konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

Mop ze spryskiwaczem czy elektryczny? Jaki mop do podłóg wybrać?

data aktualizacji: 17-11-2021, 08:49 – artykuł promocyjny

Dobry mop do mycia podłogi nie tylko skutecznie wyczyści powierzchnię, ale także ułatwi sprzątanie i pozwoli zaoszczędzić sporo czasu i wysiłku. Jaki wybrać – ze spryskiwaczem czy elektryczny? Dowiedz się, który mop jest najlepszy.

Mop ze spryskiwaczem czy elektryczny? Jaki mop do podłóg wybrać?
Advertisement

Co to jest i jak działa mop ze spryskiwaczem?

 

Mop do mycia podłóg to prosty sprzęt, który usprawnia sprzątanie. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tego typu urządzeń. Jednym z nich jest mop ze spryskiwaczem. Wyróżnia go zintegrowany system rozpylania płynu. Oznacza to, że do mycia podłogi nie jest potrzebne wiaderko.
Woda lub płyn do czyszczenia znajduje się w rączce mopa albo w pojemniku i wydostają się pod ciśnieniem (nawet 20 barów). Aby wyczyścić podłogę, wystarczy nacisnąć przycisk i przetrzeć powierzchnię. Chłonna nakładka zbiera zanieczyszczenia i nadmiar wilgoci. Spray mop nadaje się do wszystkich rodzajów podłóg, ale warunkami są: właściwy wkład (najlepiej z mikrofibry) i odpowiedni środek czyszczący.

 

Na co zwrócić uwagę, wybierając mop ze spryskiwaczem?

 

Wybierając mop ze spryskiwaczem, warto wziąć pod uwagę kilka kwestii:

 • pojemność zbiornika na wodę i płyn – zależy od powierzchni, która ma być czyszczona; zbiornik powinien mieć też wskaźnik poziomu cieczy,
 • nakładka czyszcząca – powinna być odpowiednia do wszystkich rodzajów podłóg, plusem jest możliwość prania w pralce,
 • szerokość nakładki do mopa – im szersza, tym szybciej myje się podłogi,
 • zakres ruchów mopa – regulowana i ruchoma głowica mopa ułatwia sprzątanie przy krawędziach i pod meblami.

 

Jak działają mopy elektryczne?

 

Mop elektryczny to nowoczesne urządzenie do mycia podłóg zasilane prądem (2 rodzaje – przewodowe lub na akumulator). Wyglądem przypomina odkurzacz pionowy. Mop elektryczny wyposażony jest w głowicę czyszczącą i pady z mikrofibry, a także system dwóch zbiorników – na wodę czystą i brudną.

Elektrycznie napędzane pady są stale zwilżane roztworem wody i detergentu ze zbiornika czystej wody. Dzięki dużej prędkości obrotowej bez problemu usuwają nawet uporczywe zabrudzenia z podłogi. Brud i nadmiar wilgoci są natomiast zasysane przez system odkurzający i trafiają do zbiornika na brudną wodę (funkcja samooczyszczania w trakcie pracy). Mop elektryczny odkurza i myje podłogę jednocześnie w jednym przejściu roboczym. Przy tym powierzchnia zawsze jest mopowana czystą wodą – bez rozmazywania brudu.

Obsługa mopa elektrycznego jest bardzo prosta. Przed przystąpieniem do czyszczenia wystarczy wlać do zbiornika czystej wody roztwór wody i specjalnego środka. Po naciśnięciu guzika mop sam myje, trzeba nim tylko poruszać. Po skończonej pracy, bez kontaktu z zabrudzeniami, opróżnia się pojemnik na brudną wodę. Osłonę głowicy czyszczącej zdejmuje się i myje pod bieżącą wodą. Poza tym mop Kärcher wyposażony jest w funkcję samoczyszczenia – czyści się sam w stacji czyszczącej. Pady z mikrofibry można także prać w pralce w temperaturze 60°C.

