konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

REJS

Kuchnia w stylu rustykalnym

data aktualizacji: 11-04-2022, 12:26 – artykuł promocyjny

Kuchnia w stylu rustykalnym

Styl rustykalny propaguje prostotę i naturę. Kojarzy się zawsze z ciepłem domowego ogniska, z rodziną. Kuchnie rustykalne, to eleganckie oraz bardzo swojskie kuchnie. Wystrój wnętrza kuchni w stylu rustykalnym nawiązuje do przytulnej atmosfery chaty na wsi. Najczęściej wybierany jest przez osoby preferujące styl nieformalny, osoby które cenią sobie komfort i życie blisko natury. Doskonale pasuje do domków na przedmieściach, lecz i w miastach potrafi w mieszkaniach wyczarować niepowtarzalny klimat.

Max Kuchnie - kuchnia rustykalna

fot.: Max Kuchnie - rustykalna kuchnia

 

Ściany i podłogi


W stylu rustykalnym wykorzystywane są naturalne materiały, z których wykonane są sprzęty i elementy dekoracyjne we wnętrzu. Aby wykreować klimat tej kuchni w budowanych współcześnie mieszkaniach, wystarczy udekorować sufit belkami z ciemnego drewna, a ściany pokryć białą farbą z pomocą gąbek malarskich. Ścianki działkowe dobrze jest ułożyć z cegieł lub kamieni. Na podłogach najlepiej wygląda w tym stylu terakota, ale stosuje się również drewno, kamień lub odpowiednio dobrana ceramika.

Legato Zlewozmywak 1-komorowy z ociekaczem

fot.: Deante

elkamino dom cegła na ścianie

fot. Elkamino Dom - stara cegła na ścianie


Kolorystyka i tkaniny


Kolory w kuchni rustykalnej są bardzo naturalne. Dominują tu kolory ciepłe i neutralne ziemiste, ceglane, brązy, beże i szarości, uzupełniane o inne barwy wprowadzane przez kolory obić mebli, czy wzorzystych pledów, zasłon i obrusów. Kuchnia w stylu rustykalnym stylizowana jest na kuchnię w wiejskiej chacie. W kucniach rustykalnych dominują naturalne tkaniny, takie jak len, wełna, perkal czy bawełna.

fot.: Rad - Pol - aranżacja kuchni w stylu rustykalnym


 

Meble kuchenne w stylu rustykalnym

Meble w stylu rustykalnym to meble wykonane z drewna o prostej konstrukcji zdobione rzeźbieniami i listwami dekoracyjnymi. Kolory mebli to przeważnie biel, rozmyte błękity i morskie zielenie. Często też występują na nich wzory kraty, paski, elementy roślinne. Fronty szafek może zdobić ażurowa plecionka, witrażowe przeszklenie czy ozdobne filongi. Ręcznie malowane z przecierką, patynowane, decoupage i inne techniki dekoracyjnego postarzania drewna nadają im niepowtarzalny wygląd.

Elementem wyposażenia bardzo często spotykanym w kuchniach rustyklanych jest murek, w który wstawiane są szafki, albo same drzwiczki bejcowane na ciemny kolor. Blaty robocze wykonuje się z granitu, marmuru lub konglomeratów kamiennych. Krzesła pokryte są miękkimi obiciami tapicerskimi. W kuchniach rustyklanych popularne są piece kaflowe z żeliwnymi drzwiczkami lub kominek.

Kuchnia z meblami Rad-Pol

fot.: Rad-Pol

 

Dodatki

Dodatki w kuchni rustykalnej są symboliczne, jednak nie może w nim zabraknąć takich elementów jak: firanki, zazdrostki i makatki, chodniki, serwety robione na szydełku. W rustykalnej kuchni niewątpliwie króluje drewno. Do drewnianych mebli rustykalnych doskonale pasują także wiklina. Może ona wystąpić w formie krzeseł, konsol lub koszów, ale także jako przedmioty codziennego użytku. Dobrze wyglądają też zioła i kwiaty, w koszach i koszyczkach, umieszczone na ścianie. Wszelkie przedmioty „po babci”, także są jak najbardziej mile widziane.

Max Kuchnie - MK Skierniewice - kuchnia rustykalna

fot.: Max Kuchnie - rustykalna kuchnia


Do takich kuchni pasuje sprzęt AGD stylizowany na dawne urządzenia, np. okap wyglądający na stary piec do pieczenia chleba. Wnętrza można też uzupełniać naczyniami z gliny i ceramiki.


https://www.kuchenny.com.pl/obrazki/retro_okap_kuchenny_electrolux_201113.jpghttps://www.kuchenny.com.pl/obrazki/piekarnik_w_stylu_rustykalnym_electrolux_201113.jpg

fot.: Electrolux - urządzenia AGD w stylu rustykalnym

Ludowy styl w kuchni zostanie zaakcentowany w postaci wzorów i motywów folklorystycznych obecnych w różnych miejscach. Wzory ludowe są bardzo wdzięczne, kolorowe i mają swoisty urok. Bez względu na to w jakim regionie mieszkamy możemy cieszyć się z rękodzieła, które jest naszą wartością, narodowym skarbem i znakiem rozpoznawczym kultury ludowej. Dzięki nowoczesnej formie tego typu dodatki pasują do każdej aranżacji.

fot.: Deante - ludowe motywy niczym wycinanki nad blatem kuchennym są ozdobą kuchni


 

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Redakcja
Zdjęcia: Deante, Electrolux, Elkamino Dom, Max Kuchnie, Rad - Pol, LuxumPodobne artykuły
Kuchnia w stylu modern glam

kuchnia w stylu

Kuchnia w stylu modern glam

Styl modern glam to połączenie nowoczesności z elegancją. Jest idealną propozycją aranżacji wnętrz... więcej...

Kuchnia w stylu hiszpańskim

kuchnia w stylu

Kuchnia w stylu hiszpańskim

Hiszpania kojarzy nam się bogactwem kolorów, w których nie może zabraknąć również... więcej...

Kuchnia w stylu chalet

kuchnia w stylu

Kuchnia w stylu chalet

Styl chalet to połączenie swojskich rozwiązań kojarzonych z górskimi chatami z luksusem i najwyższą... więcej...