Nowa polityka prywatności i plików Cookies                                                                        nasze serwisy:    wentylacyjny.pl   |   instalacjebudowlane.pl   |   lazienkowy.pl   |   poradybudowlane.com.pl

Amix

Style w kuchni

artykuł promocyjny

Kuchnia minimalistyczna i sterylna jak laboratorium czy przytulana jak góralska chata, a może prowansalska, pachnąca lawendą bądź rustykalna, z warkoczem czosnku? O tym jak ma wyglądać nasza kuchnia zadecydują gusta, upodobania i oczywiście zasobność portfela. Ważne by wnętrze nam się podobało, było wygodne i praktyczne.

Style w kuchni

Czasy, kiedy kuchnia była tylko miejscem do gotowania, a życie toczyło się w tzw. pokoju gościnnym minęły. Współczesna kuchnia to prawdziwe centrum dowodzenia, gdzie skupia się życie domowe, a goście biesiadują. Małe, brzydkie i byle jak urządzone pomieszczenia zamieniły się w eleganckie i ciekawe wnętrza. By kuchnia stała się większa i atrakcyjniejsza często łączymy ją z pokojem. Widzimy gości i domowników, zyskujemy przestrzeń i możemy pochwalić się jej wystrojem. Dla wielu to zarówno praktyczne jak i estetyczne rozwiązanie. Niezależnie od tego, czy jest to oddzielne pomieszczenie, czy nie - współczesną kuchnię możemy urządzić jak chcemy i nie powinniśmy mieć z tym problemu.

Przeczytaj więcej na temat przeobrażenia roli kuchni >> Aranżacja nowoczesnej kuchni - trendy

Aranżacja ścian w kuchni

fot.: Trufle Mozaiki - w urządzanie kuchni wkładamy coraz więcej, a nasze aranżacje to niekiedy dzieła dztuki

Wybór mebli kuchennych, sprzętu i dodatków jest ogromny. Nie musimy się zatem martwić przy aranżowaniu tej przestrzeni, że czegoś nie znajdziemy, nie dobierzemy do stylu czy koloru. Wręcz przeciwnie grozi nam prawdziwie kuchenny zawrót głowy. Wystarczy jedynie określić swoje upodobania i widzieć co chcemy. Czy ma to być wnętrze laboratoryjne, minimalistyczne czy industrialne,w stylu angielskim, a może skandynawskim. Kuchnia ma się nam podobać i powinniśmy się w niej czuć dobrze.

SPRAWDŹ KONIECZNIE >> Kuchnia w dwóch stylach - sprawdź, który pasuje do Ciebie

 


Industrialne, sterylnie, nowocześnie


Stal, szkło, proste formy szafek, elegancja, żadnych zbędnych rzeczy, tak w skrócie można opisać nowoczesną, industrialną kuchnię, która bardziej przypomina sterylne laboratorium niż babciną spiżarkę. Królują w niej proste szafki ze szklanymi, podświetlanymi półkami, drewniane bądź fornirowane. Do takich wnętrz najbardziej pasują niskie meble o prostej formie. Nie zabudowujemy kuchni szafkami pod sam sufit. Meble wykonane zazwyczaj z jasnego drewna połączone są ze stalowymi elementami. Na ścianach na próżno szukać tradycyjnych kafelek. Za to znajdziemy stalowe lub szklane tafle czy gołe cegły, często pomalowane białą farbą. W takiej kuchni dominują szarości, czerń, beże, brązy. Gotujemy pod stalowym okapem, umieszczonym nad wyspą. Otaczamy się ruchomymi, jeżdżącymi na kółkach szafkami. Minimalizm to kolejna cecha tego stylu.

Industrialne, sterylnie, nowocześnie - jaki styl do kuchni

fot.: Laveo

Kierujemy się zasadą im mniej tym lepiej, dlatego też dominują kąty proste i geometryczne formy sprzętów. Nie znajdziemy też tu bibelotów, które mogą wprowadzić chaos. Laboratoryjną kuchnię możemy„ ocieplić” poprzez wprowadzenie jakiegoś barwnego elementu, można pomalować jedną ze ścian np. w kolorze oranżu albo postawić np. zieloną lodówkę. Ten typ kuchni wybierają młode małżeństwa zazwyczaj bez dzieci, osoby, które są w domu raczej gośćmi. W kuchni częściej gotują wodę na herbatę niż pulpety w sosie pomidorowym. 

Przczytaj także >> Kuchnia w stylu loftu


Meble w stylu - jak urządzić kuchnię

fot.: Śnieżka


Młynki i moździerze, czyli rustykalnie


Mimo, że laboratoryjne kuchnie, wprost z katalogów są eleganckie i pobają się nam, wolimy przytulniejsze i bardziej swojskie miejsca. Wśród tradycyjnych kuchni wyróżnia się styl rustykalny, który ma nam przypominać wiejskie wnętrza. Nie znajdziemy tu prostych mebli, stali i betonu, a gliniane dzbanuszki, moździerze. zawieszone warkocze czosnku czy cebuli. W tej kuchni rządzą wszelkie dodatki, bibeloty ustawione na półeczkach. Na stole leżą koronkowe serwetki, w oknach wiszą ozdobne firanki. Ciepła dodają drewniane meble zakończone listwami, gzymsami, okuciami. Ażurowe szafki, witrażowe szyby i obowiązkowo duży stół i krzesła. Meble są malowane, przecierane, ługowane czy bejcowane Często szafki, półki są wmurowywane. Blaty wykonane są z drewna czy kafelków, ale i z marmuru czy konglomeratów kamiennych. Pasują tu sprzęty AGD stylizowane na dawne. Uroku wnętrzu dodaje stary zegar ścienny, zdjęty ze strychu dziadka. 


