10 sposobów na zabudowę kuchenną
data aktualizacji: 09-05-2022, 06:15 – artykuł promocyjny
Zabudowa kuchenna warunkuje funkcjonalność pomieszczenia oraz wpływa na jego wizualne postrzeganie. To za jej sprawą możemy nieco oszukać optycznie mankamenty wnętrza oraz wydobyć piękno i potencjał aranżacji. W zależności od wielkości pomieszczenia, preferowanej stylistyki oraz zastosowanych modułów można uzyskać wiele ciekawych układów. Poniżej 10 wariantów rozlokowania mebli w kuchni - małej i dużej, otwartej i zamkniętej.

fot.: Mochnik
Meble kuchenne muszą spełniać najwyższe standardy ergonomii, jakości i estetyki. Jednak nawet najlepsze meble jeśli będą źle rozlokowane w pomieszczeniu nie są w stanie uczynić naszej kuchni komfortową. Wygodna kuchnia to pochodna ustawienia mebli i urządzeń AGD. Sprawdź koniecznie czym się kierować urządzając kuchnię >> Zasady projektowania kuchni.
Klasyczna zabudowa góra i dół
Układ szafek w kuchni najczęściej kojarzy nam się z podziałem na dwie częście, w których jedna ustawiona jest na podłodze a druga wisi nad nią. Takie ustawienie gwarantuje nam największą długość blatu kuchennego i często wykorzystuje wolnostojące sprzęty AGD. W takim wariancie dostępne są ekonomiczne zestawy gotowych mebli kuchennych.
fot.: Nasciturus Design
Choć układ ten jest najmniej finezyjny to również w jego obrębie dopuszczane są różne modyfikacje. Może to być wykorzystanie otwartych półek, zróżnicowanie wysokości mebli wiszących, czy wybór między okapem w zabudowie lub modelem kominowym.
fot.: Mikołajska Studio
Dolna zabudowa bez szafek zawieszanych
Wykorzystanie jedynie jednego poziomu w zabudowie kuchennej niesie za sobą szereg korzyści. Wnętrze zyskuje na przestronności, a aranżacja nabiera lekkości. Zachowana jest duża ilość miejsca roboczego na blatach, jednak tracimy cenną przestrzeń na przechowywanie. Taki układ nie sprawdzi się zatem jedynie w tych najmniejszych kuchniach, gdzie liczy się każdy centymetr na przechowywanie.
fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"
Brak górnej zabudowy generuje nowe możliwości. Ściana nad blatem kuchennym ma bardzo duży potencjał aranżacyjny, jest dobrze wyeksponowana i zawsze skupia wzrok. W tej części kuchni warto zadbać o ciekawe ozdoby lub dodatki.
Zobacz także >> Górna zabudowa w kuchni - pomysły na aranżację
Wysoka zabudowa całościenna
Wysoka zabudowa to rozwiązanie skrajnie minimalistyczne. Wszystko szczelnie schowane, brak elementów rozpraszających uwagę na rzecz jednolitych frontów jest alternatywą pozwalającą cieszyć się nienagannością wystroju oraz ułatwiającą utrzymanie porządku. W takim wariancie na rzecz dużej ilości schowków musimy zrezygnować z części blatów.
Dużym zainteresowaniem cieszą się układy wysoka zabudowa i wyspa kuchenna. Takie dwa moduły w kuchni świetnie sprawdzają się w przestrzeni otwartej. Po pierwsze w kuchni panuje ład, a po drugie przy wyspie może skupiać się życie rodzinne i towarzyskie.
Sprawdź więcej na temat >> Kuchnia w zabudowie
Zabudowa medium
Wprowadzenie bloków medium, czyli średniej wysokości może być korzystne ze względu na większą ilość szafek oraz podniesienia nieco niektórych sprzętów do zabudowy - najczęściej jest to piekarnik. Moduł medium posiada blat, który jednak może posłużyć nam jedynie za półkę a nie strefę roboczą.
fot.: Peka
Moduły medium to ciekawe uzupłenienie lub urozmaicenie kuchennych mebli. Zazwyczaj stanowią niewielką część całej zabudowy, ale za to wnoszą nową jakość i świeże spojrzenie na to, jak można sprytnie wydzielić strefy funkcjonalne w pomieszczeniu.
fot.: Amix
Zróżnicowana zabudowa - różne wysokości mebli w jednym układzie
Asymetryczne moduły, nieregularne rozmieszczenie oraz zróżnicowanie na wielu płaszczyznach to propozycja dla najbardziej odważnych. Taka zabudowa z pewnością wykorzystuje każdy skrawek kuchni i ma największy potencjał jeśli chodzi o tworzenie miejsca do przechowywania. Aby sama zabudowa jednak nie przytłaczała warto zróżnicować również jej głębokość. Dla uzyskania lepszego efektu część szafek powinna być przeszklona lub pozbawiona frontów.
fot.: Dream House
Zabudowa z wyspą kuchenną
Wyspa kuchenne podbiła nasze serca. Jest jednym z najbardziej pożądanych elementów funkcjonalnych współczesnych kuchni. Pasuje do każdego stylu i każdego wnętrza. Pojawia się nawet na niewielkim metrażu. Za sprawą tych centralnie ustawionych szafek został wykorzystany środek pomieszczenia, który wcześniej był jedynie ciągiem komunikacyjnym. Wyspa nie musi być duża, choć coraz chętniej przenosimy na nią cały ciąg roboczy. Jej najważniejszą rolą wydaje się miejsce do wspólnego spędzania czasu - gotowanie razem z całą rodziną, poranna kawa w towarzystwie najbliższych. Wyspa zrewolucjonizowała pojmowanie kuchni jako pomieszczenia nie tylko do gotowania.
fot.: ernestrust
Wyspa może występować w wielu konfiguracjach. Namiastką tego elementu jest półwysep i barek kuchenny, które również cieszą się sporym zainteresowaniem osób planujących swoją kuchnię.
