Nowa polityka prywatności i plików Cookies                                                                        nasze serwisy:    wentylacyjny.pl   |   instalacjebudowlane.pl   |   lazienkowy.pl   |   poradybudowlane.com.pl

Jak podłączyć okap kuchenny do wentylacji

artykuł promocyjny

Okap kuchenny jest niezbędnym urządzeniem w każdej współczesnej kuchni. Sprawdź, jak poprawnie podłączyć okap kuchenny do wentylacji, by działał skutecznie, cicho i bezproblemowo.

Należy w miarę możliwości wybrać okap z cichym silnikiem i podłączyć go prawidłowo do drożnej wentylacji. Większość silników zastosowanych w okapach podłączona jest nieodpowiednimi przewodami o zbyt małym przekroju. Silnik przyśpiesza, generując większy hałas.


Wyciągi i pochłaniacze

Przede wszystkim podłączanie okapu to decyzja, czy będzie on pracował jako wyciąg, czy jako pochłaniacz. Wyciąg to okap kuchenny, który jest podłączony rurą do komina wentylacyjnego. Pochłaniacz to urządzenie pracujące w obiegu zamkniętym z dodatkowym filtrem węglowym.

Jeśli tylko warunki wentylacyjne w budynku na to pozwalają (przewidziano osobny komin wentylacyjny) zalecamy podłączyć okap kuchenny do wentylacji. Działa on wtedy zdecydowanie wydajniej i ciszej. Pochłaniacz polecamy w mieszkaniach, gdzie podłączenie wyciągu jest niemożliwe lub, gdy zamarzy się Tobie dekoracyjny okap wyspowy. Wśród nich niektóre mogą pracować wyłącznie jako pochłaniacze. Minusem filtrów węglowych jest to, że dodatkowo tłumią pracę silnika, zwiększając hałas.

Warto zadbać o czystość filtrów aluminiowych, aby uzyskać jak najmniejsze opory tłoczonego powietrza, ponieważ wpłynie to na cichszą pracę okapu.

Jak podłączyć okap kuchenny do wentylacji
Kliknij w zdjęcie i przejdź na stronę firmy


Rodzaje okapów i ich podłączenie do wentylacji

Nadrzędną zasadą w podłączaniu okapów w formie wyciągów jest poprowadzenie rur z tworzywa sztucznego do komina wentylacyjnego. Różnice w montażu zależały będą od rodzaju okapu i miejsca, w którym ów komin przebiega. Okapy przyścienne i okapy do zabudowy zwykle montujemy na ścianie w pobliżu przebiegającego wewnątrz niej komina. Okapy sufitowe i wyspowe montujemy w suficie właściwym lub podwieszanym, w którym zabudowujemy też rury wentylacyjne. Okapy blatowe montujemy przy ścianie lub na wyspie kuchennej, a przewody wentylacyjne prowadzimy w podłodze.

Okap kuchenny Himeriso 60.1 Black - Globalo


Jak podłączyć okap kuchenny do wentylacji?

Poniżej przedstawiamy kilka złotych zasad podłączania okapu do wentylacji. Przed montażem zawsze dokładnie przeczytaj instrukcję dostarczoną przez producenta oraz zapoznaj się z rysunkami technicznymi. Możesz też skonsultować się ze specjalistą ze sklepu, w którym kupisz okap.


Ściana

Najlepszym miejscem na montaż okapu jest solidna ściana. Zalecamy taką z betonu, cegieł lub pustaków. W miarę możliwości unikaj ściany z regipsu. Turbina okapu nieustannie wiruje. Ściana regipsowa może przez to rezonować dźwięki (podobnie jak np. pudło gitary). Jeśli możesz, wykorzystaj ścianę, w której biegnie komin wentylacyjny. Im krótszy odcinek rury poprowadzisz, tym lepiej.


Sufit

Gdy montujesz okap na suficie, zadbaj o jego stabilność. Podwieszany sufit powinien być wytrzymały, by zapewnić dobre mocowanie dla konstrukcji okapu. Wewnątrz sufitu możesz zastosować wyciszenie rur (np. z wełny mineralnej). Sprawi to, że w kuchni będzie ciszej.