Zobacz więcej inspiracji >> Kuchnia w stylu rustykalnym

 


Wyryte serduszko w kuchni góralskiej


Motyw parzenicy, ostu górskiego czy zwykłego serduszka to częsty element stylu góralskiego. Występuje na meblach, stole, krzesłach, półkach, kredensie, a także na drewnianych łyżkach, deseczkach oraz haftowanych zasłonkach i serwetkach. Klimat wnętrzu nadają meble drewniane, zydle, skrzynie i ławy nakryte skórą baranią. Na suficie zawieszone są belki, na podłodze położone deski. 

Aranżacja kuchni - Regina (2), w stylu góralskim

fot.: konkurs "Nasze kuchnie"

Poznaj także zasady urządzania >> Kuchni w stylu chalet

 


Po angielsku


Szafki w kolorze białym, seledynowym, waniliowym z delikatnie frezowanymi frontami to cecha kuchni w stylu angielskim. Meble wykończone są masywnymi listwami. Blaty to przede wszystkim materiały naturalne czyli twarde gatunki drewna, woskowane lub lakierowane, a także wszelkiego rodzaju kamień, najlepiej ciemny. W takiej kuchni często buduje się tzw. wyspę. Ustawia się przeszklone, ciężkie kredensy. Wiklina, mosiądz, rzeczy stylizowane na stare to materiały, które doskonale współgrają z angielską kuchnią. Nie zapominajmy, że kuchnia w tym stylu ma być prosta, nie przeładowana dodatkami, ale też nie minimalistyczna. Taki styl pasuje do dużych pomieszczeń. 
 

biała kuchnia w stylu angielskim

fot.: Śnieżka


Zobacz, jak inni urządzili >>
Kuchnię w stylu angielskim

 

 

Motyw lawendy i oliwki, czyli kuchnia prowansalska


Kuchnia w stylu prowansalskim przypomina kuchnię angielską, ze względu na dominacje jasnych barw. Motyw wszędobylskiej lawendy pojawia się na obrusach, obrazkach, bibelotach, a nawet doniczkach. Meble kuchenne są lekkie, z drewna, w jasnych kolorach albo fornirowane z rysunkiem oliwki czy lawendy, często przecierane, bejcowane. Pasują blaty kamienne albo wykończone płytkami z drewnianą krawędzią. Ściana z cegieł albo tynk strukturalny to również element kuchni prowansalskiej. Między szafkami poleca się jednolite płytki ceramiczne. Kuchnie ozdobią wiklinowe kosze i ceramiczne doniczki, w których kwitnie lawenda albo zioła. 



Sprawdź więcej odsłon aranżacji >> Kuchni w stylu prowansalskim

 

 

Surowa, praktyczna kuchnia skandynawska

 

Charakterystyczne dla tej kuchni są jasne, często białe meble. Szafki są proste, pozbawione ozdób, wręcz ascetyczne, ale eleganckie i praktyczne. Nie znajdziemy tu ażurowych frontów czy listew ozdobnych. Podłoga powinna być drewniana często bielona. Jesion, klon i sosna najczęściej z tych gatunków wykonane są meble. I obowiązkowo białe albo beżowe, ecru ściany. Tą chłodną kolorystycznie kuchnię można ożywić przez wprowadzenie barwnych, cieplejszych akcentów. Taką rolę pełnią ozdobne dodatki, ceramika, kolorowe szkło, wiklina, kamień, wszystko z umiarem i naturalne. To elegancka, prosta i wygodna kuchnia. Nie może być przeładowana bibelotami jak w kuchni rustykalnej. Nie ma miejsca na bałagan, zbytek czy niepotrzebne rzeczy. Zamiast bogatych firanek czy zasłon wystarczy bawełniana roleta bądź żaluzja. 

Skandynawski design - zobacz koniecznie >> Kuchnia w stylu skandynawskim
 

Czarno-biała kuchnia w stylu skandynawskim fot.: Laveo


W stylu glamour


Styl glamour charakteryzuje przepych, blichtr i luksus, niekoniecznie prawdziwy, często udawany - pojawiają się kryształowe bądź imitujące kryształ żyrandole i kinkiety, złocenia i bogate ozdoby. W tym stylu mile widziane są fronty na wyski połysk, metalowe dodatki oraz błyszcząca armatura. Dużą rolę przywiązuje się do gry światła, bo to właśnie oświetlenie najlepiej wydobywa błysk umieszczonych tu błyskotek. 

Poznaj zasady, jak urządzić >> Kuchnię w stylu glamour

Biała cegła Elkamino na ścianie w kuchni

fot.: Elkamino Dom

 


W stylu pop


Styl pop charakteryzują mocne, żywe kolory, zestawiane w przeróżny sposób, sztuczne materiały - plastik i tworzywo, a także plakaty na ścianach. To taka odważna, często artystyczna kuchnia dla kreatywnych osób. Generalnie można trzymać się zasady, że wszystko jest dozwolone.
 

Zainspiruj się >> Kuchnią w stylu pop-art

 

 

Zobacz także:


 

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Redakcja
Zdjęcia: Elkamino Dom, Śnieżka, Trufle Mozaiki, Laveo



Przeglądy


Facebook
Instagram