Nowa polityka prywatności i plików Cookies                                                                        nasze serwisy:    wentylacyjny.pl   |   instalacjebudowlane.pl   |   lazienkowy.pl   |   poradybudowlane.com.pl

Amix

Kuchnia i salon - razem czy osobno

artykuł promocyjny

Dzięki fotografiom przedstawiającym przestronne i funkcjonalne kuchnie łączone z salonem widniejące na okładkach pism, Polacy coraz częściej sięgają po tego typu rozwiązanie. Zdania są jednak podzielone. Część osób chwali sobie tego typu pomysł, argumentując, iż w ten sposób optycznie zwiększona zostaje przestrzeń. Inni zaś twierdzą, że moda owszem jest ważna, ale tego typu rozwiązanie jest niepraktyczne. Dla tych, którzy nie są jeszcze zdecydowani, poniżej przedstawiamy wady i zalety kuchni połączonej z salonem.

Kuchnia i salon - razem czy osobno

Zaletą otwartej kuchni jest przede wszystkim uzyskanie większej przestrzeni dzięki połączeniu dwóch sąsiadujących ze sobą pomieszczeń. Drugim atutem połączenia kuchni z salonem jest możliwość ciągłego kontaktu z domownikami. Podczas przygotowywania posiłków można swobodnie rozmawiać z rodziną czy znajomymi, a serwowane dania z łatwością podaje się gościom. Znakomicie sprawdza się podczas przyjęć. Połączenie tych dwóch pomieszczeń powinno być dopracowane także pod względem możliwości i swobody przemieszczania się, dlatego też nie zaleca się wstawiania zbyt dużej ilości mebli zarówno do kuchni, jak i salonu. Oczywiście, jeżeli warunki na to pozwalają, można nie burzyć całej ściany między salonem a kuchnią. Pozostawioną część warto wykorzystać do innych celów. Na przykład przy ścianie można postawić stół bądź inny mebel lub wygospodarować praktyczne półki. W kuchni połączonej z pokojem idealnie sprawdzają się rozwiązania typu:

Kuchnia otwarta na strefę dziennąAranżacja kuchni otwartej na salon

fot.: konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

 

ZOBACZ TAKŻE >> Kuchnia częściowo otwarta - modny układ kuchenny


Wadą tego rozwiązania mogą być względy finansowe. Do tego typu kuchni projektuje się meble przeznaczone pod zabudowę sprzętu AGD, a ten jest nieco droższy. Drugą istotną wadą połączenia kuchni z salonem jest rozprzestrzenianie się zapachów gotowanych potraw, które nie dla każdego są przyjemne. W celu zredukowania zapachów z kuchni należałoby zaopatrzyć się w wydajny okap wentylacyjny, który będzie je pochłaniał.

Wentylacja w kuchni otwartej

fot.: Kernau

Ewentualnie można zdecydować się na ażurową ściankę, która w pewnym stopniu będzie uniemożliwiała rozchodzenie się zapachu. Z pewnością lepszym rozwiązaniem, w tym przypadku, będzie ścianka ruchoma, którą będzie można odgradzać w dowolnym momencie. Może być zrobiona ze szkła i przesuwana dzięki zamontowanym prowadnicom. Kolejnym minusem jest para i wilgoć zbierające się w kuchni. W przypadku połączenia kuchni z salonem para będzie przedostawała się do pokoju. Konieczne jest zatem zadbanie o skuteczną wentylację oraz możliwość rozszczelnienia okien, które pozwolą na odpowiednią cyrkulację powietrza.

Kuchnia jako część pokoju

fot.: Elkamino Dom

SPRAWDŹ KONIECZNIE >> Jak oddzielić kuchnię od salonu - rodzaje przesłon


Oczywiście w kuchni połączonej z salonem konieczne jest utrzymywanie ładu i porządku. Nie ma mowy o brudnych naczyniach, czy blacie. Kolejnym minusem może być hałas dochodzący z kuchni, zarówno dźwięk mytych naczyń, jak i chodzących urządzeń kuchennych.

Mała kuchnia otwarta na salon

fot.: ernestrust

            

 

Ciekawe sposoby na oddzielenie kuchni od salonu
 

fot.: konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

fot.: Max Kuchnie

Aranżacja kuchni z barkiem

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"


Współgranie kuchni z salonem wymaga dobrego zorganizowania, a także motywacji do utrzymywania porządku, a także systematyczności. Wszelkiego rodzaju wady można skorygować lub zminimalizować dzięki proponowanym przez nas rozwiązaniom.


Zobacz koniecznie nasze poradniki jak urządzić kuchnię:
 



Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: ernestrust, Max Kuchnie, Kernau, Elkamino



Przeglądy


Facebook
Instagram