Okap sufitowy Globalo LIVENO 100.2 EKO MAX - Okapykuchenne.pl


Rury

Stosuj sztywne, gładkie rury (okrągłe lub kanały płaskie) o średnicy identycznej, jak średnica wylotu silnika w okapie. Jest to zazwyczaj rura o średnicy fi 15 cm lub fi 12 cm. Alternatywnie można stosować kanały płaskie o przekroju 22 x 9 cm lub 20 x 6 cm.

Unikaj zbędnych załamań, kątów 90 stopni, redukcji średnicy wylotu z okapu, kanałów elastycznych. Odcinek rury odprowadzającej opary powinien być o długości maksymalnie 2-3 metrów i zawierać jedno lub dwa załamania o kącie nie przekraczającym 45 stopni. Rury możesz wyciszyć. Pamiętaj, że gdy kanał nie wychodzi bezpośrednio na zewnątrz budynku, należy zdjąć klapkę zaworu zwrotnego. Rury zabuduj maskownicą.


Silnik zewnętrzny

Jeśli chcesz, by okap pracował ciszej, wybierz model, który może funkcjonować z silnikiem zewnętrznym. Turbina zamontowana w innym pomieszczeniu (garaż, strych) będzie w kuchni niesłyszalna.


Odpowiednia wysokość okapu nad kuchenką

Gdy okap znajduje się na wysoko nad kuchenką – zmniejsza się jego skuteczność. Gdy za nisko – istnieje ryzyko jego uszkodzenia. Zwróć uwagę na konkretny model okapu i rodzaj płyty, jakiej używasz (elektryczna, gazowa).

Okap wyspowy GLOBALO Cylindro Isola 39 2 Black Eko Max


Wyciąg kuchenny przy rekuperacji

W domach z rekuperacją okap jest jak najbardziej wskazany. Należy jedynie rozdzielić wentylację ogólną z wentylacją okapu.


Wyciąg na ścianie zewnętrznej

Montaż okapu na ścianie zewnętrznej jest możliwy, ale generuje kilka problemów. Najważniejsze to hałasy dochodzące z zewnątrz, dodatkowe prace budowlane, skraplanie się wody, zacieki na elewacji, ryzyko powstania grzybów i pleśni.


Podsumowanie

Okap kuchenny podłączony do wentylacji to najlepszy sposób, by zapewnić czyste i zdrowe powietrze w kuchni. Zabezpieczymy w ten sposób ściany, tapicerkę, rolety oraz inne meble i sprzęty przed osadzaniem się na nich tłuszczu i wnikaniem wilgoci.

Dom bez okapu to dom niekompletny.
 

Kontakt w sprawie produktów:

Okapykuchenne.pl
ul. Hanasiewicza 15
35-103 Rzeszów
tel. 13 49 27 557 wew. 1
www: www.okapykuchenne.pl
mail: wyślij wiadomośćTypy okapów: okapy przyścienne » okapy kominowe » okapy wyspowe » okapy blatowe » okapy sufitowe » wkłady do zabudowy » okapy podszafkowe » okapy teleskopowe » okapy blatowe » akcesoria do okapów » pielęgnacja do okapów » rury do okapów » filtry do okapów

Marki okapów: okapy Amica, okapy Aeg, okapy Akpo, okapy Ariston, okapy Beko, okapy Berg, okapy Best, okapy Bora, okapy Bosch, okapy Cappini, okapy Electrolux, okapy Elica, okapy Faber, okapy Falmec, okapy  Franke, okapy Galvamet, okapy Globalo, okapy Gorenje, okapy Gutmann, okapy Kage, okapy Kernau, okapy Miele, okapy Nodor, okapy Pando, okapy Toflesz, okapy Teka, okapy Siemens, okapy Samsung, okapy Smeg, okapy Vdb

Rodzaje okapów: okap czarny, cichy okap, okap biały, okap skośny, okap okrągły, okap wkład, okap tuba, okap retro


Zobacz zdjęcia w galerii Okapykuchenne.pl
:

Okapykuchenne.pl Facebook   Okapykuchenne.pl instagram   Instagram globalo   Youtube Okapykuchenne.pl   Opineo Okapykuchenne.plPartnerzy

Hafele    Grupa Armatura

Peka  Tesa
REJSMagma

Partner serwisu FiskarsEmako


Franke
   logo Helios

     Laveo     Kuchinox

    nVent        Amix  
 

Electrolux      logo Śnieżka

Zainspiruj się - aranżacje łazienek

Galeria łazienek - zainspiruj się

Facebook
Instagram