REJS

Kuchnia w stylu pop-art

data aktualizacji: 19-11-2021, 10:08 – artykuł promocyjny

Wnętrza urządzone w stylu pop-art wnoszą sporą dawkę optymizmu do naszego otoczenia. Taka stylistyka pasuje jednak nielicznym. Musimy być osobami otwartymi na humorystyczny akcent w swoich wnętrzach i lubić sztukę. Kuchnie, w których dominują soczyste i intensywne kolory wymagają przemyślanego projektu, w którym wyważone zostaną akcenty kolorystyczne i grafiki. Pop-art to styl życia, z którym albo sie utożsamiami albo wolimy go unikać, ale jak wiadomo o gustach się nie dyskutuje. Warto jednak poznać ten styl i spróbować zrozumieć zasady urządzania wnętrz zgodnie z taką ideologią.

Kuchnia w stylu pop-art

Do każdego wnętrza musimy dobrać styl, który będzie kwitensencją naszej osobowości. Dla osób, które uwielbiają kolory oraz zabawę formą nie ma lepszej propozycji niż styl pop-art. Jest on kultowy i na dobre zagościł w naszych domach. Dobrze czuje się również w stylizacjach kuchennych.

fot.: Nowoczesna kuchnia z elementami utrzymanymi w stylu pop-art (źródło: Humideas.com)


Przeczytaj także >> Kolorowa kuchnia - aranżacje

Kolorowa kuchnia w stylu pop-art

fot.: Ferro

 

Kolorowa i optymistyczna kuchnia

 

Kolor to główne założenie aranżacyjne kuchni w stylu pop-art. Jego intensywność zależy tylko i wyłącznie od naszych upodobań. Zdecydowane łączenie różnych kolorów daje wyrazistość wnętrzom. Może on być zarówno w postaci oklein używanych na ścianach, podłgach i meblach lub nieco mniej odważne grafiki zawieszone na ścianie. Optymizm i poczucie humoru to drugie ważne kryterium, z którym kojarzy się nam ten styl we wnętrzach. Nawet niewielkie dodatki są w stanie zmienić nasz humor i stać się przyczyną tego, że inaczej zaczniemy kolejny dzień. W kuchennych wnętrzach jest to bardzo proste. To tu bowiem otaczamy się mnóstwem akcesoriów - chociażby kubki - które w łatwy i szybki sposób są w stanie oddziaływać na nasz humor.

fot.: Garneczki.pl - kubki porcelanowe w stylu pop-art

fot.: Garneczki.pl - deski do krojenia z motywami pop-art

W urządzaniu kuchni w stylu pop-art trzeba pilnować, aby nie wdarł się chaos i bałagan. Duża ilość dodatków oraz mieszanie kolorów jest bowiem trudną sztuką, w której wyważenie złotego środka wymaga wprawy charakterystycznej dla ludzi z artystyczną duszą.

Grzejnik Invidi New w pomarańczowej kuchni

fot.: Instal-Projekt - wyraziste kolory to element rozponawczy wnętrz w stylu pop-art

Zabawa kontrastami to kolejny wyznacznik stylu pop-art. Kuchnia urządzona w konwencji malarskiej kompozycji powinna bazować na rozbielonych pastelach, które są w stanie wydobyć głębię mocnej czerwieni, soczystej zieleni, czy nieco porywczej żółci. Mocny kolor zawsze pasował do ludzi odważnych i otwartych na rozwiązania mniej oczywiste. Dlatego ten styl nie jest aż tak powszechny i trafia raczej do wnętrz ludzi młodych, kreatywnych i bardzo często wykonujących zawody powiązane z szeroko pojętą sztuką.

fot.: Do białej kuchni dodano specyficzną podłogę, która przeobraziła zwykłą kuchnię w wyjątkową (źródło: Retrotogo.com)

 

Pop-art - ikony stylu

fot.: Max kuchnie - odważna zabawa kolorem wpisuje się w styl pop-art

Styl pop-art w swoim głównym nurcie wywodzi się z kultury masowej. Przeniesienie do wnętrz wzorów reklam, postaci z komiksów i kultowych obrazów, ale także masowo reprodukowane zdjęcia ikon pop kultury na elementy wykończenia wnętrz wpisuje się w to założenie.

