konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2021

Amix

Aranżacja nowoczesnej kuchni - trendy

data aktualizacji: 08-11-2019, 09:52 – artykuł promocyjny

Urządzanie nowoczesnej kuchni, szytej na miarę XXI wieku oraz w pełni funkcjonalnej i ergonomicznej z zachowaniem trendów stylistycznych jest wyzwaniem. Podjęcie tego wyzwania wiąże się z poszukiwaniem rozwiązań technologicznych, ciekawych materiałów i tworzyw oraz inspiracji pozwalających ukierunkować nasz projekt na tory indywidualności i kreatywności. Do tego dochodzi druga sfera - funkcjonalna - bo kuchnie przeżywają wielkie zmiany w odbiorze mentalnym. 

Aranżacja nowoczesnej kuchni - trendy

Największą rewolucję przeżyły kuchnie w momencie, kiedy zdecydowaliśmy się otworzyć je na część dzienną. Był to bardzo poważny krok w zmianie traktowania kuchni jako części domu - odtąd pełnoprawnej, pełnowartościowej, do której urządzenia zaczęto przykładać dużą uwagę.

fot.: PORTA KMI POLAND - w nowoczesnej kuchni każdy szczegół musi być przemyślany, od podłogi, przez ściany i sufity po taką kwestię jak rodzaj i kolor drzwi

Ładnie urządzona kuchnia stała się wizytówką. Ten trend zapoczątkował kolejną ważną zmianę - wprowadzenie łącznika do przestrzeni kuchennej i dziennej, czyli wyspy kuchennej. Są one niemal już koniecznością w funkcjonalnie zaprojektowanej kuchni. Ich ewolucja przyczyniła się do poszerzenia użyteczności i przejęcia również roli jadalni, co podniosło prestiż i znaczenie tego rozwiązania. Mało rewolucyjny, ale równie silny trend związany jest z materiałami, które dominują w urządzaniu wnętrz. Są to naturalne tworzywa typu drewno, marmur, beton oraz pojawiające się na mniejszą skalę, ale równie wyraziste złocenia, elementy mosiężne i miedziane.

Studio Repeccy Max Kuchnie

fot.: Max Kuchnie - kolor w kuchni zawsze wysuwa się na pierwszy plan, dlatego warto postawić na oryginalność

Kolejną metamorfozą, która zarysowała się w projektowaniu kuchni, jest dualistyczny podział zabudowy. Obok wyspy kuchennej w kuchni pojawia się duża szafa, która mieści pozostałe wyposażenie kuchni. W praktyce kuchnia składa się z dwóch bloków, które wzajemnie się uzupełniają. Dla mniej zdecydowanych pojawiły się moduły medium, które są odpowiedzią na zaniechanie stosowania dwustopniowego podziału zabudowy - coraz częściej ten układ wypiera wysoka zabudowa lub właśnie moduł średniej wysokości.
 

Przeczytaj także: Kuchnia schowana

Kuchnia Simplicia Sabbia

fot.: Rad-Pol - wyspa i szafa kuchenna odzwierciedlają nowoczesne podejście do projektowania dużych i otwartych kuchni

Do utrzymujących się trendów należą również bezuchwytowe systemy otwierania mebli. Ta zmiana w kuchennych aranżacjach otworzyła pole do projektowania pięknych frontów. Gładkie, jednolite tafle stały się ozdobą wnętrza. Coraz częściej przypominają już meble pokojowe. W tę samą stronę podążyli producenci urządzeń gospodarstwa domowego. Urządzenia do zabudowy całkowicie pozbawione uchwytów to nowa rewolucja w kuchennych trendach.
 

Przeczytaj także: Nowoczesne mechanizmy w meblach kuchennych

Szkło w kuchni - Colorimo Sati Bazaltowy i Colorimo Cappuccino

fot.: Mochnik - szkło Colorimo w kuchni to połączenie formy i koloru, co uważane jest za podstawę wysokiej jakości wykończenia

Wśród kolorystyki nadal króluje biel, która jest neutralna i dobrze komponuje się ze wszystkim, co tylko zapragniemy z nią zestawić, ale drugie skrzypce gra antracyt. Ten kolor na dobre zagościł w naszych domach. Odcień ciemnej szarości jest subtelny i idealnie pasuje do nowoczesnej stylistyki.

