konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

REJS

Kuchnia w stylu skandynawskim

data aktualizacji: 15-07-2020, 11:07 – artykuł promocyjny

Wygoda i funkcjonalność to główne założenia skandynawskiego designu. Widać to w każdym szczególe. Od prostych form, przez minimalizm barw po szeroko pojętą praktyczność wykorzystanych elementów. Styl skandynawski uwielbia także jasność. Najlepiej jeśli wnętrze rozświetlimy światłem dziennym - stąd brak firan i zasłon w oknach oraz zadbamy o wielopunktowe oświetlenie sztuczne. Styl skandynawski występuje w kilku odmianach i połączeniach, dlatego każdy może znaleźć odpowiednią dla siebie jego wersję.

Kuchnia w stylu skandynawskim

fot.: Max Kuchnie - Studio Vigo

Styl skandynawski - główne cechy

 

Kuchnie zaaranżowane w stylu skandynawskim cechują się przede wszystkim prostotą, surowością oraz oszczędnością w dodatkach. Są to chłodne pomieszczenia, w którym dominują jasne kolory - zwłaszcza biel w różnych odcieniach. Inną cechą wyróżniającą kuchnie skandynawskie jest mała ilość sprzętów kuchennych. Prostota i minimalizm, naturalność i lekkość oto wyznaczniki stylu skandynawskiego. W kuchniach urządzonych w tym stylu bardzo popularne są regały, półki wykonane ze szkła. Ważne jest także, aby nie zamykać ich drzwiczkami. Do kuchni skandynawskich idealnie pasują metalowe stojaki oraz wieszaki, a także inne dodatki wykonane ze stali nierdzewnej. Styl skandynawski wybierają przeważnie młodzi zapracowani ludzie, żyjący szybko i intensywnie.

Kuchnia w stylu skandynawskim - aranżacjaKuchnia w stylu skandynawskim - aranżacja

fot.: Aurora                                                         fot.: Laveo                                     

Drewno i cegła to znak rozpoznawczy stylu skandynawskiego. Ściany najczęściej są białe, dlatego tak często możemy spotkać na nich taką właśnie cegłę. Im jaśniejsze tło, tym pomieszczenie wydaje się większe, a w stylu skandynawskim o to właśnie chodzi. Drugą ważną składową jest drewno, które jako naturalny surowiec obecny w dużej ilości w środowisku Półwyspu Skandynawskiego stał się ulubionym materiałem wykorzystywanym we wnętrzach. W kuchennych aranżacjach najczęściej są to blaty, stoły, krzesła oraz podłogi.             

Kuchnia w stylu skandynawskim - aranżacja

fot.: Jasna Kuchnia w stylu skandynawskim - konkurs fotograficzny "Nasze Kuchnie"

Sprawdź jaki jest ulubiony wzór Skandynawów >> Modne wzory do kuchni

 

Odmiany stylu skandynawskiego

 

Styl skandynawski jest niejednolity i występują różne odmiany tego stylu, które zostały wykształcone przez poszczególne kraje położone na Półwyspie Skandynawskim. Styl Danii jest romantyczny i delikatny o barwach białych. Szwedzka kuchnia jest minimalistyczna z dominującą bielą i drewnem.

Kuchnia w stylu skandynawskim - aranżacja

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

Kuchnie fińskie opierają się natomiast o geometryczne motywy i jest pełen mocnych barw i kontrastów. U Finów często biel łączy się z czernią. Kuchennych inspiracji, na jakie można się zdecydować, jest sporo. Jednak cechą wspólną poszczególnych odmian stylu skandynawskiego jest elegancja, świeżość i lekkość.

Kuchnia w stylu skandynawskim - odmiany stylu

fot. FFiL Śnieżka - Kuchnia w stylu skandynawskim

Duża popularność skandynawskiego designu sprawiła, że styl ten zaczęto również łączyć i wprowadzać do wnętrz w różnorodnych wariacjach. Jedno jest pewne - Polacy na dobre pokochali minimalizm i prostotę z północnych krańców Europy. Jednak jeśli wszechogarniająca biel zaczyna nam się trochę nudzić możemy ten styl połączyć na przykład z elementami boho by zyskać zupełnie nową jakość. Tak powstał styl Boho Scandi.

Boho Scandi - modny styl do kuchniBoho Scandi - modny styl do kuchniBoho Scandi - modny styl do kuchni

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

Polecamy >> Znudził Ci się styl skandynawski? Postaw na jego odmianę - Scandi Chic!