Okap Franke Downdraft

fot.: Kuchnia otwarta na salon  w stylu                    fot.: Franke - motyw plakatu z Marylin Monroe
pop-art (źródło: Interiordesignpics.com)                       powielonego w przestrzeni kuchennej           

Śniadanie w towarzystwie Marylin Monroe czy Audrey Hepburn - czemu nie? Wystarczy, że oprawimy taką grafikę w złotą ramę i zawiesimy na ścianie koło stołu lub wydrukujemy na folii i przykleimy do frontów mebli by móć cieszyć się towarzystwem tak sławnych kobiet w swojej kuchni. Taki właśnie jest pop-art - trochę z humorem i przymrużeniem oka. Można by rzec, że taka bajkowa sceneria w dużej mierze spodoba się dzieciom. I oczywiście będzie to prawda, ale w każdym z nas tak naprawdę siedzi jakiś pierwiastek dziecka, który warto pielęgnować. Któż z nas nie utożsamiał się z bohaterami komiksów i aktorami filomowymi?

fot.: Tanie materiały oraz wszechobecne motywy kultury masowej to znaki rozpoznawcze pop-artu (źródło: Humideas.com)

fot.: Śnieżka - styl pop-art w kuchni z biało-drewnianą zabudową uwidacznia się w postaci grafik oraz kolorowych ścian

W aranżacjach pop-art wykorzystuje się materiały tanie i ogólnodostępne. Jest to zatem przeciwieństwo bardzo luksusowych wnętrz, w których awangarda przeplata się z ekskluzywnymi tworzywami. Tu rządzi plexa, plastik i inne sztuczne materiały. I nic dziwnego, że o tym stylu mówi się kiczowaty, ale jest to kicz w dobrym wydaniu.

Biały składany stolik w kuchni

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"    fot.: Grafiki w stylu Andy Warhola na stałe wpisały się w styl pop-art

Z tym stylem od zawsze kojarzy się kanapa w kształcie ust - symbol otwartości i luzackiego podejścia do życia. W kuchni jednak zdecydowanie lepiej sprawdzą się plastikowe krzesła. Są one praktyczne i wygodne, a do tego znacznie tańsze niż drewniane siedziska z tapicerką.

fot.: Naklejka w formie komiksu nad blatem kuchennym (źródło: art-newmedia.com)

Jeśli chcemy nawiązać do stylu po-art, ale boimy sie totalnej rewolucji w kuchni wystarczy postawić na subtelne dodatki. Dodatkowym zabiegiem może być powtórzenie ich również w innych pomieszczeniach, przez co nabiorą wyrazistości i w klarowny sposób zakomunikują, że mieszkanie należy do miłośników pop-artu i to nie przypadek. Plakaty z wizerunkami gwiazd to również niewielki wydatek, a zmiana gwarantowana.

fot.: MikołajskaSTUDIO

 

Kuchnia jak dzieło sztuki

 

Kształt oraz koncepcja mebli mają sprawiać wrażenie, że tworzą swego rodzaju dzieło sztuki. Jednak nie jest to totalna abstrakcja. Kuchnia powinna być przemyślana. Kluczowa zasada - im bardziej kolorowo tym lepiej nie może stać się przyczyną przypadkowego zestawienia. Neonowe kolory i zdecydowane ich połączenia powinny tworzyć spójną całość. W kuchni w stylu pop-art można jeść plastikowymi sztućcami, kroić na kolorowych deskach, które trafiły tu z zamiarem wpisania się w ogólny klimat wnętrza, a nie tylko jako tanie zamienniki.

fot.: Fototapeta w stylu pop-art (źródło: Ecoformat.eu)

Kolorowe zasłonki to kolejny pomysł na wprowadzenie kultury masowej do kuchni. Poza tym nie może zabraknąć futerka i to koniecznie sztucznego, które ozdobi podłogę lub ławkę. Zabawne poduszki na krzesła, kolorowe dywaniki, a nawet świeczniki i naklejki to również wyraziste wyznaczniki tego stylu.

 

Zobacz więcej inspiracji w galerii zdjęć >> Kuchnia w stylu Pop-art


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Ferro, Śnieżka, Max Kuchnie, Franke, Instal-Projekt, Garneczki.pl, Ecoformat.eu, art-newmedia.com,, Imolaceramica.com, Humideas.com, Retrotogo.com, Interiordesignpics.com, MikołajskaSTUDIOPodobne artykuły
Kuchnia transitional - styl przejściowy

kuchnia w stylu

Kuchnia transitional - styl przejściowy

Mistrzowskie zestawienie starego z nowym, które pozwala na płynne przejście to cecha stylu transitional.... więcej...

Zabytkowe zegary w kuchni - wyjątkowa dekoracja

kuchnia w stylu

Zabytkowe zegary w kuchni - wyjątkowa dekoracja

Zegar to jeden z podstawowych elementów zdobiących ścianę. Alternatywą dla typowych zegarków... więcej...

Jaki wystrój kuchni - tradycyjny czy nowoczesny

kuchnia w stylu

Jaki wystrój kuchni - tradycyjny czy nowoczesny

Obserwując aranżacje nowoczesnych kuchni, nie trudno zauważyć, że cechami wyróżniającymi tego... więcej...