konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

stopka patrona Electrolux

Jak przechowywać żywność w lodówce

data aktualizacji: 13-08-2019, 08:46 – artykuł promocyjny

Rozmieszczenie produktów w lodówce ułatwia nam sprawne organizowanie przestrzeni oraz korzystnie wpływa na jakość przechowywanego jedzenia. Znajomość podstawowych zasad może w znaczący sposób poprawić przydatność niektórych produktów do spożycia. Poniżej przedstawiamy jak układać żywność w lodówce by cieszyć się jej świeżością przez długo.

Jak przechowywać żywność w lodówce

Przechowywanie żywności to bardzo ważna kwestia, zwłaszcza w obliczu znacznego marnowania jedzenia, np. po uroczystościach rodzinnych, świętach itp. Jeśli poznamy zasady właściwego układania poszczególnych grup produktów w lodówce to z pewnością przez dłużej zachowają one swoje walory smakowe, zapachowe, ale także apetyczny wygląd i właściwości odżywcze. Oto najważniejsze wskazówki.

Szklane pojemniki do przechowywania żywności z pokrywą

fot.: Plast Team - szklane pojemniki do przechowywania żywności z pokrywą

 

Jakie funkcje lodówki będą przydatne

 

Kwestia dobrego przechowywania żywności wynika również z funkcji jakie posiada dany model lodówki. Przydatna z pewnością będzie:

 • System No Frost (czasem nazywany również Smart No Frost, Frost Free, Stop Frost) jest rozwiązaniem, które zapobiega osadzaniu się szronu oraz lodu w lodówce.

System cyrkulacji usuwa ciepłe powietrze ze środka lodówki, a w zamian regularnie nadmuchiwane jest chłodne, które osusza wnętrze urządzenia. Ograniczona wilgoć we wnętrzu lodówki sprawia, że warzywa, wędliny i sery dłużej pozostają świeże (minusem jest że szybciej wysychają, dlatego najlepiej przechowywać je w specjalnych pojemnikach). W zamrażarkach żywność nie pokrywa się warstwą lodu, nie przywierają do siebie produkty. No frost ułatwia utrzymanie czystości oraz sprawia, że efektywność urządzenia zawsze jest na jednakowym poziomie (zaszroniona lodówka miała niższą efektywność).

 • komory świeżości - rozwiązanie, które zapobiega nadmiernemu wysuszeniu jedzenia i polega na wydzieleniu specjalnej szuflada, w której można przechowywać wędliny, świeże mięso i ryby w obniżonej temperaturze w stosunku do całej chłodziarki. Tak przechowywana żywność dłużej zachowują smak, zapach i wartości odżywcze. Temperatura komory świeżości jest uzależniona od ogólnych ustawień chłodziarki i mieści się w granicach od -1°C do +3°C, a wilgotność wynosi 50–90%.

fot.: Electrolux - funkcja no frost przedłuża świeżość produktów przechowywanych w lodówce

 

 

Porządek w lodówce

 

 • półki nie mogą być przeładowane - powinien być zapewniony przepływ powietrza między produktami; stykające się produkty będą psuć się od siebie wzajemnie
 • bliżej drzwi układaj jedzenie starsze, z krótszą datą przydatności do spożycia - w ten sposób zawsze będą na wyciągnięcie ręki i zjemy je jako pierwsze
 • nigdy nie wkładaj ciepłego jedzenia do lodówki
 • wkładaj surowe jedzenie na talerzu lub w pudełku by zabezpieczyć lodówkę przed zaciekami
 • przechowuj owoce i warzywa w osobnych szufladach
 • zawsze sprawdź czy drzwi lodówki są dobrze domknięte
 • w lodówce nie przechowuje się bananów, cebuli, czosnku i ziemniaków
   

Każda grupa produktów wymaga innej temperatury, dlatego producenci lodówek tak projektują komorę tego urządzenia by zapewnić optymalne warunki dla całej gamy produktów, które przechowuje się w lodówce. Poznanie tych zasad będzie pomocne każdego dnia. W niektórych modelach lodówek na bocznej ścianie znajdują się piktogramy, które mówią nam co na danej powierzchni zalecane jest trzymać. Warto ich przestrzegać.