 

Kolory Skandynawii


W kuchniach skandynawskich najlepiej pasują naturalne kolory, tak zwane „rozbielone”: biele, beże, ecru, ivory, ewentualnie pastele, które pomogą nam rozświetlić pomieszczenie. W kuchni inspirowanej stylem duńskim na ściany kładzie się bukowe lub brzozowe forniry (cienkie arkusze drewna). Jedno jest pewne – ściany w takiej kuchni powinny być gładkie i matowe. Ciekawym rozwiązaniem na okno będą drewniane żaluzje. Jeśli nie chcemy żaluzji, to alternatywę stanowią zasłony dla kontrastu brązowe lub granatowe, konieczne z tkanin naturalnych.

Kuchnia w stylu skandynawskim - jakie kolory wybraćKuchnia w stylu skandynawskim - jakie kolory wybrać
                 fot. Max Kuchnie - Studio Zoya                                          fot.: REGULUS-system

Generalnie tło skandynawskiej kuchni powinno być jak najjaśniejsze, pozostały kolory powinny jedynie dopełniać i lekko przełamywać biel. Dobrym pomysłem na kolorowe akcenty są kwiaty, zioła w doniczce lub pastelowa zastawa stołowa czy garnki.

W stylu skandynawskim możemy spotkać także kontrasty, jak na przykład szachownica na podłodze, czy jedna ściana w znacznie ciemniejszym kolorze niż pozostałe.

Kuchnia w stylu skandynawskim - jakie kolory wybrać

fot. Śnieżka

 

Styl skandynawski - meble i dodatki


Meble kuchenne mogą mieć ciemniejsze kolory. W kuchniach inspirowanych stylem skandynawskim sprawdzą się nowoczesne meble wykorzystujące metal i szkło, które sprawią, że wnętrze stanie się eleganckie. Najczęściej spotykane połączenie to białe fronty i drewniane blaty. Jeśli chodzi o elementy wykończeniowe warto postawić na gładkie fronty oraz witryny i przeszklenia w górnej zabudowie. Meble powinny być bardzo dobrze przemyślane, tak by wygospodarować w nich jak najwięcej schowków - skandynawski minimalizm nie lubi zastawionych blatów.

W skandynawskich kuchniach często pojawiają się także takie formy jak wyspa lub półwysep kuchenny. A jednym z ulubionych sposobów na zagospodarowanie przestrzeni w domu są pomieszczenia otwarte dające jeszcze więcej przestrzeni.

Kuchnia w stylu skandynawskim - jakie mebleKuchnia w stylu skandynawskim - jakie meble

fot. Aranżacja kuchni w stylu skandynawskim - konkurs fotograficzny "Nasze Kuchnie"

Do takiej kuchni będą pasowały delikatne metalowe wieszaki na ściereczki, metalowe pojemniki na produkty spożywcze oraz koszyki wykonane z naturalnych materiałów, np. wiklinowe. Ściereczki i tekstylia również powinny być pozbawione sztuczności. Warto więc wybrać len i bawełnę. W skandynawskiej kuchni możemy pokusić się także na surowe drewno, z którego można wykonać półki wiszące i stojące. Będą wyglądać doskonale!

Kuchnia w stylu skandynawskimKuchnia w stylu skandynawskimStyl skandynawski - jakie meble do kuchni

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze Kuchnie"

 

W Skandynawskiej kuchni - aranżacje

 

W Skandynawskiej kuchni - aranżacje

fot.: Elkamino Dom - cegła w kuchni w stylu skandynawskim

W Skandynawskiej kuchni - aranżacje

fot.: Ferro - chromowana wylewka baterii Genova VerdeLine idealnie pasuje do delikatnych barw w skandynawskiej kuchni

W Skandynawskiej kuchni - aranżacje

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze Kuchnie"

 


Przeczytaj także:


Opracowanie: Redakcja
Żródło: Redakcja
Zdjęcia: Max Kuchnie, Laveo, Ferro, Elkamino Dom, Aurora, REGULUS-system, FFiL Śnieżka, ImolaCeramicaPodobne artykuły
Kuchnia w starym stylu

kuchnia w stylu

Kuchnia w starym stylu

Odnowiony kredens babci, nowe życie dla starych krzeseł i pamiątkowa książka kucharska przekazywana od... więcej...

Kuchnia w stylu rustykalnym

kuchnia w stylu

Kuchnia w stylu rustykalnym

Styl rustykalny propaguje prostotę i naturę. Kojarzy się zawsze z ciepłem domowego ogniska, z rodziną.... więcej...

Przytulna kuchnia w stylu hygge

kuchnia w stylu

Przytulna kuchnia w stylu hygge

Hygge pochodzi z Dani i jest filozofią życia, która stoi w opozycji do ciągłego pośpiechu i pogoni... więcej...