konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

patron działu Meble kuchenne Peka

Segregacja odpadów w kuchni

data aktualizacji: 17-01-2020, 10:45 – artykuł promocyjny

Współczesny styl życia warunkuje wytwarzanie dużej ilości śmieci każdego dnia, zmuszając nas do częstego korzystania z koszy. Dodatkowym wyznacznikiem społeczeństwa XXI wieku są dążenia proekologiczne oraz łatwość i szybkość osiągania celów. Dlatego w każdej dziedzinie tak ważne są nowoczesne rozwiązania nadążające za trendami. Podobnie jest w przypadku odpadów, których gromadzenie powinno zapewniać szybki i łatwy dostęp do pojemnika, higieniczne i niekłopotliwe opróżnianie oraz czyszczenie kosza. Segregator na śmieci musi być dopasowany zarówno do naszej kuchni, jak i naszych potrzeb i stylu życia.

Segregacja odpadów w kuchni

Zgodnie z badaniami statystycznymi, przeciętny mieszkaniec naszego kraju wytwarza około 360 kg odpadów na rok. W przeliczeniu na trzyosobową rodzinę liczba ta wzrasta do ponad tony w skali roku. Do najczęstszych przedmiotów trafiających na śmietnik należą opakowania po produktach spożywczych: butelki po napojach, kartoniki po sokach, kubeczki po jogurtach, puszki czy słoiki. Duży odsetek stanowią także odpadki organiczne powstające podczas przygotowywania posiłków i resztki jedzenia.

Generowane odpady w gospodarstwie domowym muszą być systematycznie usuwane z niego. Należy to robić zachowując nie tylko przepisy prawne obligujące nas do konkretnych działań, ale również musi odbyć się to w sposób ekologiczny, higieniczny i ekonomiczny. Warto zwrócić uwagę na fakt, że nasze społeczeństwo staje się coraz bardziej świadome ekologicznie, zwracając uwagę na segregację odpadów. Nowoczesne rozwiązania znacznie ułatwiają świadome dzielenie odpadów i wcale nie zabierają nam cennej przestrzeni tworząc wygodny w użytkowaniu system segregacji odpadów. Nie ma konieczności stosowania tradycyjnego kubła pod szafką zlewozmywakową. Można go zastąpić pojemnikiem posiadający od dwóch do czterech komór na różnego rodzaju odpady.

Kosz może mieć formę szuflady, do której wstawiane są pojemniki, a pokrywa mocowana do boków szafki spełnia dodatkowo funkcję półki.

 

Kosze mogą być także przymocowane do frontu i osadzone na prowadnicach. Niekiedy dostęp możemy uzyskać przez naciśnięcie pedału, a wbudowane hamulce pozwalają na zatrzymanie kosza w dowolnej pozycji. Dodatkowym wyposażeniem może być torba wielokrotnego użytku do zbierania makulatury czy plastiku.

 

Dostępne są także tradycyjne kosze wieszane na ścianie szafki. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości materiałów nowe kosze są estetyczne i wyjątkowo funkcjonalne. Podczas otwierania frontu pokrywa automatycznie się unosi a pojemnik wysuwa.

 

W naszych domach duży problem stanowią odpadki organiczne.  Warto przeznaczyć na nie oddzielny, niezbyt duży pojemnik zaopatrzony w pokrywę, który będziemy często opróżniać.

Praktycznym, choć jeszcze rzadko spotykanym rozwiązaniem jest umieszczenie na blacie wbudowanego pojemnika, wykończonego pierścieniem ze stali nierdzewnej i szczelnie zamykaną pokrywą. W ten sposób odpadki trafiają od razu do kosza bez konieczności  otwierania szafki.

 

Systemy segregacji śmieci stają się standardem wyposażenia każdej kuchni, dlatego warto jest,  już na etapie projektowania, zaplanować optymalne rozwiązania segregacji odpadów. Także w trakcie użytkowania, kiedy nie planujemy remontu kuchni, możemy ja doposażyć w niezbędne i funkcjonalne systemy segregacji.


 

Kontakt w sprawie produktów:

PEKA Sp. z o.o.
ul. Wrzesińska 183, Jasin
62-020 Swarzędz
tel. (61) 81 86 376
www: www.peka.pl
mail: wyślij wiadomośćszafki wysokie » szafki podblatowe » szafki narożne » wkłady na sztućce i maty » szafki górne » kosze na śmieci » akcesoria różne: systemy mechanizmów podblatowych » akcesoria do szaf gospodarczych » systemy relingowe


Zobacz zdjęcia w galerii Peka:
Podobne artykuły
Jaki blat kuchenny wybrać? Na co zwracać uwagę?

meble kuchenne

Jaki blat kuchenny wybrać? Na co zwracać uwagę?

Blat kuchenny jest istotnym elementem wyposażenia, zarówno pod względem estetycznym, jak i praktycznym.... więcej...

Jak połączyć ze sobą dwa blaty

meble kuchenne

Jak połączyć ze sobą dwa blaty

Rozwiązaniem, które pozwala na solidne i estetyczne poziome połączenie dwóch blatów... więcej...

Czas na wiosenne porządki

meble kuchenne

Czas na wiosenne porządki

Wiosenne porządki wiążą się z gruntownym sprzątaniem kuchni, łazienki czy garderoby. Pozostanie w domu... więcej...