 

Zastosowania mopów elektrycznych

 

Mopy elektryczne, mimo że obracają się z dużą prędkością, są bezpieczne i delikatne dla wszystkich rodzajów podłóg. Ich zaletą jest to, że pozostawiają na czyszczonej powierzchni niewiele wilgoci. Dlatego mopy elektryczne sprawdzają się do wszystkich rodzajów twardych podłóg. Od drewnianych (lakierowane, olejowane, woskowane) poprzez różnego rodzaju panele (laminowane, winylowe) aż po powierzchnie z kamienia, gres i płytki. Mycie podłóg przy pomocy mopa elektrycznego sprawia, że po 2 minutach powierzchnia jest już sucha.

Mop elektryczny to także gwarancja idealnego czyszczenia wzdłuż krawędzi i w rogach. Umieszczony centralnie innowacyjny napęd doskonale usuwa zabrudzenia przy ścianach i w kątach. Poza tym ruchoma głowica umożliwia dokładne sprzątanie pod meblami i w trudno dostępnych miejscach.

Czytaj na kaercher.com czy mopy elektryczne sprawdzą się w przypadku paneli i podłóg drewnianych: Czym myć panele podłogowe? Szybkie mycie paneli bez smug >>

 

Na co zwrócić uwagę, wybierając mop elektryczny?

 

Decydując się na zakup mopa elektrycznego, warto wybrać model, który będzie funkcjonalny i dopasowany do potrzeb. Warto zwrócić uwagę na:

 • zastosowanie – mop powinien być odpowiedni do każdego rodzaju podłóg, a także dokładnie czyścić przy krawędziach i w trudno dostępnych miejscach,
 • łatwość obsługi – szybkie napełnianie i opróżnianie pojemników na wodę; prosty w użytkowaniu – lekki, łatwość manewrowania, wygodny uchwyt,
 • łatwość czyszczenia urządzenia – opróżnianie pojemników bez kontaktu z brudem; możliwość mycia zbiorników w zmywarce; funkcja samoczyszcząca (stacja czyszcząca),
 • szeroka gama produktów czyszczących – możliwość doboru właściwego środka do powierzchni,
 • praktyczne przechowywanie mopa i akcesoriów – stacja dokująca,
 • typ akumulatora i czas pracy na jednym ładowaniu – najwydajniejsze są baterie litowo-jonowe; istotny jest także czas ładowania akumulatora,
 • wydajność powierzchniowa na jednym ładowaniu – jak dużą powierzchnię można umyć na jednym ładowaniu,
 • wyposażenie – zestaw powinien zawierać ładowarkę, wałki czyszczące, środek myjący,
 • dodatkowe funkcje – różne tryby czyszczenia, monitorowanie poziomu napełnienia zbiorników.

Mop ze spryskiwaczem czy elektryczny?Jaki mop do mycia podłóg wybrać? Mop ze spryskiwaczem czy elektryczny?

 

To, jaki mop wybrać, zależy od potrzeb. Do sporadycznego czyszczenia niezbyt zabrudzonych powierzchni sprawdzi się spray mop. Trzeba jednak mieć na uwadze, że tego typu sprzęt wymaga uprzedniego odkurzania podłogi. Największą niedoskonałością jest to, że mopy ze spryskiwaczem nie usuwają brudu, tylko go wchłaniają. Nakładka po jednym myciu wymaga prania, ponieważ zbierają się na niej wszystkie zanieczyszczenia.

Z kolei największą zaletą mopów elektrycznych jest zbieranie zanieczyszczeń do osobnego pojemnika. Za każdym razem podłoga jest wycierana czystym padem. Takie rozwiązanie przynosi lepsze efekty sprzątania. Poza tym mopy elektryczne usuwają nie tylko kurz, ale także inne zabrudzenia. Najnowsze urządzenia nie wymagają wcześniejszego odkurzania, ponieważ zbierają każdy rodzaj brudu – mokry i suchy. To znacznie skraca proces sprzątania. Zaletą jest także funkcja samoczyszcząca – nie trzeba prać padów po każdym użyciu. Bezprzewodowy mop elektryczny Kärcher dokładnie czyści każdy rodzaj powierzchni.

 

Dlaczego warto zdecydować się na mopa, który odkurza i myje za jednym zamachem?