Zabudowa schowana (kuchnia w szafie)
Kuchnia, którą można schować. Taka bez osobnego pomieszczenia, a jedynie wygospodarowana w szeroko pojętej częście dziennej. Kuchnia mieszcząca się w szafie, w pełni funkcjonalna i wyposażona we wszystko co w kuchni musi być. Taki układ to idealna propozycja dla osób, które w kuchni nie lubią spędzać zbyt dużo czasu. Miejsce czysto praktyczne, pozwalające zadbać o potrzeby domowników, ale nie wychodzące na pierwszy plan. Dzięki takiej koncepcji możemy zyskać, nawet w niewielkim domu lub mieszkaniu, inne funkcje. Rezygnacja z pełnoprawnej kuchni pozwala wyeksponować lub rozbudować salon, można pozwolić sobie wówczas na kino domowe lub studio nagrań, małą siłownię, a może pracownie krawiecką - wszystko zależy od naszych preferencji i zainteresowań.
fot.: Peka
Zabudowa kuchenne opierająca się na jednej szafie wbrew pozorom wcale nie jest łatwa. Ta szafa to tylko ściana kryjąca całe wnętrze, które musi być tak zaprojektowane by można było szybko go ukryć, a poza tym musi spełniać wszystkie funkcje tradycyjnie kuchni.
Zabudowa kuchenna połączona z pokojem
Moda na przestrzeń open przyszła do nas zza oceanu i zdążyła się już na dobre tu zadomowić. Otwarcie przestrzeni daje lepszą komunikację w domu, powiększa przestrzeń i daje miesjce do łączenie się i przenikania różnych funkcji, które wykonujemy jedna po drugiej. Kuchnia otwarta to często również sposób na zbyt małą powierzchnię - brak ścian ułatwia planowanie przestrzeni. Kluczem do udanej aranżacji jest tu zachowanie spójności i całościowe patrzenie na taki układ. W kuchni warto więc zadbać o nienaganny porządek, czy stylowe dodatki. W dobrze zaprojektowanej i pomyślanej zabudowie czasem trudno zgadnąć, gdzie kończy się kuchnia a zaczyna pokój.
fot.: Kameleon fot.: Konkurs "Nasze kuchnie"
Zabudowa zawieszona, bez szafek stojących
Poszukiwanie coraz to nowych rozwiązań i sposóbów na aranżację kuchni zaprowadziło nas do systemów meblowych uwalniających podłogę. To bardzo ciekawy zabieg aranżacyjny pozwalający optycznie powiększyć przestrzeń, a właściwie zabudowa nie traci ani na swojej funkcjonalności, ani tym bardziej na pojemności.
fot.: Studio Sto Procent
Kuchnia narożna
Wykorzystanie narożników pomieszczenia pozwala zwiększyć ergonomię pracy w kuchni oraz zgrabnie powiększa przestrzeń do przechowywania. W samej strefie narożnej kryje się spory potencjał, dlatego wielu producentów mebli oferuje rozwiązania pomagające w łatwy sposób zagospodarować tą część.
fot.: Ferro
Sprawdź więcej na temat >> Zabudowa narożna w kuchni
Rozmieszczenie szafek w kuchni - to Ci się może przydać:
Zdjęcia: Mochnik, Studio Sto Procent, Amix, Ferro, ernestrust, Peka, Nasciturus Design, Mikołajska Studio, Dream House, Kameleon
![]() Garderoba Xawery
Xawery to propozycja na mądre wykorzystanie przestrzeni przeznaczonej na garderobę. Jeśli nasza garderoba... więcej... Meble i AGD do Twojej kuchni
Kuchnia może być nowoczesna, klasyczna, retro albo industrialna, ale zawsze muszą się w niej znaleźć... więcej... Schüco - urok eleganckich detali
Profile do mebli marki Schüco to rozwiązania zaprojektowane z dbałością o każdy szczegół.... więcej... |


- Szuflada Hettich AvanTech You
-
Jazda Próbna Kuchni
- Wygodna kuchnia - lodówki Samsung
- Baterie kuchenne KLUDI
- Farba do malowania płytek
- Oszczędzaj czas z produktami Leifheit
- Okapy Falmec - jasny punkt kuchni
- Oświetlenie pod szafki Design Light
- Stara cegła - urok i prostota
- Baterie bezdotykowe kuchenne
- Kolory mebli kuchennych
- Kuchnia wegetariańska, wegańska i witariańska
-
Box Center - więcej niż zlewozmywak
-
Robot planetarny Adler
-
Mozaika w artystycznym wydaniu
-
Innowacyjne akcesoria aluminiowe
- Intuicyjne zmywarki Electrolux
- Panele podłogowe wodoodporne
- Naczynia z nieprzywieralną powłoką
- Płyta gaz pod szkłem Optimex
- Naturalne piękno drewna
- Limitowana kolekcja grzejników od Paprocki&Brzozowski
- Baterie Schock -komfort użytkowania
-
Pojemniki Rejs - segregacja odpadów
- Porcelanowe zestawy
- Wyciągi meblowe Peka
