Nowa polityka prywatności i plików Cookies                                                                        nasze serwisy:    wentylacyjny.pl   |   instalacjebudowlane.pl   |   lazienkowy.pl   |   poradybudowlane.com.pl

Jaka powinna być temperatura w lodówce

artykuł promocyjny

W każdym gospodarstwie domowym znajduje się lodówka. Naturalną rzeczą jest, że panuje w niej niższa temperatura niż w otoczeniu. Jednak jak niska ona powinna być, nie jest już tak oczywiste. Nie każdy z nas wie, że temperatura we wnętrzu lodówki ma kluczowe znaczenie dla przechowywanych w niej produktów, a zatem dla nas samych, bo zdrowe i świeże jedzenie to dobre samopoczucie. 

Jaka powinna być temperatura w lodówce

Lodówka ma chłodzić, ale nie może zamrażać. Właściwie dobrana temperatura, oprócz dobroczynnego wpływu na jedzenie w lodówce, może również skutecznie obniżyć rachunek za prąd. Obniżenie wartości temperatury w lodówce wpływa na zahamowanie rozwoju bakterii przyczyniających się do procesów gnilnych. Idealna temperatura panująca w lodówce powinna być wyższa od 0oC (punkt przejścia ze stanu ciekłego w stały, czyli zamarzania), ale nie powinna przekraczać 5oC (graniczna temperatura właściwego powstrzymywania rozwoju bakterii). Zatem zakres jest dość szeroki, jak więc ustawić tę optymalną wartość?

Przyjmuje się, że produkty spożywcze najlepiej przechowują się w temperaturze 2oC. Jednak bardzo ważne jest, aby pamiętać o tym, że we wnętrzu urządzenia chłodniczego występuje stratyfikacja termiczna. To właśnie na tej podstawie powinniśmy rozmieszczać żywność w lodówce. Przeczytaj także: W czym przechowywać produkty w lodówce?


Optymalna temperatura w lodówce powinna wynosić od 3 do 5oC, a w zamrażarce -18oC.

 

Stratyfikacja termiczna w lodówce - jak układać żywność

fot.: Franke - stratyfikacja termiczna oznacza różną temperaturę w poszczególnych częściach lodówki - najcieplej jest na półkach na dzwiczkach (ok. 10 stopni), a najchłodniej na półce dolnej (ok. 4 stopnie)


Rozkład temperatury we wnętrzu lodówki

Pionowy rozkład temperatury we wnętrzu lodówki wpływa na poszczególne strefy chłodzenia, które przypisane są danym grupom produktów. Sztuka właściwego przechowywania żywności polega na świadomości różnych wartości temperatury na różnych półkach i w komorach urządzenia. Jak przechowywać żywność w lodówce - oto najważniejsze zasady:

  • w dolnych pojemnikach (7-8oC) powinny znaleźć się warzywa i owoce (jest to względnie najcieplejsze miejsce w lodówce)
  • na dolnej półce nad pojemnikami, gdzie panuje najniższa temperatura (2oC) należy układać świeże mięso i ryby
  • środkowe półki (4-5oC) są najlepszym miejscem dla produktów mlecznych, jaj, ciast, wędlin i serów (oprócz tych dojrzewających, które powinny znaleźć się w szufladach); na tej wysokości powinny stać również zupy
  • górne półki (7oC) to najlepsze miejsce na produkty o długich terminach przydatności, np. dżemy itp.
  • względnie ciepłym miejsce są również przegrody na drzwiach (8-13oC), gdzie przetrzymujemy produkty wymagające jedynie lekkiego schłodzenia, np. napoje, koncentraty, musztarda, ketchup

Na rozmieszczenie produktów w lodówce duży wpływ ma sama lodówka - jej wielkość, rodzaj półek oraz funkcje. Dowiedz się więcej >> jak wybrać lodówkę...

Lodówka 800 MultiSpace - swoboda i wygoda sterowania LCD

fot.: Electrolux - sterowanie elektroniczne oraz wyświetlacz LCD to inteligentny sposób na udoskonaloną obsługę lodówki

Rozłożenie produktów we wnętrzu lodówki musi zapewniać cyrkulacje, zatem nie mogą być ułożone zbyt gęsto, nie mogą też przylegać do ścian urządzenia. Aby żywność zbytnio nie wyschła oraz aby zapachy się nie mieszały, większość produktów powinna być przechowywana w szczelnych pojemnikach.

Zobacz również >> Jak przechowywać owoce i warzywa w domu

Pojemniki na żywność z silikonową uszczelką do lodówki i zamrażarki

fot.: Plast Team

O trwałości i jakości przechowywanego w lodówce pożywienia decyduje także porządek, dlatego lodówkę należy regularnie czyścić i rozmrażać. Chowane do lodówki owoce i warzywa powinny być wytarte z wody, a gotowana żywność musi być wystudzona. 
 

