Nowa polityka prywatności i plików Cookies                                                                        nasze serwisy:    wentylacyjny.pl   |   instalacjebudowlane.pl   |   lazienkowy.pl   |   poradybudowlane.com.pl

stopka patrona Electrolux

Rodzaje i funkcje zmywarek

artykuł promocyjny

Rodzaje i funkcje zmywarek

Jeszcze kilka lat temu posiadanie zmywarki do naczyń było luksusem, dziś już jest ona prawie w każdym domu. Wybierając zmywarkę należy poznać jej funkcję tak aby wybrać najbardziej dopasowaną do naszych potrzeb.

 

Rozmiar zmywarki
 

 • Zmywarka o szerokości 45 cm
 • Zmywarka o szerokości 60 cm


Zmywarki mają różne szerokości - od nich zależy również pojemność. Wybierając zmywarkę o 45 cm, wybieramy mniejszą pojemność. Przyjmuje się, że w zmywarce o szerokości 45 cm zmyjemy za jednym razem od 8 do 10 kompletów (jeden komplet to zastawa dla jednej osoby składająca się z następujących elementów: talerz płaski, głęboki, deserowy, kubek oraz sztućce) W zmywarce "60-tce" mającej już większa pojemność przy jednym użyciu zmyjemy do piętnastu kompletów.

Jaką zmywarkę wybrać

fot.: Kernau - Zmywarka do zabudowy KDI 6854 SD


Rodzaj zmywarki

 • zmywarki wolnostojące - zmywarka wolnostojąca posiada kompletną obudowę oraz blat, możemy wybrać w kuchni dowolne miejsce do jej ustawienia. Podłącza się do niej prąd, wodę ciepłą lub zimną oraz kanalizację. Zmywarki są dostępne w różnych kolorach, najczęściej spotykane to białe lub srebrne.
   

Electrolux - zmywarka wolnostojąca

fot.: Electrolux

 • zmywarki do zabudowy - Zmywarki do zabudowy, są ustawiane w ciągu szafek kuchennych. Idealnie mieszczą się we wnęki 60 lub 45 cm, pod blat. Front zmywarki może być całkowicie zabudowany frontem meblowym. Można też wybrać zmywarkę do zabudowy z widocznym panelem. Wygląda to bardzo estetycznie oraz nadaje kuchni ładny spójny wygląd.
   

 

Klasa energetyczna


Wyróżniamy siedem klas energetycznych zmywarki nazywamy je kolejno literami alfabetu począwszy od A – najbardziej efektywnej kończąc na G najmniej efektywnej. Są to normy nadane przez Unię Europejską przedział ten pokazuje nam czy wybrana zmywarka jest oszczędna oraz wydajna. Coraz częściej można spotkać się z symbolem A+ który oznacza, że zmywarka należy do super oszczędnych i wydajnych.

 

UWAGA - od marca 2021 nowa skala na etykietach energetycznych!

- Na nowych etykietach energetycznych obowiązywać będzie skala od A do G, bez „plusów”
- Urządzenia z najwyższej klasy A+++ trafią do klasy C lub D, a A+ do klasy G lub F
- zmianie ulega jedynie oznaczanie, a nie jakość urządzenia

- UE zdecydowała o przeskalowaniu etykiet, aby zrobić miejsce na nowe, innowacyjne technologie.
- zobacz więcej > link

 

Klasa zmywania


Normy Unii Europejskiej są również nadane przy klasie zmywania- oznaczają one skuteczność zmywania naczyń kuchennych przy trudnych do zmycia zabrudzeniach. Skala składa się również z siedmiu klas począwszy od litery A do litery G.

 

Klasa suszenia


Siedmiopunktowa skala suszenia, mówi nam o tym jak efektownie po zmyciu naczyń zmywarka je wysuszy. Wyjmując naczynia ze zmywarki oczekujemy by były one na tyle suche by móc schować je prosto do szafki. I tak klasa A to najlepsze suszenie zaś klasa G suszenie najsłabsze. Wszystkie klasy zostają odpowiednio nadane po przetestowaniu zmywarek.

 

Poziom hałasu


Kupując zmywarkę chcielibyśmy aby pracowała cicho. Najciszej pracują zmywarki zabudowane. Poziom hałasu mierzymy w decybelach, a producenci określają z specyfikacjach poziom hałasu oferowanych urządzeń. Na polskim rynku poziom hałasu mieści się w przedziale od 37 do 58 db.
 