Okap wyspowy Toredo Isola 40.3 White Eko Max marki GLOBALO

fot.: Okapykuchenne.pl - nowoczesne AGD staje się integralną częścią aranżacji idealnie wpisując się w bryłę danego pomieszczenia

Bezapelacyjna dominacja drewna z pewnością utrzyma się na szczycie kuchennych trendów jeszcze przez wiele sezonów. Jest to materiał niezwykle wdzięczny do używania w domowych warunkach. Zasadniczo szlachetne materiały, doskonale łączące się z nowoczesną architekturą wnętrz wpływają na pożądany efekt, który przekłada się zawsze na ostateczne zadowolenie.

Aranżacja nowoczesnej kuchni - trendy

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" - kuchnia w wykończeniu drewnianym zestawiona z szarością

Wszystkie te zabiegi aranżacyjne mają jeden cel - ułatwić nam życie i stworzyć piękną przestrzeń, która będzie nas cieszyć każdego dnia. Obok wizualnej koncepcji duże znaczenie odgrywa również aspekt ergonomii. Blat dostosowany do wzrostu domowników, piekarnik i ekspres na wygodnej wysokości rąk - tego brakowało dawnym kuchniom, a dziś jest standardem - nie tylko dla luksusowej zabudowy. Inteligentne AGD, które jest cichsze, bardziej oszczędne w użytkowaniu, a do tego samo się posprząta to także znak nowej jakości, którą chętnie zapraszamy do swojej przestrzeni życiowej. Co więcej, osobiste preferencje - ile i co gotujemy - to bardzo ważna sprawa, którą koniecznie musimy się podzielić z osobą urządzającą naszą kuchnię. Integracja sprzętu i zabudowy jest już koniecznością, by stworzyć nowoczesny design na najwyższym poziomie. Wśród zestawień wpisujących się w nowe trendy pojawia się coraz więcej propozycji na łączenie matu z połyskiem.

Kwadratowy okap wyspowy w zabudowie z drewna

fot.: Mikołajska Studio - efekt przecierania na frontach oraz trend na eksponowanie autentycznego piękna naturalnych materiałów pozytywnie oddziałuje na nasze zmysły i ukierunkowuje nasze działania na podkreślanie materiałów

Wnętrza przyszłości to studyjne, wolne, otwarte przestrzenie. Dają one nam możliwość aktywnego uczestniczenia w życiu rodziny. Potrzeba wspólnego spędzania wolnych chwil w domowym zaciszu wynika ze współczesnego modelu rodziny oraz ciągłego poczucia braku czasu. Zmiana planu i roli strefy kuchennej, którą urządza się nie dla gości, ale dla rodziny, a priorytetem staje się wygoda, jest już faktem. Kuchnia zintegrowana z pokojem dziennym to odpowiedź na elastyczny rozkład pomieszczeń, który jest koniecznością w domach urządzanych na lata. Ewolucja wpisuje się w sposób naturalny w projektowanie wnętrz.

Deska barlinecka Dąb Alabaster Molti

fot.: Barlinek - deska barlinecka Dąb Alabaster Molti dzięki swoim właściwościom z powodzeniem może być wykorzystana zarówno w części dziennej, jak i kuchennej

 

Przeczytaj koniecznie: Nowe trendy w projektowaniu kuchni


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Barlinek, PORTA KMI POLAND, Okapykuchenne.pl, Mochnik, Max Kuchnie, Rad-Pol, Mess Architects, Mikołajska StudioPodobne artykuły
Te kształty są warte uwagi - przegląd oryginalnych płytek

trendy kuchenne

Te kształty są warte uwagi - przegląd oryginalnych...

Płytki się nie nudzą - to prawda, ale wciąż mogą też zaskakiwać. W poszukiwaniu ciekawych motywów... więcej...

Trend na kuchnie spersonalizowane

trendy kuchenne

Trend na kuchnie spersonalizowane

Ogromny wybór inspiracji przy urządzaniu wnętrz pozwala nam na tworzenie unikatowych aranżacji,... więcej...

Trendy 2021 w urządzaniu kuchni

trendy kuchenne

Trendy 2021 w urządzaniu kuchni

W modnych trendach 2021 roku w urządzaniu kuchni estetyka łączy się z funkcjonalnością. Pomieszczenie... więcej...