Sprawdź >> Jak czyścić lodówkę

 

Ustawianie temperatury w lodówce

Za stabilność chłodzenia oraz wartość temperatury w lodówce i zamrażalce decyduje termostat. Na rynku dostępne są modele z jednym lub dwoma termostatami (oddzielny dla lodówki i zamrażalki). W zamrażalniku panuje temperatura na poziomie minus 18oC, co skutecznie hamuje rozwój bakterii. Termostat komory zamrażalnika można zazwyczaj zaprogramować na poziomie -6, -12, -18, -24°C (oznaczone ilością gwiazdek * - przechowywanie do 1 tygodnie, ** - do 4 tygodni, *** - do 4 miesięcy, **** - do 12 miesięcy). Jednak warto pamiętać, że temperatura -18°C warunkuje skuteczne przechowywanie a -24°C mrożenie produktów. Termostat komory chłodzącej pozwala na manipulacje temperatury z zakresu od +2 do +8°C.

Haier HBB 177 TNF - uzbrojona w nowoczesne technologie, innowacyjna lodówka do zabudowy

fot.: Haier

 

Pokrętło, elektroniczny wyświetlacz, czy panel dotykowy — systemy ustawiania temperatury w lodówce

 

Nowe technologie wkraczają w każdą dziedzinę życia i mają za zadanie ułatwić nam wiele czynności. Tak też jest z ustawianiem temperatury w lodówce. Kiedyś wystarczyło tradycyjne pokrętło w skali od 1 do 5 i moc chłodzenia zmieniało się łatwo, szybko i bez problemu. Trzeba było jedynie zapoznać się z instrukcją od producenta, by wiedzieć, który poziom oznacza jaką moc chłodzenia — UWAGA 1-5 to nie stopnie! W nowoczesnych lodówkach o wiele częściej spotyka się elektroniczne panele sterowania z przyciskami umieszczonymi na górze lodówki lub wbudowanymi w obudowę. Do ustawienia temperatury używa się strzałek lub przycisku set — zasada jest taka sama jak przy pokrętle, czyli producent określa skalę, a my musimy się z nią zapoznać. Najbardziej zaawansowane są lodówki z panelami dotykowymi (jak w smartfonie), które pozwalają na znacznie więcej. Możliwe jest, chociażby zarządzanie dystrybutorem wody, czy wyświetlana jest godzina. Wszystkie ustawienia jesteśmy w stanie przeprowadzić bez zaglądania do lodówki, co przekłada się na lepszą eksploatację urządzenia.

Electrolux

fot.: Electrolux

 

Nowoczesne funkcje w lodówkach dbające o odpowiednią temperaturę

 

Obecnie produkowane lodówki posiadają funkcje, dzięki którym możliwe jest jeszcze lepsze zarządzanie temperaturą w zależności od aktualnych potrzeb, czyli na przykład ilości jedzenia w lodówce. Pomaga to nie tylko w oszczędnym użytkowaniu chłodziarki, ale przede wszystkim na dłużej zachowuje świeżość przechowywanej żywności. Przykładem są:

  • System Triple Cooling, który niezależnie kontroluje i optymalizuje temperaturę, przy zachowaniu maksymalnej wilgotności i bez mieszania się zapachów pomiędzy komorami lodówki.
  • Metal Cooling, czyli metalowe wykończenie pomagające utrzymać stałą temperature powietrza wewnątrz, by zachować świeżość produktów na dłużej.

Nowoczesne funkcje w lodówkach dbające o odpowiednią temperaturę

fot.: SHARP – czterodrzwiowa lodówka SJ-NFA35IHXAE-EU z izolacją Metal Cooling, która chroni żywność przed nadmiernym wysuszeniem i przemrożeniem. Zapewnia także równomierny rozkład temperatury w komorze chłodziarki

  • personalizowana szuflada MyZone, która pozwala na szybkie dopasowanie wilgotności i temperaturowy (od +3°C do -3°C) do produktów, które w danej chwili chcemy tam przechować.
  • Wydzielona komora Instant Cool umożliwia szybkie obniżenie temperatury w celu schłodzenia napojów lub dań tuż przed ich podaniem.
  • Inteligentne czujniki Fresher Sensors (umieszczone na każdej półce) odpowiadają za wykrywanie zmiany temperatury i rozprowadzają chłodne powietrze do określonych obszarów, powodując zmniejszenie niepotrzebnych wahań temperatury przy częstym otwieraniu drzwi lodówki.

fot.: Studio Sto Procent - lodówki Samsung z serii Family Hub posiada trzy niezależne obiegi chłodzenia, strefę Flex Zone oraz metalowe wykończenie Metal Cooling

 

Zobacz także:

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Electrolux, Franke, SHARP, Haier, Studio Sto Procent, Plast Team












Partnerzy

Hafele    Grupa Armatura

Peka  SHARP
REJSMagma

Partner serwisu FiskarsEdaxo


Franke
   logo Helios

     Laveo     Kuchinox

    nVent        Amix  
 

Electrolux      logo Śnieżka

Zainspiruj się - aranżacje łazienek

Galeria łazienek - zainspiruj się

Facebook
Instagram