Nowa polityka prywatności i plików Cookies                                                                        nasze serwisy:    wentylacyjny.pl   |   instalacjebudowlane.pl   |   lazienkowy.pl   |   poradybudowlane.com.pl

Kamień w kuchni - piękno natury na ścianach i podłogach

artykuł promocyjny

Kamień naturalny to idealny materiał do wykończenia podłóg i ścian w kuchni. Jego walory estetyczne i użytkowe sprawiają, że jest bardzo ciekawą alternatywą dla powszechnie dotąd stosowanych gresów, glazury i tworzyw. Tym bardziej, że ceny kamienia naturalnego są obecnie bardzo umiarkowane. Najważniejsze zaś, że jako twór Natury kamień - w przeciwieństwie do materiałów produkowanych przemysłowo - jest niepowtarzalny i zapewnia każdemu wnętrzu wyjątkowy, oryginalny urok.

Kamień w kuchni - piękno natury na ścianach i podłogach

Większość kamieni doskonale nadaje się na podłogi. Twarde, wodoodporne i kwasoodporne granity mogą śmiało konkurować z gresami porcelanowymi. W trendach są obecnie również marmury i łupki. Marmury to powrót do klasyki. Niegdyś kojarzone tylko z pałacami, teraz wracają do łask, gdyż dzięki importowi ich ceny nie są wysokie, a wybór jest coraz większy. Szczególnym powodzeniem u projektantów cieszą się teraz marmury białe oraz czarne, w dużych formatach (np. 60x60 cm lub więcej), co po ich ułożeniu daje efekt jednolitej tafli.

 

Redakcja poleca >> Dlaczego warto wybrać kamień firmy HODER do aranżacji wnętrz?

płytki marmurowe z użyleniemklasyczne płytki marmuroweprzykładowe płytki granitowe na podłogę

fot.: Płytki marmurowe - z użyleniem i w wersji klasycznej oraz przykładowe płytki granitowe na podłogę (źródło: stoneconnection.pl)

Magma Marmur

fot.: Magma - Hurtownia Kamienia

Oczywiście, ciągle popularne sa marmury w odcieniach beżu, ale pamiętajmy, że gama kolorystyczna marmurów jest ogromna i nie trudno o marmury czerwone, zielone, złote, szare , brązowe, itp. Marmury są nieco trudniejsze w utrzymaniu niż granity, gdyż nie znoszą kwasów (również spożywczych) i agresywnej chemii (chlor), ale za to są "ciepłe", pięknie się starzeją, a w przeciwieństwie do gresów można im też łatwo przywrócić "młodość" poprzez  ponowne przepolerowanie. Tak jak wszystkie kamienie, nadkruszone czy zarysowane, a nawet pęknięte marmury można skutecznie naprawić specjalnymi klejami i żywicami.

Sprawdź koniecznie >> Marmur w kuchni - blaty, dekoracje, akcesoria

fot.: EWEM Aranżacja wnętrz - kamień znalazł się zarówno na blacie jak i jako okleina na ścianie oraz wykończenie półwyspu, który wychodzi poza obrys kuchni

 

Klimat nowoczesności i zarazem bliskości z naturą zapewniaja łupki. Są tańsze od marmurów, a przy tym wododporne i kwasoodporne jak granity, więc bardzo proste w utrzymaniu. Dużą popularnością cieszą się łupki czarne, grafitowe, zielone i rdzawe, o lekko pofalowanej, a więc naturalnie antypoślizgowej powierzchni i też w dużych formatach.
 

płytki z łupka

fot.: Płytki z łupka (źródło: stoneconnection.pl)

Marmury i łupki to również idealny materiał do okładania ścian, a już szczególnie tych między blatem a wiszącymi szafkami, gdzie często pryska woda, dymi para, lecą drobiny siekanej żywnosci, itp. W przeciwieństwie do podłóg, na którch lepiej układać wytrzymalsze marmury bez bogatego użylenia, na ściany nadają się marmury nawet bardzo bogato użylone. Można z nich wręcz tworzyć niezwykłe "obrazy", których nie zdołają naśladować żadne płytki ceramiczne.

Kamień w kuchni - piękno natury na ścianach i podłogachKamień w kuchni - piękno natury na ścianach i podłogach

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" ->> zobacz więcej zdjęć tej aranżacji

Doskonałym materiałem do tego celu są także mozaiki z kamieni naturalnych, zwłaszcza marmurów, trawertynów, łupków, onyksów, a nawet macicy perłowej (która w istocie jest wapnem). Mozaiki z kamienia, a także lite płyty marmuru lub łupka, mogą stanowić bardzo dobrą alternatywę dla popularnego dotąd trawertynu, który cieszy oko wszelkimi odcieniami bardzo lubianego w Polsce beżu. Ale trzeba pamiętać, że trawertyn to skała porowata. Z upływem czasu wypełniająca pory trawertynu szpachla lub żywica może czernieć lub pleśnieć. Nie oznacza to oczywiście, że trawertyny zupełnie nie nadają się do kuchni, są po prostu bardziej wymagające w utrzymaniu. Tym bardziej, że oprócz powszechnie znanych beżowych, są już dostepne na rynku piękne trawertynu złote i czerwone. Natomiast amatorzy materiału jeszcze bardziej porowatego niż trawertyn moga wykorzystać niezwykle oryginalną, dziurawą jak ser, lawę wulkaniczną.
 