 

Mop elektryczny to niezwykle funkcjonalne urządzenie. Nie dość, że daje znakomite rezultaty czyszczenia, to sprzątanie przy jego pomocy jest znacznie szybsze. Wynika to z braku konieczności wcześniejszego odkurzania podłogi. W porównaniu do tradycyjnych metod sprzątania, używając mopa elektrycznego Kärcher, oszczędzamy aż 50% czasu. Dodatkowo innowacyjne rozwiązania sprawiają, że czyszczenie podłogi jest o 20% skuteczniejsze i dokładniejsze. Cały brud trafia do oddzielnego pojemnika i nie jest rozmazywany po podłodze. Czyszczone powierzchnie są dzięki temu nieskazitelnie czyste.

 

Jaki mop elektryczny wybrać?

 

Marka Kärcher posiada w swojej ofercie kilka modeli mopów elektrycznych. Wybór zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb, np. wielkości mieszkania i przeznaczenia.

Mop elektryczny FC 3 zastępuje tradycyjny mop i wiadro – myje podłogi, usuwa zachlapania i plamy. Smukła konstrukcja i ruchomy przegub ułatwiają czyszczenie we wszystkich zakamarkach. Czas pracy na jednym ładowaniu wynosi około 20 minut, pozwala to na umycie około 60 m² powierzchni. Zestaw zawiera stację dokującą, która ułatwia przechowywanie urządzenia.

Z kolei Kärcher FC 5 posiada udoskonaloną głowicę czyszczącą, która zbiera więcej suchych i mokrych zanieczyszczeń. Dzięki temu mop elektryczny wyciera, usuwa kurz i rozlane płyny. Dodatkowo wyposażony jest w stację czyszczącą. Dzięki temu urządzenie samo się czyści. Czas pracy na jednym ładowaniu to 20 minut (wydajność powierzchniowa – 60 m²).

Mop ze spryskiwaczem czy elektryczny?

Sprawdź ceny i opinie o mopach elektrycznych Kärcher >>

Na uwagę zasługuje zwłaszcza najnowszy mop elektryczny marki Kärcher FC 7. Wyposażony jest aż w 4 pady czyszczące. Dzięki temu mycie jest szybsze i skuteczniejsze. FC 7 radzi sobie ze wszystkimi rodzajami zabrudzeń (mokre i suche), nie tylko wyciera, usuwa kurz, ale także zasysa duże cząstki zabrudzeń. Urządzenie ma 2 tryby czyszczenia. Regulacja prędkości obrotowej padów oraz ilości wody pozwala dobrać odpowiedni poziom do rodzaju zabrudzenia i podłogi. Nowością jest także funkcja Boost odpowiednia do uporczywych zabrudzeń. Inteligentny system monitorowania poziomu napełnienia zbiornika informuje (wizualnie i dźwiękowo) o pustym pojemniku czystej i brudnej wody. FC 7 posiada także zabezpieczenie przed przepełnieniem – automatycznie wyłączy się, gdy zbiornik brudnej wody nie zostanie opróżniony. Najnowszy mop elektryczny może pracować przez około 45 minut (135 m² wydajności powierzchniowej na jednym ładowaniu akumulatora).

Opracowanie: Redakcja
Żródło: KärcherPodobne artykuły
Jak łączyć kolory zlewozmywaków z blatami i frontami szafek?

porady

Jak łączyć kolory zlewozmywaków z blatami...

W nowoczesnym budownictwie kuchnia stała się miejscem reprezentacyjnym, często połączonym z salonem i... więcej...

Co zrobić z lodówką gdy wyjeżdżamy na wakacje?

porady

Co zrobić z lodówką gdy wyjeżdżamy na wakacje?

Kuchnia nie może obyć się bez lodówki, w której przechowujemy produkty spożywcze. Używamy... więcej...

Wielkanocne deko w stylu eko

porady

Wielkanocne deko w stylu eko

Wielkanoc to radosny czas oczekiwania, również na nadejście wiosny, która już puka do naszych... więcej...


Partnerzy

Peka  Tesa
REJSGranitan

Partner serwisu FiskarsEmako

logo Deante    Grupa Armatura

Franke   logo Helios

     Laveo    Kuchinox

    nVent     Amix  

Electrolux      logo Śnieżka

Zainspiruj się - aranżacje łazienek

konkurs łazienkowy 2022