Idealne temperatury w lodówce:

 • suche jedzenie: 10/15oC
 • owoce/warzywa: 3/7oC
 • nabiał: 2/4oC
 • mięso: 0/2oC
 • ryby, owoce morza: -1/1oC


Przeczytaj więcej:
Jaka powinna być temperatura w lodówce

 

Przechowywanie jedzenia w lodówce - zasady

 

Od prawidłowej organizacji zależy smak i wygląd potraw.

Na górnej półce należy przechowywać: produkty mleczne (jogurty, mleko, kefir)
Panująca tu wyższa temperatura sprzyja rozwojowi baterii kwaszących, co jest wskazane w przypadku nabiału. Takie warunki będą dobre również dla konfitur i dżemów.

Środkowa półka dedykowana jest produktom, które psują się najszybciej - wędliny, biały ser, potrawy przetworzone (dania obiadowe typu zupy, sosy)

Dolna półka jest idealna na surowe mięso i ryby. To tu jest najchłodniej, ale mimo to warto zabezpieczyć tego typu produkty przed rozprzestrzenianiem się ich zapachu oraz przed kapaniem i włożyć je do specjalnych pojemników lub na talerzu.

Szuflady to miejsce dedykowane na warzywa i owoce - zawsze oddzielnie. Tu możemy też odłożyć twarde sery dojrzewające.

Boczne półki - słoiki z przetworami, oleje roślinne, jaja.

fot.: Schemat właściwego rozmieszczenia produktów w lodówce

 

Przechowywanie jedzenia w lodówce - porady

 

Gotową żywność można przetrzymać nie dłużej niż dwa, trzy dni. Garnki i naczynia z gotowymi potrawami do lodówki wstawia się koniecznie szczelnie przykryte. Aby ochronić jedzenie przed wysychaniem najlepiej przechowywać je w pojemnikach, specjalnym pergaminowym papierze lub pod folią (plastikową lub aluminiową).

Zobacz więcej: W czym przechowywać produkty w lodówce?

Sprzęty kuchenne z linii Candy Elite Range

fot.: Candy - drzwi do lodówki powinny być otwarte jak najkrócej - dlatego tak ważne jest zachowanie porządku wewnątrz urządzenia; podobnie jest przy pakowaniu zakupów - zawsze przygotujmy co jest do włożenia do lodówki i dopiero wtedy możemy wszystko na raz do niej schować, dzięki temu zminimalizujemy częstotliwość otwierania drzwi

LODÓWKA W KUCHNI - przeczytaj również:

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Candy, Electrolux, Plast TeamPodobne artykuły
Białe AGD w kuchni

sprzęt AGD

Białe AGD w kuchni

Aranżowanie wnętrz jest prawdziwą sztuką. Nie lada wyzwaniem jest bowiem takie zaprojektowanie wystroju... więcej...

Najcichszy odkurzacz

sprzęt AGD

Najcichszy odkurzacz

Dźwięk pracującego odkurzacza, według badań przeprowadzonych przez Electrolux, jest jednym z najbardziej... więcej...

Dania jak z 5-gwiazdkowej restauracji - z Haier to możliwe

sprzęt AGD

Dania jak z 5-gwiazdkowej restauracji - z Haier to możliwe

Haier swoje produkty tworzy zawsze z myślą o ułatwieniu nam codziennego funkcjonowania. Urządzenia do... więcej...

Partnerzy

Ciarko Design

Electrolux    Falmec

Lacanche   Ronic

Hafele    Franke


Emako
  Okapykuchenne.pl

Zainspiruj się - aranżacje łazienek

konkurs łazienkowy 2022