konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

Zmywarka dla dużej rodziny - jak wybrać?

data aktualizacji: 27-04-2022, 07:46 – artykuł promocyjny

Zmywanie ręczne przy dużej rodzinie to nie tylko strata czasu, ale również marnowanie ogromnej ilości wody. Ciągle piętrzące się w umywalce naczynia potrafią doprowadzić do szewskiej pasji nawet najbardziej cierpliwą osobę. Przy licznych domownikach górka w zlewie rośnie wyjątkowo szybko. Gdy w domu są dzieci, trudno myć rzeczy na bieżąco. Naczyniom towarzyszy więc też brzydki zapach. Rozwiązaniem wszystkich tych problemów może być odpowiednia zmywarka. Jak wybrać taką, która sprosta wymaganiom dużej rodziny?

Duża zmywarka w domu wieloosobowej rodziny
Advertisement


Jak wybrać zmywarkę dla dużej rodziny? Rozmiar i ustawność

 

Na rynku dostępne są zmywarki o różnej wielkości, od kompaktowych przypominających wielkością mikrofalówkę (mieszczące 6 kompletów naczyń) poprzez ustawne urządzenia o szerokości 45 cm (mieszczące około 9-11 kompletów naczyń) po naprawdę obszerne o szerokości 60 cm (mieszczące do 12-15 kompletów naczyń). Mając liczną rodzinę, warto oczywiście postawić na duże urządzenie.


Jak układać naczynia w zmywarce?


Na najbardziej efektywne ułożenie naczyń ma wpływ rozplanowanie koszy przez producenta. Dlatego przed zakupem dobrze jest też zobaczyć urządzenie w środku i sprawdzić:

  • czy kosze mają odpowiadające nam przegródki na talerze, miski, kubki;
  • czy przegródki na naczynia są składane;
  • czy kosze mają dodatkowe haczyki, półki, akcesoria.


Ciekawym rozwiązaniem są np. takie zestawy koszy jak kosze VarioFlex lub VarioFlex Pro marki Bosch. Dzięki specjalnym ruchomym elementom można lepiej rozmieścić w nich takie trudne do umycia przedmioty jak wazony, kieliszki, małe filiżanki czy fikuśne miseczki do deserów lub butelki dla niemowląt.

Wielu producentów zmywarek zamieszcza w instrukcji obsługi porady dotyczące tego, jak układać naczynia w zmywarce. Uniwersalne zalecenia dotyczące najbardziej optymalnego ustawienia sztućców, kubków, talerzy i innych naczyń kuchennych w zmywarce przedstawia poniższa infografika.

Jak układać naczynia w zmywarce, by oszczędzić miejsce - instrukcja

 

Jak oszczędzić wodę i prąd przy częstym myciu? Ekonomiczna zmywarka dla dużej rodziny

 

Duża ilość domowników to więcej brudnych naczyń w zlewie, a więc częstsze zmywanie. Aby oszczędzić prąd, warto postawić na urządzenie o wysokiej klasie energetycznej. Skala oznaczana jest literami od A do G (czasami z dodatkowymi plusami) – przy czym, im bliższa początkowi alfabetu litera (i im więcej plusów), tym lepiej.

By suszenie było wydajniejsze, niektóre urządzenia są wyposażone w specjalne technologie, jak wspomaganie suszenia specjalnym minerałem pochłaniającym wilgoć – w przypadku modeli Bosch jest to Zeolith.

Oszczędność wody i prądu pozwolą też uzyskać opcje takie jak:

  • funkcja opóźnienia startu – pozwala zaplanować mycie na godziny tańszej taryfy energetycznej;
  • czujnik regulujący zużycie wody (Aquasensor) – wielokrotnie podczas zmywania analizuje zabrudzenie wody i dobiera jej ilość oraz temperaturę zmywania do stopnia zabrudzenia wody, tak aby naczynia po zakończeniu programu były czyste, a urządzenie zużyło jak najmniej wody i energii.
     

Przydatne funkcje zmywarek Bosch

 

Duża zmywarka dla rodziny z dziećmi – funkcje przydatne przy maluchach i nie tylko

 

Rozważając zakup zmywarki dla rodziny z dziećmi, warto przede wszystkim wybrać urządzenie z funkcjami dodatkowej higieny, np. w zmywarkach Braun jest to Higiena Plus, dzięki której użytkownik ma gwarancję, że naczynia lub butelki dziecięce zostaną wyparzone i pozbawione bakterii.

W przypadku dużej rodziny rozdzielanie naczyń ze względu na ich typ i poziom zabrudzenia również może być problematyczne i zbyt czasochłonne. Dlatego warto wybrać zmywarkę z funkcją Strefa Intensywna (mają ją urządzenia marki Bosch), która pozwala na mycie w tym samym czasie i za pomocą tego samego programu dwóch różnych rodzajów naczyń. Podczas gdy brudne garnki i patelnie zostają poddane intensywnemu czyszczeniu w dolnym koszu, delikatne szkło czy dziecięce kubeczki z obrazkami i nadrukami opłukiwane są w górnym. Dzięki temu naczynia nie zniszczą się i wszystko będzie idealnie czyste.

Dobrym rozwiązaniem jest też funkcja Suszenie Extra, która jest przydatna szczególnie, kiedy w zmywarce myjemy bardzo dużo trudno schnących naczyń z tworzywa sztucznego (np. butelek).

W rodzinie z dziećmi niezwykle ważne jest też bezpieczeństwo. Przed kupnem sprawdź, czy urządzenie ma blokady rodzicielskie i zabezpieczenia przed zalaniem. Żeby uniknąć niekontrolowanego wypływu wody z powodu awarii, zmywarki marki Bosch mają elektroniczny system bezpieczeństwa AquaStop, który na bieżąco monitoruje stan sprzętu.
 

Opracowanie: Redakcja
Żródło: BoschPodobne artykuły
Wielkanocne deko w stylu eko

porady

Wielkanocne deko w stylu eko

Wielkanoc to radosny czas oczekiwania, również na nadejście wiosny, która już puka do naszych... więcej...

Okap w kuchni. Sprawdź, jaki błąd popełnia większość z nas

porady

Okap w kuchni. Sprawdź, jaki błąd popełnia...

Urządzając wymarzoną kuchnię przykładamy sporą wagę do wyboru mebli oraz urządzeń AGD. W każdej... więcej...

Jaką wyciskarkę do soków wybrać?

porady

Jaką wyciskarkę do soków wybrać?

Jaką wyciskarkę kupić? Poznaj rodzaje wyciskarek, ich wady i zalety. Dowiedz się, jak działa dobra wyciskarka,... więcej...
Partnerzy

Peka  Tesa
REJSGranitan

Partner serwisu FiskarsEmako

logo Deante    Grupa Armatura

Franke   logo Helios

     Laveo    Kuchinox

    nVent     Amix  

Electrolux      logo Śnieżka

Zainspiruj się - aranżacje łazienek

konkurs łazienkowy 2022