konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

Amix

Wyspa kuchenna

data aktualizacji: 24-01-2022, 11:46 – artykuł promocyjny

Wyspa w kuchni to takie rozłożenie zabudowy, w którym część szafek nie styka się ze ścianą. I choć często układ ten przypisuje się do wnętrz o dużej kubaturze, to w praktyce istnieje wiele rozwiązań, które sprawdzą się również w tych nieco mniejszych kuchniach. Każdy może odkryć uroki i zalety wyspy kuchennej.

Wyspa kuchenna

fot.: Śnieżka Trade of Colours


Wyspa w kuchni

 

 • funkcje wyspy

W kuchniach, gdzie jest zaaranżowana wyspa zyskujemy dodatkową przestrzeń na zagospodarowanie. Warto również zastanowić się jakie funkcje skumulujemy w tej częśći kuchni. Możliwości jest wiele. Wyspa może być wyposażone w:

- szafki z blatem, które będą pełnić rolę miejsca do wspólnego spędzania czasu - jak przy stole

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

- szafki i płyta grzewcza; w układzie tym konieczne jest by zaplanować doprowadzenie instalacji umożliwiających pracę tych urządzeń; raczej nie zaleca się umieszczania płyty grzewczej gazowej na wyspie kuchennej z racji trudności doprowadzenia tego typu instalacji

- szafki i zlew; w tym układzie konieczne jest zapewnienie dostępu do sieci wodno - kanalizacyjnej

fot.: Rad - Pol

 • instalacje na wyspie kuchennej

W przypadku instalacji wodno - kanalizacyjnej, gdzie mamy do czynienia z rurami o dość dużej średnicy trzeba poprowadzić je w podłodze, tak by były one nie widoczne. W trakcie planowania takiej inwestycji należy uwzględnić konieczność zapewnienia właściwego spadku dla rur ściekowych w granicach 3-5%.   

W przypadku umieszczenia płyty grzewczej w obrębie wyspy trzeba zadbać o łącze trójfazowe. Okablowanie do tego celu najlepiej jest poprowadzić podwieszanym sufitem lub w w bruździe gładzi betonowej podłogi. Jest to najłatwiejszy spsoób na ukrycie wszelkich kabli. Na rynku można spotkać wiele ciekawych rozwiązań technicznych. Wśród nich są gniazdka chowane w powierzchni blatowej. Wyspa potrzebuje też roboczego źródła świtała, które może być elementem oświetlenia sufitowego. Warto wtedy wybrać długie lampy wiszące

Okap wyspowy Franke Mercury

fot.: Franke - wyspa kuchenna, na której znajdują się płyta grzewcza i zlew jest idealnym miejscem do wspólnego gotowania

 

Wyspa kuchenna - wymiary

 

Wyspa kuchenna ma za zadanie usprawnić pracę w kuchni, dlatego jej lokalizacji i układ powinny być przemyślane. Ważne jest by nie zakłócić ciagów komunikacyjnych w pomieszczeniu oraz stworzyć wygodne miejsce pracy. Wyspę kuchenną można zaaranżować niemal w każdym pomieszczeniu. Jednak zdecydowanie lepiej się prezentują w kwadratowych kuchniach. Przyjmuje się, że we wnętrzach poniżej 15 m2 wyspy kuchenne są mniej funkcjonalnym i praktycznym rozwiązaniem. Bardzo ważne jest by zachować odpowiednie odległości kantów wyspy od szafek i stołu. Zawsze powinno się zachować odstęp, który pozwoli na komfortowe użytkowanie w tym samym momencie wyspy i sąsiednich mebli.

fot.: Rad - Pol - zwiększając głębokość wyspy zyskujemy większą powierzchnię blatu, dzięki czemu na jedenj płaszczyźnie może współpracować kilka osób

Minimalne odległości wyspy od szafek powinny wynosić około 1 metra. W przypadku stołu odległość ta zwiększa się do około 1,5 metra, ze względu na konieczność odsuwania krzeseł.