płyta z onyksu miodowegopłyta z onyksu orange

fot.: Płyta z onyksu miodowego i orange (źródło: kamulec.pl)

Onyks Avorio Magma

fot.: Magma - Onyks Avorio

Najnowszy trend we wzornictwie to wykorzystanie na ścianach lub w formie ścianek działowych onyksów lub paneli z kamieniami, czyli materiałów transparentnych - przepuszczających światło. Przezroczyste onyksy fantastycznie nadają się do podświetlania i dzięki zamontowanemu za nimi oświetleniu ich świecące tafle zapewnią każdemu wnętrzu magiczny urok. Najbardziej transparetne sa onyksy miodowe (honey onyx), ktore mają wszelkie odcienie miodów lub bursztynów.
 

kamień nad blatem kuchennym - Wykończenie kuchni trawertynem

fot.: Wykończenie kuchni trawertynem, z którego wykonano blat oraz okleinę ścienną nad blatem roboczym (źródło: hoder.eu)


Rzadsze i droższe są onyksy białe i różowe, natomiast bardzo bogato użylone i mętniejsze onyksy zielone czy agatowe mniej nadają się do podswietlania ze względu na zbitą strukturę ich użylenia. Tym nie mniej, nawet nie podświetlane onyksy w niezwykły sposób odbijają światło i promieniują - z nich też można tworzyć  niepowtarzalne "obrazy"na ścianach.

Podświetlany panel onyksowymozaika z otoczaków na siatce

fot.: Podświetlany panel onyksowy oraz mozaika z otoczaków na siatce do wykończenia ścian (źródło: Lux4home.pl)

Podświetlany panel onyksu pod blatem kuchennym

fot.: Podświetlany panel onyksu pod blatem kuchennym (źródło: focus-stones.pl)

Studio Little White House - kuchnia z wyspą z podświetlonym onyksem

fot.: Max Kuchnie - Studio Little White House - kuchnia z wyspą z podświetlonym onyksem

W aranżacji ścian można zdecydować się także na kamień elewacyjny, który ma mniejsze wymagania, gdyż został przystosowany do trudnych warunków atmosferycznych. To swoista alternatywa.

fot.: Elkamino Dom


Absolutną nowością na rynku są transparetne panele - z kamieniami naturalnymi zatopionymi w przezroczystej żywicy lub naklejonymi na szkło. Są to wyroby drogie, ale również dlatego, że wykorzystują nawet kamienie półszlachetne - agaty, labradoryty, malachity, ametysty, kwarcyty i inne tego rodzaju, czyli nie występujące w przyrodzie w dużych litych taflach. Przeznaczone przede wszystkim do podświetlania, takie panele nie pozwalają wręcz od siebie oderwać oczu - to już jest po prostu czysta magia - magia przyrody i stworzonych przez nią arcydzieł.

Mozaika kamienna to kolejny sposób na wprowadzenie szlachetnego materiału do kuchennego wnętrza. Surowy kamień w postaci drobnych elementów trwale połączonych zapewnia eleganckie wykończenie. Mogą być stosowane zarówno na ścianie, jak i podłodze. Efekty aranżacyjne mozaiki są bardzo duże - zależą od elementów budujących plaster, a te mogą być ułożone w ozdobne formaty. W ofercie marki DUNIN znajdują się mozaiki Woodstone w 10 opcjach. Wszystkie bazują na naturalnym kamieniu.

Mozaiki kamienne DUNIN

fot.: Mozaiki kamienne Woodstone

Kamienne płytki z serii STONE DESIGN, TRAVERTINE&EMPERADOR w neutralnych beżach i brązach to kolejna propozycja marki DUNIN na kamienny akcent w kuchni. Płytki zostały wykonane z 3mm naturalnego kamienia - marmur, trawertyn, onyks, przyklejonego do 9mm rdzenia z gresu, aluminium lub plexiglassu. Czyni to je aż do czterech razy lżejsze od zwykłych płytek kamiennych.

Płytki kamienne DUNINPłytki kamienne DUNIN

fot.: Płytki kamienne DUNIN TRAVERTINE&EMPERADOR

Piękno naturalnego kamienia oddają także płytki i mozaiki z serii ZEN DUNIN. Wykonane z marmuru, trawertynu, kwarcytu, onyxu, łupków czy otoczaków, które prezentują czystą formę kamienia w wielu opcjach kolorystycznych i różnorodności kształtów.

Płytki kamienne z serii ZENPłytki kamienne z serii ZENPłytki kamienne z serii ZENPłytki kamienne z serii ZEN

fot.: Płytki kamienne z serii ZEN

 

Kuchnia z kamieniem - zdjęcia, aranżacje

Kuchenny blat z kamienia

fot.: Marmur-Dulemba

Kuchnia z kamieniem - zdjęcia, aranżacje

fot.: MikołajskaSTUDIO

fot.: Mess Architects

fot.: EWEM

Magma Kwarcytr naturalny

fot.: Magma - kwarcyt naturalny Cristallo Blue


Zobacz także:



 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Marmur-Dulemba, Max Kuchnie, Elkamino Dom, DUNIN, MikołajskaSTUDIO, Mess Architects, EWEM Aranżacja wnętrz, hoder.eu, stoneconnection.pl, kamulec.pl, Lux4home.pl, focus-stones.pl, Magma - Hurtownia Kamienia




Zainspiruj się - aranżacje łazienek

Galeria łazienek - zainspiruj się

Facebook
Instagram