Electrolux - wnętrze zmywarki

             fot.: Electrolux

 

Programy i funkcje zmywarki


Wszystkie zmywarki wyposażone są w  programy oraz funkcje zmywania by wybrać te najlepsze należy im się przyjrzeć dokładniej.

 • wstępne zmywanie - program ten służy do mycia mocno zabrudzonych naczyń, gdzie należy je wcześniej namoczyć by zabrudzenia zniknęły. Wstępne zmywanie trwa w zależności od modelu zmywarki ok. 15 minut.
 • normalny - zmywanie trwa do 110 minut. Program wybieramy gdy naczynia są średnio zabrudzone.
 • oszczędny (ECO) - szybkie mycie w temperaturze ok. 55oC, w czasie ok. 27-35 minut.
 • intensywny - program intensywny wybieramy gdy garnki oraz naczynia są bardzo zabrudzone. Są ona zmywane w wysokiej temperaturze przez ok.120 minut.
 • bio - program przeznaczony do naczyń delikatnych które są wrażliwe na działanie silnych płynów czyszczących. Temperatura zmywania ni przekracza 50 stopni. Zmywanie trwa do ok.200 minut.
 • szybki/ekspresowy - służy do zmywania naczyń lekko zabrudzonych oraz do odświeżenia naczyń nie używanych.  Czas trwania zmywania jest znacznie skrócony.
 • wyparzanie - zmywarka wyparza naczynia używając do tego bardzo wysokiej temperatury. Można w niej wyparzać butelki dziecięce bez potrzeby zakupu dodatkowego sterylizatora.

Zmywarka ComfortLift - rewolucja w zmywaniu naczyń

fot.: Zmywarka Electrolux ComfortLift - posiada technologię AirDry, dzięki której drzwi zmywarki otwierają się automatycznie w ostatniej fazie cyklu zmywania, uchwyty SoftGrip oraz stabilizatory SoftSpikes pozwalające na mycie nawet najdelikatniejszej zastawy

 

zmywarka Candy

fot.: Candy

Dodatkowe funkcje zmywarki

 • elektroniczny sensor - funkcja ta pozwala zmywarce na wykrycia poziomu zabrudzenia naczyń oraz dobrania odpowiedniego programu do jego zmycia.
 • pół załadunku - funkcja pozwalająca na zredukowanie ilości pobranej wody to ilości naczyń do zmycia. Funkcja w sam raz dla osób które mają mało naczyń do zmywania.
 • opóźniony start - funkcja pozwalająca na zaprogramowanie godziny o której zmywarka rozpocznie swoją pracę.

 

Zobacz więcej: Zmywanie w zmywarce - praktyczny poradnik

 


Ile kosztuje mycie naczyń w zmywarce


Przyjmuje się, że jeden cykl normalnego zmywania naczyć w zmywarce to koszt - od 1-5 zł, zależnie od długości cyklu oraz wybranych środków chemicznych. Zmywarka pobiera ok. 0,8 kW/h. W przypadku normalnego zmywania (110 min) będzie się wiązało z poborem ok. 1,5 kWh. Zmywarka oprócz tabletek lub proszku do zmywania, potrzebuje specjalnej soli do zmiękczania wody oraz nabłyszczacza do końcowego nabłyszczenia naczyń. Tabletki kosztują od 0,5-2 zł/szt, 0,5l nabłyszczacza od 10-20 zł, a 1,5kg soli ok. 7zł. Ponad to co pewiej czas należy zmywarkę odkazić przy pomocy specjalnego środka samoczyszczącego - ok. 10 zł.

 

Zobacz koniecznie:
 

Czy zmywarka nie niszczy naczyń
  Czy zmywarka nie niszczy naczyń?
Klasy zmywarek
           Klasy zmywarek
Jak wybrać sprzęt elektryczny do kuchni
  Jak wybrać sprzęt elektryczny do kuchni?Opracowanie: Redakcja
Żródło: Redakcja, MM
Zdjęcia: Electrolux, Candy, Zanussi, Kernau

Partnerzy


Electrolux
     logo novy
 

Lacanche  Okapykuchenne.pl

Emako      Franke

Zainspiruj się - aranżacje łazienek

Galeria łazienek - zainspiruj sięFacebook
Instagram