Wymiary samej wyspy mogą być bardzo zróżnicowane, jednak nie mniejsze niż 1 m2. Szerokość i głębokość w zależności od zadań na niej wykonywanych powinny mieścić się w granicach 60x80 cm (blat do przygotowywania posiłków), a w przypadku barków wystarczy 40 cm głębokości, ale warto zamontować nieco wyższe modele (ok. 120 cm). Jeśli na wyspie łączymy różne funkcje najlepiej jest zwiększyć również jej wymiary, które powinny być dostosowane do indywidualnych predyspozycji.

Wyspa idealnie sprawdzi się w kuchni otwartej, gdzie będzie stanowić element łączący jednocześnie odgraniczając strefę gotowania i pokój dzienny. W takim przypadku warto zadbać o spójną stylistykę wyposażenia kuchni i salon oraz bardzo ważne jest by na wyspie utrzymywać stale ład i porządek.

Max Kuchnie

fot.: Max Kuchnie - wyspa oddzielająca strefy domu, która dodatkowo pełni rolę bufetu

Namiastką układu kuchennego z wyspą jest aranżacja mobilnej wyspy, która według potrzeb może znajdować się w środkowej części pomieszczenia lub być odstawiona na bok. Dodatkowo montaż takiej wysepki nie wymaga większej ingerencji, dlatego można się na nią zdecydować w każdym momencie, bez konieczności robienia remontu. 

fot.: Rad - Pol - mobilna wyspa kuchenna, którą łatwo przemieścić sprawdzi się w małych i otwartych kuchniach 

 

Kuchnia z wyspą

 

Kuchnia z wyspą jest funkcjonalna i praktyczna. Dodatkowo ma również wiele atutów wizualno - estetycznych, które pozwalają na ciekawe aranżacje. Rozkład stref roboczych oraz rola wyspy, zależna od skumulowanych na niej sprzętów, jest jednym z najkorzystniejszych układów pod kątem tzw. "trójkąta roboczego".

fot.: Kuchnia z wyspą kuchenną - przykładowy układ szafek i stref roboczych

Zalety wyspy kuchennej:

 • większa powierzchnia blatów roboczych
 • więcej praktycznych szafek i szuflad, w których można przechowywać akcesoria i produkty wykorzystywane w kuchni
 • zagospodarowanie środkowej części pomieszczenia
 • możliwość lepszej organizacji stref roboczych
 • ułatwia wspólne gotowanie, a osoba przygotowująca posiłek nie musi patrzeć w ścianę
 • dzięki wyspie z ladą możemy zrezygnować ze stołu w kuchni
 • atrakcyjny i nowoczesny wygląd pomieszczenia
 • daje poczucie rozgraniczenia strefy kuchennej i pokoju dziennego (w przypadku kuchni otwartej)
   

fot.: Rad - Pol - wyspa kuchenna idealnie pasuje do nowoczesnych i klasycznych aranżacji

 

Pomysły na wyspę w kuchni

 

 • wyspa kuchenna

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" - aranżacja kuchni z dwupoziomową wyspą kuchenną, dzięki której wyraźnie zaznaczają się strefy funkcjonalne pomieszczenia

 • półwysep kuchenny

Max KuchnieMax Kuchnie

fot.: Max Kuchnie - aranżacja kuchni z wyspą

 


Zobacz koniecznie:
 Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Śnieżka Trade of Colours, Franke, Rad - Pol, Max KuchniePodobne artykuły
Te kształty są warte uwagi - przegląd oryginalnych płytek

trendy kuchenne

Te kształty są warte uwagi - przegląd oryginalnych...

Płytki się nie nudzą - to prawda, ale wciąż mogą też zaskakiwać. W poszukiwaniu ciekawych motywów... więcej...

Max Kuchnie zaprasza Cię do świata kuchennych trendów. Do zgarnięcia bezpłatny Trendbook!

trendy kuchenne

Max Kuchnie zaprasza Cię do świata kuchennych...

Co będzie modne w sezonie 2022/2023, które kolory wybrać i które style wpisują się w obecnie... więcej...

Kuchenne trendy kolorystyczne

trendy kuchenne

Kuchenne trendy kolorystyczne

Najmodniejsze kolory w kuchni od lata bazują na podobnych układach. Paleta ziemi zdecydowanie zdominowała... więcej...