciąg sufitowy Siemnes

Bardzo ciekawym rozwiązaniem są okapy blatowe, które wysuwają się nad powierzchnię roboczą, gdy zaczynamy gotować. Drugi wariant to okap zintegrowany z płytą, który wygląda jak jej część. Takie rozwiązanie oferuje marka Franke. Oba modele idealnie sprawdzą się w przypadku wyspy z płytą grzewczą, jak i wszędzie tam, gdzie mamy problem z zamontowaniem tradycyjnego wyciągu, np. płyta pod oknem, czy bardzo mały metraż kuchni.

fot.: Okap nablatowy Down Draft marki Falmec oraz płyta Mythos ze zintegrowanym okapem od Franke

Jeśli musimy oszczędnie gospodarować miejscem w kuchni, powinniśmy zwrócić uwagę na okapy podszafkowe. Występują w wersji szufladowej lub teleskopowej i wówczas są uruchamiane, gdy wyciągniemy jego część nad płytę lub chowane w szafce nad płytą. 

Okap chowany w szafceokap szufladowy Siemens LI

fot.: Okap chowany w szafce HIDDEN oraz okap szufladowy Siemens LI

 

Wybieramy okap - jaka marka

 

Decydując się na okap, możemy kierować się również marką. Wariant, gdzie całe wyposażenie kuchni pochodzi z jednej linii, jest praktyczny i wygodny. Możemy postawić również na różnych producentów i wybrać liderów wśród swojej kategorii. W przypadku okapów kuchennych warto zwrócić uwagę na markę Falmec, która słynie z wysokiej jakości okapów. W jej ofercie znajdziemy typowe rozwiązania oraz designerskie modele dla najbardziej wymagających. Bardzo wysublimowaną ofertę posiada włoska marka Elica. Wśród nowości godnych uwagi jest pionierski okap Franke wbudowany w płytę, a dość zróżnicowaną ofertę znajdziemy wśród okapów Siemens. Innowacyjne rozwiązania sprawdzą się w każdej kuchni — od tej małej po dużą.

fot.: Okap sufitowy LULLABY

 

Okap kuchenny - koszt

 

Kolejnym ważnym kryterium jest cena sprzętu. W kategorii okapów obserwujemy bardzo duży rozrzut cenowy. Najprostsze są modele podszafkowe i za nie zapłacimy w granicach od 500 PLN do 1000 PLN. Pozostałe modele mieszczą się w przedziale od 1000 PLN wzwyż. Zdecydowanie najdroższe są okapy designerskie, przypominające dzieła sztuki, unikatowe rozwiązania na rynku oraz modele z nietypowych tworzyw. Tu ceny szybują powyżej 10 000 PLN.

Jaki okap do kuchni - cenyJaki okap do kuchni - ceny

fot.: Wiszący okap wyspowy Elica z kryształami oraz okap z efektem miedzi

Kontakt w sprawie produktów:

Studio Sto Procent - Salon Mebli Kuchennych w Radomiu
ul. Słowackiego 83
26-600 Radom
tel. 791 73 73 73
www: studiostoprocent.pl , www.platformaagd.pl
mail: wyślij wiadomośćwww.facebook.com/niemieckiekuchnie
www.instagram.com/studiostoprocent
 

Salon Mebli Kuchennych » kuchnie nowoczesne » kuchnie klasyczne » kuchnie retro

Zobacz zdjęcia w galerii Studio Sto Procent:

Studio Sto ProcentStudio Sto ProcentStudio Sto ProcentStudio Sto ProcentStudio Sto Procent
Podobne artykuły
Wybieramy mikrofalówkę - pod zabudowę czy wolnostojąca

sprzęt AGD

Wybieramy mikrofalówkę - pod zabudowę czy wolnostojąca

Kuchenka mikrofalowa to jeden z najczęściej używanych sprzętów AGD w każdej kuchni. Pozwalają... więcej...

Lumio - mini ekspres, maksimum możliwości

sprzęt AGD

Lumio - mini ekspres, maksimum możliwości

Lumio to nowy kompaktowy ekspres automatyczny na kapsułki z oferty NESCAFÉ Dolce Gusto. Pomimo swoich... więcej...

Piekarnik otwierany na bok

sprzęt AGD

Piekarnik otwierany na bok

To w nim upieczemy świątecznego makowca, urodzinowy tort, przygotujemy szaszłyki i pizzę lub przy... więcej...

Partnerzy

Electrolux    Falmec

Lacanche   Ronic

Hafele    Franke


Emako
  Okapykuchenne.pl

Zainspiruj się - aranżacje łazienek

konkurs łazienkowy 2022