konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

REJS

Kuchnia w stylu angielskim

data aktualizacji: 02-08-2018, 09:43 – artykuł promocyjny

Każdy kto marzy by urządzić kuchnię w stylu angielskim powinien poznać podstawowe zasady i możliwości tego sposobu wykończenia wnętrz. Przed wszystkim pamiętajmy, że powinny one być przytulne, ale zawsze pozostają eleganckie, a nawet nieco konserwatywne. Posiadają wiele subtelnych detali, które wprowadzają sielski domowy klimat. To idealny wybór dla osób ceniących klasyczną kuchnię z możliwością wprowadzenia elementów vintage oraz minimalistycznych rozwiązań.

Kuchnia w stylu angielskim

Styl angielski ma swoje korzenie w społecznościach rolniczych. Jego elementy zostały zaczerpnięte z wystroju wiejskich domków. Charakteryzuje się spokojną domową atmosferą z dużą dbałością o komfort domowników. Często kuchniom w stylu angielskim towarzyszą wygodne sofy i fotele, które zapewniają miejsce do siedzenia i aranżowania rozmów. Rozpoznawalną cechą tego stylu są belki stropowe, łukowate drzwi i wyspy kuchenne. Materiałem dominującym w kuchniach angielskich jest drewno, z którego mogą być wykonane nie tylko meble, ale także podłogi i parapety.

 

Zobacz także >> Kuchnia z brytyjskimi motywami dekoracyjnymi

 


fot.: Kuchnia w stylu angielskim (źródło: homgad.com) z pięknymi oknami oraz dużą wyspą kuchenną

 

Kuchnia w stylu angielskim - meble, podłogi i ściany, sprzęty, dodatki, tkaniny

 

Kuchnie w stylu angielskim są przeważnie wesołe i serdeczne. Ich kolorystyka często składa się z antycznych bieli, jasnych szarości, żółcieni, ecru i innych pastelowych kolorów.


fot.: Jasna kuchnia w stylu angielskim z drewnianą podłogą i kamiennym blatem (źródło: pixtea.com)

Wyspa to nieodzowny element kuchni w stylu angielskim, który zwiększa funkcjonalność tej części domu. Co więcej taka stylistyka najlepiej prezentuje się na dużych przestrzeniach, gdyż łączy ona osiągnięcia i zdobycze wielu pokoleń, które dokładane są sukcesywnie.

fot.: Kuchnia w stylu angielskim w kolorach beżu i błękitu z tradycyjną angielską zabudową okapową (źródło: Rad-Pol)

W kuchni w stylu angielskim zawsze na pierwszym planie znajdują się solidne meble. Piękne, dekracyjne, jasne i drewniane. Meble, które zawsze są modne i z biegiem lat nabierają klasy.

fot.: Biało-czarna kuchnia w stylu angielskim z praktyczną zabudową o pojemnych szafkach (źródło: konkurs fotograficzny "Nasze Kuchnie")

Popularnymi materiałami, z których wykonuje się podłogi w kuchniach angielskich jest drewno i łupek. Łupek – trwały kamień naturalny, prosty w utrzymaniu, dość drogi. Alternatywą dla drogiego łupku są podłogi winylowe, przyjazne dla naszego domowego budżetu. Bardziej nowoczesnym rozwiązaniem jest ciemne drewno liściaste, które idealnie sprawdzi się w roli okładziny podłogowej.

fot.: Kamień naturalny na podłodze w kuchni angielskiej (źródło: theenglishkitchen.co.uk)

Jasna kolorystyka to znak rozpoznawczy stylu angielskiego. Wnoszą one ciepłą atmosferę, która od zawsze wyznacza uniwersalność i ponadczasowość stylizacji.

fot.: Duża kuchnia w stylu angielskim (źródło: Rad-Pol)

Uzupełnieniem tego stylu architektonicznego są meble, przeważnie w kolorze bieli lub ecru. Proste fronty w konstrukcji płycinowo ramowej z widocznymi sfazowaniami i uskokami, okucia i uchwyty wykonane z metalu lub malowanej ceramiki oraz przeszklone kredensy i szuflady. Wszystko umieszczone w jednym ciągu tuż pod blatem kuchennym. Dodatkowo duży obudowany okap przypominający angielską obudowę kominkową, często bogato zdobiony.

fot.: Jasne meble w kuchni w stylu angielskim (źródło: duckdo.com, oharainteriors.com)

W stylu angielskim króluje bogactwo zdobień, takich jak rzeźbienia, przeszklenia, dekoracyjne uchwyty oraz frezy, ale także bieloty. Przy stołach i krzesłach pojawiają się nogi kabriolowe, a na ścianch i blatach znajdziemy luksusowe materiały wykończeniowe. Ogólnie naturalnemateriały są mocno pożądane w takiej kuchni.

fot.: Biała kuchnia w stylu angielskim (źródło: Max Kuchnie)

Urządzając kuchnię w stylu angielskim mamy pewność, że pozostanie ona na czasie przez długie lata. To styl, który się nie starzeje, styl dla osób ceniących tak tradycję, jak i nowoczesność. Nie ma w nim przesady, ale sterylność i puryzm są mu obce. Kuchnie angielskie nie muszą być też tylko białe czy pastelowe. W tej stylistyce świetnie sprawdzi się również naturalny odcień drewna, szarości a nawet bardziej wyraziste barwy, jak zieleń czy mahoń.

fot.: Szare meble w kuchni w stylu angielskim (źródło: mgot.co)

Inspiracje stylem angielskim pozwalają nam odkryć wiele jego obliczy. Na uwagę zasługuje również sposób aranżaowania takich wnętrz. Zawsze przemyślany i spójny, spełniający zasady ergonomii, a nawet stawiający funkcjonalność i rodzinne wartości na pierwszym miejscu.

Krzesła w stylu chesterfield w angielskiej kuchni

fot.: Max Kuchnie - kwintensencją stylu angielskiego są krzesła typu chesterfield bazujące na luksusowym wykończeniu z pikowaniem i charakterystycznymi guzikami


Znajdź więcej inspiracji w galerii zdjęć >> Kuchnia w stylu angielskim


Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Homgad.com, Pixtea.com, Theenglishkitchen.co.uk, Duckdo.com, Oharainteriors.com, Mgot.co, Rad-Pol, Max Kuchnie, EWEM Aranżacja wnętrz Edyta WełnickaPodobne artykuły
Stylowa ORCHIDEA z francuską kuchnią Lacanche

kuchnia w stylu

Stylowa ORCHIDEA z francuską kuchnią Lacanche

Kuchnia ORCHIDEA to propozycja dla wyrafinowanych znawców sztuki urządzania wnętrz. W tym projekcie... więcej...

Dodatki do wnętrz w stylu glamour

kuchnia w stylu

Dodatki do wnętrz w stylu glamour

Dodatki pełnią ważną rolę w aranżacji danego wnętrza - to za ich pomocą możemy podkreślić styl... więcej...

Kuchnia w starym stylu

kuchnia w stylu

Kuchnia w starym stylu

Odnowiony kredens babci, nowe życie dla starych krzeseł i pamiątkowa książka kucharska przekazywana